ELDERSCHE COURANT. Jlicutus- en Woensdag ADoedentie-öfttÖ. 21 Julij. M 850. Negende Jaargang. 1869. Politieke Eerlijkheid a la Lion. Verschijnt DINGSDAG- cn VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post B 1-25 Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adveutektikn van 1—4 regels is 60 Centen; voor eliren regel meer 15 Centen. Voordes Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën inte/.enden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. i. Onze lezers hebben misschien verwacht dat wij melding zouden hebben gemaakt van de Schwalbacher brieven, die sedert eenigen tyd, en wel onderteekenddoor den heer Lion in het Dagblad worden geplaatst. Wij hebben weinig lust gevoeld hen met al dien bombast en die listig verdraaide voorstelling van zaken bezig te hou den, want wij hebben ons ten taak gesteld liever geene hoofd artikelen te schrijven, dan stukken, die de lezers slechts kun nen vervelen, zonder hen te kunnen voorlichten. De zevende brief echter, waarin de schrijver de onbeschaamdheid ten toppunt voert, heeft bij ons eenige denkbeelden doen ontstaan, die wij niet willen terugbonden. Het woord eerlijkheid heeft voor ieder een goeden klank, zelfs zoodanig, dat men een fatsoenlijk man naauwelijks méér kan beleedigen, dan door hem den naam van oneerlijk te geven. Men kan op elk gebied eerlijk of oneerlijk zijn, dus ook op het staatkundige. Hier echter schijnt het, dat men het over de betaekenis van het woord zelf volstrekt niet eens is, de een noemt oneerlijk, wat de ander allezins geoorloofd, een derden in het belang zijner partij, pligtmatig acht. Wij mogen het vreemd noemenwant, ofschoon geene wetten tegen de door ons bedoelde oneerlijkheid, even als tegen diefstal zijn opge steld, ieder fatsoenlijk man, die nog gevoel van eer bezit, zal eene zekere soort van handelingen verfoeijen, al is de oneer lijkheid daarvan juist niet bij wetten of reglementen omschreven. Wanneer wij de conservatieven hooren, of hunne geschrif ten lezen, dan maakt zich de liberale partij bij voortduring aan grove oneerlijkheid schuldig. Vraagt men de bewijzen, men krijgt óf geen antwoord, óf er wordt van het woord of de daad van een enkel individu gebruik gemaakt, om eene geheele partij te blameren, éf men behelpt zich met verzinseleu en listige insinuatiën. Wordt een en ander door de liberalen wederlegd, op bezadigde rondborstige wijze, dan wordt die wederlegging eenvoudig ter zijde gelegdof geïgnoreerd. Waarom zouden zij er ook nota van nemen Zij hebben op ligtgeloovige geestverwanten gewerkt; zij hebben haat gezaaid en verbittering teweeg gebragt; dat alleen schijnt hunne be doeling geweest te zijnis die bereikt, op welke wijze dan ook, waarom dan de wel wat moeijelijker taak onder handen genomen, om andersdenkenden te overtuigen En juist die zelfde conservatieven beschuldigen ons van politieke oneer lijkheid Geen blad is in dat opzigt behendiger dan het Haagsche Dagblad, geen schrijver meer listig en geslepen dan Lion. Om dat aan onze lezers te bewijzen, willen wij dien 7den brief nader beschouwen. Men vergeve het ons, indien soms onze uitdrukkingen meer grof zijn dan andei'stegenover sommige vijanden kan alleen van eene zekere soort van wapenen wor den gebruikt gemaakt. »De positie van ons vaderland," zegt Lion, »ïs bedenkelijk. »De tijdgeest heeft tot consiquente uitkomst de vernietiging van het koningschap, en Oranje's zelfstandigheid boven de partijen is de hechtste waarborg voor onze vrijheid.." Niemand onzer zal ontkennen, dat onze positie bedenkelijk is. Wanneer Lion redacteur was van het Handels- of een ander liberaalblad, zou hij hetzelfde kunnen zeggen. En hij zou dat ook doenmaar hij zou het bedenkelijke dier positie geheel anders betoogen, dan hij nu doet, en hij zou zeker meer waar zijn. Hij duide ons echter niet ten kwade, dat wijze niet zóó bedenkelijk noemen als hij, en dat wij, na den uitslag der Jongste verkiezingen, de toekomst vrij wat rustiger tegenzien dan tevoren. Wij zijn echter thans niet voox-nemens daarover iuit te weiden. Maar wat nu het koningschap en het huis van Oranje bij deze stelling te maken heeft is moeijelijker te begrijpen. On willekeurig denken wij daar bij aan de vroegere oranje-randjes. Tot driemalen toe wordt de Koning of het huis van Oi'anje in dezen brief in de beschouwingen gemengd. Lion moge het goedvinden als een middel om op zijne lezers indruk temaken, wij noemen het onkieschheid en wij hebben te veel eerbied èn voor onzen Koning èn voor het huis van Oranje, om die verder te mengen in een geschil met een man als Lion. Verder lezen wij «Het vraagstuk van de gemengde school was feitelijk niet aan de orde, maar het koloniale stelsel was wel aan de oi*de. «De verminkte vraag van het lager onderwijs, was een misdadige hinderlaag, om het lang gedroomde bezit van Indie aan de speculanten te verzekeren." Wie iet3 beweert, waarvan hij inwendig overtuigd is, dat het eene onwaarheid is, speelt geen eerlijk spel. Het Dagblad is dunkt mij in dien toestand. De openbare gemengde school was wel degelijk door de conservatieven en anderen aan de orde gesteld. Dat de koloniale kwestie daai'door welligt eenigzins op den achtergrond geraakt (echter niet vergeten) was, vloeide enkel voort uit het ijveren van de ultramontanende anti-revolu tionairen en de dagbladpartij. Nu echter het wapen, dat zij tegen de liberale partij met vrucht meenden te gebruiken, benzelven zeer ernstig gekwetst heeft, nu i3 het vraagstuk misvormd, verminkt, misdadig geworden; nu worden de libe ralen sluipmoordenaars, zoo niet erger genoemd. Wat dunkt u, lezers, van zulk eene politieke eerlijkheid? Indien ó^bad- lucht, op het leven der badgasten te Schwalbach het geheugen van Lion niet heeft getroubleerd, dan weet hij dit alle3 even goed als wij; maar in dat geval noem ik de geheele bewering oneerlijken zóó verregaande onbeschaamd, dat men die niet dan met walging, kan ten einde lezen. Dat het lang gedroomde bezit van Indie thans aan specu lanten zal verzekerd worden, benevens alles wat verder over de toekomst van Indie wordt voorspeld doet ons denken aan de taal der profeten in Israël; maar Lion moge zichzelven als een ziener beschouwen, wij willen daaromtrent de daden onzer volksvertegenwooi'digers afwachten. De tijd zal leeren, wat van hen op dat gebied te wachten is, maar hetgeen de con servatieven, toen zij aan het bewiud waren, hebben uitgevoerd, geeft ons nog niet de minste i-eden om te betreuren, dat zij door het tegenwoordige bewind zijn vervangen. Wij gevoelen weinig lust om ons thans met het Dagblad in bespiegelingen over de toekomst in te laten. Wij willen alleen aantoonen dat Lion, zoo hij ooit politieke eei-lijkheid heeft bezeten, deze welligt in de baden van Schwalbach is verloren gegaan. »De vernieuwde kamer mist eiken zedelijken steun zij is eene schijnvertegenwoordigingdie alléén naar de jictie van de wet het strenge regt heeft van te beslissen maar die op nieuw bewijzen zoudat het »strikste regt" niet zelden «het hoogste onregt is." Is het noodig deze taal te kwalificei*en Wanneer de uit slag der verkiezing in den geest van het Dagblad ware ge weest en wij bragten het bovenstaande in het midden zou den wij dan niet spoedig den naam van wetsverkraeliters oproermakers ontvangen Maar wij willen liever niet schelden, en schrijven het veel meer toe aan de zuchtom zooveel mogelijk de ondergane nederlaag te verbergen en de con servatieve partij staande te houden door de huik naar den wind te keeren. Toch vreezen wijof lieverom ook eens als zieners te spreken wij verwachten dat de conservatieve partij die in den laatsten tijd zulke harde slagen ontvangen heeftdoor de dagblad-artikelen van Lionin de achting van het denkende volk nog dieper zal zinken. Wat Lion nu zou wenschen dat nog gedaan wierdeis wel curieusmaar wij laten het thans rustenwant den onbevooroordeelde hebben wij duidelijk aangetoond, wat er van de politieke eerlijkheid van Lionen zijne geestverwanten gedacht moet worden. Wij vereenigen ons geheel met den heer J. T. Buiswanneer hij zegt »Het hai'lekijnspak heeft voor de conservatieven iets onweerstaanbaar aantrekkelijks. Hun beginsel is om er geen te hebben." POLITIEK OVEUZIGT VAN DEN DAG. Het nieuwe Fi-ansche ministerie is nu bekend en men hoopt, dat het wetg. ligchaam weldra bijeengeroepen zal worden. Het ministerie van het huis des keizers is afgeschaft en aan maarschalk Vaillant is opgedragen,, om een ontwerp van reor-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1