BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. algemeen zal worden gevolgd, en Nederlands jongelingschap alzoo nevens de ijverige studiën, waartoe de hoogere bur gerscholen nopen, tot even ferme als voor de toekomst nut tige ligchaamsontspanning worde opgewekt. In de openbare teregtzitting van den raad van justitie te Batavia heeft de uitspraak plaats gehad van het vonnis, door die regtbank, zamengesteld uit vier leden, gewezen in de zaak van mevrouw de weduwe Sarportas, geboren Beu- deker en hare medebeklaagden. In een zeer uitgewerkt vonnis, dat niet minder dan 30 vel len groot is, en waarvan de lezing, ten drie ure aangevangen, eerst ten zeven ure geëindigd was, is de beklaagde, die niet ter teregtzittiüg wa3 verschenen, schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde feiten, daarstellende het misdrijf van vergiftiging, en mitsdien veroordeeld tot de straf des doods. De tweede beklaagde, wier schuld mede door den regter is aangenomen, is veroordeeld tot de straf van tien jaren dwang arbeid buiten den ketting, ter plaatse buiten Java, door den gouverneur-generaal te bepalen, voorafgegaan door een kwar tier uur te pronkstelling onder de galg; terwijl de derde be klaagde van de hem ten laste gelegde feiten is vrijgesproken. Een der nuttige inrigtingen van den nieuweren tijd zijn zeker die, waar het volk gelegenheid heeft zich voor weinig geld van gezond en welsmakend voedsel te voorzien. Vooral in Berlijn heeft men zich in dit opzigt hoogst verdienstelijk gemaakt. Door den oorlog van 1866 en het uitbreken der cholera bestond in vele gezinnen door de afwezigheid van den kostwinner armoede, en spoedig werden, om in de drin gende brhoeften te voorzien, volkskeukens opgerïgt, die goed en goedkoop voedsel konden verschaffen. Deze inrigtingen zijn in stand gebleven, omdat men in de tijden van nood de de groote behoefte daarvan had leeren inzien. Voor 11 cents verkrijgt men daar een geheele, voor een krachtig man, de tweede voor een vrouw of kind voldoende is. Van 1 Nov. 1867 tot 1 Maart 1868, dus gedurende vier maanden, zijn ruim 180,000 halve portien uitgereikt, waarvoor gebruikt zijn 14,000 pond rundvlee3ch, 16,000 pond varkensvleesch, 1850 mud aardappelen, 60 mud boonen, 185 mud erwten, 70 mud linzen behalve de groenten. Nu bestaan er in de verschil lende wijken reeds negen van die inrigtingen, die inrigtingen, die kosteloos door eene commissie beheerd worden. Opge- rigt door de opbrengst en geven zelfs nog eenige winst, die evenwel alleen wordt aangewend tot verbetering der inrig tingen. Te Aken werd dezer dagen een buitengewone diefstal gepleegd. Een vreemdeling van een zeer goed voorkomen treedt het prachtige magazijn Neubert binnen en vraagt eenige voor werpen van waarde te zien. om er een voor een geschenk uit te kiezen en te koopen- Men stalt nu het schoonste Sak sische en het rijkste Boheemsche kristalwerk uit, waar onder een prachtige kop ter waarde van 40 thalers vooral zijn aandacht trekt. Hij neemt ze in de handen, begluurt ze van alle zijden en laat ze in duizend stukken op den grond vallen. Mijn hemel, wat ben ik ongelukkig, roept de vreemdeling uit, maar gij begrijpt toch wel, dat ik niet verantwoordeiijk kan zijn voor dit ongeval. "Wacht eens een beetje, dit is wat al te kras, riepen twee of drie stemmen te gelijk; mijnheer, die breekt, die moet betalen. Het is uw schuld, enz. Gedurende deze woordenstrijd, komen er twee heeren binnen, die men spoedig op de hoogte van het geschil heeft gebragt en nu klaarblijkelijk het ongelijk erkennen aan de zijde van den kooper. Na nog veel over en weêr pratens, deinst dezen eindelijk terug voor de eenstemmige verklaring zijner tegensprekers, haalt vloekende zijn portefeuille uit en geeft aan de kashoudster een billet van 1000 fr. Men geeft hem het geld terug (850 fr.) en hij verlaat pruttelende het magazijn, terwijl de twee heeren, die later bleken zijn com- pères te zijn, inmiddels eenige voorwerpen uitzoeken, naar den prijs vragen en ze contant betalen. Nu zou men meenen dat zij van het incedent hadden gebruik gemaakt om verschillende zaken in te palmen, maar niets van dit alles was geschied. Eenige oogenblikken later kwam men echter tot de overtuiging, dat een valsch bankbillet ontvangen was. Een New-Yoi-ksch blad waarschuwt voor het gevaar van met teveel overhaasting oesters te eten. De heer Brooke, ex-lid van den Senaat voor Mississipi, gebruikte dezer dagen oesters, waarvan er een zeer groote in het keelgat bleef steken. De pogingen die hij in het werk stelde om zich er van te bevrijden, hadden het noodlottige gevolg dat een gedeelte van den oester in de luchtpijp, het andere in de slokdarm teregt kwam, waaraan de ongelukkige bijna oogenblikkelijk stikte. Te Parijs is de vreesclijke gebeurtenis van den dag de ontploffing' van het chemisch magazijn van den scheikundige Fontaine. De uitvinder der stof, waarmee men de onderzeesche torpedos opvult; daarvoor werd hij met het legioen van eer gedecoreerd. Deze stof, die aldaar werd bereid, heeft de ontzettende ramp veroorzaakt, 'tls onbegrijpelijk, dat men toestond, dat zulk fabrikaat midden in Parijs gemaakt werd. Het is het zoogenaamde Kali-Pikrat (Picrate de Potasse) en het heelt eene vreeselijke uitwerking. De verwoestiugen daardoor aangerigt, strekkeu zich tot aan het plein der Sorbonne uit. De schok werd in alle naburige straten gevoeld. In de rue Soulllot, op ongeveer 5 minuten afstands van het etablissement van Fontaine, sprongen al de vensters stuk. In het Café de la jeune Frauce bencdeu den boulevard St. Michel, werden de tafels omvergeworpen, en in derucRaciue, op 6 minuten afstands van de plaats, was de schok zoo sterk, dat de men- scheu op de straat ter aarde vielen. Op de plaats zelve is de verwoesting schrikwekkend. Men was gedwongen, bijna alle huizen met halken en stut ten, om instorting te beletten. In alle woningen werden de meubelen, bet porcelein en het glaswerk vernield. In bet wijnhuis naast Fontaiue werd het glas tot stof verpletterd In den winkel van den boekbinder Pfister te genover Fontaine ziet het er uit of hij met kartetsen beschoten is. Bij eene waschvrouw op de plaats werden alle hemden, die buiten hingen, met bloed bevlekt, en iu het huis vlak tegenover Fontaiue vond men op de vijfde verdieping gedeelte van hersens en stukken vleesch. Nog twee ontploffingen hadden in den namiddag van den 17 p'aats, zonder echter menschenlevens te kosten. Men vreest dat de overwelving der katakomben, boven welke de geheele Place de la Sorbonne ligt, scheuren heeft bekomen en dat dien ten gevolge het geheele quartier met instorting bedreigd wordt. Een ooggetuige meldt het volgende «Ik was juist thuis (place de la Sorbonne no. 3.) toen plotseling eene vreeselijke ontploffing plaats had. Al de vensters sprongen stuk en het huis scheen in te zullen storten. Ik ijlde naar het raam. Een digte kruid en zwaveldamp vervulde de lucht, ik stortte den trap af. Ik zag slechts men- schen met bloedige aangezigten. Het gelaat der conciërge was met bloed bedekt. Daar zie ik dat uit een volkomen vernield magazijn een ontzettende vlam slaat. Het huis staat nog. Aan alle vensters, mannen, vrouwen, kinderen iu de grootste vertwijfeling. Spoedig komt er hulp. Eene onafzienbare menigte is op de plaats aanwezig, met angst vervuld, want ieder oogenblik kan eene nieuwe ontploffing volgen en het huis iu elkander storten. Allen wor den gered. Doch er zijn reeds offers gevallen. Aan mijne voeten bevindt zich eene vormlooze klomp, men kan niet zeggen: een lijk. Deze beweegt zich nog; er is nog leven in. Twee schreden verder onder een bank een tw eede slagtoffer, even verminkt. Een dezei ongelukkigen werd over de ge heele plaats verspreid. Zijn hoofd werd gevonden op het balkon van de vijlde verdieping van het huis no. 3, en zijn kinnebak op de derde verdieping. Dit een der winkels iu de buurt, zag men eene menscbelijke gedaante ver rijzen, die geheel eu al in vlammen stond. Zij ijlde op de Sorbonne toe, aan den ingang waarvan zij nederstortte. Men is woedend, dat men zulke ont plofbare stoffen in het midden van Parijs mag opeeuhoopen. Niemand, die zich op het oogenblik van de ontploffing op de plaats bevond, bleef onge deerd. Bijna alle koetsiers der daar stationerende vigilantes, ziju min of meer gekwetst Het lijk van Foutaine's zoon is geheel en al verkoold onder de puinhopen gevonden. Het galal dooden rekent men op 6 a 7- Het aantal gekwetsten is nog niet bekend. Zij werden onmiddelijk in de naburige apotheken gebragt, waar hun geneeskundige hulp werd verleend. Daaronder bevinden zich verscheidene studenten. De vrouw van Fontaine is uit smart over den dood baars zoons krankzinnig geworden. De lijken waren verschrikkelijk verminkt. Een daar onder viel geheel en al uit elkander toen meD het weg wilde brengen en men moest het bij stukken op de draagbaar leggen. Het was nog een geluk dat de ontploffing niet wat vioeger of later plaats had. Eenige minuten te voren hadden namelijk do studenten dé Sorbonne verlaten, en kort daarna zouden de leerlingen van het gynasïum St. Louis zich naar huis begeven Het aantal personen, die ligte wonden aan het gelaat, enz. ontvingen, moet ongeveer 50 a 60 bedragen. Volgens de Analijse van den beroemden Chemist M. Paijen behoort de Cacao-Plant tot de voedzaamste producten der aarde. Deze geleerde zegt, dat een goede kop boullon van rundvleesch 28 wigtjes voedingsstof bevat, terwijl zich in een kop melk van toebereide zuivere chocolade 188 wigtjes voedende bestanddeelen bevinden. Volgens een Engelsch blad heeft een geneeskundig on derzoek van de chocolade van 80 verschillende fabrieken te Londen en Parijs eene vervalsching van dit artikel in 39 dier fabrieken aan het licht gebragt, zeker een treurig re sultaat. Daar ook in ons land onvervalschte chocolade eene zeldzaamheid is geworden, zoo verdient vooral vermeld te worden, dat alle Cacao-Preparaten van het huis Franz Stollwerck te Keulen, als geheel vrij van iedere bijvoeging zijn gegarandeerd en wegens deze eigenschap door de ge- neesheeren veelvuldig worden aanbevolen. Bij verschillende depothouders hier en elders, is deze Chocolade voorhanden. Correspondentie. Het versje getiteld „Oecumenisch Concilie" hebben wij ter zijde gelegd, daar de twee laatste regels ons niet regt duidelijk voorkomen wij kunnen niet begrijpen hoe de fabel van de vos en de druiven in deze kan worden toegepast. STAAT VAN BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden gedurende de maand Janaarij jl. Naar Belgie J. W. Kuijpers, H. Olson, H. A. Velleman, te Antwerpen; G. Speters, T. A. Eekman, II. Niesen, te Brussel; L. v. d. Broek, te Gent. Naar Duitschland (of over) Pensen, te Aarliaus Mevr. Noordenbosch v. d. Steen, te Frankfort; Cuppjau C., te Frederikshald; J. J.Bricee, Hamburg. Naar Engeland William Londen, J. Baijs, te Londen. Oost-Indie H. Karreman, Lofgurc, J. v. Eijsde, J. de Straan, te Batavia; J. de Ridder, te Soerabaija. De Directeur van het Postkantoor, D E K E T H. Van 12 19 Maart 1869. ONDERTROUWD Gecne. GEHUWD P Albers en M. Pot. BEVALLEN: W. Janzen geb Kikkert, Z. M. A. Sïraon geb. Mourik, Z. W. Rieuwers geb. Mens, D. J. D. M. Drabbe geb. Kool, D. M. Arends geb. Verhagen, D. J. E Vcldt geb. Valkenburg, Z. A. Metzelaar geb. Groenevcld, Z. H. M. Bels geb. Kindt, D. G. P. Matzen geb. Smit, D. C. Leeuwens geb. Overtoom, Z. OVERLEDEN G. Troost, 37 jaren. C. Kries. 53 jaren. H. van Rigteren geb. Bakker, 36 jaren. mauktberigteiv. ALKMAAR, 20 Maart. Aangevoerd 5 Paarden f 15 a 110; 9 Koeijen f105 a 180; 165 Nuch tere Kalveren f3 a 8; '256 Schapen f7 b 26; 6 Geiten f 4 a 6; 120 Magere Varkens f 15 a 28; 120 Biggen f 7 a 12. Boter per kop 0.775 0.85 CU. HOORN, IS Maart. Kleine Kaas f 34.50, aangevoerd 17 Stapels, wegende 3155 N P. HOORN, 20 Maart. 1869. Aangevoerd 9 mud Tarwe f 10, 9 mud Rogge f 7 a 7.50, 19 mud Garst f 6.25 a 7.25, 81 mud Haver f4.75 a 5,25, 2 mud Witte Erwten f12, 4 mud Graauüe Erwten f 17, 3 mud Vale Erwten f 11.50 a 15, 4 mud Bruine Boonen f 13.50, 4 mud Paardenboouen f,9 a 11, alles per mud; 20 Paarden f40 a 200, 120 Schapen f 19 a 30, 143 Kalveren f4 a 9, 75 Lammeren f 15 a 21, 130 Varkens f 16.50 a 26, 4 Zeugen f36 a 55, 145 Biggen f5.50 a 11, 160 Kippen f 0.90 a 1 80, alles per stuk; 20,000 Kipeijeren f 2.80 a 3, 7900 Eendeijercn f 3.25 u 3.75 per 100 stuks; 2500 kop Boter f0.65 a 0.70 per kop.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3