Evangelie en Vrijheid. Magazijn Keizershof. Ontvangen BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE HELDER. ADVERTENTIES. TWEEDE VOORDRACHT SC NA DU OLDENKOTT. in België zijn voornemens, uit de daar te lande ingezameld wordende giften (die alleen bij het bureau van het Journal de Bruxelles reeds 50,000 fr. bedragen) een prachtig mis gewaad, een meesterstuk van kantwerk a la duchessevoor den pau3 aan te koopen, hetwelk in een weezengesticht te Gent is vervaardigd. De vrome dame, die het denkbeeld van dit geschenk geopperd en de inschrijving georganiseerd heeft, zal zelve het kostbare kleinood naar Rome overbren gen en het den 11 April Pius IX aanbieden. Door de Tijd is in Nederland tot dusver f 30,463 als bijdrage ter viering van het gouden jubelfeest van Pius bij- eengebragt. De Kaapsclie dagbladen, van 18 Febr., melden aangaande de vreese- lijke bosclibrandcu die in de Kaapkolonie plaats hadden, het navolgende De kolonie is in de laatste dagen bezocht door een ramp, waarvan ter naauwernood een tweede voorbeeld is aan te halen. Bijua haar geheel zuid ooster-deel was in laaije vlammen gehuld, cn voor een goed deel ook het zuidwesten. Het vuur strekte zich bijna onafgebroken uit van Rivcrsdale tot voorbij Uiteuhage over eene lengte van meer dan honderd en eene breedte van tussehen de twintig en vijftig mijlen. De verwoesting van particulier eigendom heeft een ontzettendeu omvang gekregen, en wat het ergste is verscheidene menschenlevens zijn gevallen als offers van het vuur. Beginnende van het westen verspreidde de brand zich van Gouritzrivier naai de Groote Brakrivier of Mosselbaai, waar vier boerenhofsteden werden in de asch gelegd eu aan landerijen en ander eigendom in alle rigtingen groote schade werd toegebragt. In de afdeeling George brandden verscheidene boe renplaatsen tot den grond toe af of werdeu aanmerkelijk beschadigd. De hofsteden van den heer Barnard op Buffclsvermaak, die van den heer Gerber op Langevlei, zoo mede die van de heeren Hannibal en Terblans zijn met den ingezamelden oogst in rook opgegaan, terwijl velen der bewoners slechts met de uiterste moeite aau den dreigenden dood outkomen zijn. Nabij Mei- ringspoort, in de afdeeling Oudtshoorn, werd het vuur reeds den 8 dezer opgemerkt eu breidde in weinig tijds zich ongelooilijk ver uit, overal ver nieling eu verwoesting met zich voerende, vooral op de plaatsen Grootkruis, Kleinkruis, Zuurplaats, Oude Muragie, de Rust, Varkehskraal eu Uitvlugt. Maar niets haalt bij de mate van jammer door het verslindende vuur over de afdeelingen TJitcnkagc, Humansdorp cn Knijsna uitgestort. Do enkele opsomming van huizen, hofsteden, te veld staande oogsten, groot en klein vee, daar verloren gegaan, zou geheele bladzijden kunnen vullen. Alleen tussehen George en Flentenbergs-baai (Knijsna) wordt de schade op 30.000 pst. begroot. Het dorp Knijsna zelf is als door een wonder ontsnapt. De landerijen daar in den omtrek met omtrent een vijftigtal cottages deelden echter in de algemcene ramp, terwijl oostwaarts, in de rigtiDg van Pletten- bergsbaai, de prachtige hofstede van den heer Barrington, bestaande uit om trent 20 of 30 gebouwen en schier op zich zelfs een dorp uitmakende, door de vlammen werd verwoest. Verder is nog in den asch gelegd het kost bare landgoed Westford, het eigendom van den heer Darnell, wiens familie ter naauwernood aan het gevaar ontkomen is. Al die verwoestingen hadden plaats op Dingsdag den 9den Februarij. Uit Humansdorp zijn de berigten niet minder aandoenlijk. De veldbrand brak aldaar uit op den 9den onder eene hitte van 1130 in de schaduw en een droogte daaraan geévenredigd. Het vuur kwam van de zijde van Langekloof en de Kroramerivierhoogten langs de Zitzikamma en door de Zuurbron-en de Zeekoerivier. De aangcrigte schade wordt er geschat op 30 a 50 duizend ponden sterling. Uit Amerika. Als bijdrage tot de laudverhuizing naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, dieue een uittreksel uit een brief van iemand, voor 14 jaar uit de noordelijke provinciën vertrokken, ous welwillend afgestaan ter plaatsing in ons blad. Holland (Staat Michigan), 2 Februarij I8G9. Van nature bezit de Amerikaan een vrijen inborst. Dit open baart zich al reeds vroegzoo spoedig het verstand zich ontwikkelt, neemt hij deel in het bediscussieeren voor het voor en tegen onzer nationale wetten en instellingen, en met zijn 21ste jaar komt hij in het volle bezit van de regteu, welke de wet ieder persoon toekent. Dan bezoekt hij de vergaderingen, waarover publieke zaken gesproken wordt, en waar de stem des armen zooveel geldt, als die van den rijken, en daar, in die vergadering, wordt de strijd gevoerd over regt en ouregt, voor vrijheid en tegen verdrukking, daar worden de kandidaten, die voor publieke bedieningen en ambten opkomen, gewikt en gewogen, van alle kanten beschouwd omtrent hunne gevoelens, zedelijk leven eu bekwaamheden, eu dan worden do verhandelingen van zulke vergaderingen, door de drukpers door het geheele land verspreid, eu alles het volk voorgelegd, om zoodoen de door algemeene stemming te beslissen, wie als hoold der regering zal optreden, van den lioogsten tot den laagsteu ambtenaar, van den veldwachter tot den gouverneur des Staats, eu president der \ereenigdc Staten. Ontneemt den Amerikaan dit regt, en hij wordt een revolutionair, meer dan een Franscliman ooit was. Vandaar ook, dat wij onder zulke vrije wetten leven, en dat wij hier geen dwaug kennen, gelijk bij u in Nederland, waar een mensch bijkans niet meer kan leven, zonder in de handen van het geregt te vervallen en waar een hcirlcger van ambtenaren worden onderhouden, om de dwang— wetten te doen eerbiedigen en uit te voeren. O, indien ik alles nadeuk, en beschouw, dau kan ik mij niet genoeg ver blijden, dat ik woon in een land, waar ieder mensch beschouwd wordt als een gedeelte van het groote geheelwaar banden van vrijheid ons aau el kander hechten, en vrijheid het wachtwoord is, hetwelk ook zoo getoond is in den binnenlandschen oorlog, welke hier heeft gewoed, toen aan slavernij in ons midden de genadeslag werd toegebragt; toen een gedeelte van het menschdom ontdaan werd van de banden, die hen tot hiertoe zoo zeer had den gedrukt eu er bij dit denkbeeld een lichtgloed tintelde in onze harten, die als sprank van de eeuwige Godheid onze zieleu deed opspringen van vreugde. Toen was de wereld getuige van de liefde voor vrijheid, in de opoffe ringen, welke het noordelijk gedeelte ouzer.bevolkiug gedaan heeft; hetwelk eindigde in eene algemeene overwinning, wèl duur gekocht, maar toch ons nationaal bestaan behouden. Een Amerikaan is ondernemend. De gesteldheid van de maatschappij is alhier een jagen naar rijkdom vandaar, dat men hier zooveel faillissemen ten heeft. Wanneer een Amerikaan 100 dollars bezit, heelt hij voor 1000 dollars kooplust, en zóó naar ratovaudaar, dat de handel hier somtijds vrij onzeker is, daar al dc snaren gespsunen staan, en wanneer er een breekt er meerdere volgen maar men ziet ook dat sommigen een massa geld bij een brengen in een korten tijd. Doch nu wil ik bel onderscheid tooncn tussehen Nederland en Amerika. In Nederland, wanneer een mensch met zijne zaken achteruit gaat, ja met den besten wil niet vooruit komen kan, en eindelijk bankroet gaat, dan is zijn levenslot beslist, de maatschappij houdt hare ijzeren haud op hem gedrukt, en hij kan er niet van onder weg hij ligt daar, om voor altijd zijne positie, die hij eens in het dagelijksch leven bekleed heeft, te moeten missen, cn zijn leven in armoede weg te kwijnen. Het tegenovergestelde is hier waar. Van daag valt een handels huis neer, en morgen ziet men roud om op nieuw liet geluk te beproeven, hetwelk ook niet zelden gelukt. Hier is ieder mensch geneigd om zijn evenmensch weder een kans te geven, ja des noods een behulpzame haud te bieden, met raad of daad, zoo lang men overtuigd is, dat een mensch een eerlijk karakter heeft, en zich niet uit vuil gewin, zooals men het noemt, heeft laten wasschen. Een Amerikaan is behulpzaam. Als buurman vindt men hulp voor ieder, die in nood is, hetzij door ziekte of anderzins, en de herbergzaamheid is ook onder hen geen ïjdcle klank, maar een vriendelijk „kom in" wordt van binnen gehoord, voor ieder die aanklopt. Hier wordt rang eu stand ook zeer weinig in aanmerking genomen, maar meer de waarde van een mensch berekend naarziju zedelijk karakter, dan het bezit van geld of goe deren vaudaar ook, dat er zoo weinig onderscheid tussehen de onderschei dene klassen beerscht. Hier behoeven geen twee tafels in één huis gezet te worden, één voor het volk cn cén ander voor de man en vrouw maar hier zit men aan één tafel, eu het beste is hier niet te goed voor een werkman. Dus welk een onderscheid tusschou Amerika cn bij u, vooral op bet zoogenaamde Hoogelaud in de provincie Groningen, waar menschen verlaagd worden beneden bet redclooze dierwaar baas en knecht wel ééne lijn trekken, maar dikwijls elk aan een end waar een boer het werkloon beknibbelt, en de werkman zoo min mogelijk tracht te doen, om dat hij niet beloond of geacht wordt't geen eindelijk in eene geheele ver woesting der maatschappij zal eindigen. Gelukkig- dat er nog menschen gevonden worden, die voor het regt der volksklasse strijden, „cn eenmaal zullen zegeuvieren. Nu zal ik eindigenU. Purm. Ct. Van 26 Maart 2 April 1SC9. ONDERTROUWD: A. op 't Hof, werkman, 32jaren en A. G. Zitwing, 33 jaren. D. van Leeuwen, schoenmaker, 58 jaren, weduwnaar van J. Sinink en J. Labrandt, 53 jaren, weduwe van C. Pieterse. J. Krap, werkman, 28 jaren en A. M. Poessinouw, 28 jaren. GEHUWD J. Roeten en G. Kramer. BEVALLEN.- H. Houtkoop, gcb. Steinrath, D. J. Dienaar, geb. de Vries, Z. J. de la lloussaijc, gcb. Lastdrager, Z. A. Dienaar, geb. van Stuivcnberg, Z. M. M. Ederzeel, geb. Prins, Z. E. de Beurs, gcb. van der Wiel, Z. C. H. Huijbers, geb. van Os, Z. C. H. Philipsc, geb. d'Jong, D. T. Bais, gob. Breet, Z. M. J. E. Bouncius, geb. Carbasius, D. OVERLEDEN C. E. Broest, geb. Lange, CG jaren. J. II. van Zwe den, 7 maanden. M. J. van Hulst, 3 jaren. T. Bruin, 3 jaren en 8 maanden. C. de Cock, 65 jaren. J. B. Kiesewettcr, 23 maanden. C. G. J. Teewes, 6 maanden. J. Smith, 40 jaren. Leveuloos aangegeven 2. MARKTBERIGTE N. ALKMAAR, 3 April. Aangevoerd 5 Paarden f35 a 130; 18 Koeijen f 110 a 180; 109 Nuch tere Kalveren f3 a 9 304 Schapen f6 a 24; 6 Geiten f 3 a 5; 80 Magere Varkens f 17 a 24; 81 Biggen I'7 a 16. Boter per kop 0.70 a 0.77^ Cts. HOORN, 1 April. Kleine Kaas f 34.50, aangevoerd 23 Stapels, wegende 5250 N P. IlOOllN, 8 April 1869. Aangevoerd 5 mud Tarwe f 1.1, 16 mud Garst f6.50 a 7.10, 39 mud Haver f5 a 5.25, l mud Groene Erwten f 14, 2 mud Graauwe Erwten f12 a 17, 13 mud Bruine Booncn f 12.50, alles per mud; 17 Paarden f50 a 210, 125 Schapen f 17 a 29.50, 140 Kalveren f 4 a 9, 115 Lammeren f 15 a 21, 105 Varkens 1' 16 a 26, 6 Zengen f 32 a 49, 325 Biggen f 0.90 a 2, 125 Kippen f 0.90 a 2, alles per stuk; 19,600 Kipeijcren f 2.60 a 2.90 6,700 Eendeijeren f2.90 a 3.20 per 100 stuks; 2950 kop Boter f0.50 a 0.60 per kop. Donderdag 8 April vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille. VERKADRKII» VRIJDAG O Vl'KII. a. 8., des avonds ten S ure, in het Lokaal TIVOIIwegens de aanvulling van het Kieseollegie. Namens het Bestuur, D. DE LANGE, Bres. J. P. VAN YAIIIK Seer. VAN itr. J. C. ZAAIs&JEUG H*sn. op E)onderlag' April ESOI>, in het lokaal TIVOI/I, des avonds ten lialf acht ure. Plaatsen zijn te bespreken en toegangbilletten verkrijgbaar aan het lokaal. Eonc ruime keuze Gordijn NETELDOEKEN, EMBRASSES, FRANJE, en verder alle tot dit vak behoorende Artikelen, alsook Gordijn KATOENEN, in alle breedten en Kwalitei ten. Even zoo eene nieuwe sortering MEUBEL- CITZEN, DAMASTEN, SAAIJEN etc. bij

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3