De president ontkent niet de noodzakelijkheid, maar meent «dat eene herziening van het reglement moet voorafgaan en wenschte het doen drukken tot dien tijd uittestellen. De vergadering vereenigt zich daarmedenadat vooraf door verschillende leden het woord wordt gevoerd hoedanig het tegenwoordige reglement moet worden gelezen en opgevat en wel speciaal art. 3, daar de uotulen eener vroegere vergadering, waarin het reglement is gewijzigd, met zich zeiven in tegen spraak zijn eu daardoor aanleiding geven tot eene tweeledige uitlegging, die voor het oogen'olik moeijelljk anders is uit te «maken dan door de beslissing dezer vergadering, waaraan voldaan wordt en met meerderheid van stemmen aangenomen dat het laatste gedeelte van art. 3 als vervallen moet worden beschouwd. Het bedoelde gedeelte van art. 3 hield in, dat de leden van het bestuur van Burgerpligt uitgesloten waren van de «caudidatuur, dat leden van den raad der gemeente geene zitting mogten hebben in het bestuur van Burgerpligt en ein delijk dat de leden van het bestuur van Burgerpligt alle openbare aanbevelingen van candidaten met hunne namen moesten onderteekenen. De president stelt voor, thans over te gaan tot het op- smaken van een kandidatenlijst, en wel bij gesloten briefjes; •de uitslag is dat 19 namen van personen op die lijst voorkomen. Daarna wordt de gelegenheid gesteld tot het bespreken evan de genoemde personen. Na die bespreking wordt overgegaan tot de verkiezing van 5 candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. Bij de eerste stemming bekomen de heeren B. R. de Breuk, R. Boomsma, W. J. Hidde Bok en S. Braaksma de volstrekte meerderheid, terwijl over een vijfde candidaat een tweede vrije stemming moet plaats hebben, waarbij niemand ■de volstrekte meerderheid erlangt, zoodat er eene herstem ming moet geschieden tusschen de heeren W. C. M. van Bruggen en D. de Lange. De uitslag dier herstemming is dat de heer van Bruggen wordt gekozen, die echter verklaart om bijzondere redenen voor de eer der candidatuur te moeten bedanken. Bij de daarop volgende stemming niemand de volstrekte smeerderheid verkregen hebbende, wordt tot eene tweede vrije stemming overgegaan met hetzelfde resultaat, waarop eene 'herstemming volgt tusschen de heeren de Lange en v. Strijéii, waarvan de uitslag is, dat de lieer D. -de Lange wordt ge- ikozen als 5n candidaat voor het lidmaatschap der gemeenteraad. Daarna wordt de vergadering gesloten. De candidaten van Burgerpligt zijn alzoo ds heeren B. R. de Breuk, R Boomsma, W. J. Hidde Bok, S. Braaksma en D. de Lange. Naar men verneemt zal aan de militaire promonade van het Vrijkorps, op Maandag namiddag a. s., ook worden «deel genomen door het muziekkorps. Door de zeekrijgsdienst alhier is gisteren een matroos -der marine tot gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren veroordeeld wegens poging tot moord. De offic. van gez. 2e kl. A. M. Groudhout, dienende 'op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laat- sten dezer op non-act. gesteld, en met den ln Julij daar aanvolgende vervangen door den offic. van gez. Ie kl. J. A. C. van Königslöw. Tot heemraad van den Terschellingerpoldor is benoemd de heer P. J. Mier. Een vijftigtal handelshuizen en reederijen te Amster dam heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin -zij hun leedwezen te kennen geven, dat de regering de spoor wegverbinding langs de noordzijde der stad gekozen heeft. •Zij beweren dat //daarvan het onvermijdelijk gevolg is, dat de haven van Amsterdam noodeloos wordt verkleind; dat ■de stad door een spoorwegdijk en een spoorwegeilaüd van hare haven wordt gescheidendat de communicatie 'tusschen 'het IJ en de tegenwoordige ooster- en entrepot-dokken zoo- «danig door draaibruggen en schutsluizen wordt belemmerd, •dat deze dok'ken daardoor grootendeels hare waarde verliezen, en, volgens de eigene getuigenis der ingenieurs, tot zieken boegen voor de scheepvaart worden verlaagd^ en dat men, •om zooveel mogelijk deze bezwaren te verminderen, eene nieuwe haven te scheppen op zóó grooten afstand dat eene 'belangrijke vermeerdering van onkosten voor de scheepvaart «daarvan het gevolg moet zijn en dat ieder toezigt op hetgeen daar voorvalt, bijna onmogelijk wordt. Zij zijn onafscheidelijk verbonden aan de gekozen rigting. Zij dringen er dus op aan, de verbinding der spoorwegen langs de zuidzijde der stad te doen plaats hebben, welke minder geld en korter tijd vereischt. Als een staaltje van verregaande ligtvaardigheid en dwaasheid van handelen kan het volgende dienenEene voor de tweede maal gehuwde vrouw te A. onderging herhaaldelijk mishandelingen van haren man, die zich aan misbruik van sterken drank schuldig maakte. Zij stelde deswege een eisch tegen hem in tot scheiding van tafel, bed en bijwoning, welke dan ook voor de regtbank onlangs werd toegewezen. Gedurende het proces ontving zij haar man van tijd tot tijd weder bij zich en had o. a. het genoegen hem eenig huisraad te zien stuk slaan, zoo dat zij zelfs uit de woning moest vlugten. Na de uitspraak van het vonnis ging de raads man der vrouw haar daarvan verwittigen en vroeg haar, in tegenwoordigheid van een ia hare tapperij aanwezig, hem onbekend persoon, of zij nog last had van haar man, of hij nog wel eens kwam, enz. Deze persoon was echter nie mand anders dan de man zelf. En niet alleen dit, maar kort daarop begaven de aldus gescheiden echtelingen zich te zamen naar eene andere stad, om aldaar eene affaire te koo- pen, en keerden des avonds gearmd naar hare woning te A. terug En middelerwijl bestaat liet behoorlijk gepubliceerde vonnis van scheiding van tafel, bed en bijwoning Nadat verleden jaar de toenmalige eerste secretaris der Britsche legatie in den Haag een uitvoerig verslag had ingeleverd aan zijne regering over het middelbaar on derwijs hier te lande, waarvoor hem door den inspec teur van het lager onderwijs in Zuidholland de donnees zijn verstrekt, is met voorkennis van onze regering, ook eene vertaling van onze wet op het lager onderwijs naar Enge land gezonden door den tweeden secretaris der Engelscke •legatie, den heer Thurlow, en daór officieel uitgegeven. Dit een en ander heeft de aandacht in Engeland tot zich getrokken, en dezer dagen heeft de inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland een ambtsschrijven ontvangen van den hoofdinspecteur der scholen in Ierland, dr. Keenau, te Dublin, waarbij nog nadere ophelderingen en inlichtingen gevraagd zijn aangaande ons lager onderwijs. Uit Heidelberg wordt onder dagteekening van 23 dezer aan de Alg. Zeitung geschreven //Het beginsel der gemengde scholen is heden alhier ook door de R. Katholijken aange nomen. Er stemden 294 voor eu 160 tegen de gemengde school. Deze uitslag is gevierd met vreugdeschoten, het uitsteken van vlaggen, het luiden der klokken en een optogt met fakkellicht." De Keuls. Cl. zegt, dat in het tweede gedeelte dezer maand eene groote bijeenkomst van vrijmetselaars te Berlijn zal gehouden worden. Gewigtige beginselen zouden daar wor den vastgestel. Reeds moeten zich 400 deputaties uit alle oorden der wereld hebben aangemeld. De K. C. voegt erbij dat, naar men hoopt, eene opheffing van het geheim der orde, hetwelk niet meer in overeenstemming met onzen tijd is, daar zal tot stand komen. Gelukkige Spanjaarden! eindelijk hebbenzy een Koning gevonden, die zich zijne keuze zal laten welgevallen. De jonge hertog van Genua, Thomas van Savoye, zou ver loofd worden met de tweede dochter van den hertog de Montpensier, terwijl de kroon van Spanje de huwelijksgift zou zijd. De zeventienjarige hertog van Genua is de broe der van Prinses Margeretha, gemalin van Prins Hum- bert van Italië. Zijn vader werdteNovara gedood. Hij is de neef van Victor Emmanuel, die wel genegen schijnt de candi datuur en het huwelijk van zijn neef te ondersteunen, zoo ten minste geen vreemde invloeden die plannen komen weêr- streven. Uit Luik wordt gemeld, dat die stad thans bezocht wordt door ambulante schoenmakers, meestal van Franschen oor sprong. Deze verspreiden zich bij hoopjes van vier door de stad, overal werk vragende. Zoodra hebben zij dit niet be komen, of alle vier zetten zich op een hoek der straat aan den arbeid, die in den kortst mogelyken tijd verrigt is. Ieder hunner heeft over den schouder een reiskastje met de noodige gereedschappen hangen, waarvan de uit- en inpakking op eene ongelooflijk snelle wijze geschiedt. Te Marseille heett eene vrouw, die den naam van Bonnefoy draagt, hare zuster, twee kinderen en haar echtgenoot trach ten te vermoorden, waarna zij eene poging heeft aangewend om ook zich zelve van het leven te berooven. Een revolver met zes loopn was haar wapen. Zij schoot eerst hare zuster neder, toen deze des morgens te vyf ure, naar beneden kwam. Daarop begaf zij zich naar het slaapvertrek van hare kinde ren en loste op haar zesjarig en haar negenjarig zoontje een schotdat beiden doodelijk. Den oudsten knaap liet zij in het leven, met de woordenvrees niet, gij zult rijk worden. Vervolgens trof zij haar man die op het hooren der pistool schoten naar beneden was gekomen en rigtte eindelijk het wapen op hare eigene borst. Na de volvoering van die mis daden bleef zij zeer kalm. De vader en de twee zoontjes zullen waarschynlijk be zwijkenzij zelve misschien ook. De aanleiding tot deze. ongehoorde misdaad is niet juist bekend. Men meent dat zij zich heelt willen wreken op haar gezin over de wijze waarop zij, wegens hare ontuchtige levenswijze bejegend werd. Ook haar minnaar had zij willen vermoordenmaar deze was dien morgen niet binnen haar bereik gekomen. Zou men gelooven in de 19e eeuw te leven bij het lezen van het volgende ongehoorde feit: Eenige dagen geleden be gaf zich eene dame van Koningsbergen (Oost-Pruisen) naar het postkantoor en liet zich door eene dienstmaagd den brief achterna dragen, dien zij wilden verzenden. Aan het bureau gekomen en postzegels genomen hebbende, zeide zij op barschen toon tot hare volgelinge: «steek je tong uit!" Zij werd ge hoorzaamd. En nu wi'eef de dame de keerzijde van het zegel op den tong van hare blanke slavin, plakte het op den brief, en overhandigde dien met eene trotsche houding aan den be ambte. Met waardigheid verliet zij hierop het kantoor, uit- gelagchen en bespot door alle aanwezigen.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2