ELDERSCHE COURANT. Jtieums* en Zaturdag <ftÖoertentte--6faÖ. 24 Julij. M 851. Negende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 1869. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post H 1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. Do prijs der AdveuteNïien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eliicn regel racer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertenticn intczenden. Ingezonden stukken minstens cén dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz,, 23 Julij 1869. Op de jl. Dingsdag gehouden vergadering van Sine Nomine had de plegtige aftreding van het oude en de installatie van het nieuwe bestuur plaats De door vertrek afgetreden secretaris, de heer P. A. van Braam Houckgeest, werd bij keuze vervangen door den heer P. A. van Aken. Bij deze gelegenheid ontving dit collegie een blijk van hoogachting eens onbekende, door toezending van een prachtig pliotographie-album De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden op Dingsdag den 3 Augustus, des avonds ten acht ure. Naar wij vernemen zal het jaarlijks concours in het schieten met de buks, te houden door het Artillerie-Vrijkorps alhier, plaats hebben op den eersten of tweeden Zondag in de volgende maand. Wij zijn dezer dagen in de gelegenheid geweest, het door Z. M. aan den majoor-kommandant van dat korps toegezonden voorwerp, te bezigtigen, dat als eersten prijs aan deu besten schutter zal worden vereerd. Het is eene zeer prachtige porte- sigares, ter groote ongeveer van: 50 duim lang, 25 duim breed en 30 K 40 duim hoog, in den vorm van een graf tombe, bewerkt van cederhout. In de middenvlakken van ieder der vier zijden zijn in basreliëf, zinnebeeldige figuren aan- gebragt in matzilver; ook is het in spitsen vorm oploopende deksel in hetzelfde genre, smaakvol gemonteerd; de figuren zijn zeer fraai geciseleerd en het geheel solide en net afgewerkt. Het is uiet alle regt den naam van Konings-prijs waardig. Wij hopen dat, daar waar Z. M. zoo onbekrompen is voor gegaan in het schenken eener prijs, dit voorbeeld door vele gegoede ingezetenen moge gevolgd worden; waardoor zonder twijfel de ambitie in den kampstrijd bij de leden van het Vrijkorps zeer bevorderd zal worden. Woensdag jl. is Zr. Ms. sckroefstoomschip Vice-Admi raal Koopmanonder bevel van den kapt,-luit. t/z B. D. v. Trojen, alhier in dienst gesteld. De inspecteur van administratie J. A. L. den Ouden gedetacheerd bij het Departement van marinewordt onder dankbetuiging voor zijne bewezene diensten met den laatste Augustus a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den inspecteur van administratie A. Polkijn. De muziekuitvoering van het muziekgezelschap Concor- cliaop het stationsterrein alhier, bepaald op Zondag a. s., is, door afwezigheid van eenige der werkende leden, uitgesteld tot Zondag 1 Augustus, bij gunstig weder. UITSLAG van de op 20 Julij gehouden ver kiezing van gemeenteraadsleden. Helder, 5 leden. Uitgebragt 319 geldige stemmen. Her kozen de heeren B. R. de Breuk met 258, R. Boomsma met 251, S. Braaksma met 224 en D. de Lange met 209 stemmen. Herstemming tusschen de heeren W. J. Hidde Bok die 146 en P. Groen die 131 stemmen hebben bekomen. {Aan onze abonnenten binnen deze gemeente reeds mede gedeeld. Texel. 4 leden. Uitgebragt 137 stemmen. Herkozen de heeren J. Veenstra met 118, C. P. Kuiper met 88 en D. Bruin met 77 stemmen. Herstemming tusschen de heeren W. Hillenius die 58 en J. T. Zijm die 48 stemmen hebben bekomen. Schagen, 3 leden. Geldig uitgebragte stemmen 126. Herstemming tusschen de heeren Jacob Denijs Wrz., met 58, Jan Govers Wz., met 55Jan Asjes met 42II. B. Voorman met 41P. O. van Dornberg Heiden met 35 H. R. de Meer met 33. Alkwaar, 6 leden. Geldig uitgebragte stemmen 524. Herkozen de heeren P. Bruinvis de Lange met 493J. C. Koorn met 423, T. J. Koorn met 399 en mr. W. van der ICooij 291terwijl de heer mr. Cohen Stuart is ver vangen door den heer S. Blom met 275 stemmen en voor wijlen den heer mr. P. A. de Lange is gekozen de heer mr. D. P. van Leeuwen met 450 stemmen. Enkhuizen, 4 leden. Herkozen de heeren mr. A. II. van Bleijswijk, S. Lakenman A. P. Ie Coultre en J. P. Paune- bakker. Naar wij vernemen hebben de inspecteurs van het middelbaar onderwijs hier te lande op de thans te houden tentoonstelling in het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de gelegenheid geopend tot het houden van een wedstrijd tusschen de verschillende inrigtiugen hier te landealwaar teeken onderwijs voor den handwerkman wordt verleend. -Ruim 40 dier inrigtingen hebben van die gelegenheid gebruik gemaaktdoor teekeningen of andere door hunne leerlingen gemaakte voorwerpen in te zendenwaaronder het ons aangenaam was ook aan te treffen eene zeer scnoone collectie, vervaardigd door de leerlingen van de aan de industrie-school alhier verbonden teekeuinrigtingonder de directie van den plaatsel. teekenmeester, den heer J. C. Leich. Wij vestigen hierop de aandacht inzonderheid van de ingezetenen dezer gemeentedie een bezoek aan bedoelde tentoonstelling mogten brengen. Voor eenige dagen werden wij door den heer Stein- hauer, photograaf alhier, in de gelegenheid gesteld, een door hem vervaardigd portret te bezigtigen, dat op eene door hem uitgevondene, geheel nieuwe wijze, is vervaardigd. Wij moe ten erkennen dat dit portret in de nabootsing der natuur alles overtreft wat wij tot nog toe hebben gezien. De hoofd eigenschap van dit portret is dat men thans met het bloote oog de geheele ronding van het wezen ziet, op dezelfde wijze als men dit bij de tot nog toe vervaardigde portretten ontwaart door behulp van een stéreoscoop. De heer Steinhauer noemt de producten zijner nieuwe uitvinding /<statue-photographiën. Wanneer hij deze gelukkige vinding op groote schaal, niet alleen te dezer plaatse, maar ook elders gaat exploiteren voorspellen wij hem een groot fortuin. Door Z. M. is benoemd tot dijkgraaf van den polder Waal en Burg op Texel de heer P. Kuiper. Tot heemraad van den Anna Paulowna polder den heer J. van Gijtenbeek. Woensdag is door het provinciaal geregtshof in Noord holland uitspraak gedaan in de zaak van Jan Ton, warmoe zier, geboren en wonende te Alkmaar. Deze beschuldigde is daarbij schuldig verklaard aan moedwillige brandstichting, in een bewoond gebouw, waarbij gevaar voor menschenlevens te voorzien was en deswege veroordeeld tot de doodstraf, uit te voeren binnen Alkmaar. Uit het opgemaakte vijftal predikanten, de heeren Ricke te Tiel, de Meijere te Brielle, Kindermann te Helder, Gom- lach in de Rijp en de Meijere te Kuilenburg, is met alge- meene stemmen tot predikant bij de Evang. Luth. gemeente te Edam beroepen, ds. de Meijere, te Kuilenburg. Men schrijft ons van Harlingen, dd. 21 Julij: Tengevolge der benoeming van den heer G. Yalckenier tot ridder der orde van de Eeikeukroon, hebben heeren offi cieren en het muziekkorps der dd. schutterij alhier, hunnen majoor-kommandant heden avond eene serenade met fakkel licht gebragt. In de jongstleden gehouden raadsvergadering is op voor-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1