3(n0e5oni3cn. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. BURGERLIJKE STAND DEU GEMEENTE VIERINGEN. mon van der Aa, C. J. Marinkelle, P. Holtzapffel en B. T. W. van Hasselt de adelborsten le kl. W. H. van Braam, M. J. P. Westveer, L. C. Koster en H. van der Sande de offic. van adm. 3e kl. H. Kits van Heijningen, F. D. Clarkson en T. H. A.Pool; de adjunct-admin. D. J. van Oosterzeede scheepsklerken W.A. vae Ouwerkerk, K. J. van den Busscke en F. Lensingop Zr.Ms. Wachtschip te Hellevoetsluis de luits. t/z le kl. G.Door- man en D. J. A. D. van den Steen op Zr. Ms. Wachtschip te Amsterdam de luit. t/z 2C kl. J. Schouw Santvoortop Zr. Ms. monitor Heiügreleè de luits. t/z. 2e kl. P. M. W. T. Kraijeiihoff van de Leur en C. Hoftmanop Zr. Ms. monitor Tijger de luit. t/z 2° kl. J. Ilarcmakerop Zr. M. ramschip Buffel de luit. t/z 2® kl. F. J. Beekman. De luit. t/z le kl. G. F. Servatius, de luit8, t/z 2e kl. J. W. F. ridder Heijsen van Kattendijke, H. H. Bowles, de officier van gezondheid 2e kl. W. F. Meyboom, en de offic. vau adm. der 2e kl. J. A. Kruijt, laatst behoort hebbende tot het eskader in Oost-Indië en vau daar teruggekeerd worden op non-activiteit gesteld. Heden morgen is van hier vertrokken het stoomschip Citadel van Antwerpenmet bestemming naar Amsterdam, om aldaar verder voor Zr. Ms. dienst in gereedheid gebragt te worden. Met ingang van 1 September zijn bij het kader der dienstdoende artillerie-schutterij benoemd: tot sergeant-ma joor de heer P. Cornelissen, en bevorderd tot sergeant de korporaal C. Kijkers; tot fourier de korporaal A. Tegeltot korporaals de schutters D. van Zwijndrecht, J. H. Kater, ■J. C. Moller, A. Nicolai en J. Snooij. Bij het te Breda gehouden her-examen van de aspi ranten naar cene plaatsing als kadet op de Koninklijke Militaire Academie zijn van de 22 aspiranten 15 toegelaten. Schagen9 jaarfeest heeft gister weder in volle luister .plaats gehad' Wij zullen daarvan in een volgend nommer een meer uitvoerig verslag mededeelen. Thans zullen wij ons •alleen bij het volgende bepalen: Het programma was zamengesteld als volgt: Des morgens ten 10 ure, ontvangst van- en optogt met karmoniemuzijk vau af het Spoorweg-Station door de ver schillende Liedertafels met hare bauieren; des middags ten 12 ure, begin der Harddraverij, opgeluisterd door harmo- niemuzijk en na het eindigen daarvan optogt der winners van-prijs en premie, voorafgegaan door de muzijk; des namiddags ten 4 ure, uitvoering der Zangstukken in de groote kerk te Schagen; des avonds ten 9 ure, afsteken van liet Vuurwerk. Aan de harddraverij werd deelgenomen door 8 paarden, de prijs werd behaald door G. Barendrecht van Barendrecht {Zuidholland), met de blaauwe bles Wissebereden door J. de Boer en de premie door J. Waal van Spanbroek, met de bruine bles Snipbereden door C. Broers. En laat ons hier bij voegen als eene groote zeldzaamheid bij het toe wijzen van prijzen en inzonderheid bij die van harddraverijen, dat dit zonder eenig dispuut tusschen de jury en belang hebbenden heeft plaats gehad. De toevloed van feestvierenden den geheelen dag door was onbegrijpelijk grootdie met de treinen van Alkmaar ■en Helder des avonds ten ongeveer 6 en 7 uur nog verder weid aangevuld. Het gunstige weder heeft hiertoe onge twijfeld veel bijgedragenwaaraan het gunstig succes van het vuurwerk dan ook te danken is. Van Texel 8 Sept. schrijft men ons het volgende: Heden heeft alhier de eerste tentoonstelling van Paarden, Runderen en Schapen, van wege de afdeeliDg Texel der Holl. Maatschappij van Landbouw plaats gehad. Deze eerste tentoonstelling heeft het bewijs geleverd, dat men algemeen belang stelt in iets wat tot bevordering van den veeteelt kan strekken, daar door vele veehouders hun beste vee was aangebragt, om tegen elkander te wedijveren, cn daardoor blijken gaf van sympathie voor de zaak. Door de zorg van het gemeentebestuur was het Marktplein aan den Burg behoorlijk afgezet en van het benoodigde aan tal hokken voorzien, reeds vroegtijdig werd het vee daarin geplaatst, en ten 10 ure kwamen H. H. keurmeesters, zijnde elders woonachtige veehouders, daartoe door het Bestuur der Landbouw uitgenoodigd, ten einde als onpartijdige mannen uitspraak te doendeze was als volgt No. 1, voor twee ooilammeren van zuiver Texelsch ras, na 20 Maart 1869 geboren, le prijs f3 P. K. Bremer, 2e prij3 getuigschrift A. Kievit Cz.No. 2, voor twee ooilammeren van gekruist ras, na 20 Maart 1869 geboren, le prijs f3 C. Keijser Pz., 2e prijs getuigschrift C. Keijser Pz. No. 3, voor een ram van zuiver Texelsch ras na 20 Maart 1869 geboren, le prijs f3, A. Kievit Cz., 2e prijs getuigschrift B. Lap. No. 4voor een ram van gekruist ras na 20 Maart 1869 geboren, eerste prijs f3 S. P. Koning, 2e prijs getuig schrift P. P. Boon. No. 5, voor twee ooischapen van Texelsch ras, in 1868 geboren (Enterlingen) le prijs f3 P. K. Bremer, 2e prijs getuigschrift Sn. Keijser. No. 6, voor twee ooischapen van gekruist ras, in 1868 geboren (Enterlingen) le prijs f3 C. Keijser Sz., 2e prijs getuigschrift C. Keijser Sz. No. 7voor twee vette schapen van Texelsch ras, le prijs f3 IJ. Koppen, 2e prijs getuigschrift B. Lap. No. 8, voor twee vette schapen van gekruist ras, le prijs f3 II. C. Dijt, 2e prijs getuigschrift C. Keijser Sz. No. 9, voor twee melk gevende schapen van Texelsch ras, le prijs f3 P. Jz. Witte, 2e prijs getuigschrift P. K. Bremer. No. 10, voor twee melkgevende schapen van gekruist ras, le prijs f3 Jan Jb. Roeper, 2e prijs getuigschrift P. P. Boon. - No. 11, vooreen ram van Texelsch ras, onverschillig van welken leeftijd, le prijs f3 Jb.C.Koorn, 2e pr. getuigs. niet toegekend.No. 12, voor een ram van gekruist ras,'onverschillig van welken leeftijd le prijs f3 K. D. Bakker, 2e prijs getuigs.JC. Keijser Sz.No. 13, voor eene melkgevende koe, le prijs f 6 P. K. Bremer," 2e prijs f3 en getuigs. Jan D. Bakker. No. 14, voor^eene vette koele prijs f6 Jb. Dijksen, 2e prijs f3 en getuigs. P. Lange- veld. No. 15, voor een gelde vaars, niet voor 1867 geboren le prijs f4, Wed. P. Dijksen, 2e prijs f 2 Sn. Keijser. No.16, voor een schet, geboren in 1868, le prijs f3 P. K. Bremer, 2e prijs getuigschrift S. Key ser. No. 17, voor een span ploeg paarden (opgetuigd) le prijs f10 A. Kievit Cz.2e prijs f5 H. Bakker Wz. No. 18, voor een veulen, niet voor 1869 boren, le prijs f 3 W. Koning, 2e prijs getuigschrift P. Kui per en S. Keijser. No. 19, voor een tweejarig paard, le prjjs f5 P. Lange veld, 2e prijs f2 Jb. L. Brans. No. 20, voor een driejarig paard, le prijs f5 niet toegekend, 2e prijs f2 Aria Bakker.No. 21, voor een dekhengst, le prijs f5 Wed. M. Langeveld, 2e prijs B. Lap. No. 22, voor een stier, le prijs f5 J. Hopman, 2e prijs B.Lap. Bovendien wordt een getuig schrift bij iederen eersten prijs gevoegd. De tentoonstelling was druk bezocht, zoo door ingezetenen dezer gemeente als door van elders overgekomen belangstel lenden. Algemeen vernam men dan ook den wensch dat deze eerste tentoonstelling een volgend jaar mogt worden hervat; daardoor zal onder de veehouders een naijver worden opge wekt om meer en meer zich nog op verbetering van den vee stapel zich toe te leggen. Men schrijft ons van Enkhuizen dd. 8 Sept. het volgende: Het buisschip Johanna Margaretkavan de reederij de heer Stellingis binnengekomen met 84 ton haring. De berigten der drie schepen, die nog voor de eerste reis uit zijn, waren zeer ongunstig. Be Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer Heer Redacteur Gij zoudt nxij zeer verplichtenals gij onderstaande regelen ia uw ko lommen opneemt. Het is wel zeer te bejammerendat er altijd lieden zijndie er behagen in scheppen, door eeDe verkeerde voorstelling'van zaken, anderen in onge legenheden te brengen. Nog meer te bejammeren is het, dat het publiek niet altijd met personen en omstandigheden genoeg bekend is, om een juist oordeel te vellen maar vooral om in aanmerking te nemen wie de zaak voorstelt. Dit is de opmerking welke ik maakte, toen ik in de Heldersche Courant van Woensdag 8 Sept. 11. het ingezonden stukje las van den heer P., aan gezien ik in dezen wel met personen en omstandigheden bekend ben weet ik, ook., dat de heer P. tot die menschen behootf welke ik boven noemda want ook hier worden de zaken verkeerd voorgesteld, of liever worden on waarheden gedebiteerd. Toen bet muziekkorps van het 7e reg. inf. 11, Zondag vóór het gebouw de sociëteit „de Eendragt" speelde, was het zeer wel mó gelijk, zell's op behoorlijken afstand, de muziek te genieten, zoodat de mu- ziekauten ook niet om het rumoer naar binDen behoefden te gaan. Wij gelooven dat het vertrek der muziekanten naar binnen aan de slechte ver- licbting buiten was toe te schrijven. Verder klaagt de heer P. over de brutale wijzewaarop zijn muziekaal genot op den dijk is gestoord gewordendoor eenige jongelieden uit den fatsoenlijken burgerstand. Ook hier spreekt mijnheer P. bepaald onwaarheid. Niettegenstaande de jongelieden in kwestie lachten en waarom zouden zij uitgestreken gezichten zetten hebben wij van de geheele muziekzelfg van de solopartijën, geen enkelen toon behoeven te missen. Het Babierken der muziek heeft zeker alleen iu het brein van den heer P. zelf plaats gehad. Wat nu het overige der beschuldiging betreft, zou het mijnheer P. zeker zeer moeijelijk vallen „onbetamelijke gedragingen" te formuleeren. En dan spreekt mijnheer P. nog van genot verstoren op eene brutale wijze. Als er iemand is die het genot op eene bndale wijze gestoord heeft, Mijnheer P., dan zijt gij da* zelf. Of hebt gij niet door uwe woorden woorden welke geen fatsoenlek rnenscb gebruiken zal, eeDige fatsoenlijke dames beleedigd? Indien gij uw stukje met uw naam onderteekend hadtzou ik mij de moeite niet gegeven hebben uw geschrijf te beantwoorden want dan had iedereen goweten wie genoemd stukje geschreven heeft, cn daarnaar de waarde er van kunnen beoordeeleu. Thans echter voelde ik mij gedrongen voor de eerste en laatste maal de pen tegen u op te nemen ten einde verkeerde opvattingen te voorkomen. Ik geloof te kunnen zeggen: door den balk die in cw oog is, meent gij splinters te ontdekken in het oog van onderen, waar zelf geen stofje is te vinden. De door u geblameerde jongelui zullen zich zeker troosten met de versregel. „Het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen. Helder, 9 Sept. 1869.R. M. RETEIP. Van 2 9 September. ONDERTROUWD en GETROUWDGeene. GEBORENCornelis, zoon van Pieter Kalis en Heintje Zegel. OVERLEDEN Dirk Leen, 23 dagen, zoon van Coanelia Lagerveld en wijle Jan Leen. Cornelis Boogaard, 49 jaren. Gedurende de maand Aug. 1869. ONDERTROUWD en GETROUWDSimon Jsz. Klein en Maartje Lont. GEBOREN Dirk, zoon van Jb. Mulder en Maartje Snooij. Guurtje, dochter van Arijaantje ter Keur. Jan, zoon van M. Koorn en Grietje Wagemaker. Arijaantje, dochter van Jb. Wigbout en Neeltje Tijsen. OVERLEDEN Geene. MARKTBER IGTEN, SCHAGEN, 9 Sept. 2 Paarden f 60 100, 6 Stieren f70 200,15 Magere Gelde Koeijen f 80 tl 140, 6 Vette Gelde Koeijen f160 260, 10 Kalfkoeijen f120 n 160, 3 Vaarsen f 60 a 90, 6 Nuchtere Kalveren f 10 18, 260 Magere Schapen f 12 a 20, 140 Vette Schapen f22 a 28, 70 Lammeren f 10 a 14, 4 Bokken en Geiten f 1.50 a 5, 12 Magere Varkens f 14 a 24, 30 Biggen f8 a 10, Konijnen 20 a 70 ets. Kippen f 0^45 a. 1.Boter f0.85al.10, per NP. Kaas, 20 a 30 ets. per NP., Kipeijeren f 2.70 a 2.80 per 100 st.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2