HELDERSGHE COURANT. 21 April. 3ïfeums= en Woensdag <flöoertentie--6faD. M 824. Negende Jaargang. 1869. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND. Abonnementsprijs voor 3 maanden i f 1.30 Franco per post u 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken meer 15 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Officieel gc&eclte. POLITIE. Teri burele van den ondergeteekende is gedeponeerd een PET. Op de openbare straat alhier gevonden. Heldery 20 April 1869. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. JBiet-nfficiëcl gebeeïte. POLITIEK OVERZIGT VAN DEN DAG. In Spanje schijnt men thans te willen, dat uit de beproef de mannen der revolutie, een hoofd van den staat gekozen worde, welke de uitvoerende magt zou uitoefenen gedurende den tijd van drie, vijf of tien jaren. Aller blikken zijn reeds gérigt op Prim, Espartero en Ser- rano als de mannen, die de meeste waarborgen voor die waardigheid opleveren. De Carlisten hebben sinds de mislukking hunner laatste poging die hun zeer duur te staan is gekomen, geen stap vooruit gedaan. Een der afgevaardigden heeft gevraagd, waarom Frankrijk op zijne grenzen de bijeenkomst en organisatie van Carlisten en Isabellisten duldt, alsmedeof de regering stappen bij Frankrijk heeft gedaan tot eerbiediging der tractaten. De generaal Prim heeft hierop het bestaan van eenige troepen Carlisten, niet Isabellisten, erkend, doch de fransche regering, zeide hij, handelt ten hunnen aanzien als vroeger met de li beralen en de betrekkingen van het uitvoerend gezag met Frankrijk zijn zeer hartelijk. Dê'fransche regering heeft dan ook eene volkomen onzijdigheid beloofd; steeds is dat haar streven geweest en het is hare schuld niet als de Carlisten op de grenzen zamenzweren; dit toch geschied in het verborgene, zoo als zamengezworenen plegen te handelen. Het voorstel tot afschaffing der doodstraf is door de Cortes met 112 tegen 62 stemmen verworpen. De Belgische Indépendence deelt het volgende telegra fisch berigt mede uit Frameries: De oproermakers hebben met steenen geworpen naar den passagierstrein van Maubeuge naar Bergen en gedreigd den tender te vernielen om de ver dere passage van den trein te beletten. Verder op. bij den viaduct, stonden eenige groepen, wier dreigende houding re den tot bezorgdheid gaf. Te Frameries liep het gerucht dat er gewapende oproermakers uit Jemmappes waren aangeko men. Algemeen verkeerde men in vrees. Een botsing ontstond bij het binnen dringen van de mijn werkers in de gebouwen der Grand-Trait, dat door troepen bezet was. De bevelvoerende officier verbood hun dit en toen men aan zijn bevel geen gehoor gaf, liet hij vuur geven. Een persoon sneuvelde, twintig anderen werden gekwetst. De gesneuvelde was eene vrouw, die op een afstand in het veld werkte en door een verdwaalden kogel getroffen werd. Te Frameries nemen bijna alle inwoners aan het oproer deel. Te Bergen is het, gelijk de telegraaf meldde tot eene bot sing gekomen tusschen de arbeiders en de militaire magt, waarbij een groot aantal personen gekwetst en zeven gedood zijn. Latere berigten uit Bergen melden dat daar de spanning onder de werklieden vermindert. In sommige duurt de grève nog voort. Ook in de omstreken van Luik vreesde men voor onge regeldheden. De voorbarige geruchten daaromtrent deden den burgemeester van genoemde stad besluiten terstond krachtige maatregelen te nemen. De schutterij werd opgeroepen, de troepen uitgezonden, maar alles bleef rustig. Men vreest ook voor onlusten te Charleroi en te Gend. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 20 April 1869. In de zitting Maandag avond (19 April) door het collegie Sine Nomine gehouden, trad weder een nieuw lid tot de vereeniging toe, die met het gewone cerimoiïiëel werd ontvangen. Voorts werd door het reeds vroeger benoemd lid lezing gedaan van zijne geloofsbrieven, welke lezing met al gemeen genoegen werd aangehoord. De volgende vergadering zal plaats hebben op Maandag 8 Mei e. k., 's avonds ten half acht. Door den Majoor-Kommandant der Genie in de vijfde stelling, alhier, zal op Maandag 26 April a. s. worden aan besteed lo. Het éénjarig onderhoud der Kazerne-gebouwen, 2o. Het éénjarig onderhoud van de Aardewerden beiden onder het beheer der Genie alhier. Zaturdag jl. is in liet spoorweg-bassin alhier opgcvischt, het lijk van den persoon waarvan wij in ons nommer van 31 Maart jl. als vermist melding maakten. Aan den officier van gezondheid 2e klasse J. F. Manikus is, na afgelegd Staatsexamen, uitgereikt het diploma van bevoegdheid als arts. Bij Z. M. besluit wordt de ingenieur 2° kl. bij de ma rine A.E. H. Roel, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol uit zijne betrekking ontslagenterwijl met ingang van 1 Julij a. s. bij de marine worden bevorderd tot ingenieur der 1° kl. de ingenieur der 2ekl. J. C. Jansen en tot inge nieur der 2° kl. de aspirant-ingenieur P. J. Turk. Door Z. M. bevorderd, ingaande met 1 Julij a. s., tot adjunct commies de klerk bij de directie der marine te Am sterdam G. C. van de Sande, en met 1 Mei a. s. over te plaatsen naar de directie der marinie alhier. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen berigt van den kapt. ter zee J. W. de Ruyter de Wildt, comman dant van Zr. Ms. schroefstooraschip Leeuwardenis die bodem 12 Maart jl. in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) aan gekomen. Genoemde commandant had liet voornemen om op den 22n dier maand de reis naar Nederland voort te zetten. Aan boord was alles wel. Men verneemt dat D. D. Ouwehand, gezagvoerder van het alhier in de vorige week binnengekomen barkschip Luctor et Emergozoo van de reederij als van de Engelscbe assu radeurs, een prachtig gouden zak-chronometer met gouden ketting heeft ontvangen, als bewijs van erkenteljkheid voor de door hem en zijne equipagie op de uitreis met goed gevolg, gedurende vijf dagen in het werk gestelde pogingen tot blusschïng van een aan boord ontstane brand, ten gevolge van zelfontbranding der lading steenkolen; de equipagie heeft tot belooning twee maanden extra-gage ontvangen. Het Zweedsche fregatschip Olberskapt. Hollgren, in ballast naar Sundswall bestemd, vertrok Zaturdag morgen van hier uit de haven met eene gunstige gelegenheid, weinige oogenblikken nadat de loods van boord was gehaald kwam het schip in aanzeiling met de uiterton van het Westgat; het roer geraakte verward in de ketting van de ton en knapte af ter hoogte van het hennegat. Daar dreef het schip weg geheel en al zonder stuur, aan wind en golven ten prooi. Na eenige urén in dien hagclielijken toestand tusschen hoop en vrees te hebben verkeerd, werden de signalen van het schip opgemerkt door de sleepboot Stad Amsterdamkapt. Bakker, die een NederJandsche bark het Zuidergat had gesleept. Onmiddelijk stoomde deze het in nood verkee schip achterop en mogt liet spoedig op sleeptouw ne Des avonds ten 8 ure bragt kapt. Bakker, het fregat roer behouden in de haven. Door vele deskundigen worden de praktische manoeuvres

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1