HELDERSCHE COURANT. Jlteums-- en Zaturdag <flÖüertentie--6faD. 21 Augustus. Negende Jaargang. (©fficfëd QL'ÖCCÏtC. ^girt-officicd gebeeïte. Zitting van den Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. M 859. 1869. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n «1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eisen regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezcnden. Ingezonden stukken minstens cén dag vroeger. Uitgever S. GIL T J E S. POLITIE Op de openbare straat te Helder gevonden een VERRE KIJKER. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. op Dingsdag 17 Augustus 1869. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren de Lange, v. Strijen, Zur Muhlen en Kelckhoven. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goed gekeurd. 1). Onderzoek geloofsbriefnieuw gekozen lid. De Voorz. benoemt eene commissie, bestaande uit de heeren de Breuk, Maalsteed en Jelgersma, die zich daartoe buiten de raadzaal begeventerwijl de vergadering voor dien tijd geschorscht wordt. Bij terugkomst dier commissie wordt de vergadering weder door den Voorzitter geopend en brengt de commissie bij monde van den heer de Breuk rapport uit: dat de stukken in orde zijn bevonden, en daarom voorstelt den heer W. J. Hidde Bok, ten daartoe bestemden tijd (Sept. a.s.), als raadslid zitting te doen nemen. Dit voor stel door den Voorzitter overgenomen, wordt door de verga dering zonder stemming aangenomen. 2). Rapportonderzoek gemeente-rekening 1868. Dit rapport wordt aan de vergadering voorgelezen, en daaruit blijkt: 1. dat de rekening in de drie afdeelingen is onderzocht geworden; 2. dat daaraan geen deel heb ben kunnen nemen de heerenvan StrijenHaagsma en Zur Muhlen3. dat tot rapporteurs der afdeelingeu zijn benoemd de heeren Jelgersma, Maalsteed en Boomsma en door dezen tot algemeen rapporteur laatstgenoemde 4. dat in geen der afdeelingen bezwaren tegen de rekening zijn ingebragt; 5. dat de ontvangsten en uitgaven door behoorlijke bewijs stukken zijn gestaafd6. dat geene onnaauwkeurigheden in de rekening zijn voorgekomen; 7. dat niet de minste beden kingen zijn gerezen en 8. alzoo voorstelt de rekening en verant woording over 1868 goed te keuren. Dezelfde conclusie is ook opgemaakt ten opzigte van de rekeningen van het Burgerl. Armbestuur en het Alg. Weeshuis. Nadat de Secretaris de rekening hoofdstuksgewijze heeft voorgelezen en door niemand bezwaren worden geopperd, heeft de goedkeuring plaats met algemeene stemmen. (De eindcijfers zijn in ons verslag van de vorige vergade ring reeds medegedeeld). 3. Adres: concessie Bank van Leening. Wordt gelezen een adres van den houder der Bank van Leening, den heer M. L. van Gelder, met verzoek om de bestaande concessie voor den tijd van drie jaren te verlengen. De Voorzitter deelt aan den raad mede dat de adminis tratie der BaDk steeds in een strikte orde is bevondendat nog nimmer tegen den tfcgenwoordigen Bankhouder eenige klagten zijn ingekomen, hetzij gegronde of ongegronde; stelt daarom voor het verzoek toe te staan. Met algemeene stem men wordt daaraan voldaan. 4. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Een brief van den Commissaris des Konings, bevattende namens den Minister van Biunenl. Zaken, eene mededeeling dat de te Veonhuizen bestaande inrigting tot verpleging van verlaten kinderenvondelingen en weezen, zal worden opge heven; en alzoo verzocht maatregelen te nemen om de aldaar voor rekeniDg van de gemeente verpleegd wordende kinderen (10 in getal) te doen afhalen. De Voorzitter zegt, gonoerade brief eerst voor een paar dagen te hebben ontvangen en in de volgende vergadering omtrent die aangelegenheid een voorstel ter tafel te zullen brengen. t b. Een rekest van eigenaren van bebouwde en onbebouwde perceelen in de beide Vroonstraten, waarin wordt terugge komen op een voor vijf jaren bij den Raad, zonder gunstige beschikking, ingediend adres tot bestrating, met vernieuwd ver zoek het daarin vermelde wel in overweging te willen nemen. De Voorzitter zegt dat de toestand dier straten de aan dacht van het Dag. Bestuur niet is ontgaan, en dat wegens het menigvuldige rijden in de Spoorstraat, het bestraten met klinkersteenen niet houdbaar isalzoo een plan in bewerking is, om in de Spoorstraat voor een deel de klinkersteenen op te breken en die te vervangen door keijenvervolgens met de opgebroken klinkersteenen de Vroonstraten te bestraten dit plan zal nader aan den raad worden medegedeeld, terwijl inmiddels een onderzoek naar het eigendomsregt van die straten zal worden ingesteld. Wordt goedgevonden het ingediend rekest te stellen in handen van de commissie voor de gemeentewerken. c. Dat het tarief van regtskosten in schutterijzaken door Ged. Staten is goedgekeurd. d. De Voorzitter brengt weder ter tafel het in de vorige vergadering verdaagde voorstel, om uit de gemeentekas eene som disponibel te stellen voor werklieden uit deze gemeeDto om kosteloos de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam te kunnen bezoeken, in het belang van hun handwerk. Na eenige discussie wordt daartoe besloten met 7 tegen 6 stemmentegen stemden de heeren Werendlijn Smit, Boomsma, Jelgersma, Berghuijs, Haagsma en Hugenholtz. De som werd daarna vastgesteld op f150.met bepaling dat'de werklieden, die hiervan willen profiteren, zich hebben aan te melden bij de alhier bestaande plaatselijke commissie van bedoelde tentoonstelling, de heeren G. Scholten, C. J. van Spall en H. J. Janzen, in overleg waarmede het Dag. Bestuur in deze denkt te handelen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 17 Aug. 1869. Zondag a. s., des namiddag van 57 ure, zal, bij gunstig weder, het muziekgezelschap Concordiazich doen hooren voor het stationgebouw alhier. Bij de Nationale Schietwedstrijd aan de Bilt, gedu rende deze week te houden is door den sergeant van het Artillerie Vrijkorps alhier J. J. Bekkers met 43 punten een prijs behaald bij den wedstrijd A bestaande in een zilveren veldvlesch. Met 1 Sept. aanst. worden geplaatstop Zr. Ms. raderstoomschip de Valkde luit. t/z. 2e kl. H. G. II i lde- brandt, en op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Javade benoemde adelborsten le kl. J. II. Strootman J. A. H. Beek. B. J. G. Volck, J. C. van Wessem, C. E. A. Gregory, G. C. Otten en G. Moerlant. Men verneemt dat aan den kapt. t/z. directeur-kom- mandant der marine te Hellevoetsluis, de onderscheiding is te beurt gevallen van door Z. M. den koning van Belgie te worden benoemd tot officier der Leopoldsorde. Z. M. heeft, met ingang van 1 Julij jl., de adjuuct- administratenr N. dc Ronde Bresser benoemd tot officier van administratie 3e kl. bij de zeemagt. De goede gesteldheid der zeegaten alhier, blijkt hier dagelijks bij het ongehinderd in- en uitvaren van schepen van alle natiën waaronder van de grootste charters. Uit eene heden bij ons ontvangen officieele lijst, van gedurende de maan den AprilMeiJunij en Julij in de zeegaten gepasseerde schepen, met eene diepgang van meer dan 60 palmen, blijkt, dat gedurende dien tijd 22 schepen zijn gepasseerd, die in

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1