HELDERSCHE COURANT. Jiieums- en Woensdag «flöoertenttc-öfoö. 17 Februarij. Negende Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. J\o 806. 1869. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centenvoor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intczenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Berigten uit Griekenland melden, dat de toestand te Athene onrustig is en er revolution/aire woelingen heerschen. Er bestaat echter geen vrees voor een algemeengf opstand. Voor al moet die onrustige stemming zijn gevoed door het ver haal der mishandelingen, die de Grieksche bewoners der kleine Turkschè steden, vooral in Azië hebben te lijden gehad bij hunne uitzetting, daar hun het uitstel niet was toegestaan, dat aan de bewoners der groote Turksche steden was verleend. In weerwil van den eenigszins twijfelachtigen toon van het Journal offieieU kan toch verzekerd worden, dat aan het mi nisterie van buitenl. zaken niet de minste twijfel bestaat, of het Grieksch-Turkseh conflict een vredelievend einde zal ne men voor het oogenblik moge er al geen der grootsche Oos- tersche vraagstukken door worden opgelost, de uitbarsting er van is ten minste verdaagd. De zin van het antwoord van Griekenland is voor niemand twijfelachtig; maar men zegt, dat het Grieksche gouvernement mogelijk eene circulaire zal in het licht geven, om het grievende te verzachten, dat mis schien in de adhaesie voor het nationaal gevoel mogt gelegen zijn. Dit is echter van hoegenaamd geen belang voor de conferentie,daar de officiële goedkeuring van haar protokol door Griekenland voor haar alleen, waarde heeft en onmid- delijk de diplomatieke betrekkingen tusschen dat land en de Porte zal herstellen. ^Van de geruchten omtrent een oorlog tusschen Frankrijk én Pruisen, die thans weder met vernieuwde kracht worden verspreid, wordt beweerd dat ze eigenlijk niets anders ten doel hebben dan om in Frankrijk op de aanstaande verkie zingen in Napoleontischen zin en mede in Pruisen, ten voor- deele der bestaande legerinrigting, waarover de Rijksdag weldra op nieuw te beslissen zal hebben, als tijdelijk hulp middel, te werken. In Spanje is thans het oog op de vergaderde Cortez ge vestigd. Men ziet elkander vragend aan wat of de resul taten zullen zijn. De tijd zal het leeren. Dit schijnt althans zeker te zijn dat het opterigten driemanschap waarvan met zooveel ophef gesproken is, thans weder tot de geschiedenis behoort. Men houdt zich alweder met een ander plan bezig. Thans, nu de leden der voorloopige regering hunne functiën in handen van de Cortez zullen neder leggen, zou hun de dank des lands voor het tot dusver gevoerd beheer worden gebragt en tegelijkertijd het voorstel worden gedaan, om voor onbe- paalden tijd hunne betrekkingen nog te behouden. Om dat echter te kunnen doen, zou het ministerie gezuiverd moeten worden van die elementen, welke het vertrouwen der open bare meening hebben verbeurd, zoo als de minister van Ju stitie, de minister van Binnenlandsche Zaken en deels ook de minister van Finantiën. Aan het slot der correspondentie wordt op de meermalen vermelde mogelijkheid gewezen om Prim tot dictator of protector te maken, nademaal maarschalk Espartero weinig geneigd is dien post over te nemen en deze, overigens, ter bevrediging van Prims onbegrensde eerzucht volkomen geschikt is. Helder; Nieuwedièp, Willemsoord, enz., 16 Febr. 1869, De lieer W. J. Hidde Bok alhier, tot dusverre vice- consul voor de Vrije-Hanzesteden HamburgBremen en Lubeck ter dezer plaatse, is benoemd geworden tot vice-consul van den Noord-Duitschen-Bond alhier. Op Vrijdag avond a. s.ten 7i ure, zal door den heer Johs. Dyserinck eene volksvoorlezing worden gehouden in het bakende gebouw in de Nieuwstad alhier. Aan boord van de Noord-Duitsche bark Charlotte liggende aan de werf de Lastdrager is Zaturdag jl. een matroos uit de mast gevallen, die zich deerlijk heeft bezeerd en naar 's rijks hospitaal is overgebragt. Niettegenstaande de zorgvuldigste verpleging is de ongelukkige den volgenden dag reeds overleden. De tooneelvoorstelling, op Zondag avond jl.in het lo kaal Ti vol i gegeven door la Société des Arthstes des prin- cipaux Tliêdtre de Parisonder directie van den heer Depay, heeft uitstekend voldaan. De drie zeer aardige stukjes, zijn zeer ten genoege uitgevoerd en met een juistheid en leven digheid alleen den Franschman eigen, die, bij uitzondering van alle andere natiënals het ware voor het tooneel geboren schijnt. De opkomst van het publiek was echter zeer gering, zoo dat de gemaakte kosten, door de recette wel niet gedekt zal zijn; wij schrijven dit toe aan de onbekendheid van dit gezelschap alhier, en ook wel eenigzins daaraan, dat de uit voering op Zondag avond plaats had. Door deze representatie is echter de goede renommée, die deze Sociét^ d' Artistes elders zoo ruim verworven heeft, ook hier gevestigdzoodat indien de heer Depay mogt kun nen besluiten eene tweede voorstelling alhier te geven, wij hem wat de flnantiele uitkomsten aangaat, wel zouden dur ven guaranderen, dat die oneindig gunstiger zouden zijn; vooral wanneer men dan zoude willen opvoeren het met zoo veel lof vermelde stuk nies Inulilesf Wanneer er ooit sprake is geweest van een geani meerd bal, was dit woord zeker gisteren avond van volle toe passing op het feest door den heer Polak, in zijn nieuw gebouwde danszaal gegeven aan zijne leerlingen en oudleer lingen in de kunst. De heer Polak komt alle eer toe voor de exquise receptie aan de kleinen bereid. Na liet vertrek der prille jeugd, omstreeks 1 ure, is het bal, niet minder geanimeerd, door de meer geavanceerde jeugd nog eenige uurtjes voortgezet. De 2e luits bij het korps mariniers, A. R. de Wendt en H. B. Stenfert, kommanderende de detachementen mari niers aan boord van de wachtschepen alhier en te Hellevoet- sluis, worden eervol van dat kommando ontheven en daarin vervangen door de 2e luits. C. H. Pilaar en H. A. J. Batteké. Door de Holl. TJzeren Spoorweg-Maatschappij (lijn Amsterdam-Rotterdam-Helder) zijn gedurende de maand Ja- nuarij 1869 113,336 reizigers vervoerd: opbrengst derzelve f102,169,33!;; idem aan goederen f24,628.41*-; totaal f126,797.75." Tot leden der commissie van deskundigen, die den gemeenteraad van Amsterdam zullen dienen van advies in zake de plaatsing van het centraal-spoorweg-station, zijn be noemd de heeren W. A. Troger, J. Gj W. Tijnje, A. Ca- land, J. Strootman en T. J. Stieltjes. Dezer dagen gaf een boer te Utrecht, zijn paard roggebrood in den krib; een arme jonge kon de lucht van 't brood niet weerstaan, en greep een stukje uit den bak, dat het paard hem niet betwistte; de boer gaf echter den jongen klappen en eindigde met zijn mes te dreigen1t volk trok toen partij en gaf den boer een dragt slagen. Er kwam een oploop, en de boer met den jongen werden opgebragt de moeder van den jongen ging mede. Om van de zaak af te komen, begreep de boer 't best te doen, de moeder f 5.te bieden, die, met deze schikking zeer tevreden, den hongerigen jongen zeker een extra boterham heeft gegeven. Eene hoogst belangrijke studie gaf de hoogleeraar Moll over het kerkgezang in Nederland tijdens de opkomst en den bloei der oud-Nederlandsche muziekschool. Hij geeft

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1