onderwerpen welke in behandeling kwamen, kon cfe lezing van den beer van Aken niet geschieden, en is deze uitgesteld tot de eerst volgende vergadering, welke zal gehouden wor den op Dingsdag den 7n September a. s., des avonds ten 8 ure. Zr. Ms. monitor de Tijger zal, naar wij vernemen Maandag a. s. weder van hier vertrekken, tot het doen eener oefeningstogt in de zeegaten van Texel en Vlieland eu in het vaarwater naar Harlingen. Door Z. M. is pensioen verleend, op zijn verzoek, aan den kapt.-luit.t/z. A. W. de Ruijter van Steveninck, tot een bedrag van f1500. Bevorderd tot kapt.-luit. t/z de luit. t/z le kl. C. F. Hackstron tot luit. t/z. le kl. de luit. t/z 2° kl. L. J. E. Hajenius en tot luit. t/z 2e kl. de adelborsten le kl. R. Bakker en O. Kreet de Virieu. Ontslagen op zijn verzoek de adj -adm. E. Fabius; Benoemd tot scheepskl. E. H. VerheggenG. A. Zeegers, A. A. Pronk, J. E. de Visser, J. D. Ising en G. Marcella. De luitenant-ingenieur J. W. Kaiser Jr., is over geplaatst van hier naar het bataillon mineurs te Nijmegen. Op Donderdag 2 September zal eene goedkoope volks- trein van Rotterdam, Schiedam, Delft, den Haag en Leiden naar hier vertrekken. Door Z. M. is benoemd tot Hoog Heemraad van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en "Westfriesland (Noordhollland) A. Maclaine Pont. Ds. A. S. Entingh, pred. bij deChr. Geref. gemeente te Rotterdam, heeft voor het beroep naar Goes bedankt. De zaak van Jacob de Vletter zal Woensdag 15 Sep tember voor den Hoogen Raad worden behandeld. De raads heer Gertsen is in deze zaak rapporteur. De advocaat Bergsma zal de middelen van cassatie ontwikkelen. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de heer G. W. Stemler, president der algem. kerk. vergadering en der algem. kerkel. commissie der Herst. Evang.-Luth. kerk en predikant te Amsterdam. Men schrijft uit Texel, 23 Aug. Een edele daad werd dezer dagen door den koopman A. Dros verrigt. Hij kocht in publieke veiling de gedeeltelijke lading tarwe, aanwezig in het wrak van het alhier gestrande schip Tilia Susanna en wel geheel ten behoeve van arme daglooners. Na aftrek nu van de koopsom hebben die lieden ruim f1000 gewonnen, en konden zij na een arbeid van weinige dagen, ieder f50 krij gen. Dros heeft dus de aangename zelfvoldoening, iets goeds voor verarmde gezinnen te hebben verrigt. Men schrijft uit Amsterdam, 23 Augustus: Het reeds lang besproken plan, om hier ter stede eenij tweede brouwerij op te rigten van Beijersch bier, schijnt thans verwezenlijkt te worden. Wij hebben namelijk een prospectus ■ontvangen van eene naamlooze vennootschap: Amsterdamsche Beijersch-Bierlrouioerij\ de ontwerpers stellen zich voor met een kapitaal van f600,000, waarvan reeds de deelnemiug'voor de helft verzekerd is, eene fabriek op te rigten, die aan de toenemende behoefte zal voldoen, zonder meLde gevestigde brouwerij op oneerlijke wijze te willen concurreren. 1 Men leest in le Courrier de la Mcuse: //Douderdag jl. zijn 46 vrijwilligers van Brussel naar Rome vertrokken. Daartoe behoorden 36 Hollanders en 10 Belgen. Elf dezer jongelieden hadden reeds eenmaal onder de banier van den Heiligen Vader gediend, en hebben eene nieuwe verbindtenis aangegaan. Onder de uit Nederland ge komen zouaven bevonden zich 6 door het limburgsch comité gezonden, en 1 Chinees. De vereeniging ter bevordering van fabrieks- en hand- werksnijverheid in Nederland, afdeeling 's Gravenhage, zal op Donderdag e. k. eene vergadering houden, waarin o. a. zal behandeld worden een voorstel van den heer H. P. Mutters, tot het oprigten van een anti-patent-verboucl en een voorstel van het bestuur tot het uitschrijven van een nationaal con cours voor werklieden in Nederland. Wat het laatste betreft, wenscht het bestuur in 1870 een nationalen wedstrijd te houden tusschen werklieden (manne lijke en vrouwelijke) in de verschillende vakken van nijverheid en kunst. De mededingers moeten werkzaam zijn bij patroons, in Nederland woonachtig. De voorwerpen moeten zich on derscheiden a. door eigen vinding, J). door bijzondere nut tigheid of doelmatigheid, c. door keurigheid van bewerking, d. door soliditeit. De voorwerpen moeten door den inzender alleen zijn vervaardigd, tenzij de aard van het werk de hulp van anderen onvermijdelijk maakte. De jury is bevoegd, zich door alle haar ten dienste staande middelen te over tuigen, dat aan deze voorwaarden is voldaan. Men schrijft ons van Harlingen 24 Augustus: Melde ik u in mijn vorig schrijven dat de gemeenteraad eene commissie uit hun midden had benoemd, ten einde het plan onzer haven ver betering persoonlijk bij den minister aan aan te bevelen, zoo mogen wij als gevolg hiervan ons vlijen dat deze deputatie als goed geslaagd is te noemen, althans zijne Excellentie was deze zaak zeer toegedaan, gisteren namiddag toch arriveerde alhier zijne. Excellentie den mi nister van Binnenlandscke Zaken, ten einde persoonlijk de toestand onzer haven in oogenscliouw te nemen. Zijne Excellentie heeft bij den heer S. Hingst lid der Tweede Kamer zijn intrek genomen. Dat tengevolge van dit bezoek de handelaren en sommige ingezetenen hunne vreugde reeds bij voorbaat door het uitsteken der vlaggen laten blijken kunt gij ligt beseften. Gisteren avond ten 8 uren had een knaapje van 6 jaren, terwijl hij koffij en brood naar zijn vader, werkzaam op eene der Engelsche booten, alhier liggende, zou brengen het ongeluk van de stoomboot in het zoogenaamde dok of buitenhaven te vallen, waaruit hij eindelijk na veel moeite met haken is gered geworden; oogenschijnlijk reeds dood, mogt het den heer D. Snijder Chir. alhier gelukken na omtrent li uur de kunstmiddelen beproefd te hebben, de levensgeesten van het knaapje op te wekken, en hem aan zijne dankbare ouders weder te geven. Te Tilburg heeft Vrijdag namiddag een arbeider, in de bierbrouwerij van de kinderen van Roessel, het ongeluk ge had op zijn hoofd in een brouwketel met kokend water te vallen, zoodat hij deerlijk gebrand daaruit te voorschijn kwam en daags daarna aan de gevolgen overleden is. De ongeluk kige laat een vrouw met twee kindereu na. Men schrijft uit 's Gravenhage 24 Augustus: Dat bedienden van kassierskantoren, zich met een goeden buit uit de voeten maken, schijnt a 1'ordre du jour te ko men. Pas hebben de dagbladen van zulk een voorval te Brussel gewag gemaakt of op nieuw, maar thans te 's Hage, gaat een der jongste bedienden van een der kassiers eu commissionairs in effecten op den loop, een deficit in de kas van f6000 achterlatende. Het 17jarig jongmensch was belast met de inkassering van wissels, doch hii deed dit gedeelte lijk ten eigen profijte en wist een tijd lang dit kunstig te bedekken; grove verteringen schijnen oorzaak van deze han delwijs te zijn. Toen de zaak ontdekt werd, was hij juist met de dien dag ingekasseerde f 1100 verdwenen. Men meldt uit Suez, dd. 16 Augustus: /•/Gisteren werd hier feest gevierdde wateren der Mid- delandsche zee en die der Roode zee hebben zich vereenigd in de bittere meren." In het verslag eener gedane wetenschappelijke reis van de Zweedsche korvet Josepliine^ kommandant Ankarcrona, leest men o. a. het volgende De door de luit. t/z. Ramsten gepatenteerde inrigting tot onthoeking der sloepen bij neervieren in zee, heeft ten volle aan de bedoeling beantwoord. In open zee was sedert het vertrek der korvet uit Gothen- burg de heksloep 33 malen met volle bezetting te water gelaten, zonder de geringste schade aan volk of boot te hebben geleden. Yan het oogenblik dat er order gegeven wordt tot beman ning der boot (alle man onvoorbereid zijnde) tot het otfgen- blik dat de boot te water was, en de riemen buiten boords, verliep niet meer dan li minuut, hetgeen wel een zeker bewijs is van de doelmatigheid der uitvinding en van het vertrouwen hetwelk het volk er in stelt. Waren alle schepen van deze inrigting voorzien, dan zouden vele menschenlevens behouden blijven, welke nu verloren gaan De heer Ankarcrona zoude nog eenige dagen tusschen de eilanden kruisen, ten einde wetenschappelijke waarnemingen te doen. Een Engelschman, Middleton genaamd, heeft de wed denschap aangegaan om met zijn jacht, //Kate" genaamd, dat 21 voet lang en 7 voet breed is, zonder eenige hulp van vreemden, de kust van Engeland om te zeilen. Den 15 Julij is hij met dit doel van Londen vertrokken en is thans te Ayr aangekomen, zoodat hij de grootste helft van zijn togt in twee maanden heeft volbragt. De heer Middleton gelooft thans nog eene maand noodig te hebben. Op zijne reis had hij veel met stormweder te kampen, en aangezien hij kapi tein, stuurman, kok en scheepsjongen tegelijk isgebeurde het meermalen dat hij in twee etmalen geen oogenblik sliep. Het Zuidwestelijk gedeelte van Engeland is dezer dagen door een digte zwerm van torren bezocht. Yan waar zij komen weet niemandmen acht het althans onmogelijk, dat zij met hunne zwakke vleugels het Engelsche Kanaal heb ben kunnen overvliegen. Eene andere bijzonderheid is het dat dit jaar in geheel Engeland geen witte vlinder is gezien. Den 17 Augustus stierf in het hotel Dieu, derhalve in een gasthuis voor armen, de Pool Franz Kurowski, in den ouderdom van 105 jaar. De overledene was vroeger overste van de Poolsche ruiterij tijdens het eerste Keizerrijk, officier van het Legioen van Eer. ridder van de Poolsche orde voor militaire verdienste en gedecoreerd met de St. Helena me daille. De heer de Villemessantdirecteur van den Figaro is op een denkbeeld gekomentintelende van geest en oor spronkelijkheid dat voorzeker een grooten opgang zal maken in Frankrijk en naar wij hopen ook hier te lande. Ter afwisseling van de zware en eiken morgen terugko mende taak van de redactie van een courant, zou aan het publiek eens de gelegenheid worden aangeboden de geheele zamenstelling van de courant op zich te nemenwaartoe ie der hetzij tot de politieke, de finantiële, de letterkundige, industriële of kunstwereld behoorende, die zich anders de

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2