Bamberg, die ons zoo vaak aangenaam bezig hield en die jong en oud om zijn vernuft en kunst wist tot zich te trekken. D. L. Bamberg werd in April 1786 te Amsterdam gebo ren; hij bereikte dus den gezegendeu ouderdom van 83 ja ren. Te Leiden werd hij opgevoed en op zijn tiende le vensjaar reeds trad hij de goochelaarswereld in; van zijn tiende jaar af deed hij zich bewonderen, doch en dit ver dient vermeldingimmer alleen in Nederland, dat hij zoo lief had. Bij feesten en rampen was Bamberg altijd een der eer- aten, die, vaak zonder eenige belooning daarvoor te erlangen, •zijn kunst aanwendde, om genoegen te verschaffen en de -smart te helpen lenigen. Reeds door wijlen Z. M. Koning Willem I werd Bam berg in 1834 tot hof-mechanicus benoemd, welken titel hij sedert, onder de drie elkander opvolgende Koningen, met eere zich bleef waardig toonen. Bamberg werd niet alleen als kunstenaar, maar ook als "wezenlijk braaf man .geacht en gewaardeerd. De Arh. CL meldt dat door de inspecteurs van het lager onderwijs van Zuid-Holland, Gelderland en Overijssel, de hh. Lindo, Kroon en Kreenen, onderzoek wordt gedaan •naar den toestand der drie kweekscholen voor onderwijzers, te Haarlem, 's Bosch en Groningen en een reorganisatie dier ïinrigtingen op til is. De directeur der school te Haarlem, dr. A. L. Gastmann, tevens schoolopziener, heeft zijn ontslag gevraagd en bekomen. Aangaande de oude jufvrouw te 's Hage, wier kleederen in brand geraakten, (zie ons vorig nommer) schrijft men ■uit 's Hage nog het volgende De buren kwamen te hulpzoo als zij gewoon waren, wanneer de oude vrouw hulp noodig had, want deze was te arm om iemand in haar dienst te nemen, en leed gebrek. 'Toen zij echter naar het gasthuis zou worden vervoerd, deelde zij aan den commissaris van politie mede, dat in 'hare latafel een trommel met effecten stond, ter waarde van f4000 en vele gouden en zilveren voorwerpen. Werkelijk werd dit alles gevonden. Van Maastricht 22 Jan. wordt gemeld: Bij het hof is gister aangevangen de behandeling der zaak van J. H. van Zee, oud-visiteur te Venlo, beschuldigd van vervalsc'hing in declaratiën, waardoor hij in de mogelijkheid zoude zyn gesteld aanhalingen te doen tegen een zeer gering bedrag, ten nadeele zoowel van den betrokken personen als van de schatkist. De beschuldigde blijft steeds alle schuld ontkennen. Hij wordt verdedigd door de heeren Swart, vader en zoon. Er worden in deze zaak 34 getuigen gehoord. Te Groningen heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een jeugdig varensgezel, Hendrik Poelman, die zich een re volver aangeschaft had, bevond zich met eenige vrienden op den Korreweg, buiten de Ebbingepoort, om daar zijn schut- terstalent te beproeven, en koos een der aanwezige wringen tot mikpunt. Nadat hij een viertal schoten had gelost, keerde hij zich om, en lostte nog een vijfde schot, met het nood lottig gevolg, dat hij den achttienjarigen Egb. Homan in het hoofd trof, die onder den uitroep//ach God P' doodelijk ge troffen ter aarde stortte. Van de schrik der overigen gebruik makende, koos de roekelooze Poelman het hazenpad, zoodat het der regterlijke magt niet terstond gelukt is den onbe zonnen knaap in handen te krijgen. Donderdag 11. werd in eene achterbuurt te Gorinchem eene bruiloft gevierd, die al spoedig ontaardde in eene ernstige vechtpartij tusschen een der gasten met de jong gehuwden en den broeder der bruidde gast werd daarbij zoo ernstig toegetakeld, dat hij naar het gasthuis moest worden vervoerd en zijn leven in gevaar scheen te verkeeren; de jeugdige echtgenoot werd met zijnen zwager in arrest genomen, zoodat de jonggehuwde vrouw troosteloos achterbleef. "Voorwaar een tragisch intermezzo bij den aanvang der wittebroodsweken. Te Amsterdam wordt een nieuw oorspronkelijk drama op den grooten schouwburg opgevoerd: Marie Antoinette Koningin en Martelares. Mevr. Kleine treedt in de hoofd rol op. Te Amsterdam wordt eene melkinrigting geopend, waar zuivere, onvervalschte koemelk tegen 8 cents de ned. kan te koop wordt gesteld. Volgens telegrafische berigten uit Batavia loopende 'tot 12Januarij zijn aldaar aangekomen de volgende schepen Cornelia Mathïlde, Houtkooper; Drie Gezusters, Fisscher; Johanna Antonia, Withof; Louise, Ouwehand;/. C. Schotel Knijf; Staatsraad v. Lwijcïcv. Ham; AugustaTubergen; Nieuwe Waterweg IIZwart. Vertrokken zijn deAlblasserdamkapt. 't Hoen; Dageraad Duinker; Graafstroomle Clercq; HuidecoperBrouning; Jannetjev. Striemen; Johanna ChristinaRosingh; Louise Kroonprinses v. ZwedenMeppelder; Susanna Johanna ex Koning en Vaderland, Heymeriks; TweelingenMorsing Bruin WatergeusEscher; AmstelstroomKretschmer. i De Arnli. Ct. ontleent aan een particulier schrijven uit Indië 't berigt, dat de heer Busken Huet in Indië weldra zijne betrekking als redacteur van de lava-bode zal moeten nederleggen, omdat hij de publieke opinie niet voor zich wint, terwijl zelfs de advocaat M. de Leon zijne klientele opzegt aan allen, die zich blijven abonneren op, of adver- tentiën plaatsen in de Java-bodezoolang de heer Huet daarvan aan 't hoofd staat. Men schrijft uit 's Hage aan de Arnk. Ct. Dezer dagen werd uit Rotterdam aan het Handelsblad be rigt, dat door de heeren Sijthoff en Nijhaff de snelpersen enz. van de Oude Rott. Ct. waren aangekocht en de heer van Reijn, vroeger directeur van dat blad, zich aan die heeren had verbonden. Een en ander werd in verband gebragt met de oprigting van een Dagblad voor Nederland. Ik geloof dat dit berigi niet juist is, daargelaten of er werkelijk onderhan deld is over genoemden verkoop. Ben ik goed ingelicht dan is er niet het minste sprake om het oude, bekende plan tot oprigting van een Dagblad van Nederland te verwezenlijken en heeft zich de commissie, die dat plan in der tijd ontwierp, sedert lang ontbonden. Daarentegen moeten de heeren M. Nijhoff, A, W. Sijthoff en D. A. Thieme besloten hebben een nieuw liberaal dagblad op te rigten, dat in de residentie zou verschijnen. Denkelijk heeft men, toen men den naam van den heer Sijthoff onder de uitgevers hoorde, het nieuwe plan in verband gebragt met het vroegere, doch dan zeer ten on- regte. Zeker bestaat er tusschen beide plannen overigens geen verder verband. "Wat de redactie van het blad betreft, worden verschillende namen genoemd en ik meen zelfs te weten dat reeds twee letterkundigen de hun aangeboden betrekking aan de redactie hebben aangenomen, doch op dit oogenblik mag ik, zonder onbescheiden te worden, hunne namen nog niet noemen. Wanneer het nieuwe blad zal verschijnen, is, meen ik, nog niet bepaald. Het plan schijnt te zijn voor die zaak eene nieuwe drukkerij in werking te brengen, hoewel anderen willen weten dat het bij een der voornaamste boekdrukkers alhier zal wor den gedrukt. Zoodra ik iets naders verneem, deel ik het u mede. Ik behoef u wel niet te zeggen, dat wij hier met belangstelling de zaak volgen. In de brieven uit de hoofdstad aan het Utr. Dagblad dd. 31 Jan., leest men het volgende: Gister is hier een vergadering gehouden door de verschil lende commissien, aan wier zorgen de belangen van het Paleis voor Volksvlijt zijn toevertrouwd. Daarin hebben de obliga tiehouders zich vereenigd met het idéé, om een nieuwe loterij- leening, groot een millioen gulden, uit te schrijven. Die lee ning zal op denzelfden voet geschoeid worden als de vorige, die in korten tijd volteekend was, en waarvoor de tonnen nog, in Amerikaansche effecten belegd, bij de Nederlandsche bank berusten. In de volgende week zal er een algemeene vergadering worden gehouden en het voorstel der leening aan de aandeelhouders ter goedkeuring worden voorgedragen. Het schijnt, dat de exploitatie van den heer Eduard de Vries naar wensch gaatwel is waar is zij niet altijd even bescha vend en veredelend, volgens de utopie van den heer A. C. Wertheim, maar zij tracht in de eerste plaats het publiek te trekken door al de reclames en hulpmiddelen die een man van ondervinding, als de oud-directeur van onzen schouw burg, ten dienste staan. Slingers van Foucalt en andere hoogst nuttige expositiën, die niet in die mate het publiek bekoren, als mejufvrouw Stella, de pirouetten-maakster, of als de heer Fuller, de artiste op schaatsen, worden er maar zelden meer aangetroffen. Het Paleis voor Volksvlijt is een lokaal voor publieke vermakelijkheden als ieder anderslechts is het iets grooter. Het beschavende en veredelende element komt er niet meer in voor, dan voor zooverre het profijtelijk is. De vroegere directie exploiteerde het gebouw meer fat soenlijk, meer nobel, en dat was de ruïne der maatschappij, die slechts dan levensvatbaar is, wanneer zij aan den geest van den tijd offert, en haar tempel zoowel voor de profane, als voor de gewijde muzen open houdt. C'est tristemais c'est comme 9a! Een Overijsselsch correspondent der N. R. C. deelt ons proeven mede van officielen stijl in strafverordeningen van gemeenten in die provincie, welke wij, om hare curiositeit, alhier laten volgen Het branden in kagchels van oud leder is verboden." Bij het ontstaan van brand zal de klok worden geluid, als wanneer uit ieders huisgezin minstens dén persoon ter hulpe moet toesnellen, waarvoor de klokluider verantwoordelijk is." «Het is verboden buskruid enz. te bewaren op plaatsen, waar niet gestookt wordt." «Overigens zullen de ingezetenen dezer gemeente volkomen vrijheid hebben, om in de eene of andere gemeente te begraven of begraven te worden." «Zoogende lammeren bij schapen of geiten jonger dan twee maanden zijn van de boete vrijgesteld." »Zoo ook zal het rooken van tabak of sigaren op de straten geheel verboden zijn bij langdurige droogte en hevigen wind, welke echter door den omroeper vooraf zal worden bekend gemaakt." wieder mede inwonende is verpligt te zorgen, dat alle lijken worden ter aarde besteld." «Het is verbo den zich te werpen in debeek." «Alle overtre dingen in deze verordening voorgeschreven, zullen worden gestraft met eene geldboete." Het groot bezwaar tegen het gebruik van postzegels grondde zich immer op de daardoor geboden gelegenheid tot ontvreemding. In Engeland althans, komt dat niet zelden voor. Zoo werd bv. verleden jaar iemand veroordeeld die 7000 post zegels van bedienden van handelshuizen had gekocht. Om dit te voorkomen, heeft men eene nieuwe methode ingevoerd,

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2