NIEUWSTIJDINGEN. in de Cortes, in strijd met het vroeger hun toegeschreven plan, om de vergaderingen niet meer bij te -wonen. Dit ver anderde besluit moet het gevolg zijn van de stellige verkla ring der commissie voor het ontwerpen der grondwet, in antwoord op eene interpellatie der minderheid, dat de re- publikeinsche beginselen, ook onder de monarchiehet zelfde regt van bestaan en van zich te uiten zouden hebben als die van eenige andere rïgting. De republiekeinsche minderheid der Cortesvergadering heeft, gelijk in een schrijven uit Madrid van 20 Mei aan de Indé- pendance Beige gemeld wordt, eene motie opgesteld, strekkende om al de ministers van finantien en hoofdambtenaren die in de laatste veertien jaren vóór de revolutie staatsbegrootingen hebben opgesteld of uitgewerkt, in staat van beschuldiging te stellen, als daarbij ter kwader trouw gehandeld en de volks vertegenwoordiging opzettelijk misleid hebbende. Dit voorstel zou denkelijk niet aangenomen worden, maar toch welligt een onderwerp van discussie in eene openbare zitting uitmaken. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 28 Mei 1869. Vergadering van het collegie Sine Nomineop Maandag 31 Mei, 's avonds ten half acht ure in het lokaal Musis Saerum. Maandag jl. ging Jacob Rozeboom, leerling bij den heer Tinkelenberg, mr. smid alhier, met zijn meester naar het Amerikaansche schip Jennie Eastmanten einde eenig ijzer werk aan boord te bezorgen. Voor het schip gekomen, ging de heer Tinkelenberg het eerst aan boord; de jongeling hem naloopende had het ongeluk van de loopplank in de haven het Nieuwediep te vallenminstens eene hoogte van dertig voeten boven het oppervlak der zee. De heer Tinkelenberg het vreeselijke gevaar ziende, begaf zich naar den wal en trachtte den knaap te bereiken en hem te helpen, doch vruchteloos. Op het noodgeschrei van den knaap, en de onvermoeide, doch vruchtelooze pogingen van zijn meester, werd de heer G. C. Getchell, kommanderend officier van bo vengenoemd Amerikaansch schip, van het gevaar onderrigt; naauwelijks de positie bemerkende, bedenkt hij zich geen oogenblik, maar begeeft zich dadelijk te water, zonder zich den tijd te gunnen, om zich van zijne bovenkleederen en van de bij zich hebbende 1300. aan waarde in geld en papieren te ontdoen. Hij mogt het genoegen hebben na eene zware inspanning den knaap aan den wal te brengen. De sterke stroom, de diepte en de bewustclooze toestand van den jon geling in aanmerking genomen, is het bijna onbegrijpelijk hoe het den braven vreemdeling is mogen gelukken hem te redden. Verschillende omstanders gaven hem op de meest mogelijke dankbare wijze hunne tevredenheid te kennen en roemen zijn moed en zijne zelfopoffering nog steeds om strijd. Wenschelijk ware het, dat door meerdere sympathie aan dien brave Amerikaan werd bewezen, dat men in Nederland niet ongevoelig is voor dergelijke daden van zelfopoffering. Wij kunnen tevens berigten dat de knaap, aanvankelijk geheel buiten zich zeiven naar de ouderlijke woning vervoerd, thans buiten alle gevaar verkeert en weder in staat is zijne gewone werkzaamheden te verrigten. De offic. van administratie 1? kl. C. J. S. Court, die nende op het ramtorenschip Prins Hendrik; der Nederlanden, wordt, ouder intrekking zijner op non-activiteitstelling, over geplaatst op 't wachtschip alhier, ter vervanging van den offic. van administratie le kl. C. H. P. de Jonge, die, even als de scheepsklerk W. K. M. Hazen, dienende op de Valkop non activiteit wordt gebragt. Tot heemraad van den polder de Schermeer is benoemd de heer A. Konijn. Tot hoogheemraden van Waterland zijn benoemd de heeren J. Dekker en M. C. Merens. Tot heem raad vau den polder Waard en Groet is benoemd de heer J. Blauboer Gz. In het proces tegen Jacob de Vletter zijn voor de te- regtzitting van 17 Junij e. k.naar men mededeelt 93 ge tuigen gedagvaard. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het toelatiugs-exainen, bedoeld bij art, 2 vau de voorwaarden om als kweekeling aan 's Rijks veeart senijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats heb ben op Vrijdag en Zaturdag den 9 en 10 Julij e. k., des voormiddags ten II ure; dat zij, die tot dit examen wen- schen toegelaten te worden, zich in persoon of schriftelijk, mits portrij, vóór of op den 15 Junij e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden, .met overlegging van verschil lende stukken, in de Staals-courant uo. 122 opgegeven, waarin tevens nadere bijzonderheden zijn vermeld.' Het getal der aspiranten tot plaatsing als kadet op de koninklijke militaire academie bedraagt dit jaar: Voor het leger hier te lande: voor het wapen der infanterie 6, kavallerie 7, artillerie 33, genie 29 Het getal openge stelde plaatsen is 19, 5, 25 en 9. Voor het leger in O.-lDdië: voor het wapen der infanterie 2, kavallerie 1, artillerie 13, genie 8. Het getal openge stelde plaatsen is 16, 2, 8 en 2. Voor de troepen in West-Indië is één aspirant voor het wapen der artillerie, waarvoor ook eene plaats open is. Voor het wapen der infanterie heeft zich geen aspirant opgedaan. Ingevolge de bekende circulaire van den minister van oorlog, waarbij is bepaald, dat jongelieden, die bij de veree- nigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel reeds zekeren graad van geoefendheid hebben verkregen, bij de infanterie als militien opgetreden, vroeger dan anders met groot verlof zullen worden gezonden, en wel in plaats van 10 maan den slechts 8 maanden oefeningstijd zullen hebben, of bij voorkeur voor korporaal en sergeant zullen in aanmerking komen, heeft de vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel te Zeist, besloten de gelegenheid te openen voor de schooljeugd en voor aankomende jongelingen van 10 tot 16 jaar, tot kostelooze oefening in den wapenhandel, waartoe een afzonderijke afdeeling bij de vereeniging is ingesteld. Op de Steenwijker veemarkt van Maandag, werd goede waar duur betaald. De beste vette koeijen golden per Ned. pond 60 ct.dito kalfden per stuk f 200.melkkoeijen f150.; gusten f135.; vaarzen f125.; pinken f80.; kalveren f30.; stieren f60.; vette varkens per Ned. pond 52 ct.; magere dito] per stuk f50.; biggeu f13.50; Eriesche schapen f 17; Drentsche dito f 13.lammeren f6; geiten f8. Te Haulerwijk stierf eenige dagen geleden J. v. M. Men beweerde dat hij door zijne vrouw was vergiftigd. Da delijk is een langdurig onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat de overledene was gestikt door een stuk vleesch, dat hij wilde doorslikken. Men verhaalt, dat hij dit stuk vleesch bij korte afwezigheid zijner lieve gade, van haar bord ter mage had willen dépêcheren; een ligt vergrijp berokkende hem dus den dood. Een aardig tooneeltje van tragisch-comischen aard had Woensdag morgen te 's Hage in de gracht van de Zwarteweg plaats tusschen twee schippersknechts, die op het dek van hun schip een hevigen woordeutwist hadden gekregen, die weldra tot dadelijkheden oversloeg. In de hitte van het ge vecht viel een van beiden over boordde ander scheen nu ook lust te krijgen om zich een weinig te bekoelen, of her innerde zich welligt dat zijn kameraad de zwemkunst niet verstond; kortom hij sprong hem na en beiden kwamen be houden op het dek terug, waar zij de oude vriendschaps banden weder aanknoopten. Yolgens eene opgave van het Bureau de Veritaszijn gedurende de maand April 165 schepen verongelukt, waar van 71 Engelsche waren, 27 Amerikaansche, 16 Eransche, 11 Noord-Duitsche, 5 Spaansche, 5 Nederlandsche, 5 Noor- weegsche en 25 van verschillende andere nationaliteit. Dit berigt steekt gunstig af bij dezelfde maand in de drie vorige jaren, toen het verlies bedroeg in 1866 189, in 1867 265 en in 1868 202 schepen. Het Eransche dagblad la Gironde behelst een verhaal van het vergaan op den 21 der vorige maand van het Eran sche koopvaardijschip Bretagnekapt. Eérère, van Buenös-Ayres naar Bourdeaux, dat 150 mijlen van de Braziliaansche kust plaats had en het gevolg is geweest van aanzeiling, en wel door het ijzeren schip iïie Explorervan Liverpool naar Mel- bourne bestemd. De schok was zoo geducht, dat het Eran sche vaartuig na verloop van weinige minuten gezonken is, en men slechts den tijd heeft gehad om de kleinste der boo ten in zee te brengen, zoodat verscheidene der opvarenden zich aan planken en andere voorwerpen hebben moeten vast klemmen om het lijf te redden. Behalve de kapitein, die het slagtoffer is geworden van zijne volhardende pogingen tot redding zijner jonge vrouw, schijnt slechts één der passagiers van de Bretagne omgekomen te zijn; de kapitein van het schip, waardoor de ramp is ontstaan, heeft eene onmensche- lijke hardvochtigheid aan den dag gelegd, door de Bretagne geheel aan haar lot over te laten en door de schipbreuke lingen, die zijn boord dobberend hadden bereikt, op eene zeer onheusche wijze te behandelen. Naar verzekerd wordt is de kapitein van de Explorer gedeeltelijk door eigen averij, maar voornamelijk door de houding zijner bemannig gedwon gen om stil te gaan liggen. Te Leicester (Engeland) is de vrouw van een apotheker van tweelingen bevallen, die even als de Siamesche broeders van de borst tot aan de ledenen aan elkander gegroeid wa ren, terwijl zij toch ieder twee arine en twee handen hadden. Een kwartier uurs na hunne geboorte zijn zij overleden. Het uit een geologisch oogpunt belangrijke Mexico is steeds rijk aan goud, zilver, tin en koper maar steeds arm aan ijzer geweest, welk metaal slechts op enkele plaatsen in uitmuntende hoedanigheid wordt gevonden. Te Guanaguato wordt de rijkste kopermijn der aarde geëxploiteerd. Sedert de verovering van Mexico door Ferainand Cortez hebben de goud- en zilvermijnen van Mexico drie duizend millioen dollars opgebragt. De volgende zonderlinge berekening wordt door een Eransch blad, de Réveilgemaakt: De keizer van Frankrijk beschikt jaarlijks over een inkomen van 25 millioen francs, de president der "Vereenigde Staten daarentegen kan slechts over 92,500 frs. beschikken. Daar nu de tegenwoordige

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2