HELDERSCHE T. <aööerteivfte-6fnö. -- en Woensdag 22 September. M 868. Negende Jaargang. (©fficiËcl gedeelte. Jgiet-nffiriëel gedeelte. NIEUWSTIJDINGEN. 1869. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. De prijs der Adyertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor elfccn regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advcrteuticn intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. G IL T J E S. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is beschikbaar een stuk GEROOKT VLEESCHbinnen deze gemeente (Zeedijk) gevonden. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. De zitting 1869/70 van de Staten-Generaal, is gisteren geopend, in eene daartoe vereenigde zitting der beide Kamers. Z. M. de Koning plaatste zich op den troon en hieldterwijl de Prinsen naast Hoogstdenzelven gezeten waren, de volgende openingsrede. rr Mijne Heer en «Het is Mij aangenaam de Vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk bij de opening dezer zitting, welkom teheeten. "Onze betrekkingen met de andere mogendheden zijn van den meest vriendschappelijken aard. «Met welgevallen mag Ik op nieuw getuigen van den lof- felijken ijver door zee- en landmagt betoond bij de vervulling van hare pligten. »In den inwendige'toestand des lands mag Ik op veel goeds wijzen. #De oogst wa3 in vele opzigten gezegend. »De verliezen, die de veestapel in vorige jaren leed, zijn genoegzaam geheel aangevuld. »De zeevisscherijen verkeeren in gunstïgen toestand. «Mijne aandacht blijft gevestigd op al wat vrije ontwik keling van handel en nijverheid kan bevorderen. "Het volksonderwijs blijft een voorwerp van Mijne leven dige belangstelling. »De ontwerpen van "Wet ter regeling van het hooger on derwijs en van het onderwijs in de beeldende kunsten zullen U op nieuw worden voorgelegd. Wettelijke regeling van de inrigting der bewaarscholen wordt voorbereid. »De ondervinding sedert de invoering der armenwet om trent hare werking verkregen, heeft hare gebreken genoeg zaam doen kennen om over te gaan tot hare wijziging. "Herziening van de tabel, vermeid in art. 1 der kieswet, wordt noodzakelijk geacht. »Aan de nog niet voltooide spoorweglijnen wordt, even als aan andere groote werken, met ijver gearbeid. «Tot hunne voltooijing worden buitengewone hulpmiddelen vereischt. "Hoewel daaruit eenige verhooging van den rentelast voort vloeit, kon de Staatsbegrooting tot een lager cijfer dan dat van het loopend jaar worden teruggebragt. '«Behalve de vroeger door U onderzochte financieele wetten, worden andere voorbereid, met name een ontwerp aangaande het patenregt. "Wetsontwerpen betreffende de voltooijing van ons vesting stelsel, de organisatie der schutterijen, de invoering der nieuwe rechterlijke inrigting en tot verbetering van handels- en straf recht, zullen U in deze zitting worden aangeboden. "Het verslag van het beheer en den toestand der overzee- sche bezittingen wordt U heden ingezonden. "Bevat het inderdaad veel bevredigends, wanneer men de uitgestrektheid van het gebied in aanmerking neemt, het ver maant Ons tevens om ijverig te streven naar de verbeteringen die in Ons vermogen liggen. "Voorstellen van wijde strekking worden U gedaan bij de begrooting van Nederlandsch Indie van 1870, en bij de on afgedaan gebleven voordragten betreffende agrarische en in- dustrieele ondernemingen aldaar. «Een ontwerp tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname, wordt in gereedheid gebragt. "Ook in deze zitting zal de omvaDg Uwer werkzaamheden groot zijn. Met het oog op den yver door U in Uwe vorige zitting betoond, maak Ik ook nu staat og Uwe medewerking. «Moge het belang des vaderlands door eendrachtig streven krachtig worden worden bevorderd. «Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend." Zijne Majesteit de Koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, met de Prinsen, begeleid door de commissie, de ver gaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het koninklijk paleis terug te begeven. De voorzitter siuit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der Kamers. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 21 Sept. 1869. HH. KK. IIH. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden zijn met gevolg ten 3 ure 38 minuten met de spoortrein alhier aangekomen, om het stoomschip de Valk te inspecteren. Genoemde bodem is bestemd om naar de Middellandsche zee te vertrekken en aldaar ter beschikking te blijven van IIH. ICK. HH., tijdens de feestelijke opening van het Suez-kanaal. Donderdag a. s. zal een goedkoope volkstrein loopen van Rotterdam, Schiedam, den Haag, Leiden en Delft naar hier. Gisteren morgen is in het natte dok van 's rijks werf alhiergevonden het lijk van een matroos van Zr. Ms. ramschip de Buffel. Sedert Donderdag jl. was hij vermist. De gissingen aan gaande de aanleidende oorzaak van zijn dood zijn verschillend. Onder meer anderen is aan den apothekers-leerling G. Jelgersma, na voldoend afgelegd examenhet diploma van hulp-apotheker uitgereikt. Zr. Ms. schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman kommandant kapt.-luitenant ter zee B. P. van Trojen, is de 2 September te St. Vincent aangekomen en zou dien dag de reis naar de Kust van Guinea voortzetten. Aan boord was alles wel. In de bovenrol van Zr. Ms. transportschip met stoom- vermogen Java, wordt met 6 Oct. de luitenant ter zee 2e klasse E. van Aa vervangen door de luitenant ter zee 2a klasse J. P. Wesselink. Op Zr. Ms. ramschip de Buffelwordt met meergemelden datum geplaats de luitenant ter zee 2° klasse A. A. Esche. Op grond van het bekende spreekwoord: //goed voor gaan doet goed volgen" achten wij het een gelukkig teeken des tijds, dat ook in onze gemeente een leeskamer is opge- rigt. Eere daarvoor den WelEd. Gestr. heer P. J. Heijning, die, ter wille van het onderwijzers-personeel, de stichter dezer goede zaak is. De vestiging dezer kamer doet ons tevens zeer gunstig den ken over den onderwijzersstand ter dezer plaatse, doordien er de lust tot onderzoek in zaken van pedagogischen en wetenschap- pelijkeu aard van hunne zijde door wordt geopenbaard. Geen wonder dat ook bij het bestuur der gemeente de zaak on dersteuning vindt, en een der lokalen van het gebouw voor gemeente-werken daartoe wordt afgestaan. Naar wij vernemen zullen aanvankelijk, uilsluitend voor onderwijzers, alle belangrijke tijdschriften, maand- en week bladen, het onderwijs betreffende, tot lectuur worden bestemd, behalve nog eenige belangerijke dagbladen en couranten. Opdoor eene gevormde commissievastgestelde uren, kan ieder onderwijzer van deze gelegenheid gebruik ma ken om zich op de hoogte des tijds te houdenzoodat, wij kunnen het ons voorstellen, deze zaïnenkomsten wel eens menige aanleiding zullen geven tot levendige discussiën over belangrijke zaken en toestanden, welke met de opvoe ding en het onderwijs in verband staan. Zou het niet wenschelijk zijn, dat onder meerdere kringen dit voorbeeld navolging vond? Wij houden het er voor dat eene dergelijke onderneming, maar op uitgebreide schaal en zoo noodig in gewijzigden geest, zeer weldadig zou werken op beschaving en zedelijke ontwikkeling.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1