HELDERSCHE CODRANT. Jtteums-- en Woensdag <ftÖoertentie--6faÖ. 7 April. M 820. Negende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 1809. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 franco per post n 1.5 0 Men abonneert zich bij alle Boekbaudclaren en Post_ directeuren. Brieven franco. De prijs der Advetltentikn van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken meer 35 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Diugsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILTJES. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. Gp den onderkoning van Egypte is een moordaanslag gepleegd. Men heeft in den schouwburg de loge van den vorst onder mijnd gelukkig bij tijds gewaarschuwd, is de misdaad niet tot uitvoering gekomen. Ismaël-Pacha is den 18 Jan. 1863 als 5e onderkoning zijn broeder Saïd-Pacha opgevolgdden 26 Nov. 1816 geboren is hij 52 jaar oud daar de Porte aan Is- maül de erfopvolging in de regte lijn heeft toegestaan, is de öjarige Mechmed Tefwik-Pacha de troonsopvolgerde dood des onderkonings zou dus minstens een regentschap in 't leven roepen. Daar Ismaël veel doet voor de ont wikkeling van Egypte, 't welk bij de opening van het Suez- kanaal een groote toekomst te gemoet gaat, zou eene ver wikkeling daar te lande ontstaande, door een misdaad als bedoeld is, dubbel te betreuren zijn. In de laatste dagen is de kandidatuur van don Eerdinand van Portugal te Madrid meer op den voorgrond geplaatst een blad zegt zelfs, dat de hertog van Montpensier Spanje wil verlaten, en de kroon niet meer begeert. Een Engelsch blad doet thans de wenschelijkheid uitkomen van een hu welijk van Eerainands tweeden zoon, broeder van koning don Lodewijk, met eene dochter van den hertog van Mont pensier, welke echtverbindtenis de aanspraken der mededin gende kandidaten zou kunnen tot toenadering brengen. Zulke plannen voor de toekomst geven nu weinig. De telg uit het huis van Orleans blijft altijd nog de meeste kansen behouden. Wat in Frankrijk den afloop der aanstaande verkiezingen betreft, niemand kan die voorspellen. Dit is zeker, dat de regering op de landelijke bevolking rekent, en dat zij met het oog daarop de districten zoo heeft dooreengescharreld en verminkt, dat de kansen voor de oppositie zeer moeije- lijk zijn geworden. Steden zijn in kwartieren verdeeld, en bij elk eene groote landelijke bevolking gevoegd, om de kracht der stads-kiezers te breken. Datzelfde is ook te Pa rijs gedaan, waar bijv. het plein St. Georges, waarop Thiers zijn hotel heeft, van 't district is genomen, dat hem afvaardigde, om ook hem daar te benadeelen. De vredelievende betuiging van den min. Rouher is overigens zeer te stade gekomen, omdat juist de aanvulling van de naar hunne haarstedeu ge- zouden oudste ligting, door de met halfjaar verlof gezonde nen, de wegen vult, en dit tot allerlei verontrustende op merkingen grond kon geven. Tegenover die opmerkingen nemen wij overigens ook 't be- rïgt op, dat verschillende Pruisische bladen mededeelen, dat een groot gedeelte van de vestingwerken van Keulen zal worden afgebroken, ten einde aan de stad gelegenheid te geven, om zich uit te breiden. Pruisen is dus ook niet beducht, als het werkelijk ten deele Keulen gaat ontmantelen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 6 April 1869. Omtrent de op gisteren avond gehouden vergadering van het collegie Sine Nominekunnen wij het volgende mededeelen Nadat van de geloofsbrieven van een der nieuwe leden tot groot genoegen van het algemeen, was kennis genomen en het overige ceremonieel gedeelte der vergadering was afgeloopen, maakte de president, de heer Ruisch, van deze gelegenheid gebruik, om te wijzen op de menigvuldige ge varen der kinderlijken leeftijd, en te waarschuwen tegen het onbewaakt laten der jeugd, hij deed zulks niet omdat het aan herhaalde waarschuwingen tegen noodlottige gevallen ontbreekt, maar omdat voorbeelden meer indruk maken dan de schoonste redeneringen. Spreker verhaalde, dat, nog weinige uren te vorenbij hem aan huis een aanvallig kind was ingebragt, dat, onbewust van het gevaar, in draf voor eene vigilante heen liep en bezijden het paard neerstortteen wel zoo dat de koetsier onmogelijk de vaart der vigilante intijds kon inhouden. Na de wonden onderzocht en het kind de vereischte hulp te hebben verstrektbleef hem, bij het overreiken zijner kleine patiënt aan de bedroefde moeder, niets anders over dan tot troost dezer laatste te wijzen op den betrekkelijk gelukkigen afloop, daar niet alleen het leven was behouden, maar hij de hoop mag koesteren dat de kleine er zonder nablijvende verminking zal afkomen. De zaak der veronderstelde mishandeling van een kind door zijne ouders (zie ons nommer van 27 Maart) is nog steeds bij de politie in ernstig onderzoek, vele getuigen worden dage lijks gehoord. De publieke opinie verklaart zich sterk ten nadeele der ouders, waarvan gisteren een opentlijk blijk werd gegeven, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. De vader en stiefmoeder van het kind, komende van het bureau van politie, werden in een der achterstraten door een drom volks opgewacht, die, door het werpen van steenen en op andere min wettige wijze, zijn ongenoegen aan den dag legde. De politie trad gelukkig nog in tijds tusschen beide, en mogt, eerst door bedrijging van het zwaard te zullen trekken, de rust herstellen; terwijl de ouders onder hare bescherming buiten gevaar werden geleid. De burgervereeniging Ernst en Scherts hield gisteren avond in het lokaal Tivoli hare laatste buitengewone ver gadering in dit saizoen. Niet zonder verdienste werd in de eerste afdeeling opgevoerdI. J)e Zoon van den Loods II. Be Vondeling en III. Een Bijbel aan het Strand door de heeren A. E. Ereeke, P. Jongkees en P. J. Dekker. In de tweede afdeeling gaf men een blijspel in twee bedrij ven getiteld Signor Carabinelliof de Tribulatiën van een beroemd man. Het stuk is een aaneenschakeling van dwaasheden, die alleen dan, wanneer ze door de optredende personen goed begrepen niet alleen, maar ook goed bestudeerd zijn en vlug afgespeeld worden zeer geschikt zijn om het publiek te doen schateren van lagchen. Dit was dan ook gisteren avond vooral in het eerste bedrijf niet weinig het geval, de daarin optredende leden brengen wij wel onze hulde voor hunne goede opvatting en flinke voordragt Het tweede bedrijf beviel over het algemeen minder goed, doch de schuld daarvau ligt meer aan den schrijver dan aan de vertooners. Mogt men later genegen zijn dit stuk eens te herhalen (het is het ten volle waardig) dan zouden wij voorstellen, daar als liet ware ieder bedrijf toch eene op zich zelf staande handeling voorstelt, om met een kleine wijziging de volgorde om te keerennl. het tweede bedrijf eerst en daarna het eerste op te voeren. Het stuk en vooral het slot zou er, naar ons inzien, zeer veel bij winnen. Bij publieke aanbesteding, plaats gehad op Vrijdag avond jl., op het Raadhuis alhier, is het jaarlijksch onder houd der gemeente-gebouvveu, bruggen, enz. aangenomen door de heeren Geb. Moorman voor f3750.en het driejarig onderhoud der straten door den heer J. van der Woude voor f 154-90. Z. M. schroefstoomschip de Watergeus is den 20 Ee- bruarij aan de Kaap de Goede Hoop gearriveerd, en zou binnen weinige dagen de reis naar Nederland voortzetten. Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel onder beveV^jaJ den luit. ter zee le kl. K. C. Bunnik is den 28 /Eebra- arij jl. de st. George cl' Elmina (kust van Guinea)Aange komen. Aan boord alles wel.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1