In de vergadering van de //vereeniging ter bevordering van krijgswetenschap," te 's Hage den 29 Jan. gehouden, heeft de voorzitter, de heer Storm van 's Gravesande. lid der commissie voor de kustdefensie, de beschouwingen van den heer Stieltjes over de kustverdediging beantwoord. Spreker verklaarde dat de commissie niet zooveel mogelijk forten en zoo weinig mogelijk schepen had verlangd, maar alleen be perking van het drijvend materieel tot het minimumde omstandigheden waren, sints het rapport verscheen, zeer ver anderd. Aarden werken zijn beter dan gemetselde, maar er is grootere grondslag voor noodig; de Amerikaansche forten waren overigens naar het oude model gebouwd. In Enge land worden voor Portsmouth nog steenen torens aangelegd. •Schepen te bouwen is enorm kostbaarder de Prins Hendrik kost f 1,833,000, de drie ramschepen elk ruim 11 ton gouds; voor de verdediging van den Helder zou men nog veel groo tere schepen noodig hebben. Een toren met 12 stukken zal 1 y inillioen kosten, de duurdere Prins Hendrik beeft slechts 4 stukken. De kustbatterijen aan den Helder gaan aan het euvel mank, dat zij van achter open zijn. De verklaring van den heer Stieltjes, dat men met zeer geringe middelen den vijand liet gebruik der havens zou kunnen ontnemen, heeft de heer Storm met bevreemding vernomen. De heer •Storm meent, dat, wat de positie aan den Helder betreft, ■de toren aan de Harsens gemaakt moet worden. En wat het zuidelijk frontier betreft, hij zou zeer te vreden zyn, wan neer men eene afsluiting bekwam aan de Hoornsclie hoofden. De heer Knoop, ofschoon de voorkeur gevende aan aar den boven gemetselde forten, zeide van het nadeel der laat- sten nog niet overtuigd te zijn, omdat het niet blijkt dat scherpvuur, wel bet vuur der landbatterijen, die gemetselde forteu heeft kunnen vernielen. De heer Stieltjes wees in antwoord hierop op een voorbeeld in -den zeeslag bij Lissa, toen moderne schepen een gemetseld fort vernielden. De heer Hoogenboom beschouwde gepantserde forten als een ;groot nadeel; aarden batterijen zijn spoedig te herstellen. De lieer Jeekel gaf den wensch te kennen, om ïn plaats van 'een "toren ^p de Hors, daar eeii drijvende batterij te hebben. £)e heer Stieltjes gaf een uitvoerig antwoord aan de ver schillende sprekers en stelde -daarop op den voorgrond, dat aan zijne toelichting van het onderwerp in de vergadering van Nov. ten grondslag lag het werk van den luit. kol. der genie von Schelika, hetgeen men bij de beoordeeling eenigermate uit het oog heeft verloren, omdat men de ge dane mededeeüngen vaak beschouwd heeft als de uitdruk king van zijne eigen meening. Tn de vergadering van Burgerpligt, Maandag avond te Amsterdam gehouden, heeft de heer Coheu Stuart van Alkmaar, in zake het centraalstation in de hoofdstad iu 'fc breede den heer Stieltjes 'beantwoord, en het regeringsplan tegen de gemaakte aanmerkingen verdedigd. De heer Stieljes kwam daarop terug; hij bleef van meening, dat de scheep vaart stellig zou worden belemmerd door de spoorwegbrug; een centraal personenstation was onnoodig; en ook wegens Óe vereeniging van spoorweg- en waterverkeer en de groote drukte op een punt, de plaatsing in het open havenfrout onwenschelijk. Hij wensclite de plaatsing van een personen- station hoofdzakelijk voor de Noordhollandsche en Ilolland- sche spoorwegen in het westerdok. De station zou door eene spoorlijn bij 't stadswaterkantoor door de huizen gaande, verder langs Marken, Doklaan enz., zich aansluiten aan den Rijnspoorweg en de eventueel aan te leggen Oosterspoorweg. Zoowel de plaatsing van het goederenstation in de stads rietlanden als bet doorgraven van den Buitencingel langs den Haarlemmermeerpoort en het in verbinding brengen daarvan met ■de Brouwersgracht, nam de heer Stieltjes uit het regeliugsplan over. In zijn plan zijn meerdere kleine draaibruggen, waardoor het uadeel voor de scheepvaart van de concentratie der beweging op één punt werd voorkomen. De plaats van het goederstation kon volgens den spreker ook worden in het midden gelaten, totdat de behoefte van den haiadel daaromtrent een plaats aanwees. Ten slotte werd aangenomen een voorstel van 't bestuur waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken van het indienen door de ingezetenen van een adres aan den gemeenteraad, verzoekende de benoeming van eene commissie, bestaande uit technische en met handel en en scheepvaart bekende mannen, ten einde den raad in deze voor de toekomst van Amsterdam zoo gewigtïge aangelegenheid alsnog te dienen van consi deratie en advies. Naar men verneemt, is door de kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam besloten, een adres bij den mi nister van binnenlandsche zaken in te dienen, waarin de be zwaren der kamer worden uitepngezet tegen liet regerings plan betreffende de plaatsing van het centraal personenstation in het open havenfont. Verschillende bladen hebben in de laatste dagen hunne klagten doen hooren over de IJaarlemscJie Ct. Wij nemen uit het Dagblad van rs Hage daaromtrent het volgende over: De Nieuwe Groninger CL beklaagde zich dezer dagen, dat de Haarl. ct. minder opregt was geworden en dat daarvan blijken zou uit het feit dat zij //den liberalen kost" in de beknopte overzigten, die zij daarvan geeft, uit zijn verband rukt, dooreenmengt en met een sausje van zoogenaamde kalme onpartijdigheid overgiet. Ook het Handelsblad verklaarde zich ontevreden over die rubriek van de Haarl. courant. En het Dagblad is er niet minder ontevreden over, en gelooft zelfs meer dan eenig ander blad daartoe reden te hebben. Het is in den regel onmogelijk een betoog van een, twee of soms meer colommen behoorlijk in 10 h, 15 regels zamen te vatten. Door het lezen van zulke uittreksels worden niet zelden verkeerde denkbeelden bij den lezer gevestigd. De oppervlakkigheid van het publiek wordt er in hooge mate door bevorderd. En wat nog erger is, de lust om behoorlijk de argumenten der tegenover elkander staande partijen aan de bron zelve te gaan toetsen, ze na te gaan en te wikken en te wegen, wordt er sterk door verminderd. Men waant aan het korte uittreksel der Haarl. ct. al is dit nog minder dan de schim van het artikel zelf, reeds genoeg te hebben, en de artikelen worden niet meer gelezen. Op die korte uit treksels worden valsche meeningen gevestigd en daaruit komt men weder tot even verkeerde gevolgtrekkingen, en ten slotte zal hij, die dezen weg volgt, in volkomen dwaling gebragt zijn. Het is dus niet zoozeer tegen de uitvoering dat wij op komen, dan wel tegen het stelsel zelf, door de Haarl. ct. in gevoerd. Het kan zoo als nu reeds blijkt, niemand bevre digen, het leidt tot dwaling en het vermindert de belang stelling van het publiek in de openbare zaak. Wij zouden het alzoo een geluk noemen als de Haarl. ct. tot het besluit kon komen, deze rubriek van haar blad niet langer voort te zetten. In het Dagblad van 's Hage leest men Seder eenigen tijd zijn bij de normaal-schietschool proe ven genomen met de geweren van het stelsel Peabody, Wendl, Remmingion en Remmington Bolt. Thans is besloten van elke dezer vier soorten 50 geweren te doen vervaardigen die, in den loop dezer maand, bij vier regementen infanterie in proefgebruik zullen worden gegeven. De redactie van de Tijd heeft eene inschrijving ge opend voor het bijeenbrengen van bijdragen ter viering van het gouden jubelfeest van Z. II. Paus Pius IX. De redac tie van de Tijd heeft dadelijk ingeschreven voor f 100. Het totaal van de eerste lijst bedraagt f160. Ook de redactie van de Noordbrabander heeft eene inschrij ving geopend voor vrijwillige bijdragen voor Z. H. Pius IX en zjjne moedige zobaveu, waarvoor reeds ontyaugen is f 109.85. De Staals-Ct. deelt de regeling mede van de machi nisten en machinisten-leerling bij de dienst der gouvernements marine in Nederl.-Indie, benevens de programma's ter ver krijging voor genoemde betrekkingen. In de maand Junij a. s. zal een vergelijkend examen gehouden worden, tusschen de adspiranten voor eene plaatsing als kadet aan de Koninklijke akademie. waarvoor men zich vóór 1 Mei aan het departement van oorlog moet aanmelden. Yoor de dienst hier te lande zijn benooaigdvoor infanterie 19, kavalerie 5, artillerie 25 en genie 9; voor Oost-Indie: infanterie 16, kavalerie 2, artillerie S en genie 2 en voor West-Tndie: infanterie 1 en artillerie 1. De voorwaarden deelt de Staats Courant mede, Gedurende de maand Januarij zijn bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk aangekomen: 12 onderofficierenen manschappen uit het leger hier te lande overgeplaatst bij de kolonialen dienst met gratificatie van f 160.180. 90 per sonen, waaronder 56 vreemdelingen, die zich met toekenning van f160.f200. handgeld of gratificatie voor die dienst verbonden hebben 40 onderofficieren en manschappen uit Oost- en 23 uit West-Indie teruggekeerd. Volgens de uitgekomen studenten-almanak studeren aan de hoogeschool te Groningen 147 jongelingen, waarvan 9 in de letteren, 49 in de regten, 31 iu de godgeleerdheid 39 in de geneeskunde, 9 in de wis- en natuurkunde. Eene zaak, die tegenwoordig te Londen zeer aan de orde is, is de klagt over den vrcesselijken druk der belas tingen aldaax-, die zoo hoog worden, dat, gelijk de Times onlangs uitdrukte, de kwestie wordt, hoe Londen zal bloeï- jèn, zonder dat zijn inwoners geruïneerd worden. In zake het proces tegen de directeuren der firma Over- end, Gurney cn Co., te Londen, zegt de Economistdat de verwijzing van deze ingewikkelde zaak naar het crimineel geregtshof allezins gewettigd is en door de belangen van het publiek worden geboden. Mannen, van wien iedereen wist, dat zij schuldig zijn aan de ergste opligterij en bedrog, gaan vrij rond en leven in overvloed. Dat is noodlottig voor de finantiële moraliteit der handelswereld. Nu zijn echter de mannen, die het algemeen crediet hebben vernietigd en de crisis van 1866 hebben vcreorzaakt, zwaar gestraft, want welke ook de afloop zij van her criminele proces, het feit, dat zij voor de Old Baily (het criminele geregtshof) moeten teregt staan, is voor de Gurneys eene verschrikkelijke straf. Voor mannen van hunnen stand, opgevoed zoo als zij, steeds geleefd hebbende in vorstelijke weelde is die vernedering al leen erger dan tuchthuisstraf.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2