NIEUWSTIJDINGEN. hoofd van een partijen dan wordt hij het hoofd der na tie hij blijft omgeven van de bevrijders van Spanjede aanleggers van de revolutie. Prira zou 't hoofd blijven van het ministerie van oorlogen president worden van den ministerraad, zoodoende de militaire magt en de politieke leiding der regering in zich vereenigen, en derhalve het lichaam uitmaken van die abstractie, welke constitutionele regeringsvorm heet, terwijl Serrano er het hoofd van zou wezen. Van de leden van het voorloopig bewind zouden alleen Topete en Zorilla met Prim deel uitmaken van het nieuwe ministerie. De eerste zou minister van marine blijven, de tweede van finantien of van binnenlandsche zaken worden. De andereu trekken zich terug om gelegenheid te geven om nieuwe mannen te benoemen, aangezien eenige fractien niet vertegenwoordigd zijn in het kabinet, hetgeen strijdig is met de beginselen der regering, welke het werk van allen wil zijn. Te Parijs wordt thans geene vergadering door de politie, toegelaten, zelfs niet om over een letterkundig onderwerp te spreken, voordat de stembus zal hebben beslist. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 21 Mei 1869. Gisteren middag, omstreeks 2 ure, i8 alhier door ZExc. den miuister van marine, de eerste steen gelegd van het te bouwen Koninklijk Instituut voor de Marine. Die plegtigheid werd opgeluisterd door het pavoiseeren (met seinvlaggen be hangen) van de in de haven liggende schepen der marine en door het wapperen van de nationale kleuren op het bouw terrein, door het lossen van saluutschoten van het wachtschip en door muziekuitvoeringen van liet stafmuziekkorps der marine. Een groot aantal officieren en ambtenaren der marine, benevens de adelborsten en leeraren van het Instituut waren binnen het terrein aanwezig; terwijl vele belangstellende daar buiten van de plegtigheid getuigen waren. ZExc. is des avonds ten 6.30 weder naar 's Hage vertrokken. De wetten van het collegie Sine Nomine, zijn thans, sedert de Dingsdag jl. gehoudene zitting, vastgesteld. De volgende vergadering zal plaats hebben op Maandag 31 dezer, 's avonds ten half acht ure. Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Leeuwardenkommand, kapt. t/z. J. W. de Ruijter de Wildt, is gisteren morgen hier binnen gekomen. Het état-major is verder zamengesteld als volgt: C. J. Smith, luit. t/z 1° kl., eerste officier J. P. Mer- cier, D. O. Heldewier, P. G. Bruch, luits, t/z 2e kl.A. Peters, offic. van gezondheid 2e kl., D. Dronkers, offic. van gezond heid 3e kl.; I. Salmon, officier van administratie 2e kl. P. Gallas en J. Yasseur, adjunct-administrateurs. Als passagierde Clerq Zubli, oud-officier van gezondheid der marine. Z. M. heeft den adelb. lü kl. L. Haremaker, bevor derd tot luit. t/z 2e kl. De luit: t. z. 1. kl. A. Rietveld wordt eervol van 't bevel over het wachtschip te Amsterdam ontheven en opgevolgd door den luit. t. z. 1. kl. R. P. Struick ter wijl de offic. van admin. 2. kl. I. A. Lagaay dienende op de Valk op non-activiteit wordt gebragt en vervangen zal worden door den offic. van admiu. 2. kl. J. P. J. Mahieu. De luit. t. z. 2. kl. E. G. van Emden behoord hebbende tot 't eskader in O. Indië en in Nederland teruggekeerd is op non-activiteit gesteld. De kapt.-luit. t/z W. B. P. Escherwordt tengevolge van het buitendienst stellen met den 2] dezer van Z. M. schroefstoomschip de Watergeuseervol van het bevel over 'dien bodem ontheven en op non-activiteit gesteld. Mede worden -op non-activiteit gebragt de navolgende op dien bo- •dem dienende officieren de luitenants ter zee le kl. Jhr. C. G. Six en L. G. C. van Wachendorff van Rijnde luitenants ter zee 2e kl. M. G. van Doorn en I. Lagaaij <le officier van gezondheid 2e kl. L. P. Praegerde officier van administratie 3° kl. M. D. L. Hertzveld en de scheeps klerk J. A. Sonnenberg. De officieren van gezonah. 3S kl. G. Ij. Aalbertsberg en J. Keijser thans gedetacheerd bij het hospitaal der marine alhier en de officier van administratie 3® kl. E. H. W. Wijn malen worden met den 28 dezer geplaats in de rol van het Wachtschip alhier, om gedetacheerd te worden de eerste en derde op Zr. Ms. instructie vaartuig Urania en de tweede op het oefeniugs vaartuig Propatria. Yoorst wordt de officier van gezondh. 2e kl. J. P. Manikusbehooreude tot de rol van het Wachtschip alhier met den 1 Juuij a.s. overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. Wachtschip te Hellevoetsluis. De luitenant t./z. le kl. J. W. P. Prucht, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-luaië en den 8 dezer in Nederland teruggekeerdwordt met dien datum op non-activiteit gebragt. Door den kapt. J. N. A. Schneiders van Greyflenswert is gisteren het bevel overgenomen over de 14e kompagnie vesting-artillerie, alhier in garnizoen. Bij beschikking van den Minister van Marine zullen de werklieden op de verschillende rijks marine werven voortaan in het genot worden gesteld van de loonen welke zij vroeger door de viering de erkende christelijke feestdagen moesten missen. Door Z. K. H. Prins Hendrik is den heer P. P. Ma nikus, goud- en zilversmid te Arnhem, benoemd tot hofle verancier, met het regt het wapen van Z. K. H. te voeren. Sinds eenige dagen keeren te Amsterdam de werklie- lieden op de scheepstimmerwerven terughet ergste is, dat zij het geleden verlies door gemis aan loon in geen jaar kunnen goedmaken. De rust wordt gehandhaafd en geen be- moeijelijking der gewillige arbeiders geduld. De telegraafkantoren der Holland sche IJzeren Spoor wegmaatschappij zijn voor den duur der zomerdienst open al3 volgtAlkmaar AmsterdamDelft's Gravenhage, Haarlem, den Helder, Leiden, Rotterdam en Schiedam, van 7 ure voor- tot 10£ ure namiddags; Anna-Paulowna Beverwijk, Castricum, Halfweg, Noord-ScharwoudePietgij- zenbrug, Schagen, Uitgeest, Veenenburg, Yogelenzang en Voorschoten, van 8 ure voor- tot 1 ure namiddags en van 3 tot 10 ure namiddags. Thans zijn de acht beschuldigden, die nog voor het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland, wegens de ongere geldheden te Rotterdam zullen teregt staan, door de Raad kamer van dat Hof naar de openbare teregtzitting verwezen. Deze zaak wordt den 3en en het proces tegen Jacob de Vletter den 17 Junij a. s. behandeld. Van Zwolle zijn dezer dagen weder zes jongelingen naar Rome vertrokken, om bij het Pauselijke leger in dienst te treden. Den 13 dezer is de procedure gevoerd tegen den drukker eu uitgever der Middelb. Ct. De heer H. P. Abrahams had zich ter teregtzitting doen vertegenwoordigen door den heer mr. W. A. van Hoek, advokaat te Middelburg. De regtbank besliste echter, dat de beklaagde zich in deze niet kon doen vertegenwoordigen, en verleende verstek tegen hem. Het O. M. eischte veroordeeling, ter zake van hoon, tot eene geldboete van f8 tot f100 met de kosten. Op de veemarkt van Dingsdag te Steenwijk was de handel niet zoo levendig als de vorige weekofschoon er vooral voor kalfde koeijen nog hooge, ja zelfs buitengewoon hooge prijzen besteed werden en wel van f 200 tot f 250 per stuk. Vetten golden 54 tot 59 ct, per ned. pd.; guste koeijen per stuk f 80 tot f 130melkkoeijen f115 tot f 140; jong vee van f50 tot f120; kalveren f20 tot f 30vette varkens per ned. pd. 54 tot 58 ct.magere dito per stuk f25 tot f50; biggen fS tot f 12 friesche schapen f8 tot f14; drentsche dito f6 tot f10; lammeren f2,25 tot f5. Drie jongelieden uit Luik, de heeren gebr. R. en P. hebben Zondag, met een twee-wieligen vélocipède, de reis van Luik naar Maastricht (een afstand van 30 kilometers) gemaakt in den tijd van 1 uur en 25 miuuten, dat is 10 minuten langer dan de spoortrein behoeft om dien afstand af te leggen. Maar de reizigers hebben zich nog 45 minuten opgehouden onder weg, nl. 15 minuten teJupille, 15 m. te Wandre en 15 m. te Visé. De jongelui zijn behoorlijk en zonder veel vermoeijenis te Maastricht aangekomen. Per telegraaf zijn er berigten uit Batavialoopende tot den 30 April De aldaar aangekomen schepen waren Bastiaan Pot en Maria Regina. Vertrokken schepen Nicot en Nieuwe Waterweg 2. Op niet weinig kantoren heeft men de gewoonte, om de handteekening te vervangen door eenen gegraveerden stempelafdruk. Vooral is dit het geval bij wissel-endossementen en ander handelspapier. Waar de wet //handteekening" ver- eisclvt, kan die wijze van plaatsvervulling eigeuaardige moeije- lijkheden opleveren. Zeer zeker is naar de letter van de wet stempeling geen handteekening. Mogt de Nederlandsche ju risprudentie anders zijnde Engelsche is het niet. De Court of Common Pleas te Liverpool heeft in hooger beroep aldus beslist en een endossement op die wijze op den wissel ge steld nietig verklaard, waarmede alzoo alle volgende kwamen te vervallen en de houder zijn regt met de kosten is ont zegd geworden. Van een der werven van Brooklijn (New-York)is een oorlogschip van een geheel nieuw model van stapel geloopen, de Wampanoag geheeten, zonder eenige ijzere bekleeding, maar sterk genoeg om kanonnen van het zwaarst kaliber te dragen. Volgens het rapport van den hoofdingenieur der Amerikaansche marine, zou het schip op een proeftogt, die onder de ongunstigste omstandigheden plaats had, 20 mijlen in het uur geloopen hebben. Ingeval van een oorlog met een magtige zeemogendheid van Europa zal het schip, dat alle anderen in snelheid voorbijstreeft, kunnen dienen tot den aanval en de vernieling van alle zwakkere schepen, terwijl het door zijn groote snelheid het gevecht met zwaardere en sterkere schepen kan ontloopen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2