HELDERSCHE COURANT. Jiieuros- en Woensdag *j <AUoerteiitie--6faÖ. 24 Februarij. M 808. Negende Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. 1809. Verschijnt DINGSDAG- cn VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post t, v 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post, directeuren. Brieven franco. Uitgever S. (£)fficicd gcbedtc. "politie. Gevonden en ten burele van den ondergeteekende gedeponeerd een ZAKDOEK en een lapje zwart GOED. Helder23 Februarij 1869. Be Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. |3iet-officiëd geöceïte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 23 Febr. 1869. In ons vorig nominer, verschenen in den namiddag van 's Konings verjaardag, besloten jyij ons berigt omtrent de viering van dien dag te dezer plaatse, inet de vermelding, dat des avonds een bal zou worden gegeven in de Mari niers kazerne en een dito in het lokaal Tivoli door het Artillerie-Vrijkorps; thans rest ons de taak hier opentlijk te kunnen melden, dat op beide partijen de ondubbelzinnig- ste blijken zijn gegeven van eendragtige zamenwerking tus- schen militairen en burgers van alle rangen en standen; waarbij ook de schoone sexe in grooten getale vertegenwoor digd was en een zeer levendig aandeel heeft genomenom de band van onderlinge eendragt en liefde tusschen Koning en onderdanen steeds inniger vasttesnoeren. Een bijzondere eer en onderscheiding viel het Vrijkorps bal ten deel, door in den loop van den avond een bezoek te mogen ontvangen van den vertegenwoordiger van Z. M. in .deze gemeente, den Schout-bij-Nacht, Directeur en ICorn- mandant der Marine alhier, den Hoog Edelgestrenge heer O. A. Uhlenbeck, vergezeld van de Hoog Edelgestrenge heeren F. A. A. Gregorij, kapitein ter zee en kommandant van Z. M. wachtschip en van het koninlijk Instituut voor de Marine; P. A. van Rees, kapt. t/z., kommandant van Z. M. ramtorenschip Prins HendrikJ. F. Koopman, kapt. luit. t/z., kommandant van Z. M. raderstoomschip de Valk, G. van Ilecking Colenbrander, kapt. luit. t/z., kommandant van Z. M. drijvende batterij Neptunus en van den Wel Ed. gestrengen heer II. D. Guijot, luit. t/z. le kl.adjudant van den Schout-bij-Nacht. Genoemde heeren werden ontvangen door den komman dant en den president van het Vrijkorps en verder door al de aanwezigen met ingenomenheid begroet, het mu- ziek-korps liet het volkslied hooren, aan het slot waarvan de op het orkest staande buste van Z. M. en Neêrlands driekleur, door Bengaalsch vuurwerden verlicht. Niet weinig bragt een en ander bij tot de anthousiasme der menigte, zoodat de voor deze gelegenheid vervaardigde feestliederen qit de volle borst werden aangeheven en vooral het referein "Vivat Oranje, Hoezeemet de meest mogelijke geestdrift aan het slot van ieder vers werd herhaald; waaraan ook cle Schout-bij-Nacht en gevolg krachtig deelnamen. Z.H.Ed. gestr. stelde bij het einde der zang een driemaal herhaald Leve de Koningin, waaraan op uitbundige wijze door al de aan wezigen werd deelgenomen. Wij vertrouwen dat de Schout-bij-Nacht bij het verlaten der zaal innig voldaan zal zijn geweest over de geestdrift die het Vrijkorps, de mannen uit het volk, bezield voor Koning en Vaderlandeen geestdrift zoo natuurlijk en on gekunsteld, geheel vrij van alle bijoogmerken, en niet door eenige pressie, maar uit zuivere iunige verknochtheid aan het huis van Oranje ontstaan. til De 'prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 ^4 Centen; voor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. N=-i| Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. ILTJES. De leden van het Vrijkorps, niet ongevoelig, maar zeer gevleid en erkentelijk voor de eer van dit bezoek, hieven bij het vertrek van den Schout-bij-Nacht een driemaal herhaald hoerah aan, ter zijner eere. Het feest werd daarna in eene niet minder opgeruimde stemming voortgezet. Z. M. heeft benoemd tot groot-officier der orde van den Eikenkroon den schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeck, kom mandant en directeur der marine alhier; voorts in die orde tot kommandeur den kapt. t/z. F. A. A. Gregory, komman- daut van Zr. Ms. wachtschip en van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier. Ter eere dezer benoemingen werd Zaturdag avond jl. aan beide heeren bij fakkellicht eene serenade gebragt door de etats-major van de in de haven liggende oorlogsbodems, die zich daartoe in optogt hadden vereeuigd met het stafmuziek korps der marine aan het hoofd, waardoor verschillende muziek stukkeu werden uitgevoerd. Bij welke gelegenheid Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrikliggende tegenover de woningen van beide jubilarissen, met zoogenaamd blekvuur verlicht werd, dat een prachtig effect maakte. Ook werden van genoemden bodem eenige vuurpijlen afgestoken. Terzelfder ure vervoegden zich de militaire en burgerlijke leeraars van het Instituut, alsmede eene deputatie vau de adelborsten tot hunnen kommandant en chef en vervolgens tot den schout-bij-nacht om H.HEd.Gestr. te complimenteren. Allen werden feestelijk onthaald en menige toast werd uit- gebragt die getuigde van innige vreugde over de onder scheiding aan beide jubelarissen ten deel gevallen. Van de sprekers noemen wij inzonderheid de kapt. luit. t/z. W. F. L. Vriese ten huize van den Schout-bij-Nacht en den luit. t/z. le kl. P. J. van Druijnen ten huize van den kapt. t/z. Gisteren namiddag ten 1|- ure maakten de officieren van de landmagt, alhier in garnizoen, en corps hunne op wachting bij den Schout-bij-Nacht. De majoor Pottgieter van Laar voerde namens de officieren het woord. Bij de beantwoording dezer rede, betuigde de Schout-bij-Nacht zij nen dank voor de hem en het korps toegebragte hulde en wees er op hoe onze land- en zeemagt vereeuigd, indachtig aan de spreuk nEendragt maakt magV, in staat zijn om het devies van Vaderland en Koning. "Je MaintaindraV geen ijdele klank te doen zijn. Heden is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, openbare afkondiging geschied van de Raadsbe sluiten van den 9 October 1868 tot heffing der bestaande belastingen ten behoeve der gemeente op het gemaal, ge- slagt en gedistelleerd, welke heffing door Z M. den Koning is toegestaan tot ultimo April 1870. Tevens werd afkon diging gedaan van het Raadsbesluit van 12 Januarij 11. tot afschaffing der belasting op den turf met 1 Mei 1869, welke afschaffing mede door Z. M. den Koning is goedgekeurd. Behalve door aanplakking zijn voormelde besluiten voor belangstellenden ter secretarie der gemeente nedergelegd. Dezer dagen is door de politie alhier gearresteerd een meisje oud 18 jaren, die zich sedert de maand Octo ber jl. zoude hebben schuldig gemaakt aan 26 kleine ont vreemdingen, bestaande in manufacturen en andere door winkeliers op de stoepen uitgestalde winkelwaren. Door den zee-krijgsraad, zitting houdende aan boord van het wachtschip alhier, is veroordeeld tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf en vervallen verklaring van 1s lands dienst de adelborst le kl. L. C. Pwegens in Iudië gepleegde ontvreemding ter somma vau f50.van een zij ner scheepsmakkers.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1