HELDE Jïieums* en Zaturdag 13 Februarij. M 805. Nlegeiule Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post n B e u 1.50 Men abonneert zich hij alle Boekhandelaren4 eu Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentikn van 1—4 regels is 60 Centenvoor eiken meer 15 Centen. Zegelrcgt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor dos Dingsdag en Vrijdag middags 12 uur gelieve men de Advertcnticn intezenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G I-L T J E S. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. De kwestie tusschen Griekenland en Turkije is weder een stap, en een zeer grooten stap, nader gekomen aan de zoo zeer gewenschte vredelievende oplossing. Er is een nieuw ka binet zamengesteld, dat in de voorstellen der conferentie berust. De heer Walewski is met dit gunstig antwoord van Athene naar Parijs vertrokken. In een schrijven uit Florence van 2 Februarij zegt de correspondent der Londensche Times. Onder de zaken die de kerkvergadering te Rome in het eind dezes jaars zal heb ben te behandelen is er eene van bijzonder belang voor Italië. Het is een plan om tot de verkiezing van een en nieuwen paus over te gaan zonder te wachten op den dood van den regerenden paus. De verkiezing en verheffing van eenen paus bestaan in drie achtereenvolgende verrigtingende verkiezing door de kar dinalen, te dien einde op het Quirinaal in conclave zittende: vervolgens de verheffing, hierin bestaande dat de verkozene, op den pauselijken stoel gezeten, in staatsie naar de St. Pie terskerk gedragen wordten eindelijk de krooning, dat is het opzetten van de tiara of drievoudige kroon, die het zin nebeeld is van de onderscheidene magten welke in de handen van den paus vereenigd zijn. Alleen de eerste van die drie verrigtingen zou kunnen plaats hebben wanneer er gedurende het leven van den paus een opvolger voor hem verkozen wierd maar op den voet van eenen vermoedelijken erfgenaam der kroon den dood van den regerenden paus afwachten. Het doel, beoogd met het verkiezen van eenen opvolger voor Pius IX bij zijn leven, is ligt te bevroeden; de tus- schentijd tusschen zijn overlijden en het optreden van zijnen opvolger zou door tegenstanders van de wereldlijke magt des pausdoms kunnen worden gebruikt, bij voorbeeld om wijzi ging te brengen in den eed dien de paus als wereldlijk vorst aflegt en waarbij hij belooft zijn wereldlijk gebied onver- kleind aan zijnen opvolger te zuilen overdragen; daarom wordt het weuschelijk geacht te bewerken dat de pauselijke troon geen oogenblik openstaat, en dat onder den invloed van den regerenden paus in de opvolging voorzien worde. Dat dit doel goedkeuring bij het oecumenisch concilie zal vinden laat zich niet betwijfelenhet voorstel tot die ver andering zal er zekerlijk aangenomen worden. Eene andere vraag is het, wat Italië zal zeggen van een stap die kenne lijk tegen de verwezenlijking zijner nationale wenschen ge- rigt is. Het Ilaliaansche gouvernement heeft onlangs door eene onbescheiden mededeelïng van een hooggeplaatsten per soon te Rome, kennis van het gemelde plan gekregen, en zal denkelijk in overleg dienaangaande met het Fransche gou vernement treden. De zitting der Spaansche grondwetgevende Cortes is ge opend. Men is zeer nieuwsgierig, of eenïg lid het voorstel tot het benoemen van een driemanschap voor het uitvoerend bewind zal doen. Volgens de Madridsche Correspondencia vindt het plan betreffende bedoeld triumviraat weinig bijval bij het publiek en heeft de Epoca er in den aanvang te veel ophef van gemaakt. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 12 Febr. 1869. Wij maken onze lezers vooral attent op de advertentie hier achter, betreflende de tooueelvoorstelling, op Zondag avond a. s., in het lokaal Tivoli, te geven door een Fransch tooneelgezelschap, onder directie van den heer Depay. Dit gezelschap zamengesteld uit artisten van verschillende tooneelen in Parijs, heeft hier te lande, vooral te Amster dam in het grand théatre van den heer A. van Lier, met zeer veel lof werkzaam geweest. In onderscheidene bla den is dit gezelschap zeer gunstig beoordeeld, op grond daarvan durven wij deze voorstelling onze lezers wel recom manderen. Op den 26 dezer zal te's Hage de aanbesteding plaats hebben van het inakeu der fundering, enz. van het alhier op 's rijks werf daartestellen gebouw tot huisvesting der adelborsten. Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag zullen bij de verschillende alhier garnizoen houdende wapens militaire assauts worden gegeven. De Tweede Kamer heeft Dingsdag na het reces, haar eerste vergadering gehouden. Na opgaaf der ingekomen stukken is tot het trekken der afdeelingen overgegaan en werden benoemd tot voorzitters de hh. v. d. Putte, Heemskerk Az., Dullert, v. Voorthuyzen en W. v. Goltsteintot ondervoorzitters de hh. v. Nispen, J. K. v. Golstein, v. d. Linden, Blussé en Begram. Aan de Tijrl ontleenen wij het volgende //Wat ik over den gang der conversie van de oostenrijk- sche schuldbrieven heb gehoord, is wel geschikt om groote bezorgdheid te wekken. Ik wist, als ieder, dat er een aan tal papieren zich in handen onzer landgenooten bevindt; maar wat ik r.u hoor, vervult mij met schrik; op zulke ontzaggelijke cijfers, als mij dezer dagen genoemd werden, was ik niet voorbereid. Wat zal er van duizenden fa- miliën in ons land worden, wanneer Oostenrijk, dat in zulk een hagchelijken toestand verkeert, door een zeer mogelijken oorlog of wegens andere oorzaken zijne wrakke financiën geheel ten gronde ziet gaan Zulke vragen mag men zich stellen, rds men bedenkt, dat bij de bankiers Becker en en Fuld, die met de conversie belast zijn, dagelijks uit alle provinciën de metallieken enz. in kisten en balen aankomen, om in een groot pakhuis, voor deze gelegenheid opzettelijk gehuurd, opgestapeld te worden. Een enkel effectenhandelaar uit een naburige stad moet verleden week voor zestien mil- lioen te gelijk bij deze bankiers ingeleverd hebben; eu men heeft mij verzekerd, dat zij, alleen voor deze conversie, hun kantoorpersoneel met ongeveer zeventig man hebben ver meerderd De commissarissen des Konings in de verschillende provinciën hebben de burgemeesters der gemeenten, op aan schrijving van den minister van binnen!, zaken opmerkzaam gemaakt op het uitbreken van den veetyphus in Galicic, Hongarije en Bulgarije, en hen, ook namens den minister, uitgenoodigd, om een zeer naauwlettend toezigt te willen hou den op den toestand van het rundvee, en de bepalingen dei- art. 459 en 461 van den Code Pénal gestreng na te leven. Omtrent het Nieuwe Dagblad, dat te 's Hage wordt op touw gezet, meldt men, dat niet alleen de lieer mr. G. M. Maas Geesterauus, burgemeester van Hillegersbcrg, als hoofdredacteur zal optreden, maar dat tevens aan het nieuwe blad is verbonden dr. UAnge Huet (de jongste broe der van den lieer Cd. Busken Huet), dezelfde die in de Oude Roti. CL de overzigten schreef. Als directeur noemt men den heer C. A. v. Reyn, die dezelfde betrekking ver vulde bij de Oude Roti. CL Dit laatste acht men echter minder denkelijk; op grond van zijne conservatieve begin selen en op grond ook van het feit, dat diezelfde heer zich nog niet lang geleden heeft aangeboden als redacteur van een conservatief blad. Eindelijk wordt het tijdstip der eerste uitgave bepaald op 1 April a. s. In de gemeenteraadszitting te Amsterdam van Woens dag ji. kwam de belangrijke vraag aan de orde, betreflende de plaatsing van het centraal personen-station in het open havenfront in verband met de spoorwegverbinding aldaar. Mededeeling werd gedaan van eenige ingekomen adressen, zoowel voor als tegen de goedkeuring van het regeringsplan, waaronder een van een veertigtal scheepsgezagvoerders en een

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1