HELDERSCHE COURANT. Jlieums-- en Woensdag «flöoertentie-öfaö. 31 Maart. M 818. Negende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 1869. Verschijnt DINGSDA6- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelareu en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertenties van 1—4 regels is 60 Centen voor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien, intczendea Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Sinds eenige dagen heerscht le Parijs volkomen rust en begonnen de gemoederen tot den staat van kalmte terug te keerenmen mogt echter niét verwachten dat het zoo zou blijven en allerlei geruchten, waarschijnlijke en de meest on gerijmde, zijn dan ook weêr aan de orde van den dag. Zoo spreekt men o. a. van de aftreding van Rouher, als gevolg van de zegepraal der oorlogspartij. Ook wordt gesproken van de oproeping der militairen, die zich met verlof te huis be vinden, vooral van die, behoorende tot de garnizoenen van de •versterkte plaatsen in het oosten des landshoewel dit laatste gerucht zich schijnt te bevestigen, behoeft men daaruit ech ter nog niet te besluiten, dat de oorlog voor de deur staat. Frankrijk hoopt nog steeds Belgie door complimenten tot verdere co ncessien té brengen: «Het ligt niet in den aard van ■ons land," zegt de Frcwice, «zijne magt tegen een zwakken staat te misbruiken." Dan volgt veel zoetsappigs jegens het kleine maar door zijne positie in Europa sterke Belgie, en dan vernemen wij de volgende bekentenis: «Daargelaten de neu traliteit, waardoor het gedekt wordt, is het voor niemand een geheim, dat Engeland levendig belang stelt in Belgie's onaf hankelijkheid, en het blijft ook opmerkelijk, dat voor eenige dagen een berlijnsch blad de verklaring aflegde, dat, als Belgie ooit in gevaar kwam, geheel Duitschland zou opstaan om te hulp te komenHet heeft dus geene pressie uitgeoefend. Belgie, Frankrijks voorstel aannemende, heeft slechts uit ei gen beweging aan een denkbeeld van verzoening en zijn eigen voordeel gehoor gegeven." Wat den stand der zaak aangaat, sommige fransche bladen beweren dat de belgische regering van zienswijze is veran derd en zal toegeven aan Frankrijks verlangen, terwijl tevens het tarief tusschen beide landen zou worden gewijzigd ten voordeele van Belgie. Er zijn er ook die meenen, dat Belgie zal volhouden en Frankrijk zich zal laten overtuigen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 3G Maart 1869. De WelEerw. ZeerGeleerde heer dr. J. A. Lamping, pre dikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft Zondag avond jl. zijne betrekking als zoodanig nedergelegd en afscheid ge- genomen van zijne gemeente. Spreker had tot tekst geko zen II Corinthe 2:14; niet zoozeer om die woorden voor de gemeente te ontwikkelen, maar om daarmede te doen blij ken in welke gemoedsstemming hij deze gemeente verlaat. Bij den aanvang zijner rede gaf spreker te kennen, dat hij zijn geestelijk ambt "nederlegde niet omdat hij den strijd opgaf, die hij in zijne rigting steeds had te strijden tegen andersdenkenden, maar dat die redenen van geheel anderen, niet van geestelijken, maar van stoflelijken aard waren, die hij meende, ter wille van zijne huishoudelijke belangen, niet te mogen gering achten; hij verzocht de gemeente, met de bijzonderheden dienaangaande bekend, die redenen te willen billijken. Voorts gaf hij de verzekering, de godsdienst ge trouw te zullen blijven, alleen van zijn kerkelijk ambt afstand te doen, en in de maatschappelijke betrekking die hem wachtte, steeds hoopte werkzaam te zijn tot verheerlijking van het Koningrijk der Hemelen. -Heden heeft alhier in het algemeen weeshnis een verge lijkend examen plaats tusschen de sollicitanten, dingende naar de vacante betrekking van hoofdonderwijzer in de gemeente school no. 3. Negentien sollicitanten hebben zich aangemeld, waarvan 15 zijn opgekomen. Het examen wordt afgenomen door den heer schoolopziener, bijgestaan door een hoofdonderwijzer van een der openb. scholen. Zondag middag 11. is tussehen Texel en Wieringen op de hoogte van de roode ton gestrand de Noorsche brik Phonix kapt. M. Moë, in ballast van Amsterdam naar Noorwegen bestemd. De stoomboot stad Amsterdamkapt. Bakker, is direct na aankomst von het berigt daar heen vertrokken ter ad- sistentie, doch door het opkomende ruwe weder en de hoog loopende zeeën was het niet mogelijk het schip af te brengen, niettegenstaande dat, bleef kapt. Bakker des nachts in de nabijheid, daar het schip in reddeloozen staat verkeerde we gens het over boord slaan van het tuig en het verlies van de booten het schip was echter gedurenden die r.acht nog digt. Den volgende morgen zag kapt. Bakker zich genoodzaakt naar hier terug te keeren, en is gisteren middag ten 2 ure weder daarheen vertrok met de reddingboot en een vlet op sleeptouw, daaraangekomen was het weder intusschen eenig- zins bedaard eu werd den kapt. de gelegenheid aangeboden om, indien hij het noodig oordeelde, het schip met zijne equipagie te verlaten. Deze meende daarvan echter nog geen gebruik te moeten maken en wenschte nu eenige ballast over boord te hebben geworpen nog eenige poging met de sleepboot te beproeven. Deze was ecgter weder te vergeefs. Kapt. Bakker is gepasseerde nacht weder hier teruggekeerd met de reddingboot en heeft de vlet 4 man ter adsistentie ach tergelaten, benevens een visschuit die uit de haven van Texel daarheen was gekomen. Sedert Vrijdag morgen is hier de persoon P. Hen vermist; van beroep vuurwerker, hij beeft Vrijdag morgen zijne woning verlaten eu is niet in de werkplaats aangeko men. De luit. t/z. le kl. jhr. H. O. Wichers, laatst be hoord hebbende tot het eskader in N. Indie, en den 22 dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdschip op nonactiviteit gesteld. De 2e luit. Jhr. W. A. Roëll van het 3e bataillon 7e regement infanterie, alhier in garnizoen, wordt ingaande 1 Mei a. s. voor den tijd van vijf maanden gedetacheerd bij de normaal-schietschool te 's Gravenhage. Z. M. heeft een pensioen verleend aan den heer J. Lipjes, ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Vlieland, ten bedrage van f1233. De Staats-Courant No. 73 behelst een rapport, aan den Koning ingediend door den minister van Binnenland- sche Zaken, omtrent den afloop van de ligting der Natio nale Militie van 1868. Zoo bij de militie te laüd als bij de zeemilitie zijn 10,876 man ingelijfd. Het getal ingelijfde plaatsvervangers was 563, en dat der opgetreden nummerverwisselaars 592. Er zijn toegekend 1862 vrijstellingen wegens gemis van de gevorderde lengte; 1924 wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken3560 als eenige wettige zoon; 7177 wegens eigen militaire dienst of die van broeders. Het geheel be drag der vrijstellingen was 14,691. Onlangs is opgerigt een Amsterdamsche failliet-maat schappij. Volgens de statuten, die wij dezer dagen ontvingen, stelt de maatschappij zich ten doel, door onderlinge verze kering, aan hare deelhebbers tot 50 pCt. de schade te ver goeden, die zij ten gevolge van faillissementen hunner de biteuren kunnen lijden. Men zal zich kunnen verzekeren voor een bedrag van f J 000 tot f20,000, tegen een kleine jaar- lijksche contributie voor administratie-kosten, terwijl de ge- ledene schaden tweemaal 's jaars zullen worden omgeslagen. Als de deelneming algemeen is, vertrouwt de directie, dat die omslagen zeer gering zullen wezen. Ook door het met vereende krachten tegengaan van oneerlijke handelingen bij voorkomende faillissementen, en te waken tegen ligtvaardige faillissementen, stelt de maatschappij zich voor, hare deelne mers zooveel mogelijk tegen schade te vrijwaren.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1