heer Zaalberg hier op nieuw te zien optreden, dan raden wij alle belijders der orthodoxe leerstellingen, die het om vrede en verzoening en niet om oorlog en strijd te doen is, om die gelegenheid niet te verzuimen; wanneer ooit, dan mag hier met het volste regt de bijbelsche spreuk worden toegepast: //onderzoekt alle dingen maar behoudt het goede". Nogmaals: wij weuschen den heer Zaalberg, zegen op zijn werk, dat hij bij de volharding, die hem eigen is, steeds meerdere harten vinde, die hem verstaan en begrijpen, opdat eindelijk de verkeerde beoordeelingen, waaraan hij zich thans door zijne openbare voordragten op het gebied van godsdienst bloot geeft, geheel en al mogen verdwijnen en men eenmaal zijn streven erkenne; van hem getuigende, dat hij als een apostel der verzoening, het land doortrekt goeddoende. De toelagewelke de heer P. C. de Wintereerste apotheker der zeeinagt, genootvoor het scheikundig onder wijs aan het marine-hospitaal alhier, is bij besluit van Z. M. den Koning, dd. 15 Maart, van f 200. gebragt op f600., ingaande met 1° Januarij dezes jaars. De kapt.-luit. t/z G. van Hecking Colenbrander is op zijn verzoek eervol ontheven van het bevel over de drijvende batterij Neptunus en daarin vervangen door den kapt.-luit. t/z J. J. Boelen. Verder vernemen wij dat de luit. t/z. lekl. W. J. Schol ten van Aschat geplaatst wordt als le officier op de Nep tunus en aan den luit. t/z. le kl. A. J. Baron van Geen het kommandement zal worden opgedragen over Z. M. ver- dedigiugs-vaartuig Propatria. De officier van gezondh. 2e kl. H. van Stockura, gede tacheerd bij het hospitaal der marine alhier, wordt met 1 April op het ramschip de Buffel geplaatst. Bij Kon. besluit is aan den generaal-majoor van het leger in Nederlandsch Indië J. A. Waleson, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit Z. M. militaire dienst, met behoud van regt op pensioen. De officier van gezondheid 3e kl. van het O. I. leger H. L. von Söhsten zal in de helft der volgende maand met de Jan Pieterszoon Koengezagvoerder C. Huyzer v. Reenen, van hier naar Java vertrekken, De uitslag der op heden te Schagen gehouden her stemming ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten is als volgt: Geldig uitgebragte stemmen 564. Uitgebragt op den heer K. Breebaart 323 stemmen, op den heer C. Boonacker 241 stemmeneerstgenoemde is alzoo gekozen. Door Z. M. is benoemd tot heemraad van den polder het Hoorder Nieuwland op Texel, den heer J. Zijra Tz. en tot heemraad van den polder Waard en Groet de lieeren C. de Graaf en N. Loder. In ons vorig no. namen wij een berigt over uit de N. R. Ct. dat dr. G. F. van Dommelen, le officier van gez. te 's Hage zijn pensioen zou hebben gevraagd, om het toezigt op zich te nemen over de geneeskundige dienst bij het pauselijk leger. Dr. van Dommelen schrijft thans, dat dit berigt ten eenemale onwaar is en hij er nooit aan gedacht heeft zijne betrekking, voor welke ook, te verwisselen. Door den minister van Koloniën worden belanghebben den opgeroepen, die aanspraak hebben op het door den Koning ingestelde eereteeken, voor medegemaakte expeditiën in 1846, 1848 of 1849 naar Bali1850 tot 1854 naar Borneo's westkust; 1859 naar Boni; 1859 tot 1863 naar de zuid oostkust van Borueo. Aan het ministerie van marine werd Zaturdag jl. onder meer aanbesteedde levering van smeekolen voor de directie der marine alhier, minste inschrijver was de heer C. Berghuijs alhier, voor 49| ct. per mud. Aan het provinciaal gouvernement van Noordholland is den 18 Maart bij inschrijving aanbesteed het jagen der schepen, vlotten, enz. door het Groot Noordholl. kanaal, aan vangende den 1 Mei 1869 en eindigende den 31 December 1874, en wel in één perceel, ingevolge art. 1 van het bestek; daarvoor waren minste inschrijvers de heeren M. Groot, te Groot Schermer en K. Kruijer, te Zijpe, voor f 0.85 per paard en per uur. De boekhandelaren Nijhoff, Sijthoff en Thieme hebben thans de circulaire uitgevaardigd, waarin de aanstaande ver schijning wordt aangekondigd van Het VaderlandSlaat- en Letterkundig Residentieblad. Op deu normalen toestand van eene vrije drukpers rekenende, dus zonder zegel-belasting, zal de prijs van het nieuwe blad, gerekend op bet groote formaat, zijn: elke drie maanden, franco per post f4.90 en voor '8 Hage f 4.20. Het bureau is gevestigd te 's Hage, Hooge Nieuwstraat. De uitgevers hebben maatregelen in dien zin genomen, dat het blad tot de groote bladen van den eersten rang zal behooren. Het doel is ontwikkeling der liberale staatkundige beginselen en leiding op het gebied van wetenschap, kunst en letteren. Personenstrijd zal worden vermeden en zoo veel mogelijk zullen zaken grondig en populair worden behandeld. Groote buitenlandsche bladen zullen tot voorbeeld worden genomen. De hoofdredactie zal zijn zamengesteld uit de heeren: mr. A. M. Maas Gees- teranus, hoofdredacteur; dr. J. 1'Ange Huet en T. C. van der Kulk, redacteuren. Verscheidene correspondenten en medewerkers hebben zich aangesloten, en specialiteiten zullen berigten omtrent effecten- en goederenhandel leveren. Het blad zal geenszins lokaal zijn, maar zoodanig geredigeerd, dat men mag verwachten, dat het door geheel Nederland met belangstelling zal worden gelezen. Het bestaan van dit blad, hetwelk zes malen 's weeks uitkomt, is gedurende vijf jaren verzekerd. Men leest in de Veendammer Courant: De candidatuur van den heer mr. N. Olivier voor het lidmaatschap der Tweede Kamer vindt te Zuidboru geen onverdeelden bijval. Vele kiezers zouden liever een caudi- daat in de provincie woonachtig zien gesteld die met de belangen en behoeften van dit gewest naauwkeurig bekend is. Het eenige wat hen vrede doet hebbeu met de voorge stelde candidatuur des heeren Olivier is de gedachte dat hij aanbevolen door den heer Thorbecke, zeker een man moet zijn, die zoowel wat kenuis, als wat ijver en werkzaamheid aangaat, de voetstappen van zijnen grijzen meester drukt. De uitvoer van boter te Harlingen was in de jaren 1858 tot en met 1867, derhalve gedurende 10 jaren, 3 06,689,711 nederl. ponden. De invoer van zout in die haven beliep over dat tijdvak 27,283,966 nederl. ponden. Hoewel in die cijfers uog al een aanzienlijk verschil bestaat, is het toch ïiet te verwonderen dat het eerste produkt zoo menigmaal met het laatste te veel is bezwangerd. De dames de la halle te Harlingen zijn geheel ont stemd zij zeggen dat de vischmarkt bedorven is. Alle visch wordt opgekocht en in manden, schoongemaakt en ingepakt, Duitschland ingezonden. Zaturdag morgen werden alzoo geallemaniseerd 2800 schelvisschen en 800 kabeljaauwen. Vóór dat de visschers in de haven komen, worden zij reeds door de afgezanten van visch-expediteurs in bootjes gepraaid en hun de visch afgekocht, en de dames de la halle, die toch geene zeemeerminnen zijn en dus niet naar de kagen kunnen zwemmen, om met sirenzangen de robuste zeebonken het hart te verweeken, helaas zij visschen achter het net. Deze zaak gaf Vrijdag middag een regt geanimeerd standje aan de haven, waarbij de deurwaarder, de commissaris van politie, de waterschout en de dienaren van beide laatstgenoemde beide heeren te pas kwamen. Het is zeer te hopen, dat de beide seksen, die elkaar betwisten en die beide er //kuit of hom" van willen hebben, het met elkander eens wordeu, dan kunnen de hrave Harlingers ook weder eens tegen billijken prijs zeevisch eten. Bij een der giften voor den Paus neemt de Tijd dit versje op: //Een vole déclaré dorst Garibaldi wagen, Maar onze lieve Heer had Basta in de hand En meer dan eens bezet; de deugniet werd geslagen; Met valsche Matadors oogst men meest schade en schand." Zekere heer Vijg, uit Epe, kondigt in de Apeldoorn- sche Courant aan, dat hij eene vélocipède-dienst wil openen naar het station. Er is dikwerf gewezen op de wenschelijkheid, dat, evenals in Zwitserland, reeds bij de jongelingen de lust worde opgewektzich in het hanteren der wapenen te oefenen, om later te eerder gereed te zijn, als het vaderland zijne zo nen ter verdediging noodig heeft. Een eerste stap op dien weg is geweest, dat de leerlingen der Hoogere burgerscholen van regeringswege wapenen verkregen, en hun bij de gym nastiek vrij onderwijs werd verschaft in de behandeling van 't geweer. Thans gaat men een stap verder en heeft de di recteur der Hoogere burgerschool te Groningen, naar aan leiding van een schrijven aan den inspecteur van 't middel baar onderwijs, de volgende circulaire gezonden aan de ou ders of voogden der leerlingen: »Ten einde aan de leerlingen der hoogere burgerscholen te doen inzien, hoeveel kracht men in tijd van nood ontwik kelen kan door geregeld en ordelijk zamen te werken, is men voornemens, zoo mogelijk, de leerlingen van onderscheiden scholen, b. v. op den eersten dag der groote vacantie te ver eenigen in eenig centraal punt, b. v. te Steenwijk, om hen daar, onder aanvoering van eenige officieren en met behulp van een genoegzaam kader, eenige manoeuvres te laten uit voeren. De leerlingen zouden zich derwaarts begeven met daartoe aan te vragen extra-treinen, en van eenige der leer aren vergezeld kunnen zijn. Daartoe zoude van eiken leerling fl.reiskosten worden gevraagd. Dan zoude het noodig zijn, dat de leerlingen zich aanschaften een kiel en pet van éën model, zeer eenvoudig ingerigt, en welke kiel bij de gymnastieke lessen zou kunnen dienen. Ook is er noodig een patroontasch, bajonetsché en gordel; het zou echter kunnen zijn, dat de leerlingen dit niet zelf zouden behoeven aan te schaffen. Andere mogelijke be- noodigdheden zijn van minder belang. Het is echter wen- schelijk, dat men wete, welke leerlingen aan deze oefeningen kunnen en mogen deelnemen. Terwijl er natuurlijk van onze zijde voor de noodige orde en veiligheid zal gezorgd worden, verzoek ik u mij te willen berigten, of gij uw zoon toestaat, aan bedoelde oefening deel te nemen." Men meldt, dat voor bijna alle leerlingen voldoend ant woord is bekomen. Wij vertrouwen, dat het hier geen lo kalen maatregel geldt, dat in ieder geval het goede voorbeeld

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2