NIEUWSTIJDINGEN. l eerlijkheid? Door den man, wiens oog zoo scherp ziet, dat hij zelfs kwaad ontwaartwaar het niet bestaaten wiens pen zoo gehoorzaam isdat zij ieder geeseltdie niet naar den zin van zijne betaalsheeren handelt Door den man, die met de grootste buigzaamheid zich in allerlei bogten weet te wringen, met de sublieme bedoeling het belang zijner partij te bevorderen? v Doch wat behoef ik Lïon nog uitvoeriger te schilderen gij kent hem. Mogten allen hem kennen en begrijpende polietike eerlijkheid zou er zeker veel bij winnen. Het onderwerp van de Schwalbacher brieven is: Neerlands positie is bedenkelijk. Wij eindigen met die stelling vooreen gedeelte over te nemen maar voor zooverre wij die beamen, zoeken wij daarvoor de oorzaken voor een groot deel in de politieke oneerlijkheid, waarvan het Haagsche Dagblad in het algemeen en Lion in het bijzonder zoo vele bewijzen geven. Wij zoeken die in het gebrek aan staatkundig leven bij ons Nederlandsch volkwaardoor zulke schrijvers op de ligtge- loovigen invloed kunnen uitoefenen. Zoolang die gebreken bestaanzal de positie bedenkelijk blijven en bij alle wei denkenden de grootste behoedzaamheid vorderen. Maar wij verontrusten ons daarover niet meer dan noodig is. Dat het staatkundig leven begint te ontwakenhebben wij in de laatste tijden en vooral onlangs bij de verkiezingen duide lijk kunnen zien. Eene eerlijke journalistiek kan het weder insluimeren beletten en wij hopen naar ons vermogen daar toe mede te werken. Ook het schelden en scheef voorstellen van personen en zaken kan als contrast cener eerlijke politiek daartoe dienstig zijn. Immers hoe meer men scheldt des te meer toont men ongelijk te hebben. Wanneer Jupiter in zijn toorn naar den donder grijptheeft hij altijd ongelijk. Ofschoon Lion nu wel geen Jupiter isdoet zijn razen en tieren over de poli tieke oneerlijkheid der liberalen ons toch aan dat spreek woord denken. POLITIEK OVEUZIGT VAN DEN DAG. De Fransche gezant te Rome, de heer de Banneville moet zich aldus uitgelaten hebben »De keizer denkt er niet aan zijn systeem te veranderen. Eenige ministers zijn slechts af getreden, die verzekeringen en beloften gegeven .hebben, wier vervulling soms lastig kon worden." Men heeft hierbij na tuurlijk aan Roulier en zijn vermaard «jamaismet betrek kingtot de terugroeping van het Fransche garnizoen gedacht. De cui'ie zoekt zooveel mogelijk den keizer te overtuigen dat het aanstaand concilie geeü politïsch karakter hebben en zeer ongevaarlijk zijn zal. De toelating van vreemde gezanten zou een eerste gevolg zijn van het streven der pauselijke regering om de gunst des keizers te behouden. De nationale beweging in Oostenrijk neemt in omvang toe en vooral de jong-Czechen krijgen meer invloed sedert zij met de feudale en clerikale partijen gebroken hebben. Het volk wil niets meer van de groote heeren als Clam, Thun of kardinaal Schwartzenberg weten het heeft naast den heiligen Wenzel en Joliannes van Nepomuk, Jan Hus als derde gesteld. Het is evenwel niet de hervormer, die in eere gekomen is, maar de representant der Czechen, in wiens naam zij tegen de Duitscliers gestreden hebben. Uit Athene verneemt men, dat de kamer zich geconstitu eerd heelt. De rooverbenden zijn meester van het geheele land, een paar groote steden uitgezonderd. Naburige dorpen leven met elkander op voet van oorlog. Er heerscht volslagen anar chie in het grootste deel der provinciën. De laatste arrestatiën in Spanje hebben een diepen indruk gemaakt. Men dacht alleen aan don Carlos en hield het voor onmogelijk, dat de herstelling van Isabella beproefd kon worden. Don Carlos schijnt zijn optreden nog wat uitgesteld te hebben, maar de voorbereidselen voor den opstand worden met ijver voortgezet. Van alle kanten ontvangt men berig- ten vau botsingen tusschen liberalen en carlisten. Plundering, roof, moord en brandstichting zijn aan de orde van den dag en toch beweert de carlistische Regeneraciondat hare partij zich slechts van wettige middelen bedient. Dïgt voor de poorten van deze stad zijn twee diligences uitgeplunderd. In Alicante zwerven gewapende benden caxdisten rond. Tn de provincie Badajoz heeft een heftig gevecht plaats gehad. Helder, Nieuwediep Willemsoord, .enz., 27 Julij 1869. Naar wij verneuieu is de arts F. X. J. van Opdorp door den gemeenteraad van Brielle, aldaar benoemd tot plaatselijk geneesheer. Bij het afrijden van de helling der zeedijk door een amuuietiewagen, geladen met kogelsis Zaturdag jl. een kanonnier gestruikeld en heeft een voorwiel over den voet gekregen. Aanvankelijk dacht men dat de voet verbrijzeld was; doch bij de verpleging door de officieren van gezond heid in de garnizoens-iufirmerie is bevonden dat de ver wonding niet van dien aard is dat tot eene amputatie behoeft te worden overgegaan. Zaturdag a. s. vertrek vau hier naar het kamp te Zeist, de 14 komp. van het 1 reg. vestiDg-artillerie onder bevel van den kapt. J. N. A. Schneiders van Greijflenswert en medegeleide van de 2e luitenants L. van Blijenburgh en J. F. A, Kramer. Naar men verneemt is er tijding van de kust van Guinea ontvangen bevattende onder anderen het verblijdend berigtdat de luit. ter zee 2e kl. F. Zegers Veeckens uit zijne gevangenschap bij de inlanders aldaar zoude zijn ont slagen en zich weder aan boord van Z. M. stoomschip de Amstel bevindt. Z. M. heeft op pensioen gesteld: den kapt.-luit. t/z G. van Hecking Colenbrander, op zijn verzoek, onder toe kenning van een jaarlijksch pensioen van f1500.; bevor derd: tot kapt.-luit. t/z, den luit. t/z 1* kl. C. A. B. D. Rijk; tot luit. t/z lc kl., den luit. t/z 2e kl. D. J. A. D. van den Steentot luit. t/z 2e kl., deu adelborst 1° kl. W. A. Bui tendijk; tot offic. van gezondh. I0 kl. bij de zeemagt, den offic. van gezondh. 2e kl. H. C. Steenbergen en J. Lamie, met bepaling dat zij in die volgorde zullen gerangschikt worden tusschen de officieren van gezondh. le kl. C. F. T. Hommel en N. C. Slegt, en tot officier van gezondh. 2e kl.. de officier van gezondh. 3e kl. M. C. Pannevis, te rang- schikkeu tusschen de officieren van gezondh. 2e kl. H. Moer- mans en B. Leon benoemd tot officiereu van gezondh. 3 kl., de studenten voor den milit. geneesk. dienst der zeemagt IJ. Bakker en G. Franken. Den ln Augustus zullen de sergeants-majoors geweer makers J. van den Berg en /V. J. Sigon, met het schip Java Racket gezagvoerder D. Crap Hellingman, van hier naar Batavia vertrekken. Des avonds na het afdrukken van ons vorig nommer ontvingen wij het volgende schrijven van Terschelling De uitslag der verkiezing van drie raadsleden is als volgt aftredende leden waren de heeren H. Stobbe, J. Gorter en J. D. Cupido. Het getal der geldig uitgebragte stemmen bedroeg 63. Daarvan zijn uitgebragt op de heeren J. Gorter 60, J. D. Cupido 52 en P. J. Mier 33 stemmen, die alzoo de volstrekte meerderheid hebben bekomen. De heer TI. Stobbe bekwam .13 stemmen en de overige stemmen waren verdeeld op 16 personen. Op Dingsdag 27 dezer zal er in het dorp West-Terschel ling eene harddraverij plaats hebben om zeer belangrijke prijzen, als: een mahonyhouten linnenkast en een zilveren tabaksdoos; na afloop daarvan zullen er eenige volksverma- kelijkheden plaats hebben, bestaande in mastklimmen, boeg- sprietloopen, zakloopen en turfrapen, om verschillende prijzen en premien. De hiertoe geconstitueerde commissie, bestaande uit de heeren P. Altena, J. Kooiman Az., C. Reedeker, J. II. Stobbe, T. Ruijgh en L. A. Faber, stelt alles in het werk om dien dag eeus regt feestelijk door te brengen. Men verneemt, dat de minister van oorlog last heeft gegeven om al de miliciens der ligting van 1868 bij de troepen te voet, die in België nog ruim een jaar onder de wapenen moeten blijven en daarom gedurende den oogst tijd verlof krijgen, in den loop dezer maand met groot verlof naar hunne haardsteden terug te zenden. Volgens de Sckiedamsche Courant zal het zesde algemeen evangelisch nationaal zendingsfeest dit jaar, en wel op Woens dag 4 Augustus, weder plaats hebben op het laudgoed //Mid- dachten", toebehoorende aan vrouwe douairière gravin Bentinck. Des morgens vau dien dag ten 5 ure, 7 min. zal van Schie dam een extra-trein rijden naar Rotterdam, vanwaar een expresse-trein teu 6 ure naar Middachten vertrekt. Ter ver hooging van het feestgenot zal door het bestuur gelegenheid gegeven worden, het uitgestrekt landgoed, dat van zijn heuvels prachtige vergezigten aanbiedt, onder geleide van gidsen te doorwandelen. Des middags ten 12 ure, gedurende de groote pause, zullen van twee verschillende plaatsen af, in het pro gramma aangeduid, en langs verschillende wegen die wande lingen aanvangen, terwijl op de schoonste punten zal worden gerust, als wanneer, onder begeleiding van hoornmuziek, afwisselend liederen, waaronder het aloude //Wilhelmuslied", volgens programma, zullen worden gezongen. Men schrijft uit Blokzijl 24 Julij Voor eenige dagen is in verschillende bladen gemeld, dat men in de omstreken van 't naburige Steenwijk aan de aard appelen een begin van de zoozeer gevreesde ziekte had opgemerkt, 't Doet ons genoegen, na ingewonnen informatièn te kunnen verzekeren, dat zulks geheel en al onwaar is. Van de 28 candidaten, die voor het leerling-apothe- kers-examen in Gelderland en Utrecht examen hebben afgelegd, zijn 10 toegelaten. Onder deze laatsten bevond zich eene jonge dame, mej. H. Ch. ter Hogt van Beusekom, die de meest voldoende bewijzen van bekwaamheid heeft gegeven. Te Elburg wordt een agent van politie gezocht. De advertentie daartoe in de Haarlemmer Courant geplaatst, vraagt bij den geschikten candidaat o. a. deze twee voorvmardèn 1. dat hij geen gebruik van sterken drank maakt; 2. dat hij is van de hervormde godsdienst. In welke eeuw leven wij toch? Of welk inzigt in den grondwettigen toestand onzer instellingen kleeft toch wel een gemeentebestuur, dat zulke eischeu stelt, aan? Gebruik van sterken drank is toch geen grondwettig be zwaar voor hot vervullen eener openbare betrekking. Het

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2