ELDERSCHE COURANT Woensdag 3 Maart. M 801f2 Negende Jaargang 1869. Jïieums-- en <ftÖoertmtië--öfaD. (Ütyiciücl grijcclte. VASTSTELLING DER »te STAATS-L0TEH1J. ^iet-officiëcl geöceïte. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post nu u 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Auvkrtentien van 14 regels is 60 Centenvoor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertcntien intczenden. Iugezouden stukken minstens één dag vroeger. m. Uitgever S. GI L T J E S. VEE SCHOUW ING. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde keurmeester eeue schouwing zal plaats hebben over Runderen, Paarden en Schapen, en wel op MAANDAG den 8 MAART e. k. in het Koegras, langs den Zanddijk en de Vliet; op DINGSDAG den 9 MAART e.k. in het Koegras, langs het Noordhollandsch Kanaal; op VRIJDAG den 12 Maart e. k. te Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 11 ure; in het gedeelte van den Helderschen polder, aan de westzijde van den Spoorweg, des namiddags van 12 tot 2 ure, en in het gedeelte van den Helderschen polder, aan de Oost zijde van den Spoorweg en in het Brakkeveld, van 2 tot 4 ure. De veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van art.459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aangemaand hun vee be hoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 27 Febr. 1869.STAKMAN BOSSE. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter openbare ken nis, dat bij resolutie van Z. Exc. den Heer Minister van Financien van den 10 Februari] 11. No. 58, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 269ste Staats-Loterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premieu, overeenkomstig het plan aan die reso lutie gehecht. Beide stukken geplaatst in de Staats-Courant, zijn voor be langstellenden aan de Secretarie der gemeente ter leziDg nedergelegd. Helder, Het Gemeentebestuur voornoemd, den 27 Febr. 1869. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 2 Maart 1869. Aanstaande Vrijdag avond, te half acht ure, zal in het gebouw in de Nieuwstad alhier, als spreker optreden de heer H. J. Schuijt. Gisteren morgen heeft te Schagen een droevig on geluk plaats gehad. Bij het aankomen van den trein stapte een stoker van de locomatief om zijn pet te achterhalen, die hem van het hoofd woei, hij deed dit echter nog voor dat de trein geheel stil stond; hij struikelde en geraakte met de beenen onder de wielen. Dr. Haremaker is van hier ontboden en heeft gisteren het eene been eu heden het an dere been geamputeerd. De toestand van den lijder is zorgwekkend, daar hij ook door veel bloed verlies zeer verzwakt is. Zijn jeugdigen ouderdom (omstreeks 22 24 jaren) en altijd krachtig en gezond gestel geven nog eenige hoop op het behoud van zijn leven. De alhier in de Nieuwstad nieuw gebouwde R. C. bewaarschool, waar ook kinderen van andere gezindheden zullen worden toegelateD, is thans voltooid en gedurende deze week tot Zaturdag a. s., des namiddags van 3 tot 6 uur voor het publiek ter bezigtiging opengesteld. Nadat het Zondag jl., op uitnoodiging, door het gemeentebestuur in oogenschouw is genomen. De inrigting en localiteit wordt zeer geroemd. Direct na Paaschen zal de school in dienst worden ge nomen. Men schrijft ons van Oude Schild op Texel, dato 1 Maart, het volgende: Gisteren morgen kwam alhier het berigt aan, dat er een schip was gestrand, ten zuiden van de Koog en dat de equipage in nood verkeerde, onmiddelijk vereenigde de kapt. der stoomboot Ada van HollandT. Mets, eenige moedige en ervaren zeelieden om zich heen, waaronder ook een zijner zonen en spoedde zich op weg naar het aangewezen strand. Daar gekomen deed zich het in nood verkeerende schip reeds aan het oog voor als een wrak, de masten waren over boord gevallen en het schip lag geheel op zijde; terwijl de opvarenden zich aan de reling vastklemden, en in die positie weer, wind en golfslag hadden te verduren. Eenparig werd besloten de redding te beproeven; de daar aanwezige reddingboot werd terstond te water gebragt eii bemand door 12 ware zeehelden, met de, niet meer jeudige, maar toch nog zeer vaste hand van den kapt. Mets, aan het roer. Door hoogloopende zeeën was het niet mogelijk op zijde van het wrak aan te leggen, zoodat de bemanning, een voor een, zich langs een eind touw naar de reddingboot moest laten vieren, waarin ze dan eindelijk na veel inspanning en beleid gelukkig allen (12 man) werden opgenomen en nog juist bij tijds aan het strand mogten aankomen, daar de boot meer dan half vol water was geslagen en met 2'4 man bezwaard elk oogenblik gevaar liep. Dergelijke tooneelen, vooral dat op het strand aanbrengen der schipbreukelingen, zijn niet te beschrijven. Ik zag o. a. den kapitein Mets met den door de vele fatigues geheel ver stijfden kapitein van het gestrande schip op den rug door het water baden, geadsisteerd door nog twee lieden der red dingboot. Hoe dikwijls men als strandbewoners dergelijke tooneelen heeft gezien ze zijn en blijven altijd treffend; dhar, en niet in de groote maatschappij waar nijd en wan gunst heerscnen, leert men aanschouwelijk: hebt uwe naas ten lief als u zeiven. Ol ik wenschte zoo zeer dat een dergelijk [tooneel door geheel Nederland kon worden aanschouwd, het vertederd het ruwste en onverschilligste gemoed, het doet het harte wel, en stemt ons tot liefde en dankbaarheid, het verzoent ons met alle menschen daar wordt men christen. Ik verneem nader dat het gestrande vaartuig een Noor- sche bark is geweest, kapt. Christensen, beladen met deelen, komende van Erederiksbald en bestemd naar Erankrijk. Het schip is geheel wrak. Ik laat hier nog volgen de namen van de mannen waarop ik trotsch ben met hen hetzelfde eiland te bewonen, het zijn Teunis Mets, Willem Mets, Frans Buis, Jacob Hille- nius, Jan Jb. Schagen, Willem Jb. Schagen, Kasse Zegel Arie ïtab, Pieter Dekker, Johannes Hemelrijk, Melle Hamer, en Filip Veen. Aan den Kinderdijk is Vrijdag jl. brand ontstaan in de uitgebreide inrigting der lieeren Smit en Zoon, en wel in de keet van de stoomwaterrnachine. Het fabriekgebouw, dienende tot boren, schaven en draaijen van ijzer, is met machineriën en gereedschappen vernield. Doordien de vlam men naar de gebouwen binnendijks oversloegen, is ook een woonhuis en een deel der woning van dr. Kros verwoest. Met veel inspanning heeft men de verdere aanzienlijke panden bij den hevigen wind kunnen sparen. De panden waren verzekerd bij eene Brusselsche maatschappij. De schade is hoogst aanzienlijk. Naar wij vernemen, zal in de uniform der generaals bij het Nederlandsche leger eene geheele wijziging worden gebragt. Tevens verzekert men, dat de epauletten, die thans nog door de officieren bij het regiment grenadiers en jagers, in groot uniform, worden gedragen, zullen worden afgeschaft.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1