BURGERLIJKE STAM DER GEJ1EEME TEXEL. De kapt. t/z J. M. I. Brutel de la Rivière, ecfijpa- 1 gemeester der marine alhier, wordt met den laatsten April a. s. eervol van die betrekking ontheven en door den kapt. t/z F. L. Geerling vervangen. Naar men verneemt is het kommandement van Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, thans in Oost- Indie, hetwelk spoedig weder zal repatriëren, opgedragen aan den kapt. luit. t/z. C. H. E. baron van van Heeckeren. Zijner Majesteits schroefstoomschip Marnix, onder be vel van den kapt. luit. t/z. Touteuhpofd, is den 10 Janu- arij jl. te Nagasaki (Japan) aaugekomen. Aan boord was alles wel. Naar men verneemt zullen Zr. Ms. schroefstoomsche- pen 3e kl. Schouioenkommandant luit. t/z. le kl. C. T. Hackstroh en Kijkduin, kommandant kapt.-luit. t/z. H. E. Bunnik, thans gestationeerd in de West-Indiën, dezen zomer repatriëren. Met de betrekking van onder-inspecteur over de beba- kening, de kustverlichting en het loodswezen in Ned. Indië, is belast de luit. t/z. le kl. R. J. A. Bouricius. Z. M. heeft aan den apotheker 2e kl. A. J. C. Geerts, dienstdoende bij de garnizoens infirmerie te Arnhem, ver gunning verleend om tijdelijk in Japansche dienst te treden en wel voor drie jaren, te rekenen van 1 Mei a.s. Het gisteren morgen te Alkmaar, geregterlijk verkochte Engelsche fregatschip Golden Dream, is gemijnd door de cargadoors wed. Jan van Wessel Zoon, te Amsterdam, voor rekening van de firma John Paliner Beekell, te Li- verpool, op de som van f 36,200. Men schrijft ons van Enkhuizen 9 Maart: Er wordt hier tegenwoordig veel haring gevangen; zij geldt thans 90 cent per tal; een partij visch door een Vollen- dammerschuit aangebragt besomde ruim f941. De schelvisch en rogge gold f40 ,per lOOstuks en de kabeljaauw f2.50 per stuk. Men schrijft ons van Terschelling dato 10 Maart het volgende De voor de verloting, op 15 dezer ten behoeve der nage laten betrekkingen van de verongelukte loodsen ingekomen prijzen, zijn thans door het dames-comité voor het publiek ten toon gespreid in het kerkgebouw der Doopsgezinden alhier, bestaande in ruim 400 voorwerpen, waaronder verschillende stukken vau veel waarde o. a. een paar prachtige lampen (geschenk van H. M. de Koningin), kanapékleed (geschenk van H. K. H. de Prinses Frederik), voortsverschillende prachtige dames handwerken en kleedingstukken, schilderijen, (reeds vroeger gemeld) boeken, prenten, ornamenten van porcelein glas en aardewerk, kleine voorwerpen van zilver, in een woord eene fraaije collectie goederen welke door het dames-comité zoo goed is gearrangeerd dat elk voorwerp hoe gering vaak ook, op het voordeeligst uitkomt en waar door het kerkgebouw thans als in een kleine bazar herschapen schijnt te zijn. Bij het zien vau dit alles wordt het gemoed getroffen door het denkbeeld wat liefde tot den naaste al niet vermag, daar hierdoor toch de nood van het bedroefde weduwen en weezental weder eenigermate kan verligt worden. Het aantal loten thans reeds geplaatst bedraagt p. m. 700 zoodat er waarschijnlijk meer dan de helft prijzen zullen zijn. Ook naar de waarde te oordeelen is het wel jammer dat er niet meer loten geplaatst zijn. Wat de mensch voor zijn geluk soms meent te moe ten doen, loopt dikwijls tot zijn onheil uit. Een treurig bewijs daarvan had 1.1. Vrijdag plaats. Twee broeders, beide gehuwde tjalkschippers, bevonden zich op den morgen van genoemden dag met hunne vaartuigen in de Zuiderzee. Voor de reis begon, had de ééne, die een wrak vaartuig had, zijn broeder die een nieuw schip bevoer, verzocht, of zijne drie kinderen, ter beveiliging in het ruwe weder bij hem aan boord inogten zijn. In de nabijheid van Enkhuizen overviel beide schepen een storm. Het nieuwe vaartuig bekwam daarbij een lek en overslag van water, dat het bijna onmiddelijk zonk. De schipper, die zich met zijn knecht als door een wonder redde, zag zijn vrouw en kind en de drie kinderen zijner broeder in de diepte der zee wegzinken, terwijl zijn broeder, met de oude tjalk hoewel half zinkende, gelukkig binnen liep. Hoe zal de ontmoeting dier broeders zijn! De huwelijken en de nationale militie zijn van belang voor de statistiek der beschavingloosheid. Bij die twee ge legenheden blijkt van de kunde of onkunde in het schrijven. De. militie-opgave heeft dit voor, dat zij personen van den zelfden leeftijd bevat, maar zij vermeldt alleen mannen en is dus te eenzijdig. Daarom is die van huwelijken beter, Noord-Holland met zijn dozijn steden, met Neerlands hoofd stad, wordt nog al eens de vooraaamste provincie genoemd. Gedurende de vier jaren tusschen 1864 en 1867 werden aldaar gesloten 15,777 huwelijken. In 541 gevallen kon de man, in 1774 de vrouw en in 503 beiden niet schrijven. Het ge middelde was 10.52°/o, of 6.61 m. tegen 14.43 vr. In Amsterdam was het 11°/0 of 6 en 16. Overig N.-Hollaud was iets beter gesteld namelijk 109/o, of 7 en 13. N.-Holland in twee deelen, met het Y als grenslinie, ge scheiden geeft een verbazend onderscheid. In het noorden is de verhouding slechts 6°/0 of 4 en 8, in het zuiden 21.75 of 161 /a en 27. De Arnh. Cl. deelt weder 't volgend uittreksel mede uit een brief van de Goudkust van den 7 Eebruarij jl. //Er heerscht hier een volslagen regeringloosheidde negers hebben hunnen koning van zijn waardigheid ontzet en een ander in zijne plaats benoemd. Zij hebben den gouverneur gedwongen eene commissie naar Holland te zenden, bestaande uit den militairen kommandant en een inwoner van Elmina. Hoe de gouverneur in dezen hagchelijken tijd juist den militairen kommandant heeft afgevaardigd, begrijpt niemand. Langs de bovenkust begint zich ook verzet te openbaren. //In mijn laatste schrijven zeide ik, dat men de vlag wel kan oprollen als er geene verandering komt en waarlijk, wan- f neer er op een of andere wijze geene regeling der aanhangige kwestiën tot stand komt, dan zullen de negers, die met den dag stoutmoediger worden, door eene kostbare expeditie tot hun pligt moeten worden gebragt. Dit zou zeker geen plaats behoeven te hebben, wanneer men in den aanvang krachtiger ware opgetreden." Bij vonnis der arrond. regtb. te Maastricht van den Se dezer, is de drukster en uitgeefster van het weekblad De Nieziwsbodete Sittard, schuldig verklaard aan laster, gepleegd door het drukken en uitgeven in gemeld blad van een lasterlijk artikel tegen een ambtenaar bij de belastingen, en is zij dien ten gevolge veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen, eene geldboete van f 25 en de kosten. Men berigt dat het Suez-kanaal met October nog niet gereed zal zijntoch zal de gemeenschap tusschen de beide zeeën in het najaar bestaan reeds nu is het vervoer te water begonnen. Een nieuwe spoorlijn wordt ook gelegd. STAAT van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand Februarij 1869. Groot, Alkmaar; W. V. Caulvïn, Daatje van Gooi, G. de Jong, J. G. Harmsen, N. Holmstroom, M. C. Bitter, J. Nas, Mej. J. K. Overtoom, Mej. A. M. Sehmid, Mej. F. P. Hal- senbach, Idem, Geertruida Klein, allen te Amsterdam; Mev. Moolenburgh, 's Gravenhage; C. Doumei, Haarlem; P. Hoep, Heer Hugowaard. De Directeur van het Postkantoor D E K E T T. Zaturdag 13 Maart vertrekt van hier de West-Indische mail. Van 5 12 Maart 1869 ONDERTROUWD Jan Roeper en Naantje Roeper. GETROUWD Geene. GEBORENFromvtje, dochter van Jan Hemelrijk en Aaltje Kaan. Gerrit, zoon van Pieter Bakker en Antje Hoogheid. Arie, zoon van Geertje Duinkcr. OVERLEDEN: Jan Beumkes, 2 dagen, zoon vau Jurrien Beumkes en Auuaatje Selser. MAUKTBERIGTEN. SCHAGEN, 11 Maart. 2 Paarden f40 a 70; 12 Magere Gelde Koeijen f 110 a 115; 1 Vette Gelde Koe a f 240; 40 Nuchtere Kalveren f3 a 6; 398 Magere Schapen f 10 a 24; 21 Magere Varkens f 20 a 24; Biggen i' 8 a 10; Konijnen 40 a 50 ets. Kippen 90 a 100 ets. Eenden 80 a 100. Boler f 1.10 per kop of f 1.46^ per Ned. pd. Kaas 20 tot 25 ets. per Ned. pd.; Kip-Eijereu f 2.70 a 2.75 per 100 stuks. Eendeijeren f 3.per 100 stnks. PURMERENDE, 9 Maart. Kleine Kaas f 33. Redelijke voorraad, langzaam maar duur verkocht. Mid del bare f 36. Aangevoerd 45 stapels Kleine Kaas, 1 Middelbare. Boter. Van f 1.30 tot f 1.40 per Ned. pd. Gemiddeld f 1.35 per ned. pd. 14 Paarden. Aangevoerd 67 Ruuderen. Vette Koeijen te Amsterdam niet zoo levendig, waardoor hier ook in den beginne de geest iets flaauwer was,- door den weinigen aanvoer werd do handel ten slotte eenigzius vlugger; de prijs is evenwel nog zeer hoog. Gelde Koeijen gaan door het koudere weder iets minder vlug van de hand. Tijd-Kalfkoeijeu gaan redelijk vau de' hand, in de goede kwaliteit komt meer leven. 62 Vette Kalveren. Prijs van f 0.80 tot 1.00 ct. per ned. pd. Handel le vendig. 285 Nuchtere Kalveren. Prijs van f4 tot 10 per stuk. Handel stug. 19 Vette Varkens. De prijs was van 56 tot 64 cents per ned. pd. handel matig vlug. 50 Magere Varkeus van f 16 tot 23 en 81 Biggen van f7 tot 11. Handel stug. 604 Schapen en Lammeren. Vette Schapen zijn nog even duur; tot buitengewone prijs worden deze opgekocht. Oouschapen worden door de hoogc kaas- en boterprijzen weinig gevraagd. In Overhou- ders gaau de beste beter van de hand. Kip-Eijeren f 2.90, Eend-Eijeren f 3.25 per 100 stnks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 48 stapels Kaas, wegende 10706 ned. pouden. De hoogste markt was voor kleine kaas f 34.Middelbare 36.Aangevoerd 712 ned. ponden Boter. ENKHUIZEN, 10 Maart Mosterd per rand f27.Karweij per 50 k lo f20.25; Graauwe Erw ten per mud f 17; Capucijnders f 14 a 15; Bruine Booneu f 12 a 13; Witte Erwten f 12; Wijker Valeu f 11. SNEEK, 9 Maart. Prijs der Boter f59.50. LONDEN, 11 Maart. Ter veemarkt zijn aangevoerd: Runderen 1220; Schapen en Lammeren 9990; Kalveren 175; Varkens 20. Prijzen: Beste Runderen 5/8, Schapen en Lammeren 6/10, Kalveren 5/10, Varkens 51

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2