NIEUWSTIJDINGEN. naam voeren, dan achten wij die nog in het minst niet in strijd met onze aloude vrijheideenvoudig, omdat wij de vrij heid om de maatschappij door onkunde tot last te worden, evenmin wenschelijk achten als de vrijheid om kwaad te doen. Hierbij nu is geen sprake van neutrale of secte-scholen het is hier slechts de vraag: zijn de kinderen behoorlijk on derwezen Het is dus bij het Dagblad al wederom vechten tegen windmolens," en die windmolens zijn de liberalen, of, om zijn geliefkoosd woord te gebruiken, de radicalen. Ons bestek veroorlooft ons niet de vlugtig aangestipte middelen verder te ontvouwen. Wij willen ook het Schoolver bonddat wij vurig hopen te zien tot stand komen, niet voor- uitloopen. Moge het in ons geheele vaderland deelneming vinden, dan zal het ongetwijfeld tot stand kunnen brengen, wat zoo velen tot heden vergeefs hebben beproefd. Met genoegen lazen wij dan ook reeds, dat de heer inspec teur van Zuidholland en zijne schoolopzieners hebben besloten, aan de heeren Hartiog hunne adhaesie te betuigen over het ontwerp tot oprigting van een schoolverbond. Dit voorbeeld door de afdeeling Helder van het Nederl. Onderwijzers ge nootschap reeds gevolgd, moge alom in ons land eene alge- meene navolging vinden. Helder, Nieuwedicp, Willemsoord, enz., 5 Ocfc. 1869. Naar wij vernemen wordt Z. K. H. prins Alexander morgen alhier verwacht, ten einde te embarqueren op Zr. Ms. rader- stoomjagt de Valk, tot het mede maken der reis naar de Middellandsche zee. Aan den heer E. F. Sonstral student in de theologie bij de hersteld Evangelie Luthersche gemeente, is na een eervol afgelegd examen het diploma als candidaat in de theologie uitgereikt. Door den broodbakker E. werd sedert eenigen tijd zakken meel vermist van zijn zolder, in de vorige week hield 'hij eene meer naauwkeurige en persoonlijke controle. Zon dag morgen bij zijne inspectie, miste hij drie zakken. Hiervan aangifte gedaan aan den commissaris van politie, heeft deze, na onderzoek, een der knechts vau genoemden bakker ge arresteerd, die, naar wij vernemen, reeds tot bekentenis is gekomen, -dat hij de binnensluiting van den zolder heeft losgemaakt enalzoo gelegenheid tot den diefstal heeft verleend. Ook is na het verhoor van den knecht huiszoeking ge daan bij een zich onlangs alhier gevestigd hebbende brood bakker, die het brood beneden den prijs van anderen verkocht ■ook deze werd gearresteerd nadat drie zakken meel bij hem gevonden werden, die door den bakker E. als de zijnen werden -herkend. De gearresteerde ontkende echter de diefstal en zegt het meel elders te hebben gekocht. Gisteren namiddag ten 3 ure is op de Noorderhaaks 'gestrand de Noordsche brik ludith, kapt. Nielsen, geladen met hout. De ekwipage is gisteren avond met een loods- ■schokker, schipper J. de Waard, alhier aangebragt. Het weder heden vrij gunstig zijndeis men bezig de «tüigage en lading te bergen. Kapitein Schweden, alhier binnen, van Riga komende, •heeft op 21 September bij Texel opgenomen de equipage van de Eransche logger C/iarlessvan Noorwegen naar Duin kerken bestemd, zijnde in zinkenden staat; en heeft gezien de schoener Mariamasteloosde equipage weigerde het schip te verlaten. Aangenomen voor den overvoer naar Java van een de tachement militairen, sterk 125 man, het schip Nieuwe Waterweg II, kapt. J. Zwart. Embarquement 23 dezer alhier. Aangaande het schip Nepiunus kapt. Schuurman, den 2 April 11. uit het Vlie met spoorstaven naar Stolpemiinde vertrokken heeft men sedert niets vernomen. De kapitein T. G. Corbelyn en de le luit. P. Span jaard, beide officieren van het korps mariniers, den 27 Sep tember met koopvaardij-gelegeuheid uit Oost-Indië t' huis •gevaren, zijn ter dispositie gesteld van den vice-admiraal kommandant en inspecteur van het vermelde korps, en zullen hunne garnizoens- en andere diensten aan wal weder hervatten. De aan de schietschool te 's Gravenhage gedetacheerd geweest zijnde luitenants jhr. Roël, van de infanterie en C. J. Visser, van de mariniers, met de onderhebbende onder officieren en manschappen alhier in garnizoen, zijn dezer dagen van daar geretourneerd. Men schrijft ons van Schagen 5 Oct. het volgende De wedstrijd der scherpschutters-vereeniging West-Fries land alhierZondag 11. gehouden op de schietbaan te Noordscharwoudeis in de beste orde afgeloopen. Ten 7 ure des morgens marcheerden onze schutters naar het spoorweg station en vertrokken zij per eerste trein naar het schietterrein, alwaar de wedstrijd ten 9 uur een aanvang nam. Ten 11 ure arriveerden per tweede trein, de heer majoor-kommandant van het Heldersche Vrijkorps met de officieren en manschappen die bij loting waren aangewezen te kampen om den prijs, door West-Friesland voor het Heldersche korps bestemd. De mede dingers en hun chef werden aan het station Noordscharwoude opgewacht door het Schager korps en van daar naar het schietterein geleid alwaar de voorzitter van West-Fries land hen namens die vereeniging op gepaste en hartelijke wijze welkom heette en hen de eerewijn werd aangeboden waarna de wedstrijd tusschen de genoodigde onderling ter stond werd begonnen die tot resultaat had dat de Heldersche scherpschutter D. Beenhouwer als overwinnaar uit het perk trad. De uitslag der geheele kamp die des avond ten 5 ure eindigde was als volgt Wedstrijd A. (100 pas). Artillerie-Vrijkorps. Prijs aangeboden door de vereeniging West-Frieslandbe haald door den schutter Beenhouwer. Wedstrijd B. (100 pas). Werkende leden van het Schager korps. le prijs aangeboden door Z. M. den Koning behaald door den fourier D. Roggeveen2e prijs door den sergeant J. Roggeveen 3e prijs door den sergeant-majoor N. Schellings, 4e prijs door den schutter W. Korver5e prijs door den korporaal W. Meurs, 6e prijs door den korp. Jb. Goudsbloem. Wedstrijd B 2. (200 passen). Werkende leden der Schager vereeniging. le prijs aangeboden door het bestuur der gemeente be haald door den sergeant J. Roggeveen2e prijs aangeboden door eenige jonge damesdoor.den sergeant-majoor N. Schel lings, 3e prijs door den fourier D. Roggeveen 4e prijs door den schutter W. Korver, 5e prijs door den korp. Jb. Goudsbloem, 6e prijs door den korp. J. Zwart. Wedstrijd C. (100 pas). Buitengewone leden van West- Friesland. le prijs aangeboden door den heer kommand, der vereeni ging, behaald door den heer J. Keet Dz., 2e prijs aangeboden door de scherpschutters, behaald door den heer W. de Pater Cz. Rozenprijs Deze werdbij kampschieten tusschen drie mededingers ten slottedoor den sergeant-majoor Schellings weder met een roos gewonnen. Na afloop van den wedstrijd, die door belangstellenden zoo van Schagen als elders werd bijgewoond retourneerden de schutters met den trein van 5 ure 46 m. te Schagen, alwaar zij door de Heldersche heeren die reeds vroeger derwaarts waren vertrokkenaan het station werden opgewachten waar nu en korps werd gemarcheerd tot aan het lokaal van den heer A. Knikker, alwaar de manschappen na eerst nog de prijzen te hebben bezigtigd inrukten. De tijd, nog overig tot aan het uur voor de plegtige uit reiking der prijzen bepaald, werd door officieren en man schappen besteed tot versterking van den inwendigen mensch, waartoe de eersten met eenige bestuursleden van «»Westfries- land, gemeenschappelijk dineerden in het Noordhollandsche Koffijhuis. Vergissen wij ons niet, dan is de verdere kennis making^ tusschen de officieren der beide korpsen, vooral daar zeer tot wederzijdsch genoegen voortgezet en de reeds tusschen beide korpsen bestaanden band, niet weinig versterkt geworden. Ten 8 ure des avonds nam de plegtigheid der prijsuitreiking, tot bijwoning waarvan zeer veel belangstellenden waren op gekomen, en die opgeluisterd werd door de muziek van het Schager Harmoniegezelschap, in het lokaal voornoemd, een aanvang. De voorzitter der vereeniging, de heer v. Dörnberg Heiden, kweet zich uitmuntend van zijne moeijelijke taak als woordvoerder; de zestien prijzen werden door ZWEd. allen met gepaste toespraken, naar aanleiding van den aard der voorwerpen of de burgerlijke positie der overwinnaars, overhandigd. Na afloop der uitreiking nam de heer majoor-kommandant van het Heldersche korps het woord. ZHEd.Gestr. dankte in de eerste plaats voor de eer aan het onder zijn bevel staande korps bewezen en voor de ontvangst aan verte genwoordigers van dat korps ten deel gevallen. Daarna dankte de kommandant van het Schager korps in warme bewoordingen allen die hadden bijgedragen tot den luister van den wedstrijd, en spoorde hij in kernachtige taal de manschappen die geen prijs hadden mogen verwerven, aan, zich niet te laten ontmoedigen, maar te zorgen dat de winners van heden niet zijn de winners van morgen. Ten slotte sprak de luitenant Denijs van het Schager korps, namens de over winnaars een woord van dank aan de schenkers der ver schillende prijzen, daarbij de verzekering gevende dat de onderscheiding hun thans te beurt gevallen, een spoorslag zal zijn voor hun streven naar het verkrijgen van die onmisbare vereischten voor ieder scherpschutter: een juist oog en een vaste hand. Dat al deze toespraken, afgewisseld door de muziek van het harmonie-gezelschap luide werden toegejuichtdat het daarop volgend bal zeer geanimeerd was, en het zoowel den Schager feestvierenden als de Heldersche gasten innig leed deed toen deze laatsten, gedwongen door den onverbiddelijken spoortrein, reeds vroeg de balzaal moesten verlatenwie zal 't betwijfelen Doch wat dit laatste punt betreft is er groote hope dat de scheiding zeer zeker door een wederzien zal worden gevolgd Het ijs is tusschen de beide vereenigingen gebroken; de hand door het Heldersche korps vroeger zoo welwillend geboden, is thans door Schagen met warmte gevat en de kreten «Leve het Schager-! Leve het Heldersche vrijkorps," thans voor het eerst te gelijk gehoord, zullen wel niet voor de laatste maal in de feestzaal hebben weerklonken. En mogt de ure des gevaars slaandat dan deze verbroederingskreet ook luide gehoord worde in het heetst van den strijd als een bewijs dat geen lust tot ijdel soldaatje spelen, geen uniform- of paradezuchtmaar liefde voor Vaderland en Koning alleen u hebben gedreven tot «weerbaarheid." Men meldt ons van Wieringen, dato 4 Oct. Als eene bijzonderheid mag vermeld worden dat er over de laatste twee afgeloopen maanden aldaar, maar een sterf geval heeft plaats gehad, op eene bevolking van ruim 2100 zielen,

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 2