NIEUW STIJDINGEN. nog op sommige onderwijzers van toepassing is. Nog altijd worden er gevonden die door een norschen onbescliaafden toon tegen de kinderen bewijzen, dat zij kunne roeping niet begrijpen. Maar wanneer de lieer H. A. P. dit als eene oor zaak van het schoolverzuim beschouwt, gelooven wij, dat hij dwaalt. De beste, de degelijkste onderwijzers ondervinden het zoowel als de anderen; de oorzaak zal altijd meer bij de ouders dan bij de kinderen moeten gezocht worden. Toch gelooven wij dat sommige scholen het kwaad bevor deren, hetzij dat dit te wijten zij aan het schooltoezigt, hetzij aan den onderwijzer. Het onderwijs in vele scholen is niet praktisch genoeg het is niet genoegzaam ingerigtom de kinderen voor het leven op te leiden het omvat maar ai te dikwijls onderwerpen, die wel hun nut hebben, maar eigenlijk elders behoorden onderwezen te worden, en althans in de lagere school liever door andere moesten vervangen worden, die meer praktisch nut aanbrengen. Daardoor zou de minder ontwik kelde de waarde beter gevoelen en zijne kinderen niet te huis houden. Wij kunnen dit thans niet verder ontwikkelen. Ook willen wij niet onderzoeken of de schuld gezocht moet worden bij den onderwijzer bij het schooltoezigt of in de wet op het lager onderwijs. Genoeg is hetop het bestaan van het gebrek te hebben gewezen. Dat een zoo groot kwaad met alle magt dient bestreden te worden zal ieder regtschapen burger erkennen. Daarom jui chen wij het onderwerp van een schoolverbond toe, en hopen daarvan veel goeds. Maar de middelen Wij komen daarop nader terug. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 28 Sept. 1869. Zr. Ms. transportschip Java, kommand, de kapt.-luit. t/z H. D. Slegt, is gisteren van hier naar Engeland ver trokken, om van daar eenige Armstrong-kanonnen te halen en naar hier over te brengen. Na afloop van dit togtje zal dit schip weder een transportreis maken naar Indië. Z. Mi ramschip de Buffel, kommand, de kap.-luit. t/z J. A. H. Hugenholtz en Z. M. monitor de Tijgerkommand, de kapt.-luit. t/z E. J. G. van Thiel, zijn gisteren morgen de haven uitgestoomd, om een oefeningstogje te maken op de reede en in de nabijheid der eilanden in de Noordzee. Z. M. stroomfregat de Wasseneerkommand, de kapt. t/z E. R. Toe Water, is heden morgen uit de haven gestoomd naar zee, met bestemming naar de Middellandsche zee, om met de Valk en de Curaqao de Nederlaudsche vlag te toouen bij de opening van het Suez-kanaal. Bij het vertrek uit de haven liet het aan boord be vindend muziekkorps zich liooren dat van het havenhoofd. beantwoord werd door het stafmuziekkorps der marine. Van op de recde werden salutschoten gewisseld met het wachtschip. Een menigte toeschouwers uit alle standen deed het schip uitgeleide langs den Zeedijk. Zr. Ms. ramtorenschip de Schorpioenkommandant de de kapt.-luit. t/z W. K. van Gennep, kan met 1 October alhier verwacht worden, komende van Hellevoetsluis. Kapt. Pijbes, voerende het Ned. schip Broedertrouw van Archangel alhier binnen, rapporteert den 24 Sept. 's morgens 7 ure op de hoogte van Kijkduin Z. O. 3 mijlen afstand, gezien te hebben, een Engélsch visschers-vaartuig, op sleeptouw hebbende een door het volk verlaten oogen- schijnlijk Engélsch of Amerikaansch schoonerschip van circa 150 lasten. Het onmatig gebruik van sterken drank heeft hier in de laatste dagen weder twee droevige voorbeelden opge leverd. Zaturdag heeft een scheepssjouwerman, bekend onder den naam van Wessel Bonifacius, zich in beschonken toestand op het Ankerpark nedergelegd, weinige oogeublikken daar na wilde men hem opbeuren, doch was hij reeds een lijk. Hij was iemand die zich als dronkaard nog al berucht heeft gemaakt en in den laatsten tijd meer nachten onder den blooten hemel of in een der politiewachten dan op zijn bed heeft doorgebragt. Het tweede voorbeeld is een jonge vrouwdie zich gis teren te buiten ging, uit droefheid over het lot liarer moeder, die de haar opgelegde geldboete niet kunnende voldoen, tot gevangenisstraf werd opgeëischt. De dochter bedronk zich tot zij in een staat van waanzin verkeerde, ontdeed zich van hare bovenkleederen, liep in dien toestand over den Zeedijk en sprong nabij de batterij Louise in zeeeenige personen snelden onmiddelijk toe, hebben haar weder op het drooge gehaald en naar hare woning vervoerd. Noch de roes, noch het kille bad schijnen voor haar nadeelige gevolgen te hebben gehad; het laatste heeft wclligt weldadig gewerkt. "Van wege de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij zal een nieuw gebouw te Huisduinen worden gezet tot berging van de reddingboot. Volgens het bestek zal het 10 meters lang en 4 meters breed zijn en geplaatst worden op de duinen. Men schrijft ons van Schagen 28 Sept. De schietwedstrijd, welke a. s. Zondag door onze vereeni- ging Westfriesland" zal worden gehouden, en waaraan ook een tiental leden van het Heldersche Vrijkorps zullen deelnemen, schijnt, te oordeelen naar het aantal daarvoor geschonken prijzen, veel belangstelling te wekken. Onder meer zijn, naar ik verneem, ook door eenige jonge dames een paar keurige voorwerpen aan het bestuur der vereenigiug als prijs toegezonden; een bewijs van sympathie, 't welk onze schutters, die reeds van Schagens schoonen hun prachtig vaan del ontvingen, gewis bijzonder aangenaam zal zijn. Bij de Staatsbegrooting voor 1870 is het totaal der uitgaven geraamd op f96,228,916; verschil met 1869 circa 5|- ton minder; verschil met 1868 circa 1 millioen minder aau uitgaven. De middelen zijn geraamd op 851 millioen; tot aanvulling dier som is op de begrooting gebragt 11 millioen aan schatkistbilletten ter voorloopige voorziening, in afwachting van latere wettelijke bepalingen. De Tweede Kamer heeft gisteren het ontwerp-adres in antwoord op de Troonrede, na een niet zeer uitvoerig debat, aangeuomen met algemeene stemmen. In de zitting van den Hoogen Raad van gisteren heeft de Advocaat-Generaal Röiner conclusie genomen in zake het beroep in cassatie, ingesteld door Jacob de Vletter. De advocaat-generaal heeft geconcludeerd tot ongegrond- verklaring der negen voorgedragen middelen, met verwerping van het beroep en veroordeeling van den appellant in de kosten. Uitspraak 12 October. De advocaat-generaal heeft hevig geprotesteerd tegen de bewoordingen door den advocaat Bergsma gebezigd, die, om niet meer te zeggen, niet overeen te brengen zijn met den eerbied, aan de regterlijke autoriteit verschuldigd. De Rotterdamsche correspondent van de Middelb. cl. meldt, dat een adres ten behoeve van de Vletter en zijne medeveroordeelden Z. M. zal worden aanbeboden bi] de ont hulling van het nationaal monument op 17 Nov. Het adres moet slechts door enkelen en meest nog uit den minderen stand, zijn geteekeud. Als curiosum voegt de correspondent er bij, dat te Rotterdam niet allleen de Vletters photographisch portret verkocht wordtmaar ook goudsche pijpen met zijn portret op den kop en decalqueer-portretten van den man zoodat zijne vrienden en bewonderaars gelegenheid hebben hun porselein- en aardewerk met zijn af beedsel te versieren. Wat de speculatei-geest al weet uit te denken Maar de speculatie bewijst tevens, dat de Vletter nog altijd bij een deel onzer bevolking de gevierde man is. Aanstaanden Vrijdag zal bij het prov. geregtshof te Amsterdam worden behandeld de. zaak van W., beschuldigd van poging tot moord op zijn lOjarigen zoon, door middel van verdrinking. Als verdediger zal optreden mr. H. J. v.Lier. De heer P. II. Bruyn Jr. is, naar men zegt, tot secretaris van de Amsterdamsche kanaalmaatschappij benoemd, in plaats van het lid der Tweede Kamer jhr. mr. J. W. II. Rutgers van Rozenburg, die uithoofde zijner verkiezing tot lid der Kamer zijn ontslag heeft genomen, maar voorloopig lid der directie zal blijven. De heer Bruijnvroeger klerk bij de directie der marine alhierheeft sedert geruimen tijd de betrekking van adj.- secretaris bij de kanaal-maatschappij met lof vervuld. Bij Z. M. besluit is benoemd tot notaris te Alkmaar, de heer W. E. G. L. Gouwecandidaat-notaris aldaar. Van 's Gravenhage berigt men, dat de cursus bij de normaal-schietschool aldaar ultimo dezer zal eindigen alzoo de officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen bij die school gedetacheerd, den eersten October naar hunne respective korpsen zullen terugkeeren. Men verneemt, dat het zuiver bedrag van de onlangs aan de Ned. Hervormde diakon ie te Leeuwarden vermaakte nalatenschap van mejufvr. IJ. Dijxtra, bedraagt f96,496.75. In eene bijeenkomst van den inspecteur van het lager onderwijs met de schoolopzieners in Zuid-llolland is met eenparige stemmen besloten, aan prof. Harting te Utrecht de hooge ingenomenheid te betuigen van het schooltoezigt in die provincie met het deekbeeld der oprigting van een Schoolverbond. Aan het Scheveningsche strand, op het proefveld der artillerie, heeft Zaturdag jl. een knaap van 17 jaren mede be- hoorende tot het artillerie-korps (instructie compagnie) en met verlof uit Schoonhoven aldaar aanwezig, zijne onvoorzigtigheid met den dood bekocht. Bij zijne tegenwoordigheid bij de schietoefeningen schijnt hij zich te ver in de vuurlijn te hebben gewaagd; althans hij werd door een granaatkogel blijkbaar doodelijk getroffen, gelijk hij ook, dadelijk naar het hospitaal te 's Hage vervoerd, nog denzelfden avond is overleden. Men schrijft uit Purmerende 25 September De algemeene tentoonstelling van landbouw, die, gelijk reeds gemeld is, door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw hier zal worden gehouden van Woensdag 29 Sept. tot en met Zondag 3 October e. k., zal, naar men verneemt, zeer Inisterlijk zijn. Vooral het aantal aangegeven vee en werk tuigen overtrelt verreweg dat van vorige tentoonstellingen. Mogt Purmerende in 'fcjaar 1866 teleurgesteld wezen door de toen ingevallen runderpest, nu zal het getuigen zijn eener in alle deelen volledige tentoonstelling. Ook de inwoners blijven niet achter om alles aan te wenden wat aau de be zoekers der tentoonstelling een aangenaam verblijf in hun

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2