het societeits-gebouw en des avonds ten 9 ure werd er door een deel der gemeente groote taptoe gehouden. Heden mor gen bestond het voornemen, dat het muziekkorps, aan het hoofd van het alhier in garnizoen liggend battaillon, eene militaire promenade zoude mede makendit is echter door het ongunstige weder verhinderd gewordenheden avond zal er een concert worden gegeven in de zaal Musis Sacrum, morgen (Woensdag avond) in het lokaal Tivoli en Donderdag avond weder in Musis Sacrum, voor het overige is het programma voor deze week nog niet vast bepaald. Bij gunstig weder zullen er zooveel mogelijk twee uitvoeringen daags plaats hebben. Het verdiepen van eenige gedeelten van het Noord- Hollandsche kanaalin twee perceelwerd Donderdag te Haarlem aangenomen het le perceel door gebroeders Janzen, te Nieuwediepvoor f 32,240, het 2e perceel door G'. Schalk, te Buikslootvoor f 28,600het vernieuwen van beschoei- jingen langs en het verdiepen van de haven op het eiland Markendoor C. Blankevoortte Mounikkendamvoor f5657; de fundeering en de verdere werken, behoorende tot liet le perceel van een nieuw gebouw bij het huis van correctie te Hoornvoor de nachtelijke afzondering der gevangenen in ijzeren alcovesdoor J. v. d. Knaapte Leiden voor f 14,500. Nog is dien dag aldaar aanbesteed: 1°. het herstellen en verbeteren van rijzen-hoofden op het Noorderstrand van Vlieland; minste inschrijver de heer C. de JongCz., te Ameide, voor f7750; 2». het verrigten van werkzaamheden aan de Rijks-zeeweringen op het eiland Wieringen; min ste inschrijver de heer B. Beukenkamp, te Wieringen voor f3868. Men schrijft ons uit Schagen 6 Sept. Zaturdag 11.des namiddags ten 1 ure, brak plotseling een hevige brand uit in de herberg »de Stoomboot", aan het Noord alhier, welke spoedig tot eene daarnaast gelegene boer derij oversloegbeide perceelen zijndaar de felle oostewind het blusschen onmogelijk maakte, tot aan den grond afgebrand. Drie brandspuiten, waaronder een uit de Zijpe (Sehagerbrug) zijn tot des avonds in werking geweest; aan den ijver onzer brandweer, doch vooral ook aan de gunstige windrigting, is het te danken dat verder onheil is voorkomen. Loffelijke vermelding verdient de heer burgemeester der gemeente Zijpe, voor den spoed, waarmede Z.EA. de spuit zijner woonplaats heeft doen aanrukken; de gunstige standplaats, welke deze beneden den wind kon innemen, heeft veel bijgedragen om het verder overslaan der vlammen te voorkomen. Het hoofd onzer gemeente heeft met den meesten ijver aan het tekeer gaan van het gevaar deelgenomen en is tot den volgenden morgen op de plaats des onheils tegenwoordig ge weest. De oorzaak van den brand, alsmede de plaats waar die is ontstaan, schijnen nog niet met zekerheid bekend te zijn. Nog schrijft men ons van daar: De feestdag alhier belooft bijzonder luisterrijk te zijn. Door belanghebbenden en belangstellenden is eene aanzienlijke geld som daarvoor bijeengebragtprachtige prijs en premie zijn voor de harddraverij aangekocht, een flink muziekkorps is geëngageerd om zich gedurende den dag te doen hooren en deel te nemen aan het concert door den Noordhollandschen zangersbond (ruim 100 personen sterk) te geven, en eindelijk zal ook het vuurwerk, dat van vorige jaren verre overtreffen <loor stukken van grootere afmetingen, zoodat Schagen er Donderdag a. s. zal uitzien, niet als eene plaats, die, gelijk Cornelius in uw blad heeft beweerd, wordt uitgemergeld, maar als eene gemeente die welvaart en vrolijkheid beide in pacht heeft. Men schrijft uit Zijpe, 4 September: Men verneemt, dat in het begin der a. s. maand October een lid van het departemeut Zijpe der maatschappij tot nut van 't algemeen, het feest zal vieren van zijn 60jarig lid maatschap dier maatschappij. Dit zal vermoedelijk wel het eenig voorbeeld zijn, gedu rende het bestaan der maatschappij, welke thans ruim 14000 jeden teld. De algemeene vergadering der //Ned. Yereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank" wordt den 28 en 29 Sept. te Amsterdam gehouden. De Gron. courbevat de volgende opmerking. //Bij de a. s. verpligting om bij maten en gewigten gebruik te maken van de nieuwe of systematische benamin gen, zal de regering op vrij wat moeijelijklieden stuiten. Het is toch bekend, hoe ongaarne men zich in zulke gevallen schikt, hoe gehecht men aan de gewoonte blijft. Zoo hoort nieu zelfs nu nog van duiten, stooters, schellingen, daalders, enz. spreken, ofschoon de invoering der centen en nieuwe munten reeds meer dan 50 jaren oud is. En hoe algemeen is nog het gebruik van voet, van roede, morgen enz. Het zou toch wenschelijk wezen, dat er eens eindelijk éénheid en gemakkelijkheid kwam Maar nu moet men ook conse- kwent wezen en de ilesschen en kruiken afschaffen, als zij niet een Ned. kan of liter of een halve kan, dat is vijf deciliters, bevatten. En zoo is het ook met botervaten, met olievaten, met vischtonnen, kortom met allerlei gewigten, met allerlei lengte-, vlakte- en inhoudsmaten. Denkt men daar wel aan?" Be Tijd bevat een tweetal artikelen over de afschaf fing der kermis. Zij is het eens met de Rolt. Ctdat de kermissen verdwijnen moestenmaar ziet op tegen de be zwaren. Overigens is het niet waardat de kermissen zooals ze nu zijn overblijfselen mogen heeten uit de mid-. deleeuwen. Het Vadertdat de Tijd gaarne leest, kan zich* schijnt het, met die beschouwingen wel vereenigen. Het Handelbl. echter miuder. Het insinueert de Tijdeens uit echte" stukken te bewijzendat de kermissen geen nasleep van de middeleeuwen zijn "Wij vinden die quaestie niet alleen zeer vermakelijk, maar zelfs bijzonder tc Vordre du jour! Weldra kunnen wij hier de proef op de som nemenof de kermis boven en onder de ^volksvermaken" staat. Ernstige studie Het Vaderland behandelt de politie in Nederland; waarop vooral de ongeregeldheden te Rotterdam nader de aandacht hebben gevestigd. De politie mist eene goede regeling, omdat zij geene wet telijke regeling heeftterwijl het groote publiek den werkkring der politie in den staat niet genoeg beprijpt. Zelfs de man, die te Rotterdam den toon gaf aan de ongeregeldheden predikte gehoorzaamheid aan de politiealleen wanneer de politie hare bevoegdheid overschreedmoest men zich tegen dat driest geweld op ordentelijke wijze verzetten. De massa hoorde meer naar den raad van verzet, dan naar dien van ordentelijkheid. Gehoorzaamheid aan de politie is door art. 209 Wetb. v. Str. voorgeschreven; het belang daarvan moeste door iedereen begrepen worden. Maar dan behoort aan den burger voldoende gelegenheid gegeven te worden, om regts- voldoening te verkrijgen tegeuover magtsoverschrijding der- politie, een punt, dat natuurlijk bij eene politiewet te regelen valt. tn afwachting der lang verbeide politiewet moet de praktijk hier ten goede werken. De plaatselijke- en garnizoens-commandanten zijn door den Minister van Oorlog geautoriseerd jongelingen van 15 jaren oud en niet kleiner dan 1,5 meterals tamboer of hoornblazer bij de iufanterie voor het regement hnnner keuze aan te nemenongeacht of daarbij militairen van die cate- goriën al of niet ontbreken. De hoogleeraar de Vries is teruggekomen van zijn denkbeeld om het rijden met een vélocipède wielen te noemendaar het werkwoord wielen reeds in een anderen zin gebruikt wordt. Hij wil het frequentativum wieleren aannemenhet voertuig zelf wieier en den berijder wiele- naar noemengelijk het Handelsblad aangaf Woensdag trouwde te Harderwijk een zonderling paar, dat even voor de trouwplegtigheid op het raadhuis moest verschijnen, wegens fameuse vechtpartijen in hunne bruids dagen, welke ongeregeldheden veroorzaakten. Die nobele lui trouwden evenwel, zeker in de hoop dat 't voortaan beter zal gaan. Hun huwelijksreisje zal zijn, eenige dagen te za- men genoegelijk in de doos door te brengen, kosteloos logies, enz. Volgens de N. Kamp. Ct. heeft te Harderwijk een corporaal, bestemd voor O. I., voor een pas aangeworven persoon, die zijn handgeld ontvangen had en daarvan f100 aan zijne oude moeder wilde sturen, voor laatstbedoelde den brief gereed gemaakt, maar in plaats van het bankbiljet daar een stuk uit een Stuiversmagazijn ingevouwen. Het bedrog werd natuurlijk spoedig ontdekt, de nog jeugdige misdadiger bekende, en zal nu, in plaats van naar O. I. te trekken, zeker een minder aangenaam verblijf moeten betrekken. Een Belgisch te Gent uitkomend weekblaadje, dat gaarne zijn lezers op de hoogte der thans dagelijks nieuw bekend wordende kloosterschandalen wil houden, ziet zich daarin verhinderd door beperkte ruimte en ook doordien die kloostergeschiedenissen een haut gout hebben, die de lezing daarvan door iedere moeder aan hare dochter zou doen ver bieden. Om aan het dubbel bezwaar te gemoet te komen zal het blad wekelijksch een extra nomraer voor mannen uitge ven en behoudt het zich voor 't ergste in het Latijn mee te deelen. Ziehier waar, volgens de Cosmosde oude schoenen blijven. Men snijdt ze in stukjesstelt ze gedurende een paar dagen bloot aan eene chloor- en zwavel verbinding. Wanneer het leer zeer hard geworden is neemt men het er uitwascht hetlaat het droogen en stampt het tot poeder. Dan stort men dit poeder in een mengsel van klevende gom en giet deze pap in mallen van kammen knoopenhechten van messen of scheermessen en duizend andere dingen. Een dag van een Amerikaansch meisj'e naar de mode ■wordt door eenAmerikaansch schrijver aldus gecarricaturiseerd 's Avonds gaat zij naar de komedie en naar twee partijen en verovert op ieder van beide drie harten; den volgenden dag slaat zij drie aanzoeken om haar hand af, neemt er twee aan en schrijft drie nog Ioopende engagementen af, leest daarop vier romans, schrijft twee brieven en 100 invitatie billetjes, studeert een uur op de piano, maakt zich een nieuw kapsel, ontbijt 's morgens en dineert 'smiddags, wandelt op de pantoffelparade, koopt 2 pond Franscne kandij en peuzelt die op, gaat te paard naar de buitensocieteit met een van haar twee aanstaanden en wandelt eindelijk terug met den ander.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2