HELDERSCHE COURANT. Jlieutos= en Woensdag <ftDoertentte--6faÖ. 3 Februarij. M 802. Negende Jaargang 1860. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt* DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 1.50 Mea abonneert zich bij alle Boekhandelaren, en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentie» van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden Ingezonden stukken miustens één dag vroeger. Uitgever S. GI L T J E S. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. In de Weser-Zeitung wordt gezegd, dat door Griekenland voorloopig de beginselen van de verklaring der conferentie zijn aangenomen, doch dat het zijne formele toetreding af hankelijk maakt van het door de Porte te nemen initiatief tot weder-aanknooping van de diplomatieke betrekkingen en het geven van schadeloosstelling aan de reeds van het Turksch grondgebied gebannen Grieksche onderdanen. Aan de op lossing der moeijelijkheden wordt niet meer getwijfeld. De Porte heeft onlangs een besluit genomen en aan al de aDdere mogendheden medegedeeld, inhoudende dat zij haar erkend regt om de zeeëngten bij Konstantinopel voor buiten- Iandsche oorlogschepon gesloten te houden, voortaan steeds zou uitoefenen, en daarop geene andere uitzonderingen maken zou dan voor oorlogschepen die den souvereïn van eenen on- afhankelijken staat aan boord hadden. Thans wordt de kroonprins van Groot-Brittannie te Konstantinopel verwacht, maar hij zal zich, volgens de jongste berigten uit die stad, naar dat besluit der Porte voegener is haar namelijk door den Britschen gezant berigt gegeven dat de prins van Wales en' zijne gemalin eerstdaags te Konstantinopel zouden komen, en wel op een vaartuig van de Britsche oorlogsvloot, maar dat dit schip vooraf zijn geschut op Malta aan land brengen en geheel ontwapend worden zou. De oppositie-dagbladen deelen mede, op welke vreemde wijze het gouvernement in Frankrijk soms invloed tracht uit te oefenen op de verkiezingen. De bekende heer Granier de Cassagnac, die aan de leden der oppositie om de geringste aauleiding eene uitdaging zendt en reeds tallooze duels ter eere van het tweede keizerrijk heeft gehad, heeft weinig kans om bij de aanstaande verkiezingen te worden herkozen. De minister van openbare eeredienst is hem echter ter hulpe ge komen, en heeft 7000 francs geschonken voor het herstellen van den kerktoren te Plaisance, de stad welke hem afvaar digt. De maire dezer stad heeft nu groote billetten op de muren doen aanplakken, waarop het volgende te lezen staat «Eeuwige dankbaarheid aan oDzen geëerden afgevaardigde, die door zijn grooten invloed ons die subsidie heeft bezorgd." Als de heer de Cassagnac nu niet herkozen wordt, zijn de inwoners van Plaisance al bijzonder ondankbaar van aard. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 2 Febr. 1869. De zuivere opbrengst der tooneelinatige-voorstelling, gehouden op Donderdag 28 Januarij jl., ten voordeeleu der verschillende diaconien dezer gemeente, bedroeg f221.80; daarbij gevoegd door N.f 0.24, maakt f 222.04. Het aantal kerkelijk bedeeld wordende armen in deze gemeente bedraagt 244, zoodat ieder 91 centen tot zijn aandeel bekomt, door bemiddeling van de verschillende arm besturen; waaraan de gelden zijn afgedragen als volgt: Aan liet Armbestuur der Herv. gemeente voor 120 bedeelden f 109.20 u R. Cath. 65 59.15 Oud-R.Cath. 15 13.65 un ii Israëlitische 14 12.74 ii ii ii Chr.Afg.Ger. 14 12.74 h i) ii n Doopsgez. 8 „7.28 ii u ii Herst. Lnth. 5 4.55 nu ii ii Evang. 8 2 73 244 bedeelden f 222.04 Met genoegen hebben wij gisteren avond het concert bij gewoond gegeven door het Harmonie gezelschap Concordia, ten voordeele der kerkelijke armen in deze gemeente. De opkomst was redelijk en de uitvoering zeer voldoende, in aanmerking genomen dat het gezelschap niet uit artisten van professie, maar uit liefhebbers is zamengesteld. De ouverture Helena en de potpourri Souvenir de V Opera beide gearrangeerd door den heer van Leeuwen, stafmuzi kant bij de Marine, vielen bijzonder in de smaak van het publiek, en werden luide toegejuicht; op het onstuimig ver langen van het publiek werd eene bis-uitvoering gegeven. Wij mogen niet verzwijgen dat Helders-Artillerie Schutters- Marschgearrangeerd door den stafmuziekant Böhnhardt, flink werd uitgevoerd en de algemeene goedkeuring wegdroeg. Hulde brengen wij aan de leden van dit gezelschap; dat zij hunne talenten dienstbaar hebben willen maken, en hunnen dikwijls kostbaren tijd hebben weten op te offeren, tot ondersteuning van hunne, behoeftige plaatsgenooteu. Ok zij den heer J. Carel Möller dank gebragt dat hij zijn, voor dergelijke uitvoeringen, zeer geschikt en bijzonder ingerigt lokaal, kosteloos voor dit weldadig doel, ter beschik king heeft gesteld. In den gepasseerden nacht zijn in het marine-hospitaal alhier, ingebragt een marinier en een gisteren uit Indie gere tourneerde koloniaal, die elkander hevige wonden hadden tóegebragt. Nadat zij eerst vriendschappelijk te' zame'n zijn uit geweest, geraakte zij ten slotte zeer vijandig handgemeen. De liefde tot het tedere geslacht, schijnt hier de aanleidende oorzaak te zijn. Op Vrijdag avond half acht ure, zal door den heer D. Dekker, eene volkvoorlezing worden gehouden in het be kende gebouw in de Nieuwstad alhier; onderwerp: Neeltje NolTexelsche Vertelling. Men meldt ons van Texel dato 29 Januarij Door het gezelschap Leering en Genoegen zal, naar men verneemt, eene voorstelling gegeven worden op Maandag 9 Februarij a. s. Z. M. de Koning heeft aan de commissie, belast met het bijeenbrengen van gelden voor de oprigting te Utrecht van een algemeen verplegingsgesticht voor Israëlitische wee zen in Nederland, doen toekomen eene gift van f300. Ook in de Noordelijke provinciën zijn plaatselijk comi tés voor dat gesticht geconstitueerd. Z. M. heeft aan den met verlof in Europa aanwezi gen offic. van gez. der 1ste kl. voor de dienst derNederl. bezittingen ter kuste van Guinea A. G. Wildeman, op het daartoe door hem gedaan verzoek, gerekend van lo. De cember 1868, wegens ligchamelijke ongeschiktheid, een eer vol ontslag verleend uit 's lands dienst. Z. M. heeft aan den met verlof hier te lande aanwe zigen offic. van gez. 2e kl. voor de dienst der Nederl. be zittingen ter kuste van Guinea F. J. G. A. Smeets, op het daartoe door hem gedaan verzoek, gerekend van lo. Jan. 1869, wegens ligchamelijke ongeschiktheid, een eervol ont slag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. De minister van koloniën brengt ter kennis van be langhebbende ouders en voogden dat met 1 September dezes jaars vier jongelingen zullen worden bestemd, om, volgens het daaromtrent vastgestelde reglement, 'onder het opper- toezigt van den heer dr. G. J. Mulder, oud-hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan 's rijks hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor de dienst in Oost-Indie. In het T)agbl. van \s Hage van Zondag jl. leest men: Bamberg! Welk Nederlander heeft dien ouden, vluggen kunstenaar op mechaniesch gebied niet geleend? Gekend, zeggen wij, want wij ontvangen het treurig berigt van zijn overlijden. Wij zouden meenen aan onzen pligt te kort te doen, wanneer we niet met een woord van hulde het leven van dien vermaarden goochelaar herdachten, van dien ouden

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1