ELDERSOHE COURANT. Jïieuros- en a^«ftÓoerteiitiC' Zaturdag 30Januarij. NATIONALE MILITIE. NIEUWSTIJDINGEN. J\& 801. Negende Jaargang1809. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelareneu Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 1—4 regels is 60 Centen voor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advcrteuticn intezeuden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. (fèffirtccï gcöceltc. HARBER JAN BONGEN geboren te Sliedrechtden 1 December 1850, en FRANCISCUS HESTERS, geboren te Westdorpeden 18 J u n ij 1850, worden herin nerd, dat zij zich in deze maand ter inschrijving voor de NATIONALE MILITIE moeten aangeven. Zij, die omtrent het verblijf van die jongelingen inlich tingen kunnen geven, worden verzocht zulks te doen aan de Secretarie dezer gemeente. Helder, 26 Jan. 1869. De Burgemeester der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE. Uiet-offiriëeï geijeeïte. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Men wacht altijd op antwoord uit Athene, maar over *t algemeen wacht men met zekere gerustheid. Zoowel uit Londen als uit Weenen wordt een verzoenend antwoord als waar schijnlijk aangekondigd. De houding van Turkije doet ook alles goeds hopen. DePorte heeft de blokkade van Syra toch doen ophouden, alleen op de belofte, dat de Grieksche auto riteiten de Enosis de haven niet meer zullen doen verlaten. Trouwens men zegt, dat behalve Petropaulacki alle hoofden van den opstand op Kreta zich hebben onderworpen, nadat bij 't laatste gevecht op den 2 Januarij bij Assigoma drie rebellenhoofden zijn gesneuvelddaaronder was ook de Russ. consul te Rethymo. Nog zegt men, dat Turkije zijn ultimatum geheel wil intrekken, nu de mogendheden de grondslagen er van hebben overgenomen; dat berigt verdient echter nog be vestiging. De Patrie bevat eene Atheensehe correspondentie dd. 2Q dezer: «De regering kent denwensch der conferentie, maar zij bevindt zich in groote verlegenheid. De zeehandel, welke door de sluiting der Turksche havens te gronde gaat, verlangt den vrede tot iederen prijs, terwijl de partij van actie, welke uitermate werkzaam is en de meerderheid van het leger voor zich heeft, niets van concessies wil weten. Die partij is het overigens gelukt, de menigte te fanatiseren. Vaandels draagt men door de straten, waarop het woord woorlog" te lezen staat, en in den nacht van den 18den op den 19den werden aan den muren der stad en zelfs aan het koninklijk paleis biljetten aangeplakt met de woorden: «oorlog of abdicatie!" «In die omstandigheden weten de ministers niet wat te doen. Overigens heeft de koning reeds alle maatregelen voor den oorlog genomen. De generaals zijn benoemd en het plan de campagne gemaakt. De koning zal zelf het leger kom manderen. Desniettemin heeft men toch niet alle hoop op het behoud van den vrede verloren. De krachtvolle houding van alle mogendheden, waaruit de Grieken zouden zien, dat zij van buiten geene hulp te verwachten hebben, kon gemak kelijk eene wijziging in de openbare meening in het leven roepen." De laatste zitting der conferentie zal wel niet plaats hebben voor 12 Februarij. Men heeft namelijk aan Griekenland vijf dagen beraad gegeven, zoodat Walewski niet voor den llden met het antwoord te Parijs terug kan zijn. "Weet men in het buitenland niet, aan wien de Spanjaar den de kroon zullen aanbieden, zij zeiven schijnen het even min te weten. Althans eene vereenigïng van politieke man nen, die zich te Madrid geconstitueerd heeft, heeft het besluit genomen om, het plan van een driehoofdig bestu'ür aan de natie te onderwerpen en dit denkbeeld ingaug te doen vin den. Leden van dit driemanschap zouden zijn: Espartero, Olozaga en Rivero, de laatste zou bet voorzitterschap be- kleeden, waartoe hij inzonderheid in aanmerking komt, we gens het groot aantal stemmen hij de verkiezing voor de cortes op hem uitgebragt. Ingeval het plan wierd aangeno men, zou de verkiezing van een koning nog geruïmen tijd, misschien wel twee of drie jaren worden uitgesteld. De goede uitslag der verkiezingen en de geest van orde en kalmte, waaraan het Spaansche volk bij die gelegenheid heeft blijken gegeven, is de beurs ten goede gekomen, ondanks de pogingen van eenige hebzuchtige en achterlijke bankiers, die de fondsen naar goedvinden doen rijzen of dalen. Er had eene algemeene rijzing plaats van 1.75 percent, ten ge volge van den terugkeer van het openbaar vertrouwen. De Noord-Amerikaansche minister Seward zit in een groot bezwaar. Hij heeft de Deensche koloniën in de Antillen voor millioen van Denemarken gekocht, en de bevolking heeft bijna eenparig hare aansluiting aan de groote republiek goed gekeurd het Amerikaansche congres verwerpt echter het plan terwijl koning Christiaan op de uitbetaling van den prijs staat, omdat hij zijne onderdanen reeds van hun e6d van getrouw heid heeft losgemaakt! Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 29 Jan. 1869. Het is ons regt aangenaam te kunnen melden, dat de gisteren avond in het lokaal Tivoli door eenige jonge heeren eu jonge jufvrouwen gegeven tooneelmatige voorstelling, uitmuntend geslaagd is. Wij hebben de jeugdige dilettanten bewon derd in hunne goede opvatting en vrijmoedige voordragt. Het eerste stukje, getiteld: de Verzoeningtooneelspel in twee bedrijven, waarin alleen damesrollen voorkomen, werd zeer lief afgespeeld, niet alleen de hoofdrollen werden goed, soms uitmuntend, vervuld, maar ook in de mindere rollen zag men kinderen, van nog zeer jeugdigen leeftijd, met een vrijmoedigheid en een savoir vivre optreden, die ongelooflijk en zeer bewonderenswaardig is. Het tweede stukje. Zoo gaat hetvoor rederijkers, in twee bedrijven, werd alleen door jonge heeren opgevoerd en wel met een juistheid en een aplomb, die bij voortdurende studie, voor de kunst, zeer veel beloofd. Ten slotte werd opgevoerd een geheel nieuw en eerst voor deze gelegenheid door den heer J. C. L. geschreven tooueelstukje, waarin heeren en dames rollen voorkomen, het is getiteld: Het Medaillonen speelt in twee bedrijven. Dit stukje goed gedacht en vol actie, beviel ons uitmuntend. De uitvoering was niet minder loffelijk dan van de beide voorgaande De dames G. en T. en de heer L., die zich met de regeling van het geheel hebben belast, brengen wij onze hulde voor de vele goede zorgen tot in de kleinste bijzonderheden. Ten slotte zij nog vermeld, waarmede wij wel hadden mogen aanvangen, dat het geheel is geweest een werk van barm hartigheid; ten voordeele van de verschillende kerkelijke arm besturen in deze gemeente. De zaal was stampt vol, zelfs zoo, dat men de verkoop van kaartjes aan het bureau heeft moeten staken; wij verwachteu dus, hoewel de entree slechts 50 centen was, dat de recette betrekkelijk niet onaanzienlijk zal zijn; te meer daar het orkest kosteloos door de heeren Polak is bezet geworden er. de heer Kalishoek zijne zaal en decoratief, ter bevordering van het goede doel, belan geloos heeft afgestaan. Benoemd door Z. M. bij de rustende schutterij in Noordholland: tot officier van gezondheid 2e klasse den heer H. Bittertot auditeur bij den schuttersraad den heer P. Groen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1