BURGERLIJKE STAND DER GEBEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. ADVERTENTIES. fe Schagen Harddraverij, Concert, Vuurwerk. Suez-kanaal. De directie der Suez-kanaalmaatscbappij zendt een reglement van scheep vaart op het Suez-kanaal alsmede een circulaire waarin wordt te kennen gegeven, dat genoemd reglement den 21 Nov. in werking zal treden; ge durende de feestelijkheden van 17 —20 Nov. zullen alle bandels- en oor logschepen van de verplichting tot betaling van den transito-tol ontheven zijn. Met 21 Nov. wordt het tarief toegepast. Aan dit reglement ontleenen wij o. a. de volgende bepalingen De vaart op het kanaal is vergund aan schepen van alle nationaliteiten mits hebbende niet meer dan 7.50m. diepgang. Het is aan stoomschepen geoorloofd, door het kanaal heen te stoomen zeilschepen, meer dan 50 ton metendezullen echter gehouden zijn zich te laten slepen waarvoor de maatschappij reeds een dienst heeft opgerigt. Het maximum van snel- heed is bepaald op 50 kilom. per uur. Elk schipeen tonnemaat van 100 te boven gaande zal gehouden zijn een loods van de maatschappij aan boord te nemen. Zoodra een schip te Port-Saïd of te Suez voor anker gekomen is, zal de kapitein zich aan het bureau van doorvoer doen inschrij ven en aldaar de loods-, sleep- en doortogtgelden storten alsmede de noodige inlichtingen geven. Bij het inkomen in 't kanaal zulleu de ra's gebrast en twee ankers aanwezig moeten zijn, gereed om op het eerste bevel van den loods te worden uitgeworpen Des nachts zal men de reglementaire vuren moeten branden, en aan den voorboeg een man op den uitkijk moeten hebben. Elk stoomschip is gehoudenbij het omgaan van bochten, of de nadering van schepen als anderszins door middel der stoomfluit een signaal te geven. Twee schepen in tegengestelde rigtiug loopendezulllen hun snelheid moeten verminderen of stoppen elk aan den kant van het stuur boord den oever houdende. Schepen die genoodzaakt zijn in het kanaal te blijven liggen, zullen des daags signalen moeten hijschen en des nachts licht branden. Het is verboden in 't kanaal te ankeren zonder hooge noodza kelijkheid. Eveneens is het verboden voorwerpen in 't kanaal te werpen en daarin gevallen voorwerpen weder op te visschen. Van een en ander zal door den loods aan 't naaste station rapport gemaakt worden. De te storten gelden worden berekend naar de werkelijke tonnemaat der schepen die tot nader orde naar de aanwijzing der oflicieële papieren aan boord zal berekend worden. Het doorvaartregt van de eene zee naar de andere be draagt 10 fres. per ton inhouds en even zoo veel voor eiken passagier het het sleeploon bedraagt 2 fres. per ton; het ankergeld te Port-Saïd te Ismaila en op de reede 'van Suez bedraagt voor den tijd van 24 uren 2 centimes per ton. De loodsgelden worden berekend naar den diepgang van het schip. In geval van oponthoud aan een der stations zal de loods aan boord blij vende, 20 fres. per dag kunnen eischen. 3!nge3ant)cn. De Redactie onderschrijft niet altoos degevoelens der inzenders. Geachte Heer Redacteur Voor onderstaand s. v. p. een plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij het militairconcert, gisteren avond door het voortreffelijk muziekkorps van het 7e regement infanterie alhier gegeveu, in de sociëteit de Eendragt, is het helaas alweder gebleken hoe weinig gevoel er nog voor het schoone en goede, bij een groot deel van Heldersch jeugdig publiek huisvest. Bij de uitvoering van het le nummer van het programma, was het, om het gejoel en geschreeuw der jeugd, bijna onmogelijk iets te hooren. Het korps moest de muziek in een der zalen van genoemd sociëteitsgebouw voortzetten. Dit lokte eeu aantal muziekliefhebbers die het voorregt niet hebben lid van straks genoemde sociëteit te zijn, naar den zeedijk, alwaar men inderdaad meer genot kon gehad hebben dau de toehoorders in de zaal. Maar de eersten hadden buiten den waard gerekend; het voorgestelde genot werd daar op brutale wijze vergald door eenige jongelieden van beiderlei kuane, die, naar hunne kleeding te oordeelen, tot deu deftigen burgerstand behoorden. Door een buitensporig gelach en laf gewawel, door een onop houdelijk nablerken van de muziek en niet zelden, door zeer onwelvoegelijke gedragingen, was het ook hier onmogelijk iets te hooren. Diezelfde onverschilligheid of gevoelloosheid openbaart zich ook telkens wanneer de verdienstelijke muziek van het koninklijk instituut der marine voor het sociëteitsgebouw der marine zich doet hooren, dan wordt de muziek schier uitgedoofd door het gejoel en getier der lieve jeugd; en dan bogen wij, God betere het, nog wel op het bezit van zangscholen, en al lerlei zang- en muziekvercenigingen, er valt helaas, nog niet veel te stoffen op de vruchten die zij afwerpen, men ziet en hoort nog te veel jongelieden langs den weg, die met wijd opgespalkte kaken de walgelijkste en zede looste kermisdeunen uithalen. In dat opzigt zijn we hier zeker nog honderd jaar bij andere steden in ons vaderland ten achter. Enkele weken geleden waren wij in het Haagsche bosch, om de muziek van deu eenigen Dunkier te hooren. Honderde toehoorders van allerlei stand eu rang waren daar bijeen gehoopt, en toch niet één enkele noot van de schoone muziek ontging ons oor, zóó stil, zóó ingespannen was het publiek. Datzelfde ontdekten wij dezer dagen in Amsterdam, by gelegenheid van ecno heerlijke muziekuitvoering op het terrein voor het Paleis van Volksvlijt. Duizenden en duizenden waren daar huiten de afsluiting opeengedrongen en toch heerschte er bij iedere uitvoering eene bewonderenswaardige stilte en aandacht. Het is te hopen dat onze zoo flinke politie, bij volgende gelegenheden van dien aard, termen moge vinden om dergelijke jongelieden, wier eenige liefhebberij bestaat in zouteloos gewawel en brooddronkenheid, te verwijde ren, opdat zij het onschuldig genot van anderen niet vergallen. 6 September. P. Mijnheer de Redacteur Het schoolverzuim wekt overal de aandacht. Het is eene ziekte, die zich overal verspreidt en even als de aardappelziekte alles ongezond maakt. Ook hier is het schoolverzuim aanmerkelijk. Velen gaan goedsmoeds naar de school maar komen dikwijls niet binnen de raureuzij die er binnen ko men varen er wel beter bij, wat het onderwijs aangaat, maar zoodra zij er buiten komen, maken zij zich schuldig aan alle soorten van baldadigheid. Houdt het onderwijs of het toezigt op, zoodra de school uit is? Onze Pruisische broeders begrepen de schoolkwestie en bevonden er zich wel bij. Onze andere naburige natiën volgden den anderen weg en bevonden er zich slecht bij. De vraag is dus kau men het schoolgaan verpligtend maken of moet het worden overgelaten aan de ouders of voogden. De onafhankelijkheid der natie laat niet toe, 'lat zij tot den schoolgang harer kinderen geforceerd worde, maar dan mag toch do staat verlangen dat de bevolking uit ordelijke burgers zij zameugesteld. Waar is dan de school dwang toe noodig zal iemand zeggen. Het is om hen, die nalatig zijn, die er minder om geven, te noodzaken hunne kinderen naar school te zen den, tenzij goede redenen zulks verhinderen. Er worden mogelijk wetten vereischt om het geregeld schoolgaan te bevor deren of vast te stellen. Een kind, dat behoorlijk onderwezen, een jongeling wordt, zal niet alleen voorspoedig zija, maar kan tot eiken stand opklimmen. Maar zou de oorzaak niet daarin zijn te zoeken, Mijnheer de Redacteur, dat sommige onders hunne kinderen niet wijzer willen hebben dan zij zeiven zijn. Sommigen zijn er wel meê vereerd en gevleid tegenover vreemden, maar inwendig toch beschaamd Dat behoort veranderd te worden. Nog iets Het onderwijs door do gemeente gegeven is liberaal en laat weinig te wenschen over. Maar van waar ontstaat bij den onderwijzer en den leerling dikwijls zoo weinig overeenstemmiug, die het leven voor beiden onaangenaam maakt De onderwijzer heeft natuurlijk de hoofdtoon, en deze is wel eens kwetsend voor den gevoeligen leerling, die toeh met zachtheid moet geleid en gewezen worden. Hij gevoelt vrees of antipathie, die wel eens zoo ver zich uitstrekt, dat het onderwijs voor den leerling van geene waarde is. Hij beelt zich in beledigd te zijn cn wil zich wreken door ver keerde antwoorden of slordig werk. Wij kunnen niet in lange beschouwingen treden omtrent de oorzaken van het schoolverzuimlange en groot uitgewerkte opstellen zijn er zooveel ge schreven, dat het somtijds moeijelijk is die bij te houdeu. De inspecteur laat ze binden en zet ze in zijne bibliotheekeen ander legt ze ter zijde, nadat hij twee kolommen cijfers heeft nagezien de burger die er het meeste be- laug bij heeft, leest ze in het geheel niet en weet er ook weinig van, om dat die geschriften te veel uitgewerkt zijn en niets voor hem te denken overlaten. Denken, dat is het regte woord, de jongen moet leeren denken en daartoe moet bij opgeleid worden. Wanneer hij dat eerst leert dan zal hij inzien wat nuttig eu noodig is, en eenmaal man geworden, zal hij van geen schoolverzuim willen weten eu wel deugdelijk de opvoeding behartigen van de zijnen. H. A. P. Van 27 Ang. 3 Sept. 1869. ONDERTROUWD A. de Wit, werkman, 28 jaren en M. van de Graaff, 20 jaren. L. Mannie, matroos hij de marine, 28 jaren eu M. van Es, 19 jaren. J. Klein, werkman, 2S jaren en M. J. Holm, 26 jaren. J. van Saarloos, zeeman, 28 jaren en M. A. J. Bruijn, 26 jaren. GEHUWD: B. Gaijkema en E. Disper. J. Rooders eu M. Rietvoort. A. Agema en M. Groot. C. Bijl eu M. Rieken. H. N. Base en M. A. Easol. BEVALLEN: J. van Vliet geb. Boon, D. E. Duran gcb. Blok, Z. N. Zwaan geb. Breet, D. H. Koole geb. Bekiuk D. A. M.D. Sturk geb. Schmidt Z. J. Blokhoff geb. Paauw, D. M. Steeman geb. do Groot, Z. A. E. van Gijzen geb. Hecres Z. C. G. Hoop geb. Smits, D. M. J. van Biemen geb. Schoeumaker, D. C. B. van Nes geb. Dech, D. R. Zon geb. Dalmeijer, Z. C. Kraft geb. Ligthart, D. S. C. Schol geb. de Haan, Z. A. van der Ploeg geb. van Twisk, D. E. C. Winter geb. Bosch, Z. OVERLEDEN: M. H. van Hemert, 4 maanden. J. Brandt, 39 jaren Levenloos aangegeven 2. Van 1—31 Aug. 1869. ONDERTROUWD Jan Kuiper, zeeloods, 25 j. en Christina Rijkeboer, 24 j. GEHUWD Siebrand Stobbe en Klazina van Rees. Jan Rotgans cn Nienke Menuo. Willem Zuijderhoudt en Martje Stada. GEBORENMaria, d. van Jan Sipkes de Jong eu Neeltje Knijper. Jan, z. van Daniël Hendriks Stobbe cn Neeltje Volkerts Grol. Pran3, z. van Frans Cornelis Swart en Maamke Pieters Pronker. Trijntje, d. van Jillcs Jacobs Bos cn Trijntje Jans Winter. Pieter, z. van Jan Teckes Bloem en Trijntje Pronker. Dirk, z. van Cornelis Ariens Roggen en Neeke Jelles Cupido. Jacobus, z. van Pieter Altena en Klaaske Rccdcker. Teuntje, d. van Reltje ltuize eu Martje Bakker. Cornelis, z. van Jemke Dirks Pais en Grietje Jacobs Stada. Japke, d. van Doekc-Aiiens Roos en Martje Laas Roos. Klaas, z. van Willem Rijkeboer en Elisabeth Swart. OVERLEDEN: Marij Jans Mier, geh. met Berend Berends de Haan, 45 j. Jacobus Altena. 3 d. .Runkje Oepkes Reus, wed. van Klaas Jans «*an der Borgb, 62 j. Antje Andries Bos, geh. met Jan Ariens de Boer,53 j. STAAT van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden dooi' het postkantoor te den Helder, gedurende de 2e helft van Julij 1869. P. C. M. de Haas, Engeltje Visser, D. v. d. Zeeland, E. van Berkum, H. de Jong, Geijs, Vrijling, S. Abbenes, Andringa, li. Kemper, Judels, to Amsterdam; L. Struikers, Ematil, C. Ilellema, Haarlem; van Dijk, Harlin- gen; G. Nolbers, Nieuwediep; E. Stoffers en Zonen, Nootenboon, Zwolle. De Directeur D E K E T H. 270ste STAATSLOTERIJ Derde Klasse. Eerste Trekking. No. 7866 f25,000; no. 3584 f 5000; no. 2429 f1500; no. 1326 f 1000 no. 15815 f200; no. 3327, 8217, 8423, 19781 ieder f100. MAUKTBIilUGTEN. ALKMAAR, 4 Sept. Aangevoerd 7 Paarden f 35 a 140, 24 Koeijen f140 il 210, 16 nuchtere Kalveren f 8 a 21, 189 Schapen f9 a 32, 5 Geiten f4 a 6, 70 magere Varkens f 16 a 40, 220 Biggen f 8 a 14, Boter per kop f 0.60 0.70. HOORN, 4 Sept. 82 mud Garst f5 a 7.25, 78 mud Haver f3.75 a 5, 40 mud Graauwo Erwten f 17 a 18, 39 mnd Vale Erwten f8.50 a 15, Mosterdzaad f21 ii 21,50, Karweizaad f 25.50 a 26.50 per mud; 35 Paarden f70 a 250, 14 Koeijen f120 a 200, 365 Schapen f 15 a 29, 12 Kalveren f9 a 16.50,60 Varkens f 16 a 24 50, 4 Zeugen f35 a 52, 145 Biggen f7.50 a 12.50, 90 Kippen f 0.35 a 1 per stuk. 13350 Kipeijercn f2.70 a 2.90, per 100 stuk, 2220 kop Boter f0.50 a 0.57 per kop. 550 mud Aardappelen f2.50 a 3 per mud, 5000 kilo roode Aalbessen f8.50 a 9 de 100 kilo, 40 manden Appelen 2.80 a 3.1900 manden Peren f 0.60 a 1 per mand. Donderdag 9 September vertrekt van hier do Oostindische landmail via Marseille. oj» Donderdag 9 September e. k. Breeder bij Billetten omschreven. JDE EEEST-COMMISSIE.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3