SlIVOiSSSla BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. Zitting van den Gemeenteraad, llGElilXlKE STAND DER GEMEENTE TEEL. behoorende bij tle Heldersche Courant van Zaturdag 51 Julij 1869. Officieel gciJcelte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat het eerste Sup pletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor de dienst van 1869, op gisteren door den Raad vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is ne- dergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE. Burgemeester. 28 Julij 1869. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, brengen ter openbare kennis, dat de Rekening der Inkomsten en Uitgaven van de gemeente, over het dienst jaar 1868, gisteren aan den Raad aangebodenvan heden af voor een ieder ter lezing op de Secretarie nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE Burgemeester, 28 Julij 1869. L. VERHEY, Secretaris. "Dict-officiëri gcbcelte. op Dingsdag 27 Julij 1869. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren van StrijenHaagsma en de Breuk. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1.) Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. Met goedvinden van den raad benoemt de voorzitter eene commissie, bestaande uit de heeren Jelgersma, Hugenholtz en Berghuijs die zich tot het onderzoek buiten de raadzaal verwij deren, terwijl de vergadering voor dien tijd geschorst wordt. De commissie rapporteert daarna dat de stukken in orde zijn bevonden en concludeert tot voorstelling aan den raadom de gekozen leden toe te laten. Daartoe wordt met algemeene stem men besloten. 2.) Aanbieding der'rekening en verantwoording der gemeente over 1868. Gemeente. Alg. Weeshuis. Burg. Arabest. Totaal der ontv. ƒ167692.415 ƒ14565.14 ƒ12948.00 uitg. 154357.10 >>14412.755 12213.615 13335.31b 152,385 734.38s Volgens het reglement van orde splitst zich de raad, bij loting, in drie afdeelingen, tot het onderzoek dier rekening. 3.) Vaststelling van een Suppletoir-Kohier van den Hoofde lijken omslag. Daartoe wordt besloten. Bedrag f45.76ö. 4.) Voordragt ter benoeming van twee Hulponderwijzers. Voor de school no. 3 worden door B. en W. aanbevolen in overleg met den schoolopziener en den hoofdonderwijzer dier school, de heeren H. Uurbanus, hulponderwijzer te St. Maar tensbrug; G. E. Schaapman, hulponderwijzer te Oude Schoot; W. Deinum hulponderwijzer te Bolswardvoor de school no. 5, de heeren P. Greidanus, hulponderwijzer te Venhuizen, D. de Groot, hulponderwijzer te Leiden, P. Vlugt, hulponder wijzers te Muiden. De heeren H. Uurbanus en P. Greidanns worden benoemd, eerstgenoemde met 8 en laatstgenoemde met 10 stemmen. 5.) Aanbeveling ter benoeming van een lid van de schoolcomm. Aan het verzoek van den heer P. M. Brutel delaRivière, om eervol ontslag uit die betrekking, wegens voortdurende ongesteldheid, wordt met algemeene stemmen voldaan. De Voorzitter brengt aan de orde de voorziening in de daar door ontstane vacature. Door de plaatselijke schoolcommissie worden aanbevolen de heeren mr. D. P. H. Aberson en dr. P. Bakker; laatstgenoemde wordt gekozen met 7 stemmen, 5 werden uitgebragt op den heer Aberson, l op den heer Johs. Dyserinck, een briefje was in blanco. 6.) Wijziging van het tarief der geregtskosten in zake der schutterij. 7.) Idem der verordering op de invordering van belasting op gedisteleerd. Beide wijzigingen, aan den raad medegedeeld, vinden geen bezwaar en worden met algemeene stemmen goedgekeurd. 8.) Verzoek van den hulponderw. J. Hoek om eervol ontslag. Met algemeene stemmen wordt daaraan voldaan. 9.) Mededeéling van ingekomen stukken. a. Een brief van Commissarissen van het ziekenhuis met ver zoek, om aan den leerling in de gemeente apotheek A. B. Pastoor eene gratificatie van f25.te verleenen. Daartoe wordt besloten. b. Eene missive van gedeputeerde staten geleidende een besluit van Z. M. den Koningwaarbij aan de .gemeente een uitstel van 5 jaren wordt verleend tot daarstellen eener burgerschool, aangezien voldoende in het middelbaar onder wijs wordt voorzien. c. Dat den 19 dezer de kas van den gemeente ontvanger is opgenomen en aanwezig is bevonden de som van fl5,027.14i overeenkomstig de boeken en bescheiden. De Voorzitter geeft den raad in overweging om een zekere som bijv. f 150.disponibel te stellen voor werklieden uit deze gemeente, om met hunne vrouwen de tegenwoordige ten toonstelling in het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam, koste loos te kunnen bezoeken, ten einde daardoor in de gelegen heid gesteld te worden om nuttige kennis op te doen, de man voor zijn handwerk en de vrouw voor de huishouding. De heer de Lange vraagt daarop het woord; zegt de ten toonstelling te hebben bezocht en te vermeenen alles goed be- zigtigd te hebben, doch tot de overtuiging te zijn gekomen dat de handwerksman uit de tentoongestelde artikelen, geen nut kan trekken, dat de inzenders het doel der tentoonstelling niet goed hebben begrepen; en alzoo de daarvoor uittetrekken gelden, doelloos zouden worden besteed. Na eene discussie wordt op voorstel van den voorzitter goed gevonden dit punt te verdagen tot eene volgende vergadering. d. Wordt gelezen een brief van het bestuur van het artillerie- vrijkorps met uitnoodiging aan de leden van den raad en hunne damestot bijwoning van den wedstrijd die Zondag middag a. s. zal plaats hebben op het schietterrein nabij Huisduinen en bij het uitreiken der prijzen des avonds in het lokaal Tivoli. Voorts brengt het bestuur van het vrij korps in herinnering het bij eene vorige gelegenheid van den Raad ontvangen blijk van sympathie en beveelt zich daartoe weder aanwijzende op het voorbeeld dat Z. M. heeft gegevenhoopt het dat zulks aanleiding moge geven om de vaderlandslievende pogingen van het vrijkorps te blijven ondersteunen. Op voorstel van den voorzitter wordt even als het vorige jaar eene som van f25.toegestaan tot aankoop van prijzen. Niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. De kapt.-luit. t/z A. A. A. Gaymans is, krachtens 1 b van art. 33 der wet van den 28 Aug. 1851, op pensioen gesteld, ten bedrage van f1400. Bevorderd zijn: tot kapt.-luit. t/z de luit. t/z le kl. jhr. D. Bowiertot luit t/z le kl. de luit. t/z 2e kl. J. H. Benthem Reddingiusen tot luit. t/z 2e kl. de adelborst le kl. P. BooL Het bevel over het transportschip met stoomvermogen Java wordt, met ingang van 1 Aug. a. s., opgedragen aan den kapt. luit. ter zee H. D. Slegt. De luitenant ter zee le kl. jhr. J. A. Roëll wordt met 16 Augustus a. s. gedetacheerd bij 's rijks werf alhier, om toegevoegd te worden aan den equipagiemeester. De luitenant ter zee 1® kl. H. Dyserinck, officier-instructeur bij het koninklijk instituut voor de marine alhier, wordt ultimo Augustus eervol van die betrekking ontheven en op non-activiteit gesteld; terwijl, ter zijner vervanging met 1 September bij gemeld instituut wordt geplaatst de luitenant ter zee le kl. W. L. A. Gericke. Van 22 29 Julij 1S69. ONDERTROUWD Theodorus Schaasenberg en Pietertje Dijt. GETROUWD Geene. GEBOREN Klaas, zoon van Jan Boon en Harmana Margaretha Zasburg. Pieter en Guurtje, zoon en dochter van Pieter Keijser Jansz. en Aagje Roeper. Gerrit Adriauus Jacobus, zoon van Pieter van Doorn en Adri- aantje Willemijne van der Kloot. Marretjc, dochter van Thijs Knol en Jannetje Rippeling. Hubertus Albertus, zoon van Jan Passchier Quant en Catharina Wijker. OVERLEDEN Antje Ilin, 34 jaren, dochter van Pieter Hin en wijle Antje Witte. Jacob Jnzoon Boon, 61 jaren, weduwnaar van Naantje Bakker. Reinoud Herman Kikkert, 1 maand, zoon van Gerrit Kikkert en Lodewijntje Bruin. Albert Henkes, 20 maanden, zoon van Aarjen Henkes en Geijsj'e Duinmaijer. Tjerk Cornelis Kuiper, 14 dagen, zoon van Cornelis Kuijper en Antje de Vries. MARKTRERIGTEN. SCHA GEN, 29 Julij. 32 Stieren f 80 a 160, 12 Magere Gelde Koeijen f 100 a 120, 14 Vette Gelde Koeijen f170 a 250, 20 Kalfkocijen f200 a 250, 8 Vaarsen f70 a 80, 10 Nuchtere Kalveren f8 a 12, 300 Magere Schapen f 8 a 18, 146 Vette Schapen f22 a 30, 50 Lammeren f10 a 14, 4 Bokken en Geiten f 1 a 7, 16 Magere Varkens f 15 a 20, 30 Biggen f 7 a 9, Konijnen 10 a 65 ets. Kippen 20 a 75 ets., Duiven 10 a 25. Boter 87-§ of f 1.16^ per NP. Kaas, 15 a 20 ets. per NP., Kipeijeren f2.50 a 2.70, Eend-Eijeren f3.00 a 3.25 per 100 st. PURMERENDE, 27 Julij. Aangevoerd 298 stapels kleine kaas, 6 middelbare. Boter. Van f 1.10 tot 1.20 per Ned. pd. Gemiddeld f 1.15 perNed. pd. Aangevoerd 210 runderen Vette koeijen wat de handel in Rundvee betreft, was het in Vet zoowel als in Melkvee over het geheel flaauwer, in de Geldekoeijen of zoogenamde Na- weiders was de hadel redelijk vlug. 8 paarden. 150 vette kalveren. Prijs: van 50 tot 75 et. per NP. Handel stug. 34 nuchtere kalveren Prijs van f 7 tot 17 per stuk. Handel vlug. 51 vette Varkens, van 49 tot 55 Cents per N. fg. handel vlug. 31 mageie varkens van f 14 tot 22, en 62 biggen van f 9 tot 12. Handel redelijk vlug. 935 schapen en lammeren. Vette schapen flaauw evenwel nog duurder. Kipeijeren f2.60, Eend-eijeren f 3.70 per 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 256 stapels Kaas, wegende 72127 ned. ponden. De hoogste markt was voor kleine kaas f28, Middel bare f 25. Aangevoerd 1064 ponden Boter. ENKHUIZEN, 29 Julij. Kaas aangevoerd 67 stapels wegende 18003 Ned. ponden hoogste prijs f25.75 laagste prijs f 23.—. Karwey per 50 kilo f 21.75. Nieuwe Gerst f 6,37|. Met tweea drie weken wordt de nieuwe mosterd ter markt verwacht.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 5