Nog eensïictor Driessens. ff BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. Het verlichten der spoorwegrijtuigen, door middel van gas, is op het punt, gevolgd te worden door gasverlichting op de schepen. Het met ijzer bekleede ramtorensehip »The monarchdat in de haven te Chattam wordt gereed gemaakt, om zee te kiezen, zal van Gurney's gastoestel worden voor zien. Het plan is om elk gedeelte van het schip onder dek met gas te verlichten, boven op het dek zal gestookt worden. Dat de reclame heden ten dage eene verbazende hoogte heeft bereikt, weet iedereen. Dat zij in den laatsten tijd den anecdoten vorm heeft aangenomen, is eveneens tamelijk be kend. Toch verdient het volgende merkwaardige staaltje in deze rubriek vermeld te worden. Laatst stond in een der Buitenlandsche bladen een geheel romannetje. De zoon van rijke ouders ontmoette op het land een soort van herderin, en werd op de landelijke schoone smoorlijk verliefd. Hij vroeg haar ten huwelijk, maar het brave meisje wilde van geen trouwen weten, zoo lang de ouders van den jongeling hunne toestemming niet gegeven hadden. Zij wendde zich daarom tot hen, met den volgenden brief: «Mieneer en Jufvrouw. »Uws zeun Schuuls wil mijn trouwe en Ik wiel hookwel, ndaart een knap pe Borst is maar Nou woude ik wee te of »uws mijn tot Scheun dochter Ver langden, zien de Ik han- ders van heum af. »Hon bekend maar tevens met ag ting Truitje Beukniet." De ouders van Jules waren brave, goedhartige menschen en zouden te bewegen zijn geweest zeer veel ter wille van hunnen eenigen lieveling door de vingers te zien, maar stijl en spelling van het briefje, dat de landelijke schoone zonder voorkennis van haren minnaar verzonden had, deden zijne ouders dermate voor eene nadere kennismaking terugdeinzen, dat zij niets van de zaak wilden weten. Drie weken daarna ontvingen zij een tweeden brief, aldus luidende «Mevrouw en Mijnheer. «Jules zegt mij dat gij te liefderijk en te goedhartig zijt »om mij vergiffenis te weigeren voor het om zijne slordig heid werkelijk onbetamelijke biljet, dat ik mij de vrijheid •veroorloofde u de vorige maand te doen toekomen. Teregt «hebt gij destijds geklaagd over gebrek aan beschaving mij nerzijds. Ik hoop dat dit schrijven bij magte zal zijn het •vorige uit uw geheugen te wisschen. Geloof mij inmiddels, »Uw onderdanige Dienares, Gertrude." Zes maanden later trad Gertrude met Jules in den echt, nadat zijne ouders van ganscher harte hunne toestemming tot het huwelijk gegeven hadden. Hoe nu was dat mirakel tot stand gekomen Eenig en alleen door behulp van den calligraafen taalmeester Banjert, Keizerinnen straat, No. 919, die iedereen in twintig lessen fraai schrijven en fiksch stellen leert. Zijn tong altijt, zoo droef en wel ter taal, Doet sclireijen al het volk en barsten steen en staal. R. Anslo. (Den tooneelspeler Adam Kareis van Zjermer (1617) toegezongen.) „Die tooneelspeler ware een hoogleeraar en een redenaar geweest, „indien gij hem op den katheder een volksleeraar wen ge hem op „den kansel geplaatst hadzoo had hij zich elke wijze van spreken „eigen gemaaktzóó wist hij, onder welke gedaante dan ook, allen tot „weenen en zuchten te bewegen." Professor P. Fancius. (Over denzelfden Men verhaalt van onzen grooten tooneelspeler Maarten Corver het volgende: Hij had een zijner leerlingen men zegt Passé te Amsterdam onder luide toejuichingen, eene zekere rol zien vervullen. Zijns inziens waren de toejuichingen onverdiend en toonde hij zijnen leerling de gebreken aan. Deze zeldzaam voorbeeld! liet zich onderrigten, speelde eerlang dezelfde rol op hetzelfde tooneel, en zoowel hij als het geheele beschaafde Amsterdam erkende dat de oude heer Corver juist geoordeeld had. Deze tooneel-anecdote zweefde mij voor den geest, toen ik Diügsdag 2 Februarij jl., de voorstelling bijwoonde van Vader Muller of eer om eerdoor Yictor Driessens en zijn gezelschap. Versterkende zij onze reeds vroeger geuitte meeningdat de groote verdiensten, als kunstenaar, van Driessens, voor velen slechts aan den dag kunnen komen, bij vergelijking met het spel van anderen. Dit zal het opgetogene Heldersche pu bliek onmiddelijk ondervinden, zoodra weer eens een ander tooneelgezelschap zich in ons midden zal bevinden. Dan zal er slechts één uitroep zijnhet is Driessens niet lucht gevende aan het gevoel van onvoldaanheid, dat den lek kerbek moet ontwaren, die plotseling genoodzaakt wordt, om met zijne weelderige gewoonten te breken. Zoo ook is het door de voorstellingen van Driessens nu reeds eene onmogelijkheid geworden, dat eenig tooneelgezel schap (zelfs Judels niet) op dit oogenblikzich met succes, aan twee achtereenvolgende voorstellingen, in deze gemeente, zou kunnen wagen. En wat mag het dan toch zijndat deze tooneelspeler zoo verre plaatst boven al zijne collega's Wat zou dan toch bij die tegenstelling blijken, het principieel verhevene van zijn spel te zijn? wij zeiden het reeds vroegerde natuur lijkheid en niets anders. Geleid door grondige studie, maar veel meer door een fijn gevoel, is iedere rol die Driessens speelt, door hem als het ware vooraf ontleed hij heeft overwogen wat er van kan, wat er van moet gemaakt woiV zorgvuldig gelet op de klippen waarop schipbreuk te lijden is, en de diepte van het menschelijke hart gepeild, dat ver ondersteld wordt zich in den beschreven toestand te bevinden. En ziet wat het voorbeeld werkt. Rondom dien koning van de kunst, schaart zich een groep van personen, met verschil lenden aanleg en onderscheiden gaven, zeer zeker ook nog enkele van middelmatige sterkte. Maar voor den kunstkenner is het nu reeds duidelijk, zooals voor iedereen die opletten wil, dat allen onwillekeurig en als van zelf, zich vormen naar het voorbeeld van den Meester. Allereerst zijne dochter Elisa Driessens, eene engelengestalte, vol menschelijkheid, die bij wijlen den hoorder van die electricke schokken weet mede te deelen, waardoor de mensch eerst regt ontwaart, wat er alzoo in zijn binnenste leeft en werkt; waartoe ook overvloedig gelegenheid aanbood het stuk Vader Muller, of eer om eer; waarin zij beurtelings als kind, als reine maagd, als gevallen meisje en als beleedigde, maar fiere vrouw, tranen van verruk king en bewondering wist af te dwingen van al wie haar hoorden en zagen. Deze dochter tegenover haren eigen vader, in zoo hoog aesthetische rollen verwekte een mengeling van aandoeningen, die wij te vergeefs zouden trachten te beschrijven. De heeren Daenens père noble, Desiré Corijn, voor ons een oude bekende, de minder ervaren maar veel aanleg be zittende Schoofsbenevens Federik Vets en Edm. de Neef, zij allen stonden vader en dochter op eene flinke wijze ter zijde en verdienen aller lof. Mevrouw Tormijn had prach tige oogenblikken in hare moeijelijke rol en mev. Daenens wiDt reeds door haar echt vlaamsch accent veler belangstelling. »De Remedie tegen de Schoonmoedersdoet ons Driessens kennen als schrijver. Alweer erkent men er die eenvoud en natuurlijkheid in, die hem waarschijnlijk ook wel, in zijn da- gelijksch leven zullen kenmerken. Door dehh. Frederickse Desiré Corijn, Daenes en door de dames Elisa Driessens, Tormijn en Daenes, werd dit blijspel gespeeld met die vlug- beid welke de blijspelen zoo aantrekkelijk maken en was dit nastuk een bron van tranen der vrolijkheid, dubbel welkom voor de zoo straks door ernstige aandoening bevochtigde oogwimpers, der geheele overvolle zaal van Tivoli. De gunstige veeljarige uitkomsten der Stollwerck'sche Borstbonbonsdie volgens voorschrift van den professor in de medicijnen dr. Harless zijn gefabriceerd, hebben dit huis middel, niettegenstaande alle bestrijding van vijanden van zekere en spoedige genezing, wereldberoemd doen worden* Tot heden is dit fabrikaat nog niet overtroffen en verdient alle borstlijders met alle aandrang te worden aanbevolen. LIJST van BRIEVENgeadresseerd aan onbekenden verzonden door het Postkantoor alhier, gedurende de le helft der maand Januarij 1869. NAMEN DER GEADRESSEERDEN. PLAATS VAN BESTEMMING. E. A. Mönsledt. Aalborg. Mej. M. Buijs. Alkmaar. J. S. Wortel. Amsterdam. P. te Winkel. C. Vaessen. J. Kerkelaan. n M. H. Tobejas. n Mej. J. E. Staalman. Wm. van Dijk. G. Bras. M M. Storkmeijer. n Mej. J. M. C. Philipsen. B. de La Houssaije. n J, Reijnders. H. Bennen. Mertens. n V. Beeker. Galats. J. Rutgers. Gouda. J. Mangel. Mulder. 's Gravenhage. A. de Wit. J> Wed. Oudenboom. Nieuwediep. L. Kloosterman. Nieuwedorp. Mad. v. d. Kasteele Schillingman Rolandseck. Mulder Rotterdam. L. J. Klien. TerschelliDg. J. B. van Ileusen. Utrecht. J. v. d. Sluis. Wormerveer. F. B. Jacques. P flnnpn (Niet vermeld.) Van het Hulppostkantoor te A. P. Polder. L. W. derLeijden. I St. Anna ter Muijden. J. D. van Wildena. Ede. De Directeur van het Postkantoor DEKETII. Van 29 Januarij 4 Februarij 1869. ONDERTROUWD en GETROUWD Gceuc. GEBOREN Gevbrand, zoon van Jacob Koning en Aagje Dros. Dirk» zoon van Jan Schagen Jbz. en Cornelisje Kok. Lietje, zoon van Roelof Kooij en Mavretje Keijzer. Hendrik Jakob, zoon van Sijbrand Keijser Cz, en Marretjc Keijser. OVERLEDEN: Martje Sluisman, 63 jaren, weduwe van IJsbrand Klaassen, Jannetje van Dijk, 80 jaren.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3