HELDERSCHE COURANT. Jïieums* en Zaturdag (flöoertenüe-öfaö. 10 Julij. Negende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. M 847. 1869. Vcrschijut DINGSDAG- cn VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post nl.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Ad verten tien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eisen regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverlenticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. <£>jtïdëd gcbceltc. POLITIE- Op de openbare straat gevonden een lapje wit KATOEN. Helder9 Julij 1869. He Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. jQict-ojfidëd gcbcdtc. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz., 9 Julij 1869. Met genoegen voldoen wij aan het verzoek tot plaatsing van het onderstaande ingezonden berigt Woensdag werd in het gebouw Musis Sacrmn aan de Adelborsten van de Noorsche oorlogs korvet Nomen een diné aangeboden door de Adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier. Tegen 5 uur 's namiddags verzamelden zich de beide corporatië'n in de bovenzaal en onder de wederzijdsche betuigingen van hartelijke genegen heid begaf men zich op het gezette tijdstip naar de feestzaal. De aangebragte decoratiën en de uitmuntend gearrangeerde tafel leverden een prachtig schouwspel op, terwijl de indruk zeer werd verhoogd, toen een der Adelborsten van het Instituut bij den aanvang van het diné het woord in de Engelsche taal tot de genoodigden rigtte, waarbij hij wees op de gevoelens van genegenheid voor de Noorsche wa penbroeders en de verwantschap van de beide Vorstelijke Huizen. Onder daverende applaus werd door de stafmuziek van het Instituut liet Noorsche Volkslied aangeheven ver schillende heildronken werden van wederzijde uitgesproken op Vorst en Vaderland en het heeft ons bijzonder getroffen en onzer Vaderlandschen trots niet weinig gestreeld toen een der Noorsche Adelborsleu op deze roem wees waarop de Nederlandsche Marine aanspraak mag maken en de Ruijters, de Trompen en anderen hun bijzonder tot voorbeeld wer den gesteld. De toasten werden in de Eransche en Engelsche talen uitgesproken, vooral die in de Engelsche taal door de Adel borsten van het Instituut muntte uit in vloeijende stijl en goed dialect. Onder het diné werden gegeven fraaije muziekstukken, die, wegens uitmuntende uitvoering, aan het stafmuziekkorps van het Koninklijk Instituut eere aandoet. Het feest eindigde in zeer vrolijke stemming en het fees telijk onthaal zal bij de Noorsche gasten gewis in aaugeuame herinnering blijven. Z. M. heeft met ingang van den ln Julij bevorderd tot kapt.-luit. t/z., de luit. t/z. le kl. J. B. Everwijntot luit. t/z. le kl., de luit. t/z. 2e kl. D. M. G. de Swart; en tot luit. t/z. 2e kl., de adelborst le kl. C. R. A. van Osenbruggen. De officieren, dienende op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java, worden met den 15 dezer maand op non-activiteit gesteld. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 5 dezer, wordt aan den luit. t/z le kl. jhr. D. Bowier, thans non-actief, •opgedragen het bevel over Zr Ms. schroefstoomschip Soem- hing, gestationeerd te Curacao. Men schrijft uit Dadingen 7 Julij: Eene ontelbare menigte vreemdelingen is per stoomboot of per as hier aangevoerd. Onder begunstiging van het heer lijkste weder had heden de aangekondigde zeil- en roei- wedstrijd plaats, die door Z. K. II. Prins Hendrik der Ne derlanden en vele hooge autoriteiten werd bijgewoond eu opgeluisterd door de voor en in de haven liggende oorlogschepen Ten 10uur arriveerde Z. K. IT. met eene extra-trein van- Leeuwarden en werd na de ontvangst en begroeting geleid naar de woning van den heer W. Harmens Cz., waar Z. K. II. en de andere hooge bezoekers een dejeuner werd aangeboden. Ten 12 nre werd Z. K. H. door de directie der zeil- en roei- vereeniging afgehaald en naar de tribune geleid. Een en veertig schepen namen daaraan deel, te weten 3 eerste, 8 tweede, 12 derde, 2 vierde, 3 vijfde, 7 zesde en 6 zevende Bij den wedstrijd met de sloepen der oorlogsbodems is de prijs van f 20 behaald door de bemanning van de instructie brik Ternate. Meu schrijft uit Leeuwarden 6 Julij Heden avond omstreeks half zeven ure, is Z. Iv. IT. Prins Hendrik per spoortrein van Harlingen alhier aangekomen, vergezeld van H. D. adjudant Arntzenius en den vice-admiraal O. A. Uhlenbeck, benevens den chef der militaire afdeeling kolonel Schuack, die den Prins te Harlingen was komen op wachten. Aan het station bevonden zich de commissaris des konings, burgemeester en de officieren der schutterij en van het garnizoen. Tot predikant bij de reinonstrantsehe gemeente te Leiden, is door den breeden kerkeraad beroepen de heer TI. C. Rogge, leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool aldaar, vroeger remonstrautsch predikant te Delft. Naar wij van geachte zijde vernemen, bestaat in be schaafde kringen der hoofdstad het voornemen, eerlang een adres te laten circuleren, om den minister van justitie te steunen in het goede denkbeeld tot afschaffing der doodstraf. De tijding, dat een wetsontwerp in dien geest bij den raad van state is ingediend, heeft allerwege den gunstigsten in druk gemaakt. Ook wij hopen, dat spoedig eene strafbepaling uit ons wetboek moge vervallen, die, feitelijk toch steeds onuitgevoerd, bij een vrij en waardig volk als het onze eene anomalie geworden is. Zoodra de wet bij de Tweede Kamer is ingediend, hopen wij onze denkbeelden nader uit een te zetten. AlgemHagbl. van Nederig Dat ons Noordhollandsch rundvee gezocht en bekend is, blijkt uit het volgeudeeen tiental koebeesten, die twee maal gekalfd hebben, benevens een jonge stier, zijn opgekocht om naar Rusland gezonden te worden voor eene hoeve van H. M. de keizerin. Dit rundvee is opgekocht in de Beemster en in de dorpen Blokker, Westwoud en Hoogcarspel. Yoor een koe is f 400 gevraagd eu dadelijk betaald. Bij het kerkbestuur te Genève is door 48 ondertee kenaars eene petitie ingediend tot afschaffing van de lezing der zoogenaamde apostolische geloofsbelijdenis de 12 ar tikelen des geloofs bij de godsdienstoefeningen. De adressanten zeggen in hun adres, dat de wetenschap dui delijk heeft bewezen, dat de geloofsbelijdenis evenmin van apostoliscben oorsprong als protestant is en in eene kerk zonder belijdenis in het geheel niet 't huis moet worden geacht. Het credo (de geloofsbelijdenis) vertegenwoordigdt noch het geloof der predikanten, noch dat van de gemeente te Genève. Niemand zou het willen onderteekenen De ne- derdaling ter helle, de gemeenschap der heiligen en de wederopstanding des vleesches zijn leerstukken, die in onze protestantsche kerk niet te huis behooren. Men legt die uit ieder op zijne wijs, maar zeker niet in den geest van de zatnenstellers der belijdenis. Het adres is door het kerkbe stuur aan de commissie voor de eeredieust verzouden.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1