CECILIA. BURGERLIJKE STAP DER GEMEENTE HELDER. vee uit Eio la Flata, de plaats waar liet zoogeuaamde Lie- big's extract in zoo groote hoeveelheid wordt bereidnaar Engeland over. te brengen, dan zal dit een groote slag zijn voor die landen, welke van het leveren van vee aan de En- gelsche markten veel werk maken. De pogingen daartoe in het werk gesteld, zijn aanvankelijk met goed gevolg bekroond. Reeds in het begin des jaars werd door de gouvernementen van Uraguaya en de Argentijnsche republiek aan een Eügelsch handelshuis het monopolie gegeven, gedurende een zeker aan tal jaren, voor den uitvoer van levend vee, dat daar in groote menigte in de onmetelijke vlakten rondzwerft. Het bleef evenwel twijfelachtig of men het vee goed zou kunnen ver voeren, en men besloot eene voorloopige proeve te nemen. Daartoe werd een boot naar la Plate gezondendie daar 19 ossen laadde; na eene reis van 31 dagen kwamen de ossen in Engeland aan, gezond maar zeer vermagerd, hetwelk ten deele moet toegeschreven worden aan de uitsluitende voeding met hooi en gebrek aan water gedurende de laatste dagen. De prijs per stuk voor eiken os in Montevideo betaald, was 5 pond st.maar er zijn reeds aanbiedingen gedaan, om ze in zoo groot getal als men maar wil tegen 4 pond f 48) af te leveren. Tengevolge van dit gunstige resultaat heeft het huis thans een groot stoomschip bijzonder laten inrigten voor veevervoer, dat door meerdere gevolgd zal worden, indien deze handel goede winsten blijft afwerpen. Een der Russische gepantserde ramschepen heeft dezer dagen zijne deugdelijkheid tegen een zwaar schroefstoomfre- gat getoond. Beide behoorden tot een eskaderdat van Hélsingfors uitgeloopen, reeds twee dagen evolutiën had uit gevoerd. Het signaal; flankverandering met zwenken regts" werd geheschen. Bij het opvolgen van dat bevel, stootte het gepantserd ramschip Kremlvoerende 20 stukken op het fre gat Olegi voerende 57 stukken, en trof het met zijn ram onder de waterlinie. De stoot was zoo hevig, en het toegebragt lek zoo veelbeteekenend, dat het prachtige fregat binnen 15 mi nuten reddeloos zonk in 35 vadem water. Daar de overige schepen van het escader onmiddelijk, op het gezigt van den toegebragten stoot, hunne sloepen afzonden, en de voorbeel- digste orde op het vaartuig heerschte werd nagenoeg de ge- heele manschap nog gered. Evenwel werden 16 der opva renden toch nog het slagtoffer der ongevraagd betoonde deugdelijkheid van het ramschip, en kwamen er bij om het leven. Te Antwerpen zijn de brutale diefstallen aan de orde van den dag. In een modemagazijn aldaar diende eene meid die allezins reden tot tevredenheid aan haar meesteres had gegeven en in alle opzichten volkomen werd vertrouwd. Zelfs toen er eenig geld werd gemistdacht niemand er aan de dienstbode te verdenkendoch toen later ook de blikken doos uit de secretaire was verdwenen begon men argwaan te krijgen. De politie werd gewaarschuwd. De meideen politïe-agent ziende binnenkomen liep verschrikt naar de keukenwaarheen zij terstond door den agent werd gevolgd, die nog juist er in kon slagen twee bankbiljettenwelke de meid in het vuur had geworpen half verbrand er uit te halen. Bij verder onderzoek ontdekte men dat nog 2000 fr. in goud verborgen waren in de regenbak. Naar men zegt, heeft zij in 't geheel een som van 7 a 8000 fr. gestolen. Wanneer mem sommigen wilde gelooven, zou de veilig heid te Bonden niets te wenschen overlaten. Hoort men daar entegen wat de Morning-Herald zegt, dan komt men tot heel andere ideën. De brutaliteit der dieven', zegt het blad, in de stad bij dag en nacht, neemt steeds toe. Sommige wijken schijnen uit eene maatschappij van boosdoeners te bestaan. Een politie-dienaar maakte eergisteren, in het oosten van Londen zich van een straatroover meester; doch deze, na vergeefs getracht te heb ben met achterlating van zijne buit te ontvlugten, liet het wachtwoord rouse hooren, en dadelijk verschenen verscheidene mannen en eene vrouw, die den politiedienaar en den bestolen persoon omringden en duchtig toetakelden. Gelukkig was er politie in de nabijheid en de dief werd met een zijner vrien den in verzekerde bewaring genomen. In eene andere buurt, de Summersstreet, wierp een jongen, tot vermaak van zijne makkers en zichzelven, een huiswaarts keerenden ambachtsman een potscherf naar het hoofd, met dat gevolg dat de man aan de wonden overleed. Toen de lijkschouwing geschieden moest, werden de gezworenen door denzelfden troep jongens op straat uitgejouwdde geneesheer, die den gewonden man hulp verleende, kreeg insgelijks een steen naar het hoofd, de we duwe werd bestolen, terwijl zij rouwgoed ging koopen, en de getuigen van een en ander durfden niet opkomen uithoofde der bedreigingen. Onlangs heeft een ongewone geschiedenis bij de bewo ners van een .huis in de Elizabethstraat te Weenèn een on beschrijfelijke maar licht verklaarbare walging verwekt. Reeds gedurende weken had men nieenen te ontwaren dat het drinkwater troebel en drabbig was. Zij hadden n. 1. allen 'een gemeenschappelijk reservoir. Plotseling verbreidt zich nu een geruchtwaardoor hun de haren te bergen rezen. Een Tursche handelaar in meerschuinen pijpen toch die op een der bovenste verdiepingen woondehad reeds geruimen tijd dag aan dag in dit drinkwater-reservoir een bad genomen en daarbij vrij wat zalf gebruikt. De bereiding van spiritus uit afval is onlangs door een te Chicago verblijf houdenden Schot ontdekt. Men zamelt al het afval uit de keukensvan de straat inclusief, bedorven etendooden rattenvuile koolsbladeren om kort te gaan alles op. De geheele massa wordt bij elkander gedaan ineen keteldie dezen chaos tot een pap kooktwaartoe zes uren bij eene hitte van 212 graad Fahrenheit noodig zijn. Hot vetdat op de oppervlakte drijft en uitmuntend geschikt is voor de zeepfabricatïewordt er afgeschepten daarna brengt men de massa in gisting terwijl men vervolgens door distillatie een uitmuntenden alcohol verkrijgt. Tien vaten pap geven gemiddeld 30 pd. vet en 40 gallons alcohol van 9üo., zoodat uit de afval van Chicago alleen per week 15,000 pd. vet en 30,000 gallons gedisteleerd kunnen worden verkregen. Vereeniging tegen het gebruik van tabak. De Fransche vereeniging tegen het gebruik van tabak heeft de le en 2e afl. van haar driemaandelijksch buletin uitgegeven, waaruit wij het volgende meededeelen: de voor naamste oprigter docter Henry Biatin, heeft bij testamentaire bepaling aan de vereeniging eene som van 2000 fr. geschon ken waarvan 1000 moeten worden belegd, ten einde elk jaar een prijs van 50 frs. te verleeuen die zijnen naam zal dragen. Onder de belangrijke meededeelingen, die er in voorkomen, melden wij het volgendeDe graaf de Lautrecofficier van den generalen staf' bij het beleg van Gaëta schrijft: Ik ben overtuigd dat een groot gedeelte der soldaten die bij het beleg van Gaëta aan ziekten gestorven zijn overleden i3 aan ziekten, die het gevolg waren van tabaksverbruik. Wan neer men de kazematten binnentradgevoelde men zich spoedig onwelten gevolge van de luchtdie steeds door tabaksrook was verpest. De soldatendie de kassematten verlieten, om op de batterij dienst te doen, waren traag van ligchaam en geesteen uur later hoewel gedecimeerd door het vuur van den vijand maar onder den invloed van ge zonde luchtwaren zij vrolijk en vol goeden moed. Wan neer diezelfde mannen na afloop van den dienst weder in de kazematten bleven waren zij na een uur geheel verstompt zij rookten gingen te bed liggen en waren onverschillig omtrent alles. De zwetsten werden de slagtoffers van den typhus en gingen naar het hospitaal. De zusters van St. Yincentius di Paula waren zoozeer overtuigd van den in vloed der tabak, die meer slagtoffers maakte dan het vijan delijk geschutdat zij in de hospitalen den tabak verboden. De opgeruimheid onder de zieken nam spoedig toenood zakelijk gevolg van de zuivere en versterkende luchtdie zij inademdenwant geneesheeren en geneesmiddelen waren er niet. „Voor iemand die de toonkuust niet lief heeft en geene bloemen mint, gevoel ik weinig sympathie," Deze uitdrukking, gebezigd door een achtens waardig en geleerd burger onzer gemeente, bij ecu gesprek over de tegenwoor dige beschaving der verschilleudc standen trok mijne aandacht zeer. Maar vreemd moge voor een oogenblik deze betuiging ook klinkën, ik vind tocb, bij eenig nadenken, grond genoeg om het ..natuurlijke er van in te zien. Ik beu het geheel eens met hen, die de beoefening der schoone kunsten zoowel als de aandachtige beschouwing vau de schoonheden der na tuur aanprijzen, als het zekerste middel om deu meusch tot mensch to vormen. Wil men den ruwen bolster breken, om de vaak binnen zijne grenzea gesloteue edele pit te bekomenwil men trachten den mensch eeu afkeer in te boezemen vaii alles wat grof, lomp en ongemanierd, wat laag en gemeen, wat vernederend en onmensclielijk is, men brengc dun zijne zin- tuigcu gedurig iu aanraking met zaken en'tbcathnden die het oog verlustigen het oor streelen en het gevoel niet kwetsen. Alle goede indrukken, die 's menschen geest kunnen vormen, moeten van buiten af tot ons komen slechts dan alleen kunnen dc zintuigen hare edele roeping volbrengen. Hoe schooner nu de ons omriugende wereld is, en hoe wclluideuder do vele en velerlei klanken zijn, die wij in woord eu toon rondom ons waar nemen, iu des te lioogere beschaving zal ons innerlijke leven toenemen. Moet men dan niet met hoogeu lof getuigen van zulke verecnigiugen, die met krachtsinspanning zich wijden aan de beoefening der schoone kunsten? In onze gemeente die niet arm is aan dusdanige gezelschappen, bekleedt het zangcollegie Ce ei li a eene eervolle plaats. Zelfs onderscheidt zich dit ligchaam in meer dan een opzigt vau alle anderen. Zameugesteld uit bur gers is het gehalte harer iedeutal degelijk eu daarom veel beteclcenend. De openbare vergadering van Zondag avond jl. getuigde weder sterk vau hare innerlijke kracht. Of was het uiet verrassend dattoen het slotuommer.- Koor uit La Muette de 1'ortici geëindigd was, nog als een gevolg van de daverende bijvalsbetuigingen, een lang niet gemakkelijk koor uit Ester zoo goed werd uitgevoerd, niettegenstaande bet door bijna niemand vooraf was ingestudeerd Waarlijk om zoo iets te wagen moet men wel op zijne gaven kunnen vertrouwen, en het is zeer tc betwijfelen of andere gezelschappen dit met C e c i 1 i a gemeen hebben. Het kan ook wel niet anders of eene ver eeniging, die over krachten te beschikken heelt als b. v. van den Bas-solo-zangcr L., wiens Stabath Mater meesterlijk voldeed, moet van gunstigen invloed zijn, op de algemeene beschaving. Één ding ware echter voor C e c i 1 a wenschelijk, dit namenlijk: dat even als de heer Kalishoek geene kosten ontzien heeft om de zaal met ruim 60 gaspitten te verlichten, liet publiek ook door eene ruimere opkomst of geldelijke ondersteuningblijken gaf van mede te willen werken aan de loffelijke pogingen, die ook door een C e c i 1 ia aangewend worden tot veredeling van de smaak en het welbegre pen belang onzer plaatsgenoten. Zou dit ook kunnen medewerken tot opheffing der gebreken van de ar beidersstand? Van 20 27 Aug. 1869. ONDERTROUWD C. Bijl, visscherman, 20 jaren en M. Rieken, 19 jaren. J. Zaal, koksmaat bij de marine, 30 jaren en W. Dekker, 21 jaren. H. D. van Stipriaan, zeeman, 31 jaren en A. B. Bieuhoff, 23 jaren. E. Wouters, metselaar, 33 jaren en C. F. van Leeuwen, 21 jaren. C. Sanstra, kwartiermeester bij de marine, 24 jaren eu C. Huijbens, 23 jaren. GEHUWD P. Stclleman en R. Dekker, BEVALLEN A. J. van Opdorp geb. Daverveldt, D. A. G. Bruin geb. Visser, D. M. Kwinkelenberg, geb. van Vaalen, Z. M. P.- F. vau Voornveld, geb. Junius, Z. - J. Boom geb. Vermeulen, Z. M. J. de Kok geb. Vogelenzang, Z. M. C. J. Simonides geb. van Oosten, D. C. Schnmaker geb. Boom, Z. P. de la Uaussaije, geb. Poortvliet, D. -J. Kos geb. Brakenhoff, Z. A. P. Boutesgeb Stelleman, D. G. Post, geb. Bakker, D. T. Bot geb. Visschcr, D. F. W. C. Krijmaat geb. Kohier, D. E. Lastdrager geb. Mandemakcrs, D. W. Laffree, geb. DiLerich, D. OVERLEDEN; S. S, Wcers, 6 maanden. C. van der Stcrr, 77

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3