HELDERSCHE COURANT. Jlteuros- en Woensdag <RÖoer(eiiUe--6faÖ. 28 Julij. M 852. Negende Jaargang. 1 809. JSiet- officieel gcörcïtc. Politieke Eerlijkheid a Ia Lion. V Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden s f 1.00 Franco per post n 1.25. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyeiitentik» van 1—4 regels is GO Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 tiur gelieve men de Advertenticn iutezcuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. ©ffittëi.1 tjcöcclte. POLITIE. Op de straat gevonden een ZILVEREN RAMMELAAR. jDe Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. n. Sedert wij ons vorig artikel schrevenis ons de achtste, en, naar het schijnt, de laatste brief van Lion over Neêrlands positie en toekomst in handen gekomen, welke ons het middel aan de hand geeft, om ons Vaderland uit zijne bedenkelijke positie te reddenof eigentlijk, die den Koning een wenk geeft, hoe hij aan Lion met zijne conservatieveneen groote dienst zou kunnen doen. Het middel komt hierop neder: »De Koning moet het initiatief nemen tot het uitstellen van de behandeling der agrarische wet, en een voorstel doen tot herziening der kieswet. Wij hebben zeker niet te veel gezegd, toen wij het middel curieus noemden. Het wordt ons echter nu duidelijk, waarom in de vorige brieven telkens den naam des Konings werd aangehaald, zelfs daar, waar er geene aanleiding toe scheen te bestaan. Dewijl wij den Koning daartoe de bevoegdheid niet willen betwisten, en niet zoo als Lion, zijn gezond verstand betwij felen, zullen wij zijne uitvoerige redenering, om die bevoegd heid te bewijzen, niet volgen. Wij bepalen ons tot de vol gende zinsnede: »Het gebruik, of liever het misbruik, heeft van dat Ko- «ninklijk regt en initiatief gemaakt een vorm, waardoor of »het prestige der kroon geheel verloren gaat, öf aan het Ko ninklijk geweten en de persoonlijke overtuiging geweld wordt "aangedaan. »De Koninklijke boodschap is hij ons een formaliteit, ten "geleide meestal van voorstellen, die alleen naar den wil of nde rigting der Ministers worden aangeboden. Zijn ze door »de Staten-Generaal bekrachtigd, dan staat de Koning tus- "schen de keuze om af te keuren, wat het volk meent en de «Grondwet wil, dat hij zelf hebbe voorgesteld, öf goed te "keuren, wat Hij van oordeel is, strijdig te zijn met 's lands "belang. "Het misbruik heeft jaren geduurd," enz. Moet het ons niet vreemd voorkomen, dat een misbruik, dat jaren geduurd heeft, dus zoowel onder een conservatief als een liberaal bewind, eerst nu wordt ontdekt door een re dacteur, terwijl hij de baden gebruikt Dat daarvan nu ge bruik wordt gemaakt, om eene teringachtige partij nog eenigen tijd in het leven te houden Wij willen voor een oogenblik veronderstellen, dat het misbruik werkelijk bestaat, wie heeft het in het leven geroepen Bestaat het met of zonder 's Ko nings goedkeuring Wij veronderstellen niet, dat de Koning zich onledig zal houden met het lezen der Schwalbacher brie ven tenzij om zich voor een middagslaapje voor te bereiden, ander zou het te vreezen zijn, dat hij zich weinig gesticht zou gevoelen over de rol, welke hem door Lion wordt toegeschre ven. Wij houden ons intussehen overtuigd, dat, waren de verkiezingen ten voordeele der conservatieven uitgevallen, van de geheele zaak zeer zeker geen sprake zoude geweest zijn maar is het politieke eerlijkheid eene zaak onaangeroerd te laten, als men er voordeel uit kan trekkendoch te berispen, als zij ons doel in den weg staat Inwendig gevoelt echter Lion zelf, dat »de Koning, door dat initiatief te nemen, zou afdalen tot bondgenoot eener be paalde staatkundige rigting en het verheven standpunt van onpartijdig regter over alle rigtingen en beschermer van ge heel het volk zou verlaten." Wel tracht hij het tegendeel te bewijzen, doch altijd op grond, dat alleen hetgeen hij zegt waarheid is; en daar duizenden in den lande dit met ons zullen tegenspreken, en hem oven als wij van politieke on eerlijkheid zullen beschuldigen, moet. zijn betoog noodwendig zoo zwak zijn, dat het geene ernstige wederlegging verdient. Wij spreken het als onze vaste overtuiging uit, dat de Koning wel degelijk van zijn verheven standpunt zoude afdalen, in dien hij ten believe eener partij, die bij het Nederlandsche volk hoe langer hoe minder sympathie ondervindt, tot zulk een gewigtig besluit overging. Wij vreezen dat echter niet, en evenmin verontrusten wij ons over de drogredenen en ver- toogen, waarmede Lion op listige wijze de liberalen in ver denking zoekt te broDgen. De behandeling der agrarische wet moet uitgesteld worden tot na de herziening der kieswet. Wij stemmen volkomen toe, dat de kieswet verre van vol maakt is. Ook wij zouden daarin veranderingen wenschen en eene herziening, mits d téle reposéeniet afkeuren; maar of onze wenschen met die van Lion zouden overeenstemmen, betwijfelen wijzeer. Welligt komen wij daarop later terug. Maar dat eene herziening thans mogelijk zou zijn, zonder de belangen van ons vaderland te schaden, dat ontkennen wij ten sterkste, anders zouden wij die herziening niet vreezen, maar durven gerust voorspellen, dat hoe meer de gebreken van ons kiesstelsel worden weggeruimd, des te minder invloed de conservatieven in Nederland zullen kunnen uitoefenen. Dat die herziening echter thans door Lion wordt gewenscht is zeer natuurlijk. Immers welk een heerlijk middel zou het zijn, om in alles den naam des Konings te mengendoor Zijn besluit voor te stellen als eene sympathie voor de conserva tieve partij Bovendientijd gewonnen, veel gewonnen men had dan wederom gelegenheid tot het schrijven van bad- brievenhet verspreiden van bedriegelijke circulaireshet uitgeven van zedelooze bijvoegsels bij dagbladendie niet door vrouwen of meisjes mogenen juist daarom zullen ge lezen worden, en zoovele andere middelendie wij bij de laatste verkiezingen hebben zien gebruiken. Dat de conser vatieven er zeer zeker toch niet bij winnen zouden, dat de regering zou worden belemmerd, dat onze volksvertegenwoor diging daardoor zou worden beleedigdwat maakt dat alles uit Lion zou zegepralen het overige is hem althans blijkbaar onverschillig. Toch is zijn eisch gering, gelijk hij beweert. »A1 wat ik verlang isdat alvorens het Indische vraag- »stuk beslist worde, Nederland in het bezit kome van eene «vrije, zelfstandige, in haar geheel door de werkelijke meer- wderheid van het vrije volk gekozen volksvertegenwoordiging." Gij ziet het, uit bescheidenheid zwijgt hij zelfs over het onderwijs, de vroeger door de Dagblad-partij gestelde hoofd kwestie, omdat de druiven zuur zijn. Zijn eisch is gering. Geheel vergetende dat een Koning toch gezond verstand heeft, moet hij van zijne bevoegdheid ge bruik maken, om de conservatieven en hun woordvoerder te believen. De liberalen moeten veroordeeld worden tot stilzitten; zij mogen 's lands zaken niet behartigen, ofschoon het Neder landsche volk hun dat mandaat heeft opgedragen. De Koning moet der volksvertegenwoordiging een zeker wantrouwen be- toonen, opdat de Dagbladpartij daarin een blijk van sympa thie moge vinden. De liberale kiezers moeten diep beleedigd worden, omdat zij niet naar den zin van Lion gehandeld hebben. De kieswet moet herzien worden, en tot zoolang moeten alle, zelfs de gewigtigste zaken onafgedaan blijven, opdat Lion later kunne zeggenhet liberale bewind heeft niets uitgevoerd. En dat alles moet geschieden opdat Lion in zijn vuist kunne lagchen. Gij ziet het dus, lezers, de eischen zijn zeer bescheiden en de te wachten belooning is groot. Of zegt het zoo weinig de goedkeuring Van het Dagblad weg te dragen en door Lion geprezen te worden Door dien bekwamen dagbladschrijver, die eene zoo vaste overtuigen heeft dat hij nimmer van partij is veranderd, en dat hij, misschien zelfs zijn bloed voor zijne tegenwoordige partij zou opofferen Door den mandie de waarheid lief heeft, en altijd den mond vol heeft van politieke

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1