midden kan verschaffen. Zij staan het gemeentebestuur ter zijde, om dit landbouwfeest ook door volksvermaken zooveel mogelijk op te luisteren. Het bezoeken van Purmerende wordt een ieder aanbevolen. Met zekerheid berigt men van Blokzijl dat de con cessie tot indijking van een gedeelte der Zuiderzee, vóór eenige jaren door wijlen den heer B. P. G. van Diggelen verkregen, thans aan eenige Engelschen is verkocht, die met het werk der indijking met kracht denken te beginnen. Sedert een paar dagen is de Engelsche ingenieur John. J. de Jongh bezig met opmetingen en grensscheidingen te maken. De voorloopige werkzaamheden zullen reeds dezen winter plaats hebben, terwijl men met het hoofdwerk in 't volgende voorjaar denkt te beginnen. Meu rekent dat het werk on geveer 2 mill. gulden zal moeten kosten en dat men p. ra. 300 bunders land kan winnen. De bedijkiug zal naar een nieuw plan geschieden, waartoe bovengenoemde ingenieur thans bezig is, de vereischte proeven te nemen. Het Hoog Geregtshof van Nederlandsch Indië heeft in revisie uitspraak gedaan in de zaak van mevrouw de weduwe Saportas en hare medebeklaagde Baboe Koetsier en met vernietiging der tegen beide gewezene vonnissen van den raad van Justitie te Batavia, haar van de tegen haar ingebragte beschuldigingen vrijgesproken. De beklaagden zijn onmiddelïjk op vrije voeten gesteld. Aangekomen schepen te Batavia vóór 3 September: Gatharina Maria, NoletElisabeth, TeenstraElisabeth en Jaeoba, Bakker; Goede Verwachting, Hillenius; Helena en Anna, v. d. Valk; Insulinde, Jollie; Kaap Hoorn, Dik; Kin derdijk, Verdoes; Sperwer, Huisman; Wildeman, Driest; Eras mus, Hulsthofl; Johanna, Verduin. Vertrokken: Antje, v. d. Hoog; Argo, Timmermans; Bur gemeester van Middelburg, Hoek; Cornelia, de Boer, Cornelis Smit, Weidmar; Henriette Elisabeth Susanna, Meijboom;Ju- piter, Kiewit; Kortenaer, Pot; Sirius, van HilteuVrede, v. d. Plas. DE jNOORD TE 1'AilTIil. Het is thans met zekerheid hekend, dat de familie Kinck de zes offers der verschrikkelijke misdaad onder Pantin, nabij Parijs gepleegd te Roubaix gewoond hebben. Ook wordt berigt, dat de jougman die zich in het logement voor Jan Kinck uitgaf en een der moordenaars was, Gustaaf Kinck heet. Jan Kinck is den naam des vaders, die omstreeks vijftig jaren oud is. Deze had voor ruim een maand Roubaix verlaten eu zich naar den Elzas, zijn geboorteland begeven. Daar had hij een huis in eigendom, waarvan hij zich wilde outdoeu om een grooter te koopen, ten einde zich daarin te vestigen en zijne zaak hij is kunstdraaijer uit te breiden. Zijne vrouw had echter weinig" lust om met hare vijf kinderen derwaars te verhuizen, doch zij had een som van vijf duizend francs, die zij bij. eene bank te Roubaix gedeponeerd had, teruggenomen om die aan haren man te doen toekomeu. De zoon Gustaaf was eenigen tijd na zijne vader derwaarts vertrokken en veertien daycu later waren beiden te Parijs gekomen, van daar had men naar Roubaix aan de moeder (of de echtgenoote) geschreven naar het bewuste logement te komen. Daar aan had zij gelijk men weet voldaan, maar even zeer weet men, dat zij in het logement ge komen, er Jan Kinck niet had gevonden. "Wat hebben vader en zoon uitge voerd gedurende al dien tijd dat de laatste in bet bewuste logement cene kamer besteld had, waarvan hij slechts bij tusschenpoozen een zeer kort ge bruik had gemaakt Zeer zeker hebben zij de middelen voorbereid voor hunne slagting. Ook weet men dat iemand op den dage die aan den misdaad vooraf is gegaan, een spade bij een smid heeft gekocht, en deze persoou had zulk een diepen indruk op den smid gemaakt, dat deze verklaard heeft hem ouder duizenden te zullen herkennen. Dat hebzucht de drijfveer wns van de misdaad is thans aan geen twijfel onderhevig. De ongelukkige vrouw was bovendien nog al vasthoudeud. Een spoorwegbeambte, die zich in den nacht, dat den misdaad volvoerd werd, naar zijne woning had begeven, heeft thans verklaard dat hij hulp geschreeuw van den kaut had vernomen waar de gruweldaad bedreven is doch daar hij dit zoo dikwijls 's Zondags nachts van dronkaards op den weg had gehoord, zoo heeft hij verder geen aandacht aan gcschouken. Een arbeider van een in de nabij gelegen fabriek wil toen ook geschreeuw gehoord hebben, alsmede bet geroep „ach mijoe moeder, mijne moeder Hij hield dit evenwel voor geschreeuw van een kind, dat straf van zijn moeder ontving. De geheele stad is in beweging, zoo schrijft liet Journal du Havre van den 23o, nu de man is gearresteerd die geacht wordt de vree- selijke misdaad te Pantin te hebben bedt even. Een zonderling toeval heeft tot die arrestatie geleid. Omstreeks twaalf ure begaf een agent, behoorendc tot de waterpolitie vau Havre, zich in een der herbergen in de rue Royale, om eenige zeelieden op tc sporen, die aan boord hunner schepen werden verwacht. Hij zag in bedoelde herberg een tal van lieden wier Damen en papieren hij vroeg. Een hunner, wiens gelaat dadelijk betrok bij het binnen treden van den agent, zeide dat hij vreemdeling was. Welnu des te meer reden om mij uwe papieren te toonen, antwoordde de agcut. Moet men dun in Frankrijk reizende papieren hij zich hebben vroeg de aangesprokene op hijgende toon, terwijl zijn gelaat doodsbleek werd. Zijn onrust nam daarop met iedere minuut toe. Indien gij dus vervolgde de agent uwe inden- titeit niet kunt bewijzen, uan zult gij verpligt zijn, mij naar den procureur generaal te volgen, op dit woord was de vreemdeling zich niet meer meester; hij trachtte eenige woorden tc stamelen, doch te vergeefs. De agent arresteerde hem en bragt hem naar het parquet over. Op de kaai de la Garenen ge komen maakte de gearresteerde van het oogenblik dat er een rijtuig pas seerde gebruik, om aan den agent te ontsnappen. Hij loopt de kade afspringt op een vlot en voorts in het water, natuurlijk met het doel om zich zeiven te verdrinken. Intusschen in Ilavre is men spoedig bij de band om hulp te brengen als er- iemand in het water valt. Te nnuwernood bevond hij zich dan ook in het water of een zekere Ilauguel springt hem geheel gekleed na. De misdadiger die zoo doende ziju voornemen zag verijdelen, gaat met ziju menschenlievende redder eene worsteling aan en tracht hem met zich in de diepte te slepen. Haugnel had evenwel do kracht en de tegenwoordigheid van geest om dit doel te verijdelen. De ontvlugte was weldra uitgeput, zoo dat Hauguel hem meester was en op den vasteu wal kon brengen van waar de gearresteerde naar liet bureau van politie werd overgebragt. Toen men hem uitkleedde, vond men ver schillende papieren bij hem, die hij zorgvuldig op het naakte ligchaam had verborgen. Uit die papieren bewijzen van verkoop van huizen, quitan- tien, hypotheckbowijzen, particuliere brieven, enz. vermoedde men ïlat de gearresteerde Kinck wastevens vond men ruim 200 francs aan geld en verschillende andere voorwerpen bij hem. Hij is later naar het gasthuis overgebragt, waar hij door twee agenten van politie streng wordt bewaakt. Door snel toegediende geneesmiddelen is alle gevaar verdwenen voor het leven van den gearresteerde, die zijn gelaat steeds zorgvuldig onder zijn hoofdkussen tracht te verbergen. Zijne ademhaling is gejaagd: hij is zeer bleek en geeft een totale afmatting voor, 0111 zoodoende een oumiddulijk verhoor te voor komen. Hij heeft geprotesteerd tegen de groote nicuwgierigheid die liet pu bliek aan den dag legt, om hem te zien, doch is overigens zoo kalm, dat men 't niet noodig heeft geacht hem een dwangbuis aan te doen. Hij is van middelbare taille, doch zeer goed geproportioneerd. Hij schijn ongeveer twintig jaren oud te wezen. Ziju pkysioiiomie kan bepaalt schoon genoemd worden. Onder het linkeroor heelt hij eene wond van onge veer drie centimeters lengte, tenvijl ook zijne hand op verschillende plaat sen gewond en gekrabd is. Hij heeft geweigerd den regtcr van instructie het minste antwoord te geven. Volgens het blad „le Havre" liad deze persoon zich reeds geïnformeerd op welke wijze hij 't best naar Amerika kon ontkomen. Het berigt als zou de vader ook reeds gevat zijn is nog niet bevestigd Wel ziju er te Parijs geruchten in omloop, dat men de vader op het spoor is. Men onderstelt dat hij naar Belgie gevlugt is. Sommige Parijscbe bladen deeleu den platten grond van de plaats mede waar de misdaan is gepleegd, andere geven de portretten van de slagtoffers. De Figaro deelt mede, dat er 30,000 exemplaren meer van dit blad gedrukt worden dan in den regel bet geval is. De oplaag der overige bladen is mede aanzienlijk toegenomen. Mevrouw Ratazzi heeft krachtens een speciale ver gunning de schouwing van dc vrecselijk verminkte lijken met de grootste koelbloedigheid bijgewoond. Uit de wonden kan men niet opmaken, met welk werktuig zij zijn toegebragt. net vierjarig meisje was iu ecu soort vau re genmantel gewikkeld en letterlijk stuk gehakt. Het gerucht liep te Parijs dat meu ceue inzameling van gelden wil honden om een rouwkapel op te riglcn, op de plaats waar de moord heeft plaats gehad die dagelijks door duizenden Parijzeuaars worden bezocht. Latere berigten Niet Kiuek is te Havre door een agent der waterpolitic gearresteerd, maar zekere Traupinami. Kinck, vader en zoon, bevinden zich nog niet in verze kerde bewaring. Traupmann, die ook te Roubaix woonde, heeft zich hcr- haardelijk voor Jan Kinck uitgegeven; van daar dat men eerst gemeend heeft, dat Kinck, de zoon, was gearresteerd. Traupmann is liet ook geweest, die des Zondags de spade van den smid Bellanger gekocht heeft, waarmede do groote kuil, bestemd om dc 6 lijken te ontvangen, gegraven is. Traupmann is voorts door de beide Kincks als werktuig gebezigd, om liet noodige voor den moord der ongelukkige familie voor te bereiden. M.et dat doel had hij zich eenigen tijd te voren van Roubaix naar Parijs begeven hij was bet die de plaats, waar do misdaad gepleegd zou worden, had uitgekozen hij was het, die van Parijs naar het logement van den heer Rigny, hij het station van den noorderspoorweg, heen en weer was gegaan; hij was het, die dc huur koets besteld had, waarin de ongelukkige moeder met hare vijf kinderen tot bij bet moordveld (zoo noemt men tbaus dc plaats waar de beulen dc mis daad gepleegd hebben) gebragt werden hij, eindelijk, was het, die na den moord zou zorgen voor de ontvlugting, en het was met dat doel dat hij zich naar Havre had begeven, ten einde aldaar een scbip te viudcu, waarop zij Frankrijk zoudeu ontkomen. Traupmann moet in den beginne hinderpalen ontmoet hebben in do uitvoe ring van hetgeeu ter voorbereiding der misdaad noodig was. Zoo liad hij met den vader en zoon afgesproken, dat hij de slagtoffers één voor ééu naar het moordveld zou brengen. Toen hij de huurkoets op driehonderd meters van het veld liet stilhouden, om de moeder alléén derwaarts tc brengen, schreeuw den de twee jongste kinderen, door de duisternis angstig geworden, cn riepen: „Moeder, ach moeder 1" Dientengevolge zag Traupmann zich genoodzaakt, om de moeder met hare twee kleinen tegelijk naar de bekende plaats tc brengen. Toen Kinck. de vader, un zijn vrouw met zijne twee kindereu zag ver schijnen. werd hij door schrik bevangen, en zich tot Tiaupmann wendende, riep hij „elleudeliug gij verraadt mij 1" Traupmann fluisterde daarop Kinek eenige woorden iu liet oor, om hem de zaak op te helderen, en nu wierpen zich de drie beulen op de slagtoffers. Een hevige worsteling met de moeder j volgde. De laatste, zieudc wat men met haar voor had, stelde zich te weer met eene kracht, die men alleen in de ure. waarin men ziju leven tc ver dedigen heeft, krijgt. Alzoo slaagde zij er in, het mes aan de handen vau haar man te ontwringen, cn bediende zij zich vau dit wapen zoo goed tegen hem, dat zij hem aan don arm wondde eu ongetwijfeld zich ook zelve aan hem zou outscheurd hebben, indien de beide andere moordenaars, die reeds de beide kleinen vnn kant gemaakt hadden, niet toegesneld waren om de moeder af te maken. De bijzonderheden omtrent de slagting der drie overige personen, zijn op dit oogenblik nog niet bekend. Dat te Havro do grootste waakzaamheid heerscht, ten einde de beide an dere moordenaars liet ontvlugten te beletten, behoeft niet gezegd te worden. Overal als het ware worden huiszoekingen gedaan, en de bevolking legt een voorbeeldeloozcti ijver aan den dag, om de justitie in hare nasporiugen be hulpzaam te zijn. Af cn toe begeven zich lieden uit alle klassen naar het Raadhuis, om de cene of andere aanwijzing te doen. Volgeus andere mededeclingen, die echter niets dau vermoedens zijn, zou den ook Kinck, vader en zoon, door Traupmann, met behulp van andere moordenaars, van kant gemaakt zijn. Ecu aanzienlijke som, die de beide eersten iu bun bezit hadden, moet Traupmann met de zijnen tot dezen nieu wen moord vervoerd hebben. Het bloedig drama is rijk aan incidenten. Kinck, vader en zoon, dc mon sters, van wie liet meuscliclijk gevoel zich met huivering afwendde, worden thans weder niet alleen onschuldig geacht aan den moord der huunen, maar zijn, naar men vermoed, ook zelvcn gevallen als slagtoffers der hebzucht van Traupmann eu zijne onbekende medepligtigen. Er zijn verscheidene omstan digheden die hier voor pleiten. Bij Traupmann toch zijn tal van brieven en andere papieren gevonden, aan dc Kincks toebehoorende. Onder deze bevinden zich ook eenige brieven die de vrouw van Kinck uit Roubaix aan haren man te Parijs geschreven had cn gerigt waren aan het adres dat Traupmann aan eerstgenoemde had opgegeven. Traupmann was het voorts, die, van Parijs uit, correspondentie met de vrouw vau Kinck had getoerd. Kinck, de vader, had zich aan de hand bezeerd zoo heette het in de brieven, die Traupmann aan de vrouw schreef van daar dat deze zelf niet aan zijuc echtgenoot kou schrijven eu hem (Traupmann) verzocht had ten zijnen name de correspondentie te voeren^ Dit laatste is geen bloot vermoeden. Men heeft ten huize van Kinck te Roubaix, die brieven gevonden. In al die brieven werd dc familie dringend aangemaand, om met den middagtrein te vertrekken, ten einde eerst 'savonds te Parijs tc komen. Traupmann was verder met al de omstandigheden van de Kincks bekend, met welke hij tc Roubaix veel verkeerde. Hij wist ook dat de vader zicli naar den Elzas wilde begeven, om zich daar te vestigen, en toen deze op reis was gegaan, was hij hem gevolgd. Een eu ander nagaande, is men thans tot de conclusie gekomen, dat de beide Kincks reeds door Traupinann 011 eenige medepligtigen vermoord waren, voor dat de moeder met hare vijf kinderen als slagtoffers der booswichten gevallen zijn. Is Traupmann reeds tot bekentenis gekomen Ziedaar eene vraag, waarop men met zekerheid geen antwoord kan geven. Volgens sommigen heeft hij den moord vau demoeder eu hare vijf kinderen bekend, doch meer niet. Hij spreekt overigons zeer weinig, legt berouw aau den dag, eu biedt geen we derstand. Hij is reeds vau Havre naar Parijs vervoerd. In eerstgenoemde stad zet dc justitie hare nasporigcu onafgebroken voort. Toen de stoomboot „Hamraonia" naar New-York zou vertrekken, liccft men

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3