?eer geroemd, die in deze, door den kapt. Bakker werden aangewend om dit colossale fregat, dat zijn stuur verloren had, zonder verdere averij te maken weder behouden in de haven te slepen. Door de Zangvereenigiug Polyhymnia werd gisteren avond onder directie van den heer Egbers eeu concert ge geven, Afgaande op den goeden uitslag van eene vroegere uitvoering was de aandacht gespannen. Wij kunnen echter verzekeren, dat ieder bezoeker van dit concert ruimschoots voldaan huiswaarts keerde. De gemengde koren en de man nen quartetten werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. De intonatie was goed en werd volgehouden. De mannenkoo- ren, ofschoon niet te ruim bezet, klonken friscli en helder. De lichtpunten van den avond waren vooral de dames en heeren solisten. Het duo van Concone door de twee aanvallige zangeressen werd flink en met tact gezongen, de nuances niet verzuimd en ferm geintoneerd. De solo voor tenor is stellig niet een van de minste nommers van het programma geweest. De geachte solist droeg zijne lang niet gemakkelijke partij met smaak voor. De gevierde ba- rijton zanger, last not leastheeft zich zeiven overtroffen, zijne voordragten getuigen zoo zeer van gevoel en warmte flat men met den dichter wel uit zou willen roepen //och zing maar alle dagen'1. De keuze der stukken vau den so- list-baryton waren, dan ook meer dan gelukkig. Wolfram's phantasie en le cantique de Noël werden door hem vertolkt op eene wijze dat de componisten het niet beter zullen wenschen. De beide andere stukken werden mede uitmun tend ten gehoore gebragt en de algemeene stilte was stellig bet bewijs dat de aandacht algemeen was. Wij brengen onze hulde aan alle leden voor den aange- namen avond die zij ous verschaft heeft en aan directeur ■en aan het bestuur voor de zorgen en moeiten die eene dergelijke uitvoering voorafgaan. Een vrolijk bal dat tot laat in den avond duurde, besloot dezen genotvollen avond. Bij Koninklijk besluit is het ontvang-kantoor der directe belastingen en accijusen, gevestigd te Vlieland, opge heven en is dat ontvang-kantoor gevoegd bij het kantoor te Terschelling, onder voortdurend beheer van den tegenwoor- fligen titularis, der. heer P. Altena. -Van Vlissingen dd. 15 April wordt gemeld; Den 80 dezer zullen van hier per Vlissingsche stoomboot vertrekken de twee compagniên (No. 5 en 7) van het corps mariniers, sterk ongeveer 200 officieren, onderofficieren en manschappen, onder bevel van den majoor Soer, om te Bot terdam garnizoen te houden. Den dag te voren zal een fletachement van 35 man, onder geleide van een officier, zich derwaarts begeven, ten einde de verwacht wordende troepen te ontvangen. Het vervoer van reizigers en goederen over flen Hollandschen IJzeren-Spoorweg heeft gedurende de maand Maart opgebragt f 14.3,169, en sedert lo Januarij 11. f 391,914. De kiezers te Zaandam willen bij adres bij den mi nister aandringen op het vestigen van Zaandam als eigen kiesdistrict, of op het voegen van Zaandam bij Amsterdam, in plaats van bij Haarlem. De Arn/t. Ct. maakt de juiste opmerking, dat de in voering der postzegels voor gedrukte stukken een behoefte was; dat was gemak voor de verzenders en de postkanto ren; waar het echter dagbladen en stukken betreft, die bij bonderden en duizenden worden verzouden, is het opplakken der postzegels een groote last, die door de postkantoren niet kan worden uitgevoerd en dus op de verzenders valt en voor hen veel tijd eischt, terwijl het door opplakken van die dui zenden postzegels eiken dag, hoe weinig de zegels ook kos ten, veel geld wordt weggeworpen. Daarin diende dus eene verandering te komen, om tijd en geld te sparen. //Door de bepaling in te trekken, zegt de A. Ct. zeer te regt, dat gedrukte stukken moeten voorzien zijn van postzegels en te bepalen, dat zij daarvan hunnen voorzien zijn, ware aan een groot ongerief te gemoet gekomen en eene aanzienlijke som aan het rijk en aan de uitgevers van dagbladen bespaard." De longziekte beeft te Gaasterland zich op nieuw uit gebreid, 9 runderen zijn gestorven, 2 afgemaakt. De ziekte schijnt zich gelukkig tot die plaats te blijven bepalen. Bij 't proces tegen fle beschuldigden in zake de on geregeldheden te Botterdam, den 31 Oct. plaats gegrepen, hebben de advokaten mrs. v. Gigh. van Bandwijck, Belin- fante en Thorbecke het woord gevoerd. Vooral de eerste deed uitkomen, dat er van geen gewapende vereeniging van meer dan 20 personen sprake kon zijn, daar er slechts 12 beschuldigden hier waren en van deze nog twee afvielen, die eerst twee dagen later waren gevat, en dus buiten art. 100 vielen; en de 10 overigen waren op verschillende punten gevat, er was tusschen hen geen afspraak, geen complot ge weest toevallig waren ze bijeener was geen zamenwerking op dezelfde plaats en denzelfden tijd. Ook was het onbe wezen, dat zij gewapend waren, al nam men stokken voor wapenen aan. Mr. Belinfante wees er op, dat er algemeen ontevredenheid was over de politie en dit veroorzaakt werd omdat de regten der politie niet naauwkeurig waren afgeba kend. Mr. Thorbecke deed uitkomen, dat de beweging was geweest geheel van tijdelijken aard, dat er gehandeld werd onder den indruk van 't oogenblikhij wees ook op het onbewezene der kwalificatie. De adv.-gen. - beeft de beschuldiging volgehouden. De uitspraak is op heden gesteld. In de N. A. Cl. leest men Op Vrijdag den 29 Januarij dezes jaars werd te Batavia ter dood veroordeeld een diep gevallen vrouw, mev. Saportas. De bijzonderheden van hare misdaad zijn te veel bekend, dan dat wij die thans weder zouden behoeven op te halen. Wij onderstellen bij onze lezeressen en lezers niet de treu rige neiging, dat zij bij voorkeur zouden genieten, bij het lezen van zenuwschokkende en walgelijke tooneelen, van welke het gevolg geen ander zoude zijn, dan dat men de echtbreekster en sluipmoordenares slechts te meer zou ver achten, zonder alligt voor zich zeiven dat voordeel te doen met de droevige les, die thans weder aan de menschheid gegeven wordt, wat met» billijkerwijze er van zoude mogen verwachten. Mevr. Saportas. Houden wij ons met haar bezig en laten we, wat zij deed en waarvoor zij thans alligt op het schavot geboet heeft, behooren tot de geschiedenis, voor zoover ook wij zouden geneigd zijn den staf over haar te breken. Spre ken wij over mevrouw Saportas. Zij was (daargelaten dat ze reeds in 1864 bekend was ligtzinnig te zijn, doch zonder dat men één feit ten haren nadeele wist), een der aange naamste vrouwen die men zich voorstellen kan. Onberispe lijk mooi; letterlijk van het hoofd tot de voeten. Ik voor mij heb nooit mooijer schepsel gezien, ten minste wat vleesse- lijk schoon aangaat, want edele, intellectueele trekken had ze nietmet haar dat tot over de heupen hing, met amandelvormige, groote kwijnende oogen, met donkere krin gen er onder, eene majestueuse gestalte, volkomen evenre digen bouw, blank fluweelig vel, poezelige handjes en voeten, een buste voor een Yenus; ik kon me letterlijk verlustigen met haar aan te zien als ze in sarong en kabaai door huis en hof dwaalde, want hoewel zij kasten vol prach tige toiletten en parures had, was ze bijna nooit gekleed, dacht ik altijd aan de vrouw naar het hart van Salomo alles was bij haar even accuraat, alles in de perfectie, let terlijk alles in den overtreö'enden trap; ze liet over alles het oog gaan en nergens vond men beter bedienden, beter bediening, beter paarden, beter bloemen, beter tafel, enz.; en dat alles ging zonder de minste pretentie, alsof het van zelf sprak. Geen guller, plaisieriger gastvrouw is denk baar; en zoo zacht en goedig, ondanks hare eenigszins ruwe uitvallen; ik had even goed me zelf als haar in staat geacht tot zoo'n beredeneerden, langzamen moord. Zoo wordt haar beeld ons geschilderd door eene vrouw. Maar welligt laat zich tot hare verschooning aanvoeren, dat haar man was een nietswaardige, iemand die haar ver waarloosde, een onbeduidend wezen, en dat hij, ter wiens wil ze overspeelster en moordenares werd, uitmuntte in het eeu of ander Integendeel. Om een inlandsche onbeschaafden knecht, die niets voor had boven ieder ander dienstbaar Javaan, die haar zelfs verloochende toen het uur der wraak gesla gen was, heeft zij een man verraden, die //een type was van een gentleman, hoogst beschaafd, bereisd, belezen, geestig en welbespraakt, met vriendelijke joviale manieren en een on verstoorbaar goed humeur. Hij droeg de vrouw, die hem heeft omgebragt op de handen en moeijelijk had men een gezin kunnen uitdenken, waar zulk een tragedie zich min der liet voorzien, dan in het gezin van Saportas." //En tochde feiten zijn bewezen, de tragedie is ge speeld." Dat hij, die staat toezie niet te vallen. Dat wie afdwaalde terugkeere. Dat God haar genadig zij Voor 2 eeuwen werden in Amsterdam de sleepkoetjes- met hunne bijbehoorende smeerlappen ingevoerd, om geen belasting te betalen voor rijtuigen op wielen, daar het houden van equipage belast was naar het aantal wielen van ieder rijtuig. Die sleepkoetsjes zijn genoegzaam geheel verdwenen, even als hunne opvolgers de brommers, voor eenige jaren nog in gebruik bij genees- en heelkundigen. Wie equipagie houdt, betaalt niet voor de wielen zijner rijtui gen of voor de rijtuigen zelve, maar voor de paarden. Yan daar, dat men equipagie houdt op een zuinigje en prachtige rij tuigen heeft, zonder paarden te bezitten, die men bij de maand of per keer huurt, en wordt de belastingwet toch ontdoken. In Engeland is dat anders ingerigt en wordt de luxe van eigen equipage belast naar de rijtuigen in betrekking hunner wielen en het aantal paarden, waarvoor zij zijn ingerigt. In 1868 bragt die belasting f 4,731,441jaarlijksch op. Onder de liefelijkheden, welke de Amerikaausche dag bladen Grant, voor zijne verkiezing toewierpen, vermelden wij onderstaande: Grant is een dronkaard; hij is even her-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2