HELDERSCHE COURANT. Zaturdag 27 Maart. M 817. Negende Jaargang. Jïieuojs= en Röoerfentte-öfaö. NIEUWSTIJDINGEN. 18(>9. Verschijnt DINGSDA6- ca VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post n w 1.50 Men abonneert zich bij alle Boeldiaudelaren en Post directeuren. Brieven franco. Dc prijs der Advertentien van 1—4 regels is 00 Centenvoor eiken meer 15 Centen. Zcgclregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. POLITIEK OVEP.ZIGT VAN DEN DAG. Te Madrid naderde Maandag jl. een stoet van twee hon derd vrouwen het paleis der Cortes. De optogt strekte als manifestatie tegen de loting voor de krijgsdienst. Een groot aantal nieuwsgierigen volgde. De minister van openbare werken gaf van deze zaak kennis aan de afgevaardigden, waarop Castelar en Figueras den stoet te gemoet gingen en het volk aanmaanden om terug te keeren. Een ander afge vaardigde evenwel spoorde de menigte aan om in de zaal binnen te dringen. Terstond gaf de minister van oorlog aan den generaal Milans del Bosch bevel om de gewapende vrij willigers op te roepen, ten einde te waken dat de afgevaar digden rustig zouden kunnen beraadslagen. Marcia Lopez, een republikein, en tegenstander van de conscriptie verklaarde dat de minderheid de luidruchtige manifestatie afkeurde. Aangaande de conscriptie, de aanleiding tot het oproer te Xeres, heeft de regering eene wet voorgedragen, waarbij zij gemagtigd wordt tot eene- ligting van 25,000 man (dat is 15,000 minder dan de gewone sterkte der jaarlijksche ligting.) Daarin wordt verder aan de gewestelijke besturen vrij heid gegeven om het contingent der provincie in vrijwil ligers te leveren of zich te kwijten door het betalen eener geldsom waarmede de regering het vereischte aantal vrij willigers zou kunnen aanwerven. Het gemeentebestuur van Madrid is tot de loting overge gaan doch met de belofte om al de lotelingen van de dienst vrij te koopen. Woensdag avond heeft de commissie der Cortes hot ont werp der grondwet ter vergadering moeten overleggen. Men verneemt dat de grondslagen zijn, het koningschap met twee kamers, de senaat, door de provinciale staten te kiezen en de kamer door het algemeen stemregtde vrijheid van druk pers en van vereenïging zijn er in opgenomen. Voor 't ver dere moet men nadere bijzonderheden afwachten. De fiuantiele toestand is niet gelukkig. De leening van een milliard is door de commissie goedgekeurd. Wat de ongeregeldheden aangaat, ze zijn thans weder overal onderdrukt. Te Barcelona en in geheel Katalonië openbaart zich de voorliefde van 't volk voor 't beschermend stelsel, het welk toch door een liberaal bewind niet kan gehuldigd worden. De Indepejidance van de Basses-Pyrduees meldt dat in het brood der troepen gevaarlijke bestanddeelen zijn ontdekt, als fijngestampt glas, stukken van naalden enz. Een soldaat is dezer dagen overleden aan de gevolgen van een stuk naald. Er is een onderzoek ingesteld. Men houdt het er voor, dat dit een barbaarsche wraakoefening is, alsof de soldaten die de aanstokers van burgeroorlog op de grenzen interneren, verantwoordelijk waren voor de door hen ten uitvoer gelegde bevelen. Een tweegevecht tusschen maarschalk Serrano en Pascual Madoz is door tusschenkomst van Nicolaas Rivero verhinderd; de heer Madoz was verstoord over de nederlaag, die hij te Barcelona bij de verkiezingen had geleden en heeft zich nu te Barcelona en te Alcoy kandidaat gesteld; de machinatien, door hem aangewend, om thans de zegepraal te behalen, konden echter de goedkeuring van maarschalk Serrano niet wegdragen. Tengevolge daarvan liet de heer Madoz zich be- leedigend uit omtrent den president van het uitvoerend be wind en vond de uitdaging plaats. Generaal Milans del Bosch heeft eveneens generaal Pierrad uitgedaagd, wegens dc ma nifestatie op Zondag 11.; men is er nog niet in geslaagd, dit geschil in der minne te schikken. Algemeen wordt te Petersburg de bedrijvigheid opgemerkt, die de grootvorst-troonopvolger aan den dag legt, om de be wapening van het leger mei achterlaadgeweren te bevorderen: Hij heeft uit zijn particulier vermogen 100,000 roebels be schikbaar gesteld, om de vervaardiging te bespoedigen van een achterlaadgeweer volgens het systeem van een Russisch offi cier, met name Baranoff, dat moet uitmuntendoor zijne een voudigheid. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 26 Maart 1S69. Dezer dagen is te dezer plaatse geconstitueerd een collegieonder de benaming van Sine Nomineals eene vertakking van het, bij velen, (die met de marine in be trekking staan) bekende collegie Nuganilo Discinius Ntigari. Deze nieuwe vereeniging is tegenwoordig sterk 39 leden, bestaande uit heeren burgers en officieren van zee- en landmagt. Het doel is om onder genoegelijk zamenzijn harmonie en vriendschap zooveel mogelijk te bevorderen, zich practisch te oefenen in het duidelijk uiten der gedachten en door wrijving van denkbeelden den geest met kundigheden te ver rijken, die kundigheden dienstbaar te maken tot verlichting en beschaving, niet alleen onderling, maar ook ten dienste van het maatschappelijk leven, ddór waar het nuttig en wen- schelijk wordt geacht. Om tot lid van dit collegie te kunnen worden aangenomen moet men een zekeren ouderdom bereikt hebben, zich aan eene ballottage onderwerpen en met unanimè stemmen worden aangenomen. Het bestuur is zamengesteld uit de volgende heeren W. Ruisch, president; A. J. baron van Geen, G. A. P. Chomel, W. J. ITidde Bok, leden van den hoogen raad; P. A. van Braam Houckgeest, secretaris en J. Allot, penningmeester. Ieder lid heeft het regt van introductie, mits eenige uren vooraf daarvan aan den president kennis te geven. De vergaderingen worden geregeld gehouden den eersten cn derden Maandag van elke maand, des avonds ten half acht ure, in de bovenzaal van het gebouw Musis Sacrum; ze duren 1 a 14- uur. Staande de vergadering heerscht eene ongedwongen orde en ernst, die door niets mag worden gestoord. Ter wille van het goede doel wenschen wij, dat dit col legie zich gunstig moge ontwikkelen en rijke vruchten dra gen, ook ten algemeene nutte. Wij hopen in de gelegenheid te zullen- geraken onze lezers van tijd tot tijd aangaande dit belangrijk collegie, eenige we tenswaardige bijzonderheden te kunnen mededeelen. Men schrijft ons van Huisduinen 25 Maart. Het stille dorpje Huisduinen was eergisteren in opschudding. Een jongentje van 6 jaar, door de stiefmoeder alleen t'huis gelaten en opgesloten onder een bedstede, terwijl de vader op 't land arbeidde, wekte door zijn geschreeuw het mede lijden en de verontwaardiging der buren op. Het gevolg hiervan was, dat aan den commissaris van politie kennis werd gegeven en dat deze spoedig met een agent tegen woordig was, om het mishandelde knaapje als corpus delicti naar den Helder te brengen. De belendende buren weten veel bijzonderheden mede te deelen, aangaande de mishandeling van dit kind door de ouders, en hunne verbittering was dan ook ten top gestegen. Eenige jaren geleden is het jongentje op een klagt van den wijkmeester, door een der plaatselijke geneesheeren, in tegenwoordigheid van den inspecteur van politic, onderzocht en moet liet toen reeds sporen van mishandeling hebben gehad. De vader zou toen verklaard hebben, 'dat de menschen het slimmer maakten als het was," waarop de stiefmoeder, alleen als //de kinderbeul'1 werd aangeduid en er toen met een geduchte vermaning is afgekomen. Wij gelooven, dat de politie het thans wel bij geen simpele vermaning zal laten, maar een streng onderzoek zal instellep^ Wat het knaapje zelf betreft, het is klein, bloedafm, broodmager, loopt gebrekkig, praat als een oud boertje^ en- heeft met zijn kort stekelig blond haar het voorkomeiFvaii" een klein afgeleefd grijsaardje.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1