Gisteren morgen, omstreeks 11 ure, is een ingezeten dezer gemeente, de heer A. Christophersen Skoppiim, zich met een jongeling P. Zoetelief, in een vlet bevindende, en niet tegen de hevige vloed kunnende opwerken, de haven achteruit "gedreven. Daar hij van Noorsche origine en welligt nog Noorsch onderdaan is, trok zich de Noorsche consul, de heer Haagsma, juist daar aanwezig zijnde, zich de zaak on- middelijk aan, en loofde eene som geld uit aan een visch- schuit, schipper Wakker, om de in nood verkeerende te redden. Die vischschuit mogt het dan ook gelukken beide personen, na eenige anstige uren te hebben doorgebragt, aan boord te nemen en omstreeks 5 ure, aan de Anna Paulowna Polder aan wal te zetten, van waar ze gisteren avond te 9 ure, tot groote vreugde van de hunnen, weder zijn geretourneerd. Aan den schipper Wakker is tot belooning een som van f 30.'ter hand gesteld. Dingsdag namiddag waren wij ooggetuigen van het volgende topneel: Het vaartuig Geertruida Hermannaalhier in de haven langs zijde van het barkschip Augusta in lading liggende en daarmede gereed, waren opvarenden bezig het nawerk te verrigten, om te vertrekken. De zoon van den schipper, tevens knecht, een oppassend jongeling van omstreeks 20 jaren, had bij het verrigen dier werkzaamheden het ongeluk uit te glijden en over boord te vallen de vader sprong dadelijk in de boot om hem ter hulp te komen. Een bewonderenswaardig blijk van moed werd bij deze gelegenheid aan den dag gelegd door den scheepsjouwer Arie de Graaf. Hij was werkzaam in het ruim van een in de nabijheid liggend schip; op het geroep: //een man over boord" begeeft hij zich naar het dek bedenkt zich geen oogenblik, maar springt van daar in de haven, trots een vliegende ebbe. Met groote inspanning zwemt hij den drenkeling na, grijpt, doch het mogt hem alleen gelukken de pet van dezen te vatten, terwijl de ongelukkige in de diepte verdween. De Graaf keerde troosteloos weder. Alle verdere pogingen tot het vinden van het lijk zijn tot nog toe te vergeefs, terwijl door den vader f25.is uitgeloofd. De jongeling was 20 jaren oud, genaamd Albertus van der Werf, tamelijk van lengte, ligt blond haar, ligte oogen, een lidteeken aan den hals (witte plek). Gekleed met ge lapte zwarte Engelsch leeren broek, blaauw wollen onderhemd, schoenen met nieuwe achterlappende vinder van het lijk gelieve zich te wenden tot den commissaris van politie eii waterschout alhier. Dingsdagavond is andermaal een treurig onheil in de haverf voorgevallen. De zeilenmaker B. Nierop, echtgenoot en vader van 6 kinderen, valt aan boord van het wachtschip door een luik naar beneden, en is aan de gevolgen overleden. Bij beschikking van den minister van marine van 14 dezer, no. 4-3, is aan den provoost in het vaste korps dek- -en onderofficieren P. L. A. Kouwen berg, toegekend de gouden medaille ter geheele groote, voor 50 jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Zr. Ms. monitor Bloedhondin aanbouw op 's rijks werf te Amsterdam, is in den namiddag van den 15n dezer met goed gevolg te water gelaten. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het •emeritaat van ds. J. C. Kindermann, Evang. Luth. predikant te Doetinchem, is door den kerkeraad het volgende drietal opgemaakt: ds. C. H. Kindermann, te Helder; E. A. W. Kicken, te Tiel, en C. H. Ter Laag, te Weesp. Uit Scheveningen wordt het volgende gemeld: «■Arie Schaap, stuurman op de bomschuit Anna Serena van de firma: J. Drayton Lee Co., deelt mede, dat hij den 14n dezer, des namiddags ten 4 ure, op drie uren af- stands in zee een Engelschen schooner heeft gepraaid met gekapte masten, de noodvlag hijscheude en te Londen te huis behoorende. Stuurman Schaap de noodkreeten vernemende van vier op het dek zich vertoonende matrozen, die druk bezig waren met pompen, was dadelijk gereed, door het verscheidene malen toewerpen eener lijn, hulp te bieden en de bemanning aan boord zijner pink op te nemen. //Zijn menschlievend hulpbetoon werd echter door den kapitein, die inmiddels op het dek was gekomen, afgewezen, te kennen gevende, dat hij zijn schip niet wilde en zijn volk het niet mogt verlaten." Van Petten wordt van 14 Sept. gemeld, dat den vo- rigen nacht voor de zeewering van de Hondsbossche gestrand en verbrijzeld is. eene met steenkolen beladen brik, hebbende op den aan het strand gedreven achterspiegel Aid-Sea/iam, terwijl op eene der hoofden eene boot gevonden is, waarop Aid-Blyth. (Vermoedelijk Aid, kapt. Boggiss, den 6 Sept. van Sunderland naar Schiedam vertrokken. Onder Schoorl is een flesch aangespoeld, waarin een briefje van den volgenden inhoud: //Aujourd'hui 2 xbre 1869 après une tempete affreuse a 45° Latitude sur 15° le navire Nemo de port Halant ayant une voie d'eau, s'est vu forcé de mettre ses hommes dan la Chaloupe et ne voyant pas possibilité d' arriver a la cöte recommande au Divin Createur le salut de son equipage. Thie. Men verneemt, dat het Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen behaagd heeft aan kapt. H. de Goede, voe rende het Ned. kofschip Jenne Nollende zilveren medaille voor burgerlijke verdiensten toe te kennen, voor het redden in het vorige jaar, in de Noordzee, van de bemanning der Noorsche kof Auwinate huis behoorende te Christiansand. Z. M. heeft tot Voorzitter der Eerste Kamer van de Staten-Generaal gedurende de zitting van 18691870 be noemd, den heer mi- J. A. Philipse, lid dier Kamer. In een vereenigde zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal, heeft de Minister van Binnenl. Zaken Don derdag jl., namens Z.M., de zitting 1868/69 gesloten. Te Arnhem zijn gevankelijk binnengebragt de opper wachtmeester v. d. H. en twee wachtmeesters, allen der rijdende artillerie en gedetacheerd te Deventer, verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan het arglistig verduisteren van ongeveer 10 mud haver. Men zegt dat een kanonier, die van een hunner arrest had gekregen, het geheim heeft aan het licht gebragt. De opperwachtmeester genoot een post van vertrouwen, en werd algemeen als stipt eerlijk aangezien De kamer van koophandel en fabrieken te Nijmegen heeft zich in een adres tot de regering en tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, om te betoogen, dat, wanneer werken van dien grooten omvang, als den 26 Aug. 11. voor de buitenhaven te Vlissingen, worden aanbesteed, aan de steenfabricatie en alle daarmede verbonden bedrijven een zeer gevoeligen slag wordt toegebragt, indien zij al riiet met oudergang worden bedreigd, wanneer dan bij de voor waarden wordt voorgeschreven, dat het metselwerk bijna geheel zal moeten vervaardigd worden van zuilen-bazalt, welke uit Pruisen wordt aangevoerd. De raad der gemeente Zwolle heeft besloten, aan den minister van oorlog mede te deelen, dat bezwaren van finau- ciëele aard verbieden, de voorwaarden aan te nemen, door de min. gesteld, om aldaar een kompleet bataljon infanterie in bezetting te leggen. De minister had behalve den afstand van eenige gebouwen, vertimmeringen verlangd, waarvan de kosten door den gemeente-architekt op f20,000 zijn geraamd, eene som die inderdaad voor het tegenwoordige voor de gemeente te zwaar is. Wij vernemen van goederhand, dat de berigteü, in buitenlandsche bladen voorkomende, aangaande het uitbreken van de veepest in Luxemburg, ongegrond zijn. Evenals in Nederland komen daar nu en dan gevallen van tongblaar voor. De storm van jl. Zondag heeft inzonderheid in Belgie en Erankrijk zijne kracht doen ondervinden. Te Doornik werd de tentoonstelling van boomen, planten en vruchten verwoest. Te Antwerpen is de Schelde uit hare bedding getre den. Vele schepen, die voor de reede lagen, zijn van hun anker geslagen. In de Vereeuigde Staten van Noord-Amerika zijn tot heden reeds meer dan honderd patenten voor uitvindingen en verbetering van vélocipèdes uitgegeven. Iemand die vé- locipède-rijles leert noemt men daar vdlocipèdagoog. Lady Palmerston, de echtgenoot van wijlen den grooten staatsman, is Zaturdag ochtend ten half tien ure overleden, in den ouderdom van twee en tachtig jaren. In warme be woordingen brengen de Engelsc'ne dagbladen hunne hulde aan de vele verdiensten, welke deze vrouw heeft verworven. De Grocereen Londensch blad, deelt het navolgende feit mede. Een koopman te Birmingham kocht een partij boter voor den hoogen prijs van 108 shillings per centner. Ten einde te onderzoeken of deze boter van voldoende kwaliteit was om te blijven liggen, deed hij eene hoeveelheid van 27 oneen scheikundig onderzoeken. Het resultaat was dat men bevond dat de boter bestond uitwater 4.05 oneen, zaagsel 0.68 oneen, meel 2.54 oneen, gewoon zout 1.60, china-clay enz. 0.43 oneen, reuzel en boter 17.70 oneen, kleurstof 0. Totaal 27 oneen. Volgens een berigt van den Moniteur heeft zich dezer dagen een onbekend persoon, in het pak van een arbeider, aan den hoofdingang van het paleis te Saint-Cloud vertoond, met verzoek om den keizer te sprekende schildwacht wilde hem niet doorlaten, doeh de onbekende wierp hem zand in de oogen en maakte van die oogenblikkelijke verblinding ge bruik, om in het binnenste van het paleis door te dringen. De gendarmes namen hem daar gevangen hij zeide den keizer te willen spreken. Bij den commissaris van politie gebragt en ondervraagd, zeide hij dat hij gek was. Dit gerucht bevestigd zich niet. Een Engelsch satyricus schrijft het volgende recept voor. »Hoe kan men zijne magen en vrienden het best pleizier doen Men ga voor een 15 a 20 jaar naar Indie, werke daar als een lastdierscharrele daar een grooten hoop goud bijeen, slepen dien mede naar het geboorteland, noodïge dan die ma gen en vrienden uit en zette hun de kostbaarste spijzen en de fijnste wijnen voor; voorts make men dan zijn testament, waarin zij tot eenige erfgenamen worden benoemd, legge zich vervolgens stilletjes neer en sterve en laten zich begraven Allen zullen dan lagchende zeggende overledene was eeo braaf man.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2