HELDERSCHE COURANT. Jlieums- en Woensdag «flöoertenüe-öfttö. 26 Mei. M 854. Negende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. i8(>0. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post U50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. Do prijs der Advertf.nïien van 1—4 rogels is" 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Zegelregt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 1<2 uur gelieve men de Advertcntiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, eriz.25 Mei 1869. Bij deu uitgever dezer courant ziet morgen het licht, eene brochure getiteldDe Gemengde School in Neder land^ praktisch beschouwd door J. H. W. Slangen, hoofd onderwijzer te Scbagen. Een werkje dat wegens zijn zake- lijken inhoud eu populaireu stijl, met gretigheid door de kiezers van leden voor de Tweede Kamer zal ter hand worden ge nomen en ook niet minder de belangstelling zal opwekken van allen die iets meer willen weten van de kwestie van den dag. Het bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het kiesdis trict Alkmaar, doet die uitgave vergezeld gaan van de vol gende woorden, die het werkje tot groote aanbeveling en den schrijver tot eere verstrekken. Het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het Kiesdistrict Alkmaar waardeert in de uitgave van dit geschrift de welgemeende en zijns inziens welgeslaagde poging van een onderwijzer, om de gemengde lagere school aan zijn landgenooten te doen kennen, zooals zij in Nederland reeds ge durende een halve eeuw heeft bestaan, en thans nog bestaat, sedert do wet van 1857 ten opzigte der godsdienstige gezindheden onpartijdiger zelfs dan vroe ger, zuiver neutraal. In onderscheiding van vele andere geschriften, wordt hier minder gerede neerd dan geschetst. Minder op redenering eu letoog dan op ervaring be roept zich deze schrijver, die zelf reeds meer dan 35 jaren bij het onderwijs werkzaam is, en gedurende ruim 25 jaren aan het hoofd van verschillende scholen heeft gestaan. Aan de vruchten kent men den boom, en het thans levend geslacht in Nederland, zelf voor verreweg liet grootste gedeelte in gemengde scholen (opeubare of bijzondere) onderwezen, zal waarschijnlijk met den schrijver de vruchten niet zoo verwerpelijk achten, dat de boom dient geveld te worden. Het lnmdhave hem dan ook bij de aanstaande verkiezingen Inzonderheid verdient de aandacht de zeer juiste opmerking van den schrijver, waaraan dikwijls niet gedacht wordt dat de aanval wel gerigt wordt tegen de openbare school, die neutraal en gemengd moet zijn, maar inderdaad ellce gemengde neutrale school geldt ook de bijzondere; elke schoolin één woord, waar het godsdienstig onderwijs niet geheel met het maatschappelijke is verbonden en als dooreengeweven. De herinnering aan eigen schooljaren zal ongetwijfeld bij dc lezers de beste bondgenoot van den schrijver zijn. Mogen velen zijn geschrift lezen, en daarbij hun eigen ondervinding raadplegen. 18 Mei 1869. Het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het Kiesdistrict Alkmaar (Geteelcend) W. VAN DER KAAY, Voorzitter. J. C. DE LEEUW Secretaris. Door het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier, is Vrijdag jl. het volgende drietal predikanten opgemaakt: D. C. Nijlioff te Drimmelen, J. H. Kremer -te Aartswoud en dr. W. C. van Manen te Abbenbroek. De heer H. Braunius, hulponderwijzer aan eene der gemeente-scholen alhier, is benoemd tot hoofdonderwijzer te Oostwoud. Zondag avond is in de Zuidstraat alhier, de matroos le kl. J. Eeens, met een mes in de buik verwoud geworden. Door de politie zijn twee stokers der marine gearresteerd, als vermoedelijke schuldigen. De aanleidende oorzaak schijnt gelegen te zijn in de handeling van den verwondeook de sterke drank en de minnenijd schijnen hier weder een groote rol te spelen. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Gisteren is alhier ter aarde besteld het lijk van den luitenant kolonel Hofman dienende bij het Indische leger en van daar met verlof per scheepsgelegenheid op reis naar hieris weinige dagen voor het binnenkomen van het schip over boord gevallen en verdronken. Bij de pogingen ter zijner redding aangewend, is het slechts gelukt zijn lijk te mogen vinden. Heden morgen werd door den schout-bij-nacht,direc teur en kommaudant der marine alhier, de gewone inspectie, na volbragte reis, gehouden over Zr. Ms. schroefstooinschip LeeuwardenDonderdag jl. alhier binnengekomen. Z. M. heeft bepaald, dat de in dit jaar de bij art. 20 van het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine bedoelde commissie tot het afnemen van het eind-examen der adelborsten 2e kl. bij het Instituut, zal be staan uit: den heer J. M. Obreeu, president van de comm. tot het examineren der zee-officieren, enz.als voorzitterden kapt. t/z E. R. Toe "Water, non-actief; den kapt.-luit. t/z N. M. J. Kroef, kommaudant van Zr. Ms. raderstoomschip de Valk: den kapt.-luit. t/z W. F. L. de Vriese, le offic. op Zr. Ms. Wachtschip alhier, en den kapt.-luit. t/z A. jST. L. Koops, non-actief, als leden. -De luit. t/z. le kl. G. C. C. Thierens, behoorende tot de rol van Zr. Ms. Wachtschip alhier en gedetacheerd op het verdedigingsvaartuig Claudius Civiliswordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Junij ver vangen door den luit. t/z le kl. D. G. E. Wolterbeek Muller: Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 18 dezer, wordt de kapt. ter zee P. A. van Rees, tengevolge der buiten dienststelling van Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlandenmet den 15 Junij a. s. eervol van het bevel over dien bodem ontheven en op non-activiteit gebragt tevens worden met dat tijdstip mede op non-activiteit gesteld: dé kapt.-luitenant ter zee le kl. B. D. van Trojen, 1° offic., de luitenant ter zee lc kl. H. P. König, de officier van ad ministratie. le kl. C. J. S. Court eu de adjunct-administrateur F. D. Clarkson, allen dienenende op voormeld ramtorenschip; terwijl de le luitenant bij het korps mariniers F. A. van Braam Houckgeest alsmede op dien bodem dienende, ter beschikking wordt gesteld van den kommaudant en in specteur van dat korps. Met den 16 Junij a. s. worden geplaatst op Zr: Ms. mo nitor de Tijgerde luitenant ter zee 2e kl. li. A. de Smit van don Broecke, F. H. Baron van Verschuer en J. H. Benthem Reddingius; de adelborst der le kl. H. van der Sande, de officier van gezondheid der 2e kl. J. J. Dekkers en de officier van administratie der 2e kl. E. Canneman voorts is mede opgenoemden bodem geplaatst de le machi nist J. P. A. Graat, die reeds sedert eenige dagen daarop werkzaam is tot het in orde brengen der machine. De bemanning van Zr. Ms. instructie-vaartuig Ternate heeft zich zeer loffelijk gedragen bij de blussching van brand die in de vorige week in het correctiehuis te Hoorn is uit gebroken. De Ternate, met een aantal bootsmansleerlingen eene oefeningstogt op de Zuiderzee makende, lag juist op het tijdstip der uitbarsting van dén brand, op de reede aldaar. Direct werd een spuit in de sloep gezet, naar den wal ge roeid en nog eerder in werking gebragt dan de gemeente spuiten. Voor een twintigtal plaatsen als machinist-leerling 2° kl. hebben zich zeven en vijftig sollicitanten aangemeld, waarvan er te Hellevoetsluis dagelijks zeven worden geëxamineerd. Aangaande het Ned. schip Trekvogelkapt. Ileekema, den 21 Febr, uit Texel naar Port-Gordon vertrokken, heeft men sedert niets vernomen. In den vroegen morgen van Vrijdag jl. werd te Alk maar, door den politie-ageut Pieterse op den openbaren weg aangehouden en gearresteerd een wegens zijn loszinnig gedrag bekend persoon, wiens handen bebloed waren en die, naar de reden daarvan ondervraagd, verklaarde zijne vrouw te hebben vermoord. De agent spoedde zich naar de woning van den gevangene en vond diens vrouw te bed liggende en door een bijlslag op het voorhoofd hevig verwond. Hij zond om geneeskundige hulp, die aanvankelijk verleend werd dooPaen heer Dorbeckwaarna de gewonde naar het gasthuis werd vervoerd. Zij was volkomen bij hare kennis, zoodat hare hersenen niet beleedigd schenen te zijn.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1