HELDERSCHE COURANT. M 858. 1869. Jlieuios* en Jlöucrtentic-fifniï. Woensdag 18 Augustus. Negende Jaargang. Officieel sjcöceïtc. j3ict-officicd gcüccïtc. De Grèves. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden i.00 Franco per post n 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien intezcuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT J ES. POLITIE Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd: een PARAPLUIE, een Mariniers PET en een stukje KOPER, waaraan een houten blokje. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. ni. Wij komen nu tot het belangrijkste gedeelte van ons oü- derwerpnamelijkwat kan er gedaan worden om deu toestand der arbeidende klasse in overeenstemming te brengen met den toestand onzer maatschappij. Wij hebben in ons eerste artikel geconstateerddat de verhouding tusscben de ondernemers en de werklieden te wenschen overlaat. In het tweede hebben wij getracht de oorzaken op te sporen t en bevondendat die niet alleen bij de 'werklieden maar ook bij de ondernemers gezocht moeten worden. Wij willen thans onze aandacht bepalen tot hetgeen er kan gedaan wor den om dien toestand van malaise te doen ophouden. Wij vleyen ons nietde ware afdoende middelen te hebben gevonden en nog minder durven wij verwachten dat onze lezers het in alle opzigten met ons eens zullen zijn maar wij zullen ons gevoelen rondborstig zeggen en gegronde te- regtwijzing zal ons aaDgenaam zijn. Wrijving van denkbeelden kan niet anders dan nuttig zijn. (1 Het Algemeen Dagblad schreef onlangs; »De (economische omwenteling onzer eeuw zoekt een nieuwen grondslag voor de maatschappij, in plaats der verouderde theoriën de wijs begeerte van den arbeid. De arbeidersbeweging is de groote stroom die in alle beschaafde landen eene maatschappelijke hervorming moet te voorschijn roepen. Wie humaniteit lief heeft mag zijne deelneming aan die beweging niet weigeren. Die stroom kan door kleine belangen niet worden gekeerd." Wij erkennendat een stroom Biet tegengehouden kan worden maareven als men door dijken de rivier binnen hare grenzen houdtkan ook deze stroom worden beteugeld; even als een groote vernaauwiDg der oevers den stroom versterkt en onweerstaanbaar maaktkan ook deze stroom door onberaden tegenstand te magtig worden even als de stroom eener rivier door gepaste middelen dubbel nuttig wordt gemaaktkan ook do stroom der arbeiders beweging dienst baar worden gemaakt aan bet grootè belang onzer maat schappij. Alles hangt af van de keuze der middelen. Ongetwijfeld zijn die middelen zeer uiteenloopendwant zij hangen af van de plaatselijke gesteldheid en den aard van den arbeid. Zoowel als de oorzaken én bij de werklieden én bij de ondernemers gezocht moeten worden hebben wij ook het regt van beiden medewerking te eischen ter bereiking van het beoogde doel. Wij willen dus met den werkman aanvangen. Welke pogingen zien wij hem in het werk stellen Het middel dat ons terstond voor den geest komt en hoe langer hoe meer algemeen wordtzijn de arbeidersvereni gingen. Die vereenigingen hebben soms ten doel, door onder linge bijdragen het lot te verzachten van hendie buiten hunne schuld daarvan behoefte hebben. Of zij beoogen het handhaven hunner regten tegenover de werkgevers door wet tige en bezadigde stappen. Of zij zoeken door werkstaking de ondernemers te dwingen tot bet verhoogen van hun loon. Wij willen niet ontkennen dat nog bedoelingen van anderen 1} Daarom lazen wij ook met genoegen het door den heer H. A. P. in ons No. van-11 dezer, ingezonden stuk. Hij moge in sommige opzigten van ons verschillen in de hoofdzaak zal dat verschil niet zeer groot zijn en niets is nuttiger dan eene zaak uit onderscheidene oogpunten te be schouwen en- ze in een ander kleed voor te stellenvooral' als men het kleed zoo wel weet te kiezen als de heer II. A. P. aard daarbij ten grondslag kunnen liggenwant het zou moeijelijk zijn die allen aan te gevendoch de genoemde zullen toch wel de voornaamste zijn. Dat de arbeiders het regt hebben zich te vereenigen tef bereiking der twee eerste bedoelingen* zal Wel doorniemand ontkend worden. Wij zien daarin zelfs het bewijs dat de arbeidersstand zich meer begint te verheffendat hij voor uitgaat, en dat verheugt ons. Die vereenigingen kunnen krachtig mede werken tot zijne verdere ontwikkelingzij kunnen zijn lot verbeteren en van hem maken wat hij be hoort te wezen. Maar dan moeten zij ook niet ontaarden in hartstogtelijke bijeenkomstenwaar het goede doel uit het oog wordt verloren en de zaden van wrok en verbittering door verkeerde leiders met volle handen worden uitgestrooid. Deze zullen den werkman groot nadeel doenen aan dé maatschappij zelve een onberekenbare schade berokkenen. De laatstgenoemde vereenigingen intusschen, welke door werkstaking de ondernemers zoeken te dwingen tot het geven van meerder loon of het verminderen der werkuren geven ons meer stof tot nadenken. Dat de werkman het regt heeft zich _?aan den arbeid te onttrekkenwanneer het loon hem onvol doende voorkomt is wederom aan geen twijfeL onderhevig. Maar of hij daartoe zijne makkers mag overtreden, of hij hen mag verhinderen hun werk te blijven voortzetten, is voorzeker eene tweede vraag. Maar al blijft de verleidingen opruijing geheel buiten het spel, dan nog zal slechts in zeer enkele gevallen het middel van werkstaking het lot van den werkman verbeteren. Eerst dan wanneer alle wettige stap pen gedaanwanneer alle doelmatige middelen aaDgëwend zijnen de ondernemer blijft weigeren naar de stem van regt en billijkheid te luisteren eerst dan kan het in den werkman verschooning vinden, dat hij zich en de zijnen tij delijke ontbering laat welgevallenin het vooruitzigt van daardoor voor het vervolg zijnen toestand te verbeteren. Maar wat zien wij in vele landen (ons vaderland bleef daarvan tot heden gelukkig bevrijd) maar al te dikwijls daar mede gepaard gaan De grofste .daden van gewelddie doof niets kunnen verontschuldig worden. Wij wijzen u slechts op de mijnwerkers in België voor een paar jaren, op hetgeen onlangs onder hen plaats had in het Loire-districten op een aantal andere voorbeelden van dien aard. De interna tionale vereeniging, die sedert vijf jaren bestaatin Londen haar hoofdzetel en in vele steden van westelijk Europa haté afdeelingen heeften waarbij de werklieden zich onderling verbindenelkander bij te staan in het herstellen hunner grievenheeft ongetwijfeld dergelijke buitensporigheden zeer in hand gewerkt. Dit is des te meer te betreuren daar zulk eene vereenigingwel ingcrigtéen onberekenbaar nut zou kunnen stichten. Als wij bovendien letten op de gevolgen der werkstaking, dan komen wij nog meer tot de overtuiging, dat alleen in het uiterste geval een dergelijk middel door den werkman mag worden aangewend. Zoo hij zijn doel al bereiktdan is dit veeltijds eerst het geval na het doorstaan van ontbe ringen die niet alleen hem, maar ook zijn vrouw en kin deren treffen. Het verwondert ons dan ook nietdat vele arbeiders na zich eerst tot dien stap te hebben laten ver leiden eenigen tijd later door gebrek worden genoodzaakt tot hunne meesters terug te keeren waardoor hun toestand zelden verbetert. De werkman bedenke zich dus welvóór hij daartoe overgaat. Immers de ondernemer is veel beter in staat de nadeelendie voor hem daaruit voortvloeijen te dragendan de werkmanen wie zal het ons zeggen in hoevele gevallen de eerste genegen zou worden gevonden aan billijke vertoogen gehoor te geventerwijl hij zich doof dwang tot niets wil laten bewegen. Wij hopen later de vraag te beantwoorden of de ondernemer zulke uitspattingen niet zou kunnen en dus moeten voorkomen. Van het standpunt en iu het belang van den werkman, echter, beschouwen wij het middel als gevaarlijk en in de meeste gevallen als ondoel treffend. Onverantwoordelijk zijn daarom de handelingen van som mige dagbladschrijvers in het buitenland, die hunne begaafd-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1