teiltoonstelling opleveren, of er zou een wouder moeten ge beuren. Yoor de inschrijvers van het waarborgfonds is dit niet verrukkelijk, vooral niet voor hen, die inschreven in de volkomen verschoonbare onderstelling, dat er kaus was, dat er over hunne penningen niet beschikt zou behoeven te worden. Zoo als de zaak er nu toe ligt, zou het wel kun nen gebeuren, dat het geheele waarborgfonds, en dus de volle inschrijvingssommen er mede gemoeid raken. Bij het stilzwijgen, dat omtrent het finantieele der onderneming met veel zorg in het oog gehouden wordt, achten wij het bo venstaande, uit goede bron geput, ter vermelding niet ongepast. Utr. Dagil. Tn eene gehouden bijeenkomst van den gemeenteraad te Middelburg is ingekomen een adres van 130 ingezetenen dier gemeente, waarbij deze hunne medewerking aanbieden, dkhr, waar die mogt blijken noodig te zijn, ter voorkoming van eene herhaling der onlangs plaats gehad hebbende on geregeldheden, en om de vreemde arbeiders, die nu of later mogten komen werken, met het bestnur krachtdadig in hun ne regten te helpen handhaven. Dit adres is onder dankbetuiging aangenomen. Een pak huis is van gemeentewege gehuurd, om tot stalling voor kavallerie in te rigten. De Antwerpsche Frêcurseur meldt, dat de geweldadige handelingen van de nederlandsche arbeiders tegen de belgi- sche op Walcheren, op belgisch gebied tot weerwraak heb ben aanleiding gegeven. De belgische arbeiders aan dijk werken hebben, op sommige plaatsen in België zameugespannen en de nederlandsche arbeiders verjaagdernstige ongeregeld heden hebben daarbij verder geen plaats gehad en door bemiddeling der autoriteiten is de orde onmiddelijk hersteld. Het raadslid M. W. de Crane te Zierikzee heeft zijn outslag genomen als lid van den gemeenteraad, omdat de meerderheid van den raad geen geloof heeft gehecht aan zijne gedane schriftelijke verklaring betreffende den staat zijner inkomsten. De raad had in een vorige vergadering, waarbij de heer Crane niet tegenwoordig was geweest, bij de vaststelling van het kohier voor den hoofdei ijken omslag, zijn aanslag verhoogd. Die hoofdelijken omslag geeft wat hoofdbrekerij en maakt vele hoofden warm. De vaststelling van zulk een kohier is een allerlastigste zaak, misschien wel de lastigste taak, die een raadslid heeft. De één is ontevredeu, omdat hij verhoogd wordt, de ander, omdat velen zoo laag staan, weder een ander, omdat zij die een gering inkomen van 1'400 hebben ook worden aangeslagen en omdat inder tijd de progressive heffing is afgestemd, en velen zijn onte vreden omdat volgens hunne meening zoovele anderen zonder grond ontevreden zijn. Niettegenstaande al die ontevreden heid heeft toch Zierikzee nog reden van tevredenheid als men eens het bedrag der aangeslagenen in andere gemeenten met dat van Zierikzee vergelijkt. Er is te Dordrecht, op de stapelplaats van de staats spoorwegen eene poging tot brandstichting ontdekt. Men heeft namenlijk tusschen de stapels gecreosoteerde dwars liggers een mand gevonden, gevuld met krullen en andere ligtbrandbare stoffen, en waarin zich lucifers bevonden, die de sporen droegen van gebrand te hebben. Gelukkig echter is de poging misluktde daders zijn nog niet bekend. Gelijk bekend is, heeft ons gouvernement van den heer Hughes het regt gekocht tot het bezigen van zijn tele- graaf-toestel. Thans heeft men tusscheu Parijs en Boulogne, tusschen Parijs en Tours proeven genomen met het toestel Cook-Bonnelli, dat, behalve door zijne snelheid bijna 120 woorden per minuut vooral uitmunt door zijne eenvoudig heid en het weinige gerucht dat het maakt, terwijl tevens een nieuw toestel wordt vervaardigd dat geen drukletters maar het handschrift zelf overseint en tusschen Parijs en Lyon en tusschen Parijs en Marseille beproefd zal worden. Uit Steenwijk meldt men, dat de veemarkt op Maan dag jl. ruim voorzien was van schoon vee, met levendigen handel, terwijl de kooplust bijzonder groot was. Men be steedde voor de beste vette koeijen 60 ct. per Ned. pond, voor de beste kalfde koeijen f190; dito melkkoeijen f150; gusten f145; vaarzen f130; pinken f80; kalveren f30; stieren f60, vette varkens per Ned. pd. 52 ct.magere dito per stuk f33; biggen fll; Eriesche schapen f18; Drenlsche schapen fll; lammeren f3.75; geiten f7.25. Sedert een tiental dagen zwierf in de omstreken van Arnhem een Duitscher, voorgevende, naarmate hij metroomsch- catholieken of protestanten te doen had, pastoor of predikant te zijn. Ofschoon die persoon, die intusschen zich aan ver schillende diefstallen had schuldig gemaakt, geen vaste verblijf plaats had, doch zich nu hier dan daar, veelal in de bos- schen ophield, waardoor zijne aanhouding zeer werd bemoeije- lijkt, is het na herhaalde vrochtelooze pogingen aan de twee agenten van politie L. A. Dricssen en W. van 't Klooster, gelukt hem op den Appeldoornschen straatweg in de nabijheid der herberg Moskowa, te aresteren en naar het bureau van politie over te brengen, terwijl uit de bij hem gevouden papieren schijnt te blijken, dat hij is genaamd C. H. E. Stockmann, oud 24 jaren, theologisch kandidaat, geboren en laatst woonachtig te Quedlinburg, provincie Saksen in Pruisen. De Eugelsche reddingmaatschappij te Londen heeft aan den heer E. van der Kooij, te Leens, stuurman op het gal jootschip IVarJhuizeneen prachtig certifieaat, benevens twee pond sterling uitgereikt, dewijl hij voor eeuige weken met groot levensgevaar zijn kapitein, die in den donkeren avond in het dok te Liverpool, waar 28 voet water stondviel, van een bijna wissen dood redde, Onder de O. I. berigten leest men het volgende: Tegen den schrijver der brochure «Weggejaagd", den niet op verzoek gepensioneerden ln luit. Elberg, is een vervolging ingesteld, wegens smaad, hoon en laster. Volgens een te Batavia ontvangen particulier berigt, heeft er te Montrado (wester afdeeling van Borneo) een aanslag op het leven van den assistent-resident dier afdeeling plaats ge had. Van eene festiviteit 's avonds met zijne familie huis waarts keerende, werd namelijk gemelde ambtenaar onverhoeds aangevallen door een inlander, die hem een houw op het regteroog toebragt en aan de echtgenoote van denzelfden ambtenaar drie verschillende houwen in bet aangezigt. Do dochter van den assistent-resident ontkwam door versnelde vlugt aan de handen des moordenaars. Hoewel alle gevaar bij de gekwetsten is geweken, wordt gevreesd, dat de assis tent-resident het geblesseerde oog niet zal behouden. De moordenaar, die dadelijk de vlugt nam, werd twee dagen na het gebeurde teruggevonden, hangende aan een boom. Of persoonlijke wraak dan wel de politiek hiermede ge moeid is geweest, wordt niet gemeld. De armentax, welke in Engeland geheven wordt, be gint hier en daar lijdelijk verzet te ondervinden en wel onder de meest gegoede klasse der maatschappij. Den 18 Maart jl. werden dientengevolge de roerende en onroerende goederen, waaronder verscheidene prachtige villa's, den heer Baker, chef der Board of Guardianus, te Birmingham, toebehoorende, onder den hamer gebragt. Hij had geweigerd eene verhoo ging van 8 pond st. te betalen, die alsnu, behalve de kosten, op deze wijze op hem werden verhaald. Dergelijke voorvallen hebben zich meer voorgedaan, doch nog weinige waarin van heide zijden zooveel hardnekkigheid is aan den dag gelegd. De vrouwen in Amerika doen goede zaken. Generaal Grant heeft er onlangs drie tot postdirectrices benoemdmaar een van de drie, die van Richmoud, hoofdstad van VirgiDia, wil geen directrice genoemd worden, daar zij voorgeeft post- master te zijn en in geenen deele post misstress of post miss. Als een staaltje van de ligtvaardigheid waarmede in de Vereenigde Staten huwelijks-verbindtenissen worden aange gaan en ontbonden, kan het volgende aan den Cleveland He rald ontleende romantische verhaal dienen van den levensloop eener vrouw uit Ohio. De roman begint in 1861, in welk jaar genoemde dame in het huwelijk trad maar nog binnen het jaar haar echtgenoot verloor, die in het leger van de Unie was getreden en bij Buil Run den heldendood stierf. Een week later huwde zij ten tweeden male maar met nog minder goeden uitslag, daar haar man korten tijd daarna bij een straatoproer het leven verloor. Van de begrafenis huis waarts lteerende werd zij door een derde gevraagd en den volgenden dag was het bruiloft. Ofschoon zij dezen haar nieuwen man niet goed lijden mogt, deed hij haar echter het middel van hare vorige aanbidders niet aan de hand, zoodat haar niets anders overbleef dan een proces tot echtscheiding in te stellen, dat door haar gewonnen werd. Eenige maan den later huwde zij andermaal, om het genoegen te smaken zich voor de tweede maal te laten scheiden. Zoo hield zij het tot Mei 1867 uit, toen No. 5 naar hare hand dong en haar hart veroverde, maar ook hij schijnt niet zeer bemin nenswaardig geweest te zijnalthans reeds twee maanden na het huwelijk werd hij met behulp van het gewillige geregts- hof van echtscheiding naar huis gezonden. Nogmaals trouwde zij, waarop weêr een echtscheiding volgde, tot zij in Febru- arij 1868 de aanzoeken van No. 7 aannam en het een jaar lang met dezeD persoon uithield en weer met goed gevolg aanklopte bij het Hof, dat haar nogmaals in de gelegenheid stelde haar smaak te verbeteren. Sedert dien tijd wacht zij in smarte op No. 8. De dochter van die dame heeft voor haar leeftijd de moeder al zeer aardig in de virtuositeit van het huwelijk nagevolgdin het jaar 1867 huwde zij toch met een zwager van hare moeder, maar ook zij schijnt een zeer verwenden smaak te hebben, want op denzelfden dag, dat haar moeder met No. 7 in het huwelijk trad, gaf zij het jawoord aan No. 2 en volgens de laatste berigten is zij on langs op den ouderdom van 17 jaar een onbestorven weduwe geworden. Te Indianopolis huwt een rijke neger met een arme blanke vrouw. Beide zijn Christenen. Op aangifte en verzoek der vrouw wordt het huwelijk bijna dadelijk na de voltrek king ontbonden, (want zoo'n huwelijk is verboden) dervrouv)- eene schadevergoeding toegelegd uit 's negers goederen en hij met eene boete van 5000 dollars en twee jaren tuchthuisstraf gestraft. De sultan van Turkije heeft drie vrouwen, die al zeer zonderlinge namen dragen. De eerste heet Douvnele (nieu we parel); de tweede Ilaïvani Dil, de derde Eda Dil, twee namen van bloemen. Het gezamenlijke aantal vrouwen, die den harem van den sultan bewonen, is ongelooflijk als men hoort constateren, dat er ongeveer negen honderd vrouwen van iederen stand en leeftijd daar verblijf houden. Zijn gesnedenen, kamerheeren, wachten, pages, koetsiers, boots lieden bedienen hem ten getale van 2300 man. Ongeveer 500 tafels van 12 couverts worden iederen dag in de serails en

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2