BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. De kiezersverecniging »Burgerpligt" te Amsterdam, heeft tot candidaat. voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen dr. J. Bosscha, ter vervanging van den heer van Éeenen, na herstemming met de heeren M. H. Jansen en mr. N. J. Den Tex. Het bureau van den eerstaanwezend ingenieur bij de staatsspoorwegen, A. J. van Prehn, wordt met den 1 Mei a. s. van Alkmaar naar Amsterdam overgebragt. Het verzoek van Jonas Melhado, om gratie van de straf van zes jaren confinement, waartoe hij door het Prov. Geregtshof van Zuidholland is veroordeeld wegens de onge regeldheden te Rotterdam, is afgewezen. Ook verneemt men, dat de verzoeken om gratie, ingediend door Bosman en 8 anderen, die op 20 April jl. door het Prov. Geregtshof in Zuidholland zijn veroordeeld tot vijfjaren tuchthuisstraf, ter zake van dezelfde te Rotterdam plaats gehad hebbende ongeregeldheden, zijn afgewezen. Aan de harddraverij, onder begunstiging van heerlijk weder te Purmerende gehoudeu, waaraan door 24 paarden werd deelgenomen, was de uitslag als volgt: Prijs f 300. behaald door het paard de Deugd van H. Kremer, te Garnwerd, bereden door H. Luurs. Ie premie f 100, door de Nettebehoorende aan U. Rijpma, van Pingjum, bereden door P. Rijpma. 2e premie door het paard Snip van J. Waal te Spanbroek door den eigenaar bereden. Sedert jaren was aan geen harddraverij te dezer stede door zulk een groot aantal liefhebbers deelgenomen. Op eene tentoonstelling van honden, dezer dagen te Altona gehouden, is een eerste prijs verworven door een hond uit Amsterdam. Een student heeft een portefeuille gevonden met man daten op de stad Parijs tot een bedrag van 200,000 fr., die evenwel bij onderzoek bleken, nagemaakt te zijn. De eigenaar der portefeuille is nog niet gevonden. Yijf jonge meisjes in Illinois zijn, volgens den Cour- rier des Etats-Unisvergiftigd geworden door het gebruik van blanketsel, waarin vele looddeelen aanwezig waren. De opneming van dit gevaarlijk bestanddeel in de poriën der huid had een verlamming te weeg gebragt. DE MOORD TE PANTIN. Uit eenigo woordeD, die Troppmann zich heeft laten ontvallen, heeft de justitie opgemaakt, dat Jan Kinck door hem is vermoord tusschen Brussel en Guebwiller op vreemd grondgebiedhij zou gemeend hebben bij hem alle gelden en papieren te vinden, maar toen men die niet vond was het plan tot rijpheid gekomen om de familie naar Parijs te lokken en daar met haar af te rekenen. Inmiddels heeft men tusschen Cernay en Bollwiller, althans volgens een telegram aan le Peiit Journaleen lijk gevondendat men vermoedt van Jan Kinck te zijn. Het eenige feitdat overigens van belang mag worden gerekend is de arrestatie van één der' vermoedelijke medepligtigen; de politie heeft een man van ongeveer 25 jaren en die er zeer ongunstig uitzag aangehouden in de rue Moreau te Parijs. De man was dronken en riep tot eenig gepeupel „Ge zult me nooit wijs maken dat Jan Kinck zijne vrouw heeft vermoord, ik heb voorleden week noz met hcra gebiljard"; hij had onder zijn arm een bebloed hemd, waarvan hij de bloedvlekken zorgvuldig naar binneu had gerold, la Liberté ergert zich over het schouwspel, dat thans het moordveld hij Pantin aanbiedt. De ruime, bijna ronde vlakte tusschen het fort vau Auber- villiers en het station van Pantin is in een kermisplein veranderd. De menigtedie zich sedert Dingsdag uit de hoofdstad naar den moordkuil be geeft, wordt op- 4 a 500,000 personen geschat. Ontelbare kramea en tenten zijn opgeslagen, en stallen hunnen inhoud uit voor de nieuwsgierige en gretige blikken der reizigers die door de pleziertreinen bij honderden te gelijk worden aangebragt. Op denzelfden boden waarin de zeven slagtoffers zijn ontdekt geworden, verkoopt en koopt men koek moppenbier likeuren appelen, peren, speelgoed en do gewone snuisterijen. Tenten van photografen eu goochelaars lokken de nieuwsgierigen, die reeds de plek van de misdaad hebben bezigtigd. De nergens ontbrekende kwajongens smijten de voorbij gangers met appelschillen ee notendoppen of verwijzen lagchende naar den moordkuil. Hier hoort meu een accordeon, door een blinde bespeeld, daar een draai orgel, waarop figuren rouddansen, ginds een gebarsten trompet; in één woord, het is een kermispreten niets doet denken aan het treurige feitwaarvan die plaats voor eenige dagen getuige was. De schrijver van dit artikel verklaart, dat hij als zeeziek is teruggekomen van zulk een stuitenden ergerlijk tooneel; van zulk eene bijeenkomst, waar men zich enkel heen begeeft om het akelige en het ijselijke volop te smaken. Volgens den Constitat. zou de politie een daglooner gearresteerd hebben, die verklaart heeft, dat hij de kuilwaarin de familie Kinck geworpen is gegraven heeft en de Temps vermeldt een gerucht dat zich iemand uit eigen beweging als medepligtig aan die misdaad aangegeven heeft. In Sulz in den Elzas heeft men de bagage vau Jan Kinck gevonden. De politie heeft opgespoord personen, die op deu dag van den moord in gezel schap van Troppmann geweest zijn; ook een meisje, dat verkeering met hem gehad hadis gearresteerd. Het is ook gebleken waar hij zijne bloedige kleederen tegen andere verwisseld heeft. In den Moniteur komt de brief voor van Troppman's vader, waarin deze zijn zoon aanspoort, schuld te belijden en zijn medepligtigen te noemen. De brief luidt als volgt: Cernay29 September. Ongelukkige Zoon. „Ik mag niet langer aan het verschrikkelijke van uwen toestand twijfelen. Verpletterd van droefheid en onbekwaam u eigenhandig te schrijven, heb ik de hulp ingeroepen van medelijdende persouen, die mij tot tolken willen strekken. „Men verzekert mij, dat gij weigert uwe medepligtigen te noemen. Maar, rampzalige zoo ge dat niet doet, zult ge immers de geheelo wereld doen gelooven, dat gij de eenige schuldige zijt „In naam uwer moeder, die van droefheid sterft, van uw broeders en zusters, in naam van den God, dien wij u leerden liefhebbcu en aanbidden, bezweer ik u, het geregt bekend te maken met de namen van hen, die u in de voltrekking van het misdrijf ter zijde stonden. „Denk aan uwe familie Laat haar niet alléén de schande dragen, die uwe misdaad op haar laadt „En ontvang hiermede den laatsteu groet van een vader, wiens ouderdom gij verwoest eu ouleerd hebt." 3in0e3onbrn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Mag ik UEd. verzoeken het onderstaande in uw blad op te nemeu Belofte maakt schuld. Maar schuld wordt niet altijd op deu bepaalden ter mijn voldaan, menigeen wacht niet zelden een eerste waarschuwing af. Tijdens de laatste verkiezing voor een lid van deu gemeenteraad, werd hier een strooibiljet verspreid met de volgende onderteekening „Iemand die zich bekend zal maken en de nood 'uje opheldering zal geven wanneer de heer Bok gekozen is." De heer Bok is gekozen den 4 Augustus, in de vergadering van 17 Aug. zijn zijne geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden; den 7 Scpt. ia de heer Bok beéedigd en heeft zitting genomen in den raad. Mijnheer de onderteekenaar, vergun mij dat ik UEd. aan uwe belofte herin ner en UEd. bij deze de eerste aanmaning doe. Ik hoop dat ge deu goeden duuk die ik van uwe onkreukbare eerlijkheid koester, al is het dan ook maar op het punt van verkiezingen, niet zult beschamen en alzoo eene tweede meer dringende aanmaning zult overbodig maken. Iemand die den heer Bok gekozen heeft. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek ziju wij genoodzaakt, om onze beantwoording van pen in het vorige nommer ingezonden artikel en onderteckend F., tot een volgend nommer uit te stellen. Van 24 Sept. 1 Oct. 1869. ONDERTROUWD H. van Leeuwen, timmerman, 28 jaren cn A. Schraa, 27 jaren. P. J. Berkhout, smid, 28 jaren en A. Messelaar, 27 jaren. GEHUWD. P. J. van den Bosch en M. M. Gelhard. W. Kosten en H. C. van Leeuwen. W. Kraak cn L. de Winter. BEVALLEN A. Spruit gcb. Krijnen, D. T. Lak geb. Luken, Z. S. Gorter geb. Bakker, D. C. Quak geb. Kamer, Z. K. Wessel gob. van der Schaaf, Z. J. W. B. Mac Leod geb. van Voss, D. A. A. Hendrikse geb. Smit, Z. L. Klcijn, geb. de Molder, Z. G. F. van Muijden gcb. Post, D. C. A. de Groot geb. van Leeuwen, D. M. M. Bcddörff, D. M. A. Annart geb. Schutter, D. A. vau Veen geb. Hoofdman, D. J. M. Bouwmeester geb. Cassee, Z. OVERLEDEN W. Bonifacius, 60 jaren. M. Snelten, 2 maanden. W. J. Meijsser, 57 jaren. T. Jansen geb. Kramer, 42 jaren. M. C. Kater, 19 maanden. M. D. Ederseel, 6 maanden. 1 Van 15 30 Sept. ONDERTROUWDGerrit Meijlis en Trijntje Oosthuizen. Fredrik de !,Waard ei» Geertje Snip. GETROUWD: Geene. 2 GEBOREN Jannetje, dochter van K. Looij cn C. van Dijk. Elisa- Tjeth, dochter vau J. Nieuwen burg eu T. Hoogland. Cornelis, zoon van £P. Kraakman en E. Kommandcur. Geertruida Anna, dochter van K. tKruijer en C. Krnijer. Pieter, zoon van Jan Kreijger eu C. dé Vries. Renderina Johanua, dochter van P. Heijligenberg eu J. van Dijke. Ja- :feob, zoon vau T. Schuitemaker en G. Zwaag. Arie, zoon van A. Zander feu A. Meijer. Jeaunetje, dochter van S. Groet en J. Visser. Arie, zoon van K. Spaansen en G. Braven. Maartje, dochter van K. de Graaf en G. van der Ham. Neoltje, dochter van G. Dekker en G. Bus. Maartje, dochter vau Mosk en G. Kuiper. Maartje, dochter van J. Zwaan |u G^. Sphbuten. OVERLEDEN: Jacoba Kcijzer, 46 jaren, echtgenoot van D. Vroone. an, 5 wekeu, zoon van J. Bos eu G. Brands. Gijsbert, 16 jaren, zoon II. Krouwel en D. van Ingen. Jan Nieman, 33 jaren. I MARKTBEKIGTEN. HOORN, 2 Oct. 6 mud Tarwe f9.50 a 10, 118mudGarst f 5 a 6, 45 mud Haver f4.50 j* 5, 10 mud Graauwc Erwten f14, 16 mud Vale Erwten f9 a 13, 25 Bruine Boonen f 13 a 14, Mosterdzaad f 21 a 22, Karweizaad f 22.50 a 23 per mud, 35 Paarden f 45 a 140, 400 Schapen f 17 a 29, 17 Kalveren f9 a 16.50, 85 Varkens f 18 a 30, 8 Zeugen f33 a 60 220 Biggen f 6 a 13..50, 4 Bokken f3 a 5.50, 6 Geiten f 3 50 a 6, 135 Kippen f 0.30 a 0.90, per stuk. 7300 Kipeijereu f3 a 3.75, 900 Eendeijeren f 3.75 a 4 per 100 stuks, 1540 kop Boter f 0.65 a 0.75 per kop, 615 mud Aardappelen f2.50 a3.50 per mud, 120 manden Appelen f 1.50 a 2.50, 1615 manden Peren f 1.50 a 6 per mand. 9200 Ned. ponden Hazelnoten f 12 a 13. ALKMAAR, 2 Oct. Aangevoerd 7 Paarden f35 a 110, 5 nuchtere Kalveren f 12 a 20, 249 Schapen f9 a 35, 2 Geiten f 5, 61 magere Varkens fl5a 25, 165 Biggen f7 a 12, Boter per kop f0.80 a 0.85. LEIDEN, 2 October. Op de markt waren gisteren en heden de prijzen der boter als volgt: le kwaliteit per hectoliter f56 a 60; 2e kwaliteit per id. f51 a 55; lc kw. per kilo f 1.40 a 1.50; 2e kw. per kilo f 1.27£ a 1.37|. LONDEN, 4 Oct. Ter veemarktwaren aangevoerd 4621 runderen, 14,705 schapen en lammeren, 206 kalvereu, 110 varkens. De prijzen ziju beste runderen 5/4, schapen en lam meren 5/6, Kalveren 5/4, varkens 6/-. Donderdag 1 October vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Marseille. 270ste STAATSLOTERIJ Vijfde Klasse. Eerste Trekking. No. 6409 en 13854, ieder fl000;no. 390 f400; no. 14518 f200; no. 766, 9667, 15224 en 19971, ieder f100. Aangekomen Selaepen te Batavia vóór 11 Sept. 1869. Baron van Heemstra, Nepperus; Catharina Maria, van AmerongenEuropa, LupckeHendrika, Hulsiuga; Mr. Jacob van LennepBerkelbach van den SprenkelKitty, Mulder; Krimpen a/d Lek, List; President Plate, Julius; Ridderkerk, Bunk; Rio de la Plata, Remmers; Samhiri, Lion; Soerabaya Packet, Rol ff qq.; Susanna en Elisabeth, van der Heyde. VertrokkenAlida, Dijker; Bato, Kramer qq.; Delft, Keitel; Maria Regina, Ou weilandNieuvvland, Ruhaak.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 3