BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. pathie voor den forschen aanleg en het koel verstand van de Noordduitscher, dat hij niet door zamensmelting met de zui delijken wil verzwakt zien; wil hij het zuiden naar het noorden lokken, hij wil den tijd laten werken, en vooral het krachtige Pruissis. element laten overheerschen. Dit stelsel heeft dit voordeeldat het Europa voor een spoedigen groo- ten oorlog kan bewaren. Volgens een berigt van den Levant Heraldis thans gebleken, dat de bom, welke onlangs in den schouwburg van Kaïro onder den voor den onderkoning bestemden zetel was ontdekt, door den tooneel-directeur zeiven daar was geplaatst hij had daarmede enkel ten doel de gunst des onderkonings te verwerven door aangifte te doen van den vermeenden toeleg en het schijnbare gevaar. Die vernuftige persoon, be nevens twee medepligtigen, zijn in hechtenis genomen. Den 13n April werd, gelijk de Nijl meldt, de schouwburg weder geopend. Op het oogenblik dat de onderkoning zijn loge binnentrad, stond het geheele publiek op, het orchest speelde het volkslied en door de geheele zaal werden, onder een aanhoudend handgeklap, jubelende vreugdekreten aange heven. De onderkoning was zigtbaar diep bewogen. Onder de geschenkendie de Paus daags voor zijn feestdag ontvangen heeft, wordt een gift van een rijken En- gelschman vermeld, die Z. H. een priesterkalot heeft aange boden, met guinjes gevuld en waarvan de knoop of eikel uit een diamant van zeer groote waarde bestond. Met het zijnen landgenooten eigen flegma heeft de lord. bij het overhandigen van dit geschenk, de kalot van den H. Vader in ruiling ge vraagd. Glimlagchend gelaste Pius, dat men hem eene andere kalot zou brengen en gaf de zijne vervolgens aan den En- gelschman, die haar bedaard in zijn zak stak, onder verkla ring dat hij nooit zulk een gelukkigen dag had beleefd. Laatstleden Vrijdag gaf de goochelaar Epstein eene voor stelling in den Cirque Napoléonte Parijs. Zijn eerste toer zou bestaan in het opvangen van drie zakdoeken, die uit een geweer op hem moesten worden afgeschoten. Hij deed ten dien einde de zakdoeken in een geladen geweer en gaf dit aan een der toeschouwers, «Als het u belieft, mijnheer," zeide hij, «mik nu goed op mijne borst, en zoodra gij los brandt, zal ik de doeken op de punt van mijn degen opvangen, Komaan, een, twee, drie, vuur! «Het geweer ging af, en onder den uitroep «ik sterf!" viel de goochelaar neder. Te midden van den algemeenen schrik sprongen eenige personen op hem toe, en nu bleek het dat een stuk van den laadstok in den loop van het geweer was blijven zitten. De gooche laar had dien in het lijf gekregen, en wel zóó dat hij diep in de borst was gedrongen. Dadelijk rukte hij hem er zelf uit en viel toen bewusteloos neder. Na terstond in het ka binet van den directeur te zijn gebragt, kon hij eerst tegen middernacht naar zijn woning vervoerd worden. De wond is echter volgens dr. Nelaton, niet doodelijk en geeft hoop op een spoedig herstel. De fransche scheikundige J. Personne, meent ontdekt te hebben, dat essence van terpentijn een onfeilbaar genees middel is tegen vergiftiging door phosphorus. Deze uitvinding werd door de proefnemingen op honden gestaafd. Te Strafford in Engeland laat men in eene fabriek van lucifers de werklie den een open flesch met terpentijn-essence aan de borst dragen, zoodat de mond en neus de lucht er van inademen. Bij de ongehoorde toeneming van het verbruik dezer stof, bij de fabrikatie van lucifers, zijn voorzigtigheidsmaatregelen wel noodig. Een enkele fabriek te Parijs verbruikte reeds in 1852 jaarlijks 1200 kilogr. phosphoru3 en dat was nog niet het twintigste deel van hetgeen er in Frankrijk jaarlijks verwerkt wordt. Men schat het verbruik van lucifers van fransch fabrikaat voor het land zelf en voor uitvoer op 76,800,000 stuks per dag. LUCIFERS-HOUTJES. Omtrent de houtjes voor lucifers doet D. Ule in de door hem en K. Müller geredigeerde Natur 1869, No. 3, de vol gende mededeeling: «Men heeft berekend dat er dagelijks in Frankrijk 6, in Engeland 8 en in het rookende Duitsch- land (wij mogen er Nederland wel bijvoegen) zal dit getal waarschijnlijk nog grooter zijn. Nemen we intusschen het kleinste der genoemde getallen als het gemiddelde aan, zoo verkrijgen wij toch voor geheel Europa een dagelijksch ver bruik van 2 milliarden, en deze vertegenwoordigen te zamen minstens 400,000 pd. hout. «Het jaarlijksche verbruik zou alzoo 146 millioen pd. hout bedragen. Van de ligte hout soorten die gewoonlijk daartoe gebruikt worden, weegt de kub. voet niet meer dan 15 pd. Volgens deze berekening worden in Europa alleen jaarlijks omstreeks 10 millioen kub. voeten hout aan die zoo weinig getelde lucifers verbrand. Erkennen wij daarbij nog het gebruik aan phosphorus dat ongeveer 420,000 pd. jaarlijks bedraagt, en het loon der ar beiders, wier getal men op 30,000 schat, zoo vindt men dat de geheele lucifers-fabrikage in Europa eene som van min stens 63 millioen thalors vertegenwoordigt. EEN MET ROOF GEPAARDE MOORD TE KEULEN. Den 13en December van het vorige jaar verspreidde zich met snelheid door de stad Keulen het berigt dat Karei Guerike, boekhouder van den koop man J. D. Nachtegal, was vermoord, en dat daarbij een diefstal in de kas had plaats gehad. Dit dubbel misdrijf was gepleegd in de aan het kantoor grenzende kassierskamer van genoemden koopman, en werd het eerst ont dekt door een op dat kautoor in de leer zijnd jongmensch, die tusschen de 12 en 1 uur het bureau binnentrad, en dichtbij de van hier naar de woning leidende deur, het lijk des boekhouders te midden van een plas bloed zag liggen. De leerling maakte alarm, de dienstboden van het huis, als ook de naaste buren schoteu toe, en onder deze laatste bevonden zich twee artsen door wie werd verklaard dat de vermoorde, door middel van een stomp werktuig, een doodelijken slag op het hoofd had ontvangen, alsmede ver scheiden steekwonden in de borst alleen zeven, die elk op zich zelf doodelijk waren. Ten 12| uur kwamen de koopman Nacbtigal en een bij hem geëmploieerde op de plaats, en nu hoorde men in een met een zware ijzeren deur van de kassierskamer afgescheiden gewelf herhaalde slagen op die deur. Op de vraag wie daarin was, werd geantwoord. „Ik, „Brebek". Dit was de naam van een jong mensch, die in de zaken van Nacbtigal was geëmploieerd, maar ingevolge een hein reeds bekend gemaakte beschikking, eerstdaags ontslagen zou wordeu. Toen, terstond na de aankomst van een ontboden policie-beambte, de ijzeren deur werd geopend, trad de genoemde Brebek te voorschijn hij bloedde uit vier a vijf wouden, die echter niet veel te beteekenen hadden. In genoemd gewelf lagen een met bloed bevlekte dolk en een hamer. Brebek verklaarde het volgende„De vermoorde boek houder had hem, terwijl hij in het kassiers-locaal werkzaam was, van uit het kantoor toegeroepen, op de straat te zien, wat voor kerels daar stonden. Hij, Brebek, had echter niets gezien, maar hooren schellen, waarna hij Guerike het kantoor had hooren verlaten, en weder binnenkomen met andcro personen, die hij ook had hooren spreken. Daarna had hij een slag als van een ter neer vallend mensch gehoord, waarna hij uit het kassiers-locaal iu het kantoor wilde gaan, doch een oubekende kerel was hem te gemoet ge komen, had hem op den vloer geworpen, en op hem knielend, hem met den dolk verwond. Nu hoorde hij door een ander persoon uit het kantoor roepen: „Kom vlug, er komt iemand." De aanvaller had hem daarop in het gewelf geworden, waarin hij eenigen tijd bewusteloos was blijven liggen en toen hij weder was bijgekomen, met den hamer op de deur had geslagen." Daar dit verhaal zeer onwaarschijnlijk klonk, werd Brebek, als zelf van den moord verdacht, gearresteerd, waarover hij zich verbaast toonde. Zijne opgaven werden echter door een omstandigheid gesteund; er ontbrak name lijk na den moord een som van 1800 thalcrs in de kas, en dit geld was nergens te vinden, en zoo latig het weg bleef, kon het niet geheel als on waarschijnlijk gehouden worden, dat, zooals Brebek beweerde, van buiten binnengedrongen personen den moord en diefstal gepleegd hadden. De ver denking tegen Brebek bleef echter bestaan en werd versterkt door de verkla ring van een dienstmeisje uit een tegenovergelegen woning, dat zij gezien had, dat Brebek den vermoorden boekhouder bij de haren gegrepen en op den vloer geworpen had; bovendien waren de antecedenten van den op verdenking gearresteerde niet gunstig. Hij had, schoon eerst 22 jaar oud, reeds een onderzoek ondergaan, wegens het'zich toeëigenen van eens anders eigendom, en hij stond bekend als zeer pronklievend en gesteld op vermaken. Het duistere in deze zaak kwam echter successievelijk tot klaarheid. Op deu 20en December, dus acht dagen na den gepleegden moord, werd het verdweuen geld, op welks teregtbrenging een prijs van 1000 thalcrs was beloofd, op den zolder der woning van Nnchtigal, zorgvuldig tusschen de daksparreu verborgen, gevonden, en dit was voldoende om het verhaal vau Brebek in het water te doen vallen, daar vreemde ingedrongen roovers, den buit niet in huis zonden hebben weggeborgen, maar medegenomen. Om het geld daar te verbergen, had Brebek langs een bijzonderen trap, zonder den trap in het huis te gebruiken, op den zolder kunnen komen. Teu over vloede werden bij het geld nog twee blijkbaar nieuwe beiteltjes gevonden, cn op de deswege gedane oproeping door den vechter melden zich een slo tenmaker aan, die de beiteltjes herkende, als voor ongeveer 14 dagen geleden door een jongmensch bij hem gekocht: bij confrontatie herkende hij Brebek als den kooper der beiteltjes. Ook gelukte het uit te vinden, waar Brebek den tot den moord gebezigden en in het gewelf gevonden dolk gekocht liad. Tegen zulke doorslaande bewijzen was de ongelooflijk goed bewaarde rust en onbevangenheid des misdadigers niet bestand, en hij legde een volkomen bekentenis af, waarbij hij als reden zijner daad opgaf, dat hij geld had noo dig gehad, en zich bovendien had willen wreken op deu boekhouder, aan wieu hij het hem aangezegde ontslag toeschreef. Van 23 30 April 1869. ONDERTROUWD Pieter Karei Verberuc en Keetje Spïgt. Willem Eelman en Grietje Mantje. GETROUWD: Pieter Krul en Geertje Gielepijn. Daniël Buis en Maria Zeedijk. Maarten Daalder en Pietertje Kooiman. Pieter Vla ming en Martje Stoepkcr. Pieter Huisman en Klaartjc Witte. GEBOREN Jan, zoon vau Willem Dalmeijer en Marrctje Daalder. Fijtje, dochter van Arie Eelman en Maria Garrilsen. Gerrit, zoon van Donwe Visser en Hiske Visser. Stijntje, dochter van Bemardus Philip— pus van den Berg en Jantje Timmeu. Telje, dochter van Cornelis Dros en Martje Kuijper.' OVERLEDEN Cornelia Witte, 2 jaar, dochter van Jacob Witte en Deentje Tanis. Hendrik Koorn, 49 jaar, gehuwd met Trijütje Dekker. Jan Stark, 49 jaar, gehuwd met Naantje Abbenes. MARKTBERIGTEN. SCHAGEN 29 April. 2 Paarden f40 a 65, 4 Ossen f 80 a 100, 2 Stieren f120 a 140, 50 Magere Gelde Koeijen f 80 a 160, 40 Vette Gelde Kceijen f180 a 230, 110 Kalfkoeijen f120 a 200, 20 Vaarsen f80 a 125, 15 Gras Kalveren f40 a 60, 25 Nuchtere Kalveren f4 7.50, 950 Magere Schapen f 14 a 27, 6 Bokken en Geiten f 1 a 6, 8 Magere Varkens f 14 a 30, 80 Biggen f9 a 13, Konijnen 15 a 75 ets., Kippen 40 a 60 ets., Duiven 15 a 30 ets. Boter 72J ets. per kop of fO.965 per Ned. pd., Kaas 25 a 40 ct. per NP. Kipeijeren f2 a 2.30, Eendijeren f3.35 per 100 stuks. PURMERENDE, 27 April. Aangevoerd 171 stapels Kleine Kaas, 4 Middelbare. Boter van f0.90 tot f 1 per ned. pd. Gemiddeld 0.95 per Ned. pd. Grasboter van f 1.02^ tot fl.15. Aangevoerd 240 Runderen. Vette Koeijen duur en vlug. In Gelde- Koeijen eveneens vluggen handel. Melk- eu Kalikoeijen vrij levendig. 4 Paarden. 133 Vette Kalveren. Prijs vau 55 tot 75 ct. per ned. pd Handel vlug. 90 Nuchtere Kalveren f5 a 11; handel vlug. 56 vette Varkens. De prijs was van 56 tot 60 ets. per ned. pd. Handel matig vlug. 30 Magere Vaikeus f17 a 28 en 307 Biggen van f7 tot 11. Handel stug. 780 Schapen en Lammeren; vette Schapen steeds duur. In Overhouders gaan ook vrij goed van de hand. Kipeijeren f 2.30, Eendeijeven f 3.40 'per 100 stuk. Kicvitseijeren f 5 de 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 168 stapels Kaas, wegende 36421 ned. ponden. De hoogste markt was voor Kleine Kaas f32.25. Middelbare f 32. Aangevoerd 2734 ned. ponden Boter. SNEEK, 27 April. Boter f45. ENKHUIZEN, 29 April. Kaas aangevoerd 32 stapels, wegende 7456 lied. ponden, hoogste prijs f29, laagste f 20; AMSTERDAM, 28 April. Aardappelen: Zeeuwsche jammeu f 1.80 a 2 25; Vriesche jammen f 2.70 a 3; Groninger zwarte 1' 1 30; Pruisische f 1.50 a 1.90; roode Limburg- sche f 1.50. Er waren 1300 mud aangevoerd; verscheidene landbouwers brengen hun goed voor eigen rekening aan de markt; de handel was over het algemeen tamelijk goed. BREDA, 27 April. Roode Tarwe f 10 a 10.50, Witte 9.75 a 10.40, Rogge 1867 f7, id. 1868 £7-50 a 8, Boekweit f8.40 a 8.60, Haver 9£ a 10 ct. Boter per ned. pd. f 0.94 a 0.98 ct. GRONINGEN, 27 April. Bij tamelijk ruimen aanvoer was de marlet heden met allo granen weder om slap. Tarwe 30 ct., Rogge 10 ct. lager verkocht en aangeboden gebleven. Boekweit nominaal onveranderd. Wintergerst 20 ct. lager ter verzending ge daan. Dikke Haver in de goede kwaliteit 15 ct. lager; fijnachtigc nog moeije-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3