HELDERSCII COURANT. Woensdag 29 September. JItcutos= en <ADoerfenUe--6fnÖ. M 870. Negende Jaargang. Het Schoolverbond. 1800. Verschijut DINGSDAG- cu VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post n L25 Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaren en Post directeuren. Brieven franco. Dc prijs der AdveuteKtïen van 1—4 rogels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiëu intezenden. Ingezoudcn stukken minstens een dag vroeger. GILTJES. (©ffiriëd gebeeïte. POLITIE Dezer dagen is op de publieke straat gevonden een Gouden HALS SLOT, benevens een zwarte BROCHE. Deregtmatïgo eigenaars kunnen zich ter terugbekoming vervoegen ten burele van den ondergeteekende. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. j§kt-o(fuicd gcbcL'ltL'. i. Onze lezers kennen de uitnoodiging der heeren Harting, ten doel hebbende het sluiten van een schoolverbond ter be strijding van den gemeenschappelijken vijand: het zoo alge meen heerschende schoolverzuim* Het doel van de genoemde heeren, om met vereende krach ten eenen vijand te bestrijden, die dagelijks en overal zooveel nadeel aan de maatschappij toebrengt, heeft ons zeer verheugd. Wij vleiden ons, dat allen, van welke rigting ook, zich zouden vereenigen, om met kracht tegen dat groote kwaad te velde te trekken en het zoo mogelijk geheel uit te roeijen. Nu echter het Dagblad reeds weder begonnen is, met op zijne gewone hatelijke wijze zaden van wantrouwen te strooijen, vreezen wij wel, dat de deelneming niet zóó algemeen zal zijn, als wij meenden te mogen verwachten, en als tot het geheel uit roeijen van het kwaad dienstig was; maar wij geven daar om de hoop nog niet op. De eerlijke conservatief kan on mogelijk sympathiseren met al de verdachtmakerij van het Dagbladt en wij hopen dat onder die partij nog genoeg ge zond verstand bestaat, om het goede te bevorderen, zelfs in vereeniging met de liberale partij, ondanks de insinuaties van het Dagblad. Zoo veel wij kunnen, zullen wij daartoe me dewerken. Dat het kwaad overa,l in meerdere of mindere mate be staat, dat het op sommige plaatsen een hoogen trap heeft bereikt, is reeds zoo vaak aangetoond, en door cijfers, die ons doen huiveren, bewezen, dat het noodeloos kan worden geachtdaarop thans terug te komen. Het kan intusschen niet anders dan nuttig zijn de verschillende oorzaken op te sporenwant dan eerst kan men over de middelen oordeelen, die aangewend kunnen worden. Zoolang de geneesheer de oorzaken der ziekte niet heeft gevonden zal het hem moeye- lijk vallen die te genezen. Het ligt in den aard der zaak, dat het schoolverzuim het meest wordt gevonden bij de kinderen des volks en juist daar de schadelijkste gevolgen na zich sleept. De meer ge goede is veelal in de gelegenheid het verzuim later nog ge deeltelijk te herstellen doch de kinderen van den werkman zijn daartoe slechts zelden in staat. Een groot gedeelte ont vangen na het verlaten der school weinig onderwijs meer, en dit maakt voor hen hot schoolverzuim dubbel schadelijk. Deze opmerking is zóó eenvoudig, dat wij naauwelijks begrijpen, hoe het mogelijk is, dat de ouders reeds alleen daardoor niet worden gedrongen hunne kinderen getrouwen zoolang mo gelijk naar de school te zenden. Als wij echter de zaak van naderbij beschouwen, -komt het ons minder vreemd, doch niet minder berispelijk voor. Onverschilligheid, onkunde en armoede: deze drie woorden zullen wel de hoofdbronnen Voorstellen waaruit de kwaal voortvloeitterwijl in de meeste gevallen de eerste het gevolg is van de tweede. Het is eene onbetwisbare waarheid, dat vele ouders, vooral uit de minder gegoede klasse de waarde van het onderwijs niet kennen en dus ook niet gevoelen. Als de kinderen wat lezen en schrijven kunnendat achten zij het voldoende; komt er nog wat rekenen bij des te betermaar er valt bij hen over het algemeen weinig te rekenen. De andere vakken die in de lagere school worden onderwezen kunnen zij wel missen. Spreek niet tot hen over vorming, ontwikkeling, zij verstaan u naauwelijks, althans zij blijven er onverschillig bij. In de meeste gevallen hebben de ouders zeiven weinig of niets van andere vakken geleerd, en dat weinige sedert lang ver geten, waarom zouden zij er waarde aan hechten dat het hunnen kinderen onderwezen wierde Voor het aanleeren nu van de eerstgenoemde, naar hun oordeel alleen noodige dingen, hebben zij tijd en gelegenheid genoeg, ook al slaan zij eenige school tijden over. Die eenige schooltijden worden er ongemerkt vele en zóó wordt het kwaad telkens grooter. Men zegge niet, dat wij die ouders te donker afschilderen, Wij erkennen met blijdschapdat sommigen de waarde van het onderwijs beter beginnen te beseffen maar dit is nog verre van algemeen en de genoemde denkbeelden heerschen nog altijd in zekere mate bij de meeste ouders, wier kinderen zich aan schoolverzuim schuldig maken. En is het bij zulke denkbeelden die alleen uit onkunde ontspruitendan niet natuurlijk dat de ouders onverschillig worden; dat zij om de minste beuzeling de kinderen te huis houdenhetzij om boodschappen te doen of om op broertje of zusje te passen, of welligt om een paar centën te verdienen Bovendien heeft die onverschilligheid nog het nadeel, dat zij op de kinderen overgaaten dezen ook dan wanneer zij de school, bezoeken nog weinig vruchten daarvan zullen plukken. De andere hoofdbron is vaak minder berispelijk van de zijde der ouders ofschoon in de gevolgen even betrëurénswaardig, namelijk: de armoede. Wij weten het, in ons vaderland be hoeft zelfs het armste kind niet van een behoorlijk onderwijs verstoken te blijven maar wij mogen toch niet ontkennen dat het voor oudersdie naauwelijks het nóodige kunnen verdienen voor hun gezin toch eene sterke verzoeking is hunne kinderen niet iets te laten verdienenom hun bestaan te verbeteren al is hot ook ten koste van het onderwijs. In sommige gewesten vooral in Gelderland kunnen zelfs zeer joDge kinderen, ten tijde van den oogst, vrij wat verdienen; zoodat daar in de scholen gedurende de zomermaanden soms naauwelijks een derde gedeelte der kinderen aanwezig is. Nog oneindig erger is het in sommige fabrièk-dïstrïcten. In vele fabrieken kunnen reeds zeer jonge kinderen werk vin den, en bij het soms karige loon der volwassenen, is het zeer verklaarbaar, dat de ouders niet alleen het ónder wijs vergeten, maar zelfs het ligchamelijke welzijn der kinderen uit het oog verliezen. Ook hier verheugen wij ons over sommige gelukkige uitzonderingen ten gevolge der menschlievende denkwijze der ondernemers; jammer echter, dat het nog altijd uitzonderingen zijn. Men bezoeke slechts de steenbakkerijen, en men wordt' van medelijden doorgedrongen als men jongens en meisjeis van den vroegen morgen tot den laten avond op bloote voeten*, schamel gekleed, onophoudelijk ziet heen er weer draven, om de ouders behulpzaam te zijn. Welke gelegenheid blijft er voor die kinderen overde school te bezoeken? Wij beweren geenszins, dat de ouders zich hiermede kunnen verautwoorden, maar dat de schuld alleen bij hen zou liggen meenen wij bepaald tegen te moeten spreken. Voor zooverre dus de ouders betreft, zijn onkunde en ar moede ongetwijfeld de hoofdbronnen van het bestaande kwaad. Maar wordt het dan niet een heilige pligt der meer beschaafde, der meer gegoede standen, het kwaad tegen te gaan en uit te roeijen, in plaats van het in de hand te werken? Doch geschiedt dat De fabriekant, die aan jonge kinderen werkt geeft, en hen dus de gelegenheid aanbiedt de school te verzuimen; de hand werksman die een leerling aanneemt, die geen genoegzaam onderwijs heeft genoten; de landman, die gedurende de zomer maanden de kinderen op het land bezig houdtallen, die de krachten van het kind exploiterenen hen door eene geringe belooning verlokken het ouderwijs te verzuimen, zij allen zijn schuldig aan het bestaande kwaad en bevorderen het; zij zijn zelfs oneindig schuldiger, dan de ouders, die door onkunde of armoede daartoe worden verleid. In een vorig nommer van ons blad werd door den heer II. A. P. in een ingezonden stuk ook over het schoolverzuim gesproken, en, in verband daarmede, de opmerking gemaakt, dat de toon der onderwijzers jegens de kinderen vaak veel, te wenschen overlaat. Wij willen volstrekt niet ontkennen dat die aanmerking

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1