Uit Harlingen meldt men van 25 Maart. Een der groote kranen, die men hier op het stations-em placement bezigt tot het ligten van zware ligchamen, als locomotieven, tenders, enz. uit de schepen, is heden morgen, terwijl men bezig was dit werktuig te draaijen, omgetuimeld en van den spoorweg in de diepe Bolswarder vaart neergeploft, waarbij de rails zijn losgesprongen en het paalwerk bij de spoorwegbrug vernield is; gelukkig zijn de werklieden, hier bij bezig, er ongedeerd afgekomen. Men weet dat te Deventer een commissie bestaat, die ter bestrijding van schoolverzuim spaarbank-boekjes uitreikt aan die kinderen die trouw de school bezoeken. Die maatregel werkt goed. Bij de eerste bekrooningen Sept. 1867 en April 1868 reikte zij spaarbankboekjes, tot een bedrag telkeus afwisselende tusschen 15 gulden, uit aan de ge- trouwste schoolbezoekers. Het verzuim bedroeg toen nog eerst 22.5 en later 16 pCt. Thans reikte zij alleen nieuwe boekjes uit, of schreef zij nieuwe sommen bi] op boekjes van kinderen, die in 6 maanden tijds de school slechts éénmaal verzuimd hebben en evenwel besteedde zij thans voor het bijschrijven op 76 oude, en het uitreiken vau 22 nieuwe boekjes f216., terwijl het schoolverzuim tot 11.15 pCt. ge daald is. Onlangs zijn in de registers van den burgerlijken stand der gemeente Sloten ingeschreven2 echtscheidingen tegen denzelfden man; de eerste echtscheiding is uitge sproken ten verzoeke van zijne ééue vrouw, op grond van overspel, en de tweede echtscheiding, op grond van bigamie ten verzoeke van zijne andere vrouw; deze persoon is verleden jaar in de gemeente Sloterdijk gehuwd en ver toonde eene 'doodakte van zijne vrouw, die ook werkelijk overleden was doch het was aldaar niet bekend, dat hij se dert haar dood voor de 2e maal gehuwd was en dat zijne vrouw te Gouda woonde. De man bevindt zich thans in de gevangenis te Leeuwarden. Op de Meppeler-weekmarkt was 11. Donderdag een da ling van boterprijzen, als zelden is opgemerkt. Vergeleken met die van vóór 14 dagen, verschilde het op stukken vau 1£ ned. pd. (Meppeler kluiten) 50 a 60 ct.zoodat dezelf de boter, die toen f2.15 per l|- ned. pd. gold, thans fl.65 opbragt. De aanvoer was ruim; er was namelijk 22,000 ned. pd. aangevoerd. De vark'enhandel, was, inzonderheid wat mageren om te. mesten en dragtigen aangaat, zeer gea nimeerd; eerstgenoemde» bragten tot zelfs f45 a f50 op; de laatsten tot zelfs f70. In de graanprijzen was geene verandering op te merken de handel was over 't geheel in alle artikelen bijzonder levendig. Eriesche en Hollandsche kooplieden kochten veel dragtige varkens op, en veroorzaak ten hierdoor dien hoogeren prijs. Dezer dagen keerde, een der inwoners van Maastricht, de lieer M. Ij., met den spoortrein van Aken aldaar terug. Iu dezelfden wagon was o. a. een Pruis gezeten. Nadat de plaatsbiljetten behoorlijk waren nagezien, deed de heer L. zijn biljet in zijn porte-moimaie, waarin ruim honderd fr. waren. Toen, bij de aankomst alhier, de conducteur de biljetten kwam ophalen, was de porte-monnaie met den ge- heelen inhoud verdwenen. De verdenking viel onmiddelijk op den Pruis. De lieer L. greep hem bij den kraag en de dief werd genoodzaakt de porte-monnaie terug te geven, die hij zeer handig had gerold. Hij werd onmiddelijk ge- .arresteerd. In den nacht volgende op den verjaardag van den koning van Pruisen is er ingebroken in het hotel van den Pruisischen gezant te Bern, den heer von lloederer bij wieu 4e dezer gelegenheid een feest was geweest. De achttienja rige zoon van den gezant, ontwaakte door het aanslaan van 7,ijn hond en miste zijn horologie dat op zijne beddetafel lag, terwijl hij zijne scecrelaire en schrijftafel open zag staan. Hij nam den sabel van zijn ouderen bropder, die officier bij de dragonders is en begaf zich naar de aangrenzende eetzaal waar hij drie vermomde manspersonen ontdekt. Hij snelt op een van de dieven toe en grijpt hem aan. Deze steekt hem met een zilveren vork in den arm, maar von Roede- rer houdt hem vast, waarop de ander een pistool op hem afschiet, waarvan het schot den jongen tnan in den arm treft, daardoor zijn de dieven in de gelegenheid te ontsnappen, iriaar zij hadden niet meer kunuen stelen dan voor eene waarde van achthonderd gulden, terwijl zij duizenden had den kunnen medenemen. De walvischvangst, in vorige eeuwen bijna een mo nopolie der Nederlanders, is in den laatsten tijd grootendeels in de handen der Noord-Amerikanen overgegaan, en jaarlijks worden enorme sommen door, de ondernemende Yankees mede gemaakt. Dit is vooral het geval door de belangrijke her vorming, die deze jagt bij hen heeft ondergaan. De oude harpoen, het traditionele wapen waarmede het zeemonster werd aangevallen, was een uiterst gebrekkig werk tuig, daar de meeste waivisschen ontkwamen, en de booten, die het dier vrij digt moesten naderen, steeds gevaar liepen omver geworpen te worden. De Amerikanen waren de eer sten, die het buskruid op de walvischvangst toepasten. Op een afstand van 150 ellen Wordt de zoogenaamde bomspeer op het dier afgevuurd, die een geduchte ontploffing in het biuueuste van den walvisch te weeg brengt. Gelukt het de longen te treffen, dan blijft het dier terstond dood dikwijls echter is de verwonding niet direct doodelijk, en ontkomt het dier nog. Daarom is reeds voorgesteld den walvisch te vergiftigen. De bomspeer wordt met een mengsel van strychnine en pijlvergift (curare) bestreken, een middel, waarvan de klein ste hoeveelheid voldoende was een hond of zelfs een paard te dooden. Het was een zekere dr. Thiercelin die het in 1868 voor het eerst met schitterend gevolg toepaste. Hij had het geheim gehouden, daar alligt de matrozen voor de behandeling vau vleesch en spek van den vergiftigden wal visch bevreesd geweest zouden zijn. Toen de bomspeer trof, en in vijf minuten het kolossale dier dood was, verbaasde zich het scheepvolk niet weinig. Eerst later, daar het bleek, dat niemand eenig nadeel van de aanraking met het vergif tigde dier had ondervonden, vernamen zij de toedragt der zaak. Ook de Duitsche wal visch vaarders hebben eeu door Cor- des uitgevonden zoogenaamd walvischkanon, dat op een vork liggend wordt afgevuurd en twee harpoenen, benevens een bomspeer, op den walvisch werpt. De burgerlijke regtbank te Luik heeft een belang rijk vonnis gewezen betreffende de verantwoordelijkheid der spoorwegmaatschappijen. Een bediende van de Nederland- sche maatschappij had eene vrij ernstige verwonding bekomen, terwijl hij op de lijn dienst deed. Daar hij beweerde dat het on geval, hetwelk de verwonding bad veroorzaakt, niet aan onvoor- zigtigheid, maar aan eeu gebrek in het leggen van den weg moest toegeschreven worden, waarvoor de maatschappij verantwoor delijk was, deed hij deze tot schadevergoeding dagvaarden. De regtbank heeft zijne vordering toegewezen, en hem eene schadeloosstelling van fr. 20,000 toegekend. -r- Men wenscht in het noorden van Nieuw-Zeeland, het welk altijd bloot staat aan de invallen der Maories, een soort vaiï militaire grens te vormen, door aldaar grond te schen ken aan mannen, die in hunne eigene behoeften en die hunner huisgezinnen zullen voorzien door de opbrengst van het land en door de handwerken, welke zij' uitoefenen, maar die ge woon zijn aan militaire tucht, en met de wapenen bekend zijn, ten einde gereed te zijn om hunne eigendommen en tevens al het land achter deze militaire grenzen te verdedigen. De voorgenomen kolonie zal bestaan voor de eene helft uit soldaten, die vijf jaren in het leger hebben gediend, voor de andere helft uit jonge mannen van de arbeidende klasse, die als handwerkslieden of landbouwers aan werk gewoon zijn. Zij zullen aangevoerd worden door officiers uit het le ger en zich moeten verbiuden voor vijf jareu. De kolonie moet het land verschaffen en het moederland de kosten be talen, die voor het eerste jaar op 92,000 p. st. voor het tweede jaar op 70,000 p. st. geraamd worde». Men schrijft uit Elorence aan het Agentschap Ilavas //Voor de eerste maal is door een Italiaansch hof van appèl beslist, dat het huwelijk van priesters niet kan worden belet. Dat arrest is door het hof van appèl vau Napels uitgesproken in de zaak van zekeren priester Triglia, uit het bisdom van Salerno, die met eene voormalige non, Ma- rianua Montefusco, was verloofd. De burgelijke overheid had geweigerd, het huwelijk te voltrekken, en de civile regt bank van Salerno had deze weigering voor gegrond verklaard maar het hof van Napels heeft het vonnis der regtbank ver nietigd, en Triglia en de nou zijn in de vorige week in den echt vereenigd, in weerwil van het protest van Triglia's bejaarden vader. Meer dan vijftig priesters zijn reeds in het Napolitaansche en in Sicilië gehuwd, maar thans is het voor het eerst ge weest, dat de kwestie in tweede instantie is uitgemaakt. Daar het openbaar ministerie met de uitspraak heeft inge stemd, zal er geene voorziening in cassatie plaats hebben." De uitspraak van een zoo aanzienlijk hof als dat van Napels (zegt de Parijsche Lienzal een précédent voor alle gelijksoortige gevallen stellen. Bt-halve door dat hof, zijn ook door de regtbanken te Genua. Palermo en Trani hu welijken van priesters voor wettig verklaardmaar de drie laatstgenoemden hebben slechts eene gebeurde zaak be krachtigd; terwijl het Napelscne hof het beginsel vóór het voltrekken van den echt heeft verkondigd. Het verdient nog vermelding., dat in de drie andere ge vallen de eischers de geestelijke waardigheid uedergelegd of wel het catholicismus afgezworen hadden, terwijl Luigi Triglia dat ambt nog steeds bekleed. In Erankrijk zijn proeven genomen, ten einde te weten te komen hoeveel tijd de maag noodig heeft om spijzen te ver teren. Die proeven hadden plaats met het oog op de voeding van den soldaat, maar zijn ook voor ieder ander individu niet van belang ontbloot. Ziehier den uitslag: Rijstsoep verteert in den tijd van 1 uur. Grutten in water gekookt 2-*- n Boonen en erwten2J- Soep met boonen3 Gebraden rundvleesch 3 Gekookt rundvleesch 3?

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2