NIEUWSTIJDINGEN. heid aanwendenom den werkman tot buitensporige daden op te wekken, en van redenaars, die van hunne welsprekendheid gebruik maken om dergelijke beginselen voort te planten. In een belgisch geschrift vonden wij onlangs de woorden »I1 faut que nous en arrivions h, ne plus avoir de maitres. Pour cela groupez vous." Geene meesters meervereenigt u Zouden zulke beginselen niet hoogst gevaarlijk zijn Maar heeft de werkman andere middelen te zijner be schikking om zijn lot te verbetereu Wij beantwoorden die vraag volmondig met ja. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 17 Aug. 1869. Bij besluit van Z. M. van 14 dezer, zijn bij het Artillerie-Vrij korps alhier benoemd tot kapt. S. P. Marin- kelle, thans 1® luit.; tot 1® luit. C. A. J._ van Rosendael thans 2e luit.tot 2e luit. G. A. Taylorthans sergeant bij het korps. Z. Exc. de Minister van Marine, vergezeld van zijn adjudant de luit. t/z. le kl. H. van Goens heeft zich Zondag en Maandag te dezer plaatse opgehoudenwegens aange legenheden de marine betreflende. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 13 dezer, wordt Zr. Ms. fregat met stooinvermogen Admiraal van Wassenaerliggende alhier, met 1 Sept. a. s. in dienst gesteld, met bestemming tot het doen eener reis naar de Middel- landsche Zee, en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein ter zee E. R. Toe Water. Voorts worden met voorschreven datum de navolgende 'officieren op dien bodem geplaatst, ais: de kapt.-luit. t/z A. N. L. Koops, le officier; de luits. t/z le kl. P. Swaan, H. Dyserinck; de luits. t/z 2c kl. J. J. Engelvaart, W. baron van Hogendorp, J. Dalen, H. Nijgh de adelborsten Je kl. H. J.Kleijnhens, W. L. baron v. Verschuer, J. E. N. v. Ooster zee, D. Stolp, J. A. P. v. Dorth, M. E- T. J. de Nerée tot Babberich, I,. G. Krol, J. Wentholt, P. F. II. Volcke, J.G.C. v. Casteel, W. H. Dittlof Tjassens, J. Lastdragerde officier van gezondh. le kl. C. E. T. Hommel, de officier van gezoudh. 3e kl. G. Franken de officier van administr. le kl. B. M. E. Crevecoeurde adj.-admin. J. A. Sonnenberg; de scheeps klerken J. C. VosJ. de Visser, de officier-machinist G. B. Hardes, de kapt. der mariniers J. A. Y. van Esen de 2e luit. der mariniers J. W. van Biel. Zatiirdag jl. is van hier van de reede vertrokken, Zr» Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopmanbestemd naar de Kust van Guinea. Etat-major aan boord: B. D. v. Trojen, kapt.-luit. t/z., kommand.; P. ten Bosch, luit. t/z. 1° kl.,3° offic.; L. Backer Overbeek, 11. Quispel, II. L. Cadet, luit3, i t/z. 2e kl.L. A. II, Lamie, J. A. Kloek, J. C. Hora Siccama, L. J. K. A. Jeekel, adelborsten le kl.C. J. v. Stockum, offic. van gezondh. 2e kl.G. H. Verboon, offic. van adm. 2e kl.; P. A. Molenaar, scheepsklerk; 1° luit. der mariniers E. A. v. Braam Houckgeest. Zr. Ms. monitor Tijger is naar de Zuiderzee vertrokken, om gedurende eenige dagen een oefeningstogt te doen. Door den Minister van Marine zijn met den ln Oct. a. s. benoemd tot studenten voor de milit. geneesk. dienst bij de zeemagtde jongelingen A. A. GrondhoutB. H. L. van Olst, J. W. Koster, H. E. R. Snoek en J. J. D. van Batenburg. Z. M. heeft aan den gepens. luit.-kol. J. Muschart, op zijn verzoek en onder dankbetuiging, een eervol ontslag verleend als militie-commissaris in liet le militie-district van Gelderland en in zijne plaats benoemd jhr. A. A. van Neu- kirchen genaamd Nijvenheim, gepens. majoor van het korps mariniers. Men schrijft uit Harlingen 12 Augustus Het nederl. schip J anna-Meijer, kapt. Datema, van New- castle met steenkolen herwaarts, is gisteren nacht in de Noordzee overzeild en gezonken. De equipage is door het stoomschip Buropean gered en alhier aangebragt. In het Vaderland komt eeue uitvoerige beschouwing voor over het gebeurde ter kuste van Guinea. Het blad zet uiteen, hoe de onjuiste tijdingen aan de Guinesche kust zelve in de wereld zijn gekomen en van daar in de brieven van daar gezonden. Aan de berigten, door den heer v. Sypestein ontvangen, mag men niet twijfelen ook dat hij de zaak in de Tweede Kamer ter sprake bragt, is hem uit zijn stand punt niet kwalijk te nemen, al ware de wijze minder goed te keureu. De Amslel was met vijandelijke bedoelingen voor Commendah; de onzen hadden nog pas de krommen der ne gers vernield is het dus zoo onbegrijpelijk, dat de negers de schipbreukelingen niet als vrienden bejegenden zij be handelden ze zelfs beter dan ze gewoonlijk gevangenen doen. Wat deden de Nederlanders inden Spaanscheu tijd, toen ze toch wat meer beschaafd waren dan de negers op de kust De gevangenen werden soms gekielhaald, daarna met 100 a 200 slagen afgeranseld, en dan verdronken; de negers kapten een lijk de hand af, de Nederlanders deden dat bij levenden lijvede negers bevestigden den gevaugene met een kram om den arm tegen een balk, de Nederlanders staken de hand met een broodmes in den mast, totdat de patiënt de hand zelf wegtrok. Er is dus geen reden, om zoo over wraak te roepen. De kleine Amstel heeft Dixove verwoestde Koop man met 100 man matrozen en mariniers is wel voldoende om alles in orde te brengen. En worden er negers gevan gen genomen, 't is te hopen, zegt de schr.dat onze zeelie den heil even goed behandelen, als de negers het de onzen gedaan hebben. De heer Groen van Prinsterer heeft zijne vliegende blaadjes en brochures, die van den laatsten verkiezingsstrijd dagteekeueu, als ook zijne brochure//Mr. Keuchenius en zijne tegenpartijders," bijeenverzameld en uitgegeven onder den titelZelJ standigheid herwonnen of parlementaire cijfers en zedelijke volkskracht. Aan het werkje is een voorberigt en als naschrift nog drie vliegende blaadjes toegevoegd, waarin hij zijne geestverwanten waarschuwt tegen eene vereeniging met de conservatieven en R. Cath., en de verkiezing van den heer v. Loon door de anti-revolutionairen verdedigt. Nog spreekt hij over het vorig ministerie, waarvan het gebrek aan regeringsbeleid vooral de schuld is van mr. J. Heems kerk Az., wien, niettegenstaande zijne groote talenten, het roer van den staat niet toevertrouwd is, omdat het hem aan //kalm en rijp beraad" ontbreekt. Dit blijkt niet slechts uit zijne handelingen als minister, maar ook uit het voorstel van ceucus-verlaging, dat geheel ondoordacht en ontijdig, geen flink politicus kenmerkt. Yerder merkt de heer Groen op, hoe zijne geestverwanten zich ontfermd hebben over de conservatieven te Gouda en Leiden, en vleit zich met de hoop, dat dit de laatste maal zal zijn, dat zij acht geven op hun angstgeschrei. Meer dan ooit, zegt hij, biedt de bij de stembus gewijzigde toe stand voor eeue afdoende schoolwet-herziening gunstige kansen aan. Nog geeft de oude strijder, die wel moede maar niet moedeloos is, den strijd niet op, maar verdedigt zijne zaak met jongelingsvuur en mannelijke bedaardheid. De Amst. CL bestrijdt de bepaling voor de toelating van leerlingen ter opleiding voor telegrafist, dat zij die het getuigschrift overleggen, van afgelegd eind-examen voor de hoogere burgerscholen met 5jarigen cursus, boven aan de lijst als leerling-telegrafist zullen worden geplaatst. Dat examen is veel zwaarder dan 't geen voor toelating ah leerling-tele grafist wordt gevorderd, en het is niet denkelijk, dat er veel gebruik zal worden gemaakt van de bepaling; maar in be ginsel is die een previlegie voor en bescherming van de hoogere. burgerscholen, en dus onbillijk, zegt de Amst. Ct. Er moet geen dwang bestaan, om die scholen te bezoeken; de regering moet hierin neutraal blijven, en geen premie van bevoorregting aan het openbaar onderwijs verbinden. Yrije mededinging en gelijkgeregtigdheid moet regel blijven in zake van onderwijs. Zij die voldoend examen hebben afgelegd, hebben gelijke regteu; zelfs het kiezen van de besten, door vergelijkend examen, geeft soms aanleiding tot bevoorregting; tusschen hen, die voldoend examen hebben gedaan, moest eenvoudig geloot worden, meent de Amst. Ctomdat dan alle vreemde invloeden geweerd worden. Naar wij vernemen, zal de zeventiende algemeene ver gadering der Evangelische maatschappij tot bevordering van waarheid en godzaligheid onder Roornsch-Katholieken worden gehouden te Kampen, in de kleine concertzaal, Woensdag 8 September 1869, des voormiddags ten tien ure. Te Groningen zijn drie personen veroordeeld tot een geldboete van f 1.50, met subsidiaire gevangenisstraf van een dag, om dat zij met een vélocipède gereden hadden op een openbaar voet- of wandelpad. Men berigt van Londen 13 Aug. het volgende Laatstleden Zondag avond te tien ure, heeft in het kanaal een noodlottige aanzeiling van schepen plaats gehad. De schoener Mary Bothwoodkomende van Dieppe, is op de hoogte van Hartings, aangevaren door de stoomboot Beuisch- land, kapt. Neynaber, komende van Bremen en bestemd naar Southampton, met dit gevolg dat de schoener in tweeën gebroken en terstond gezonken is. Alleen de kapitein, die zich op het dek bevond, is door de stoomboot gered; de overige opvarende, zijnde twee volwassenen en een jougen, zijn in de golven omgekomen. De lichten van de stoomboot, waren door de schoener gezien 20 minuten voor dat de aanzeiling plaats had, doch overeenkomstig de wet, had zij het aan de stoomboot overgelaten, haar te ontwijken. Yan de zijde der stoomboot wordt beweerd, dat de lichten van den schoener niet zigtbaar geworden waren voor dat de aan varing onvermijdelijk was. Men zegt, dat te Brussel eene meeting voorbereid wordt om de inwoners der stad en der voorsteden het. besluit te doen nemen, om alle inkwartiering van militairen te weige ren, wanneer de regering besluiten mogt, bij gelegenheid der Septemberfeesten een groot aantal troepen in Brussel te vereenigen. De runderpest is ook in de Pruisische provincie Bran denburg uitgebroken. De ziekte is verspreid door een trans port ossen, uit Mühlhausen, in Oost-Pruisen, die bij het sta tion Viez, ten noorden van Kustrïn, afgeladen en naar ver-

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2