HELRERSCHE COURANT. Jlteums-- en Woensdag ^Öoerlenüe-üfaÖ. 16 Junij. M 840. Negende Jaargang. (©ffiriërt gebeeïte. J3ict-öfficiëcl gedeelte. Een woord na de verkiezingen. V? ï8ü0. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. Do prijs der Advkktestien van 1 4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Zegclregt voor iedere plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertcuticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. GILTJES. POLITIE. Den 4 Junij jl. zyn ten huize van den welEdelgestr. heer Wolterbeek Muller, luitenant ter zee le klasse, door een on bekend persoon, abusivelijk aan huis bezorgd een paar nieuwe SCHOENEN. In den nacht van 14 op 15 Junij jl. is op de publieke straat gevonden eene BLAAUWE MONTERING BROEK. Voorts is door een onbekend Infanterist, ten huize van den Logementhouder VAN DER HEIDEN, achtergelaten een CHACOT en een BAJONETKOPPEL. Gisteren 14 Junij des namiddags circa ten half twee ure, is op den modelzolder van de fabriek van den heer mr. Ch. Bosch Reïtz, komen vliegen eene POSTDUIF. Op de pennen van een der vlerken stond het navolgendeop de eerste pen: 44 C. M.op de tweede: L. X. Paris met een keizerskroon in een vierkant, op de derde: 2 L [A] val en op de vierde had iets gestaan doch was uitgevlakt. De regtmatige eigenaars kunnen ter terugbekoming zich aanmelden of adresseren ten burele van den ondergeteekende. Helder15 Junij 1869. Be Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Wij hebben in ons vorig no. den uitslag der verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer aan onze lezers medege deeld. Daaruit blijkt duidelijk: dat de conservatieven bijna overal grond hebben verloren dat op enkele plaatsen de clericalen en anti-revolutionairen hebben gewonnendat de partij der liberalen zeer in kracht is toegenomen en dat de gemengde school de sympathie geniet van de groote meerderheid der burgers van Nederland. Wij achten het niet noodig die punten in bijzonderheden aan te toonen zij moeten ieder ter stond in het oog vallen. Die uitslag heeft ons meer verheugd dan verrast. Wij kon den niet verwachtendat de dubbelzinnige liclit-schuwe hou ding der conservatieven of de bekrompen middeleeuwsche stellingen der anti-revolutionairen en clericalenin onze ver lichte 19e eeuw, meer ingang zouden vinden dan de heldere begrippen der liberalen wij zouden dan bijna aan het gezond verstand onzer landgenooten hebben moeten twijfelen. Wij zijn dan ook niet in onze verwachting teleui'gesteld. Het liberale element is schitterend versterkthet getal der strijders vdór de gemengde volksschool is aanzienlijk vermeer derd hare vijanden hebben wanneer zij niet willens blind zijn, moeten inzien dat zij strijd voeren tegen de nationale overtuiging des volks. Ons district in het bijzonder geeft ons alle redenen om voldaan te zijn. Nergens stonden de partijen scherper tegenover elkander dan hier. Op vijf stemmen na, zijn alle op den eenen of ■den anderen kandidaat uitgebragt. Beide kandidaten zijn mannen, die in ieder opzigt aller achting verdienen, zoowel van vijanden als vrienden. Het was dus hier enkel een strijd van beginselen. Voegen wij daarbij, dat het aftredende lid de heer van F. een inwoner is van het district, en daarin een aantal relatiën bezit, dat hij reeds wele jaren zitting in de Tweede Kamer heeft gehad en on dersteund werd door eene partij die, hoe verre anders van hem verwijderd, thans bij hem steun dacht te vinden .terwijl daarentegen de kandidaat der vooruitgangs-partij dat alles misteen op niets konde bogen dan op bekwaamheid en rondheid tegenover het harnekkïg zwijgen zijner tegen partij dan wij erkennen liet gaarnejuichen wij over de verkiezing van den heer Knoop, Zij geeft ons het bewijs, dat de kiezers van ons district een grooten stap hebben ge daan op den weg van vooruitgangen tevensdat de meer derheid der kiezers met ons vijanden zijn van «afbreken zonder op te bouwen", of, om duidelijker te spreken, dat zij volstrekt niet genegen zijn onze nationale volksschool op te offeren aan de eenzijdige begrippen van anti-revolutionairen en clericalen. Er is nog iets dat ons genoegen over den uitslag in ons district verhoogt. Dat elke partij haar kandidaat aanprijsthem op verschil lende wijzen aanbeveeltzijne goede zijden en eigenschappen releveerthem boven zijn mededioger plaatstwie zal het laken Ook wij hebben in eenige artikelen getracht onze lezers in onze overtuiging te doen deelen dat de heer Knoop boven den heer van F. als lid der Tweede Kamer verdiende in aanmerking te komen. Maarer zijn grenzen men moet bij dat alles eerlijk blijven enwij schromen niet het rond uit te verklaren de voorstanders van den heer van F. hebben den schijn op zich geladen die grenzen niet altijd te hebben geërbiedigd. Wij betreuren datvooral ook voor den heer van F. zeiven die (zijn degelijk karakter blijft ons daar borg voor) met zulke aanbevelingen zeer zeker weinig gediend was. De Tijd beklaagde zich onlangs bitter dat »de liberalen op het laatste oogenblik zieh bedienden van onbeschaamd kwaadspreken en schandelijk lasteren, wanneer er geene ge legenheid meer was een en ander te wederleggen." Wij zouden de Tijd kunnen wijzen op haar Bijvoegsel aangaande het onderwijs der natuurlijke historie, dat ook eerst in het licht verscheen om te Breda den heer Pijpers te doen vallen toen tegenspraak onmogelijk was geworden misschien komën wij echter daarop later terug. Maar wat is er in ons district geschied Men leze het «laatste woord aan de kiezers verder eene niet onderteekende circulaire, of liever een schot schrift waaronder de namen van achtenswaardige personen gedrukt voorkomen alsof zij het onderteekend hadden, het geen geenszins het geval wasdoch vooral het strooibillet »aan de Catholieken." Konden die allen wederlegd worden? waren zij niet grootendeels leugen en laster Waarom niet vroeger er ruiterlijk daarmede voor den dag gekomen Vreesde men wederlegging Stellen wij daar tegenover de stukken der centrale kies- vereenigingdo verschillende brochures der liberale partij de hoofdartikelen in verschillende dagbladen zoowel groote als kleinewelke meestal vroeg genoeg in het licht verschenen om beantwoord te worden doch waaraan men zich niet heeft gewaagd dan verschijnen ons de beide partijen in een zeer verschillend daglichtwaarover wij de Tijd wel eens wenschen te hooren. Intusschen kunnen wij niet nalaten zulke praktijken diep te verfoeijen en ons te verheugendat althans in ons district de meerderheid der kiezers getoond hebben niet dom genoeg te zijn om zich daardoor bij den neus te laten nemen. Wij herhalen het dus wij wenschen elkander geluk met den uitslag der verkiezingen in Nederland in het algemeen en ons district in het bijzonder. Wij doen dit echter niet omdat die zegepraal onze ijdelheid streeltnoch omdat wij juichen over den val van den heer van F. wien wij van harte eene eervoller lot hadden toe- gewenschtwanneer het mogelijk ware geweest. Maar wij doen het, omdat daaruit blijkt, dat het staatkundig leven in Nederland toeneemtomdat de belangstelling der kiezers in de groote belangen van ons vaderland vermeerderten vooral, omdat nu niet té verwachten is dat de afgevaardigden van het district Alkmaar zullen mede werken, om sektescholen in het leven te roepen die naar onze overtuiging voor ons vaderland eene ware ramp zouden zijn. Tot heden werd ons district vertegenwoordigd door twee afgevaardigden van ge heel tegenovergestelde rigting. Dit heeft menigeen een glim lach afgeperst. Immers het geval moest zich soms voordoeïi dat de een vóórde ander tegen een ontwerp stemde, waar door Alkmaar eigenlijk geene stem uitbragt. Ook aandien onnatuurlijken toestand is thans een einde gemaakt, j j Wij verbeelden ons echter niet, dat de aanwiiist van eenige liberale leden alleen voldoende is, om ons dc tofekomst—

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1