De officier van gezondheid der 2e kl. C. J. A. de Groot wordt met den 16 dezer geplaatst op Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord. De luit. t/z. Ie kl. jhr. L. H. W. M. de Stuers, adj. van Z. K. H. prins Hendrik, ridder der militaire Wil lemsorde, offic. van de Eikenkroon enz.is overleden. Gisteren is alhier met de gebruikelijke militaire hon neurs ter aarde besteld het lijk van een marinier, die, naar wij vernemen, zeer plotseling Yrijdag jl. is overleden, onmidde llijk na afloop der militaire marsch en exercitiën, waaraan hij nog in goeden welstand had deel genomen. Door de commissie voor den Helder en omstreken die werkzaam is geweest tot het verzamelen van bijdragen, ten behoeve der weduwen en weezen door de zeeramp op Terschelling, op 24 Oct. 1868, is de door haar bijeeuge- bragte som volgenderwijze verdeeld: Weduwen. Aantal kinderen. Gedeelten. Bedr. aan ieder uitgekeerd. "W. Molenaar 7 11 f 154.22 C. P. Ree 6 10 140.20 W. D. Zeijlemaker 4 8 112.16 C. A. Bieman 4 8 112.16 J. P. Groendijk 2 6 84.12 J. van Keulen 1 S 70.10 J. J. Nadort 1 5 70.10 P. de Breed 0 4 56.08 D. C. Geus O 4 56.08 te zamen 61 f 855.22 Men schrijft ons van Schagen, dd. 6 April. De beide opvoeringen van het tooneelspel latudedoor eenige heeren rederijkers uit dc gemeenten Schagen, Zijpe, Wie- ringerwaard, Barsingerhorn en Winkel, in het lokaal van den heer A. Knikker alhier, mogen te regt meesterlijk worden genoemd. De voortreffelijke wijze waarop de titelrol en ver dere hoofdrollen werden vervuld, de studie, blijkbaar ook van de bijrollen gemaakt, de natuurlijke losheid waarmede zelfs de woeligste tooueelen werden afgespeeld, 't bewees alles dat liefde en aanleg voor de kunst, zoowel als weldadigheidszin, het doel waren van hen, die zich zoo veel studie en moeite had den getroost, om mede den nood hunner rampspoedige na- tuurgenooten te lenigen. Wat wij hier zeggen, geldt evenzeer voor het nastukje: Verkeerd a propos, waarvan de opvoering bewees wat zelfs van onbeduidende tooneelproducten is te maken, wanneer maar de rollen in goede handen zijn. Van de zuivere opbrengst der beide voorstellingen ad f225. is f125. bestemd voor de noodlijdende weduwen en weezen te Terschelling, terwijl de overige f 100 zal strek ken tot ondersteunining van hen die laatstelijk op het eiland Urk door eene zeeramp zijn getroffen. Van deze verdeeling van het saldo (oorspronkelijk alleen bestemd voor Ter schelling, was voor den aanvang der tweede voorstelling, (Vrijdag 11.) bij monde van den WelEerw. Heer Vis Die- perink, aan het aanwezig publiek kennis gegeven, 't welk daar aan zijne volkomene adhaesie had geschonken. Men schrijft van Terschelling dd. 1 April. De met Z. M. goedkeuring ontworpen verloting ten voor- deele der door de bemanning van da loodsboot no. 4 nage laten betrekkingen, welke boot in den storm van 24 Oct. 1868 in de Noordzee is vergaan, heeft gisteren op het raad huis, ten overstaan van den notaris N. D. Dijkstra, plaats gehad iu tegenwoordigheid van een aantal belangstellenden. Bij de opening der plegtigheid sprak de heer Altenalid en secretaris der liefdadigheidscommissie over de blijde er varing, dat de weldadigheidszin in Nederland wederom zoo heerlijk is gebleken. //De hoofdaanleiding van deze onze bijeenkomst, mijne heeren, (aldus liet hij zich uit) is voorzeker hoogst wee moedig, wijl deze vergezeld gaat met de treurige herinnering, dat ten tweeden male binnen het tijdsverloop van een jaar, eene ramp onze woonplaats heeft getroffen, tengevolge waar van nu omstreeks een 7Otal personen, zoo weduwen als va- derlooze kindereu, het somber rouwkleed hebben aangetrok ken, als het zinnebeeld over het smartelijk verlies van hunne zorgdragende echtgenooten en vaders, welke in de uitoefe ning van hun moeijelijk loodsmansberoep in de golven om kwamen. Moge dit eiland voor soortgelijke zeerampen in de toekomst genadiglijk worden beschermd en verheugen wij ons, dat ontniddelijk vau hoogerhand zulke krachtige waar borgen zijn genomen. Er valt niettemin eene schitterende lichtzijde bij al dien rouw op te merken, in de Nederlandsche liefdadigheid, aan welker spitse het edele stamhuis vau Oranje stond, om met milde hand het lot der zwaar bezochten te verzachten. Met een diep gevoel van erkentelijkheid zijn wij bezield voor zooveel eendragtige zamenwerking in ons dierbaar va derland. Maar ook inzonderheid aan u, dames van het comité van weldadigheid, brengen wij hulde en dank voor den moed waarmede gij u hebt aangegord en voor de edele rustelooze volharding, om door het ontwerpen van eene loterij op groote schaal, zoo vruchtbaar het getuigenis te geven van uwe liefde voor de lijdenden. Wij wenschen u geluk dat Uw edel streven, eene som van bijna zeven honderd gulden (700) op het altaar der liefdadigheid heeft kunnen nederleggen." Dat thans onzen geachten Notaris, wien wij voor zijne met zooveel ijver verleende belanglooze medewerking innig dank betuigen, het teeken geve, dat de trekking een aan vang kunne nemen.1' Uit het verslag der sectiën, geformeerd uit de Eerste Kamer der Staten Generaal betreffende de zegel afschaffing enz., blijkt, dat een groot getal leden er voor en velen er tegen zijn; anderen wenschten in den tegenwoordigen toe stand te berusten, en eenigen behielden zich alsnog hunne stem voor. De hoofdbedenkingen waren van financiëelen aard, en werden door de voorstanders der afschaffing tegen gesproken. Men moet niet enkel van financiëele, maar ook vau staatkundige en sociale zijde het vraagstuk vooropstel len. Op de vraag veler leden of het equivalent voldoende zal zijn, heeft de Minister van Bosse, met vertrouwen, bevesti gend geantwoord. Men verzekert, dat de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal zal worden bijeengeroepen tegen Diugsdag den 13e dezer. Naar men verneemt zal in de maand Mei a. s,, te 's Hage, onder presidium van den generaal-majoor H. Har- denberg, een examen plaats hebben voor onder-officieren, dingende naar den rang van 2e luit.-kwartierm. hier te lande. Aan 's rijks hospitaal te Utrecht zijn gedetacheerd de officieren van gezondheid der 2e klasse van Dorsten en Kipp, ten einde onder toezigt der militair-gcnccskudige com missie werkzaam te zijn, om, bij vacature, te kunnen worden voorgedragen als officier van gezondheid der 1ste klasse. Men schrijft van Enkhuizen dd. 3 April. De panharingvangst is zoo goed als geëindigd. De prijs daalde tot 16 ct. het tal (200 st.); schol f9itl0 het wigtje (50 pd.); de kabeljaauw f 0.75 h. 1.per stuk. Men schrijft uit 'sGravenhage Door de arrondissements regtbank alhier is dezer dagen regtsingaug verleend wegens laster of hoon ter zake van twee artikelen voorkomende in het Dagblad van Zuidholland e7i 's Gravenhage welke artikelen tegen de heeren Ising en van Lier, stenographen, bij de Staten-Generaal waren gerigt. Op den 2 dezer is door Simon Stam van Zuidschar- woude en CJornelis Vroegop, van Broek op Langedijk, aan Arie Ootjers Hz. van Noordscharwoude betaald f 100. voor 500 Utrechtsche kooien. De Hervormde gemeente te Putten ontving voor hare diaconie een legaat van f 1000 van wijlen mr. H. ït. W. baron van Golstein van Oldenaller en de Hervormde ge meente te Soest een legaat van f250 van wijlen den heer P. Gallenkamp Pels, behoorende tot de K. C. gemeente. Den 6 en 7 dezer, zullen van het instructie-bataillon te Kampen, een veertigtal korporaals-titulair naar de regi menten worden gezonden. Het niet aanvullen in deze maand der daardoor ontstane vacatures, vindt hare oorzaak in de invoering bij het wapen der infanterie van een nieuw exer citie-reglement. Het kader der bataillons, wil het met vrucht later als onderwijzers eptreden, moet zich vooraf grondig in dit reglement oefenen, waarmede het zich dan ook ijverig bezig houdt, zoodat reeds tegen Mei eene oproeping wordt te gemoet gezien. In de vorige week werd te Utrecht de gewone ver gadering gehouden van het aldaar gevestigd departement der Nederlandsche maatschappij, ter bevordering van nijverheid Nadat eenige nieuwe leden waren aaugenomen en de ge wone werkzaamheden waren geëindigd, werd door dr. E. W. Krecke eene voordragt gehouden over rookverbranding bij stoomketels. Spr. zette eerst de beginselen der verbranding uitéén en toonde daarna in eenige teekeningen en historische orde de verschillende inrigtingen die ter verbranding van den rook werden voorgeslagen of in gebruik waren. Hij vestigde vooral de aandacht op de nieuwste inrigtingen, voor dit doel uitgedacht, waarbij niet slechts rookverbranding, maar tevens groot nut van de verbruikte brandstof wordt verkregen. Vervolgens deelde de voorzitter een en ander mede be treffende luchtverversching in lokalen en de middelen om die te kunnen contröleeren. De inschrijving, door de Parijsche Univers een paar weken geleden, ter gelegenheid van het naderend jubilé vau 's pausen priesterschap, tot stijving van de schatkist van den H. Stoel geopend, heeft reeds het cijfer van ruim 91,000 fr. bereikt. Door een aantal andere R. C. organen in Erank- rijk, Duitschland, Oostenrijk, enz. zijn inschrijvingen van gelijken aard geopend geworden. De Lyonnezen zullen den Paus de versierselen ten geschenke geven, waarmede hij bij de plegtige opening van het concilie bekleed behoort te zijn zij houden bovendien een inzameling van geld. De R. C.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2