HELDIRSCHE COURANT. Jïieutüs-- en Zaturdag <ftDoertentie--6fttD. 6 November. M 881. Negende Jaargang. AANBESTEDING. Verordening op liet rijden te Amsterdam. 1809. Verschijnt DINGSDAG- en VRIJDAG-AVOND Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.00 Franco per post «1-25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. Du prijs der Adveetemikn van 1—4 regels is 00 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Voor des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adverteuticn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Uitgever S. GILT JE S. Berigten aangaande liet binnen kort te Home te houden Ecumenisch Concilie leest men tegenwoordig in bijna alle bladenner gens hebben wij echter, tot nog toe, eene duidelijke om schrijving aangetroffen tot toelichting en verklaring van de geschiedenis, de bedoeling en de strekking van dergelijke kerkvergaderingen. Wij vertrouwen daarom dat wij het lezend publiek eene niet geringe dienst zullen bewijzen, door in eenige volgende nommers eene serie artikelen te leveren, onder den titel: Studiën over het Ecumenisch Conciliete Rome te houden op den 8 December 1869"; bewerkt mee- rendeels naar katholieke schrijvers en naar oorspronkelijke stukken. Wij worden daartoe in staat gesteld door een kundig en zeer bevoegd beoordeelaar, wiens pen immer door eene zeld zame onpartijdigheidbestuurd wordt; en van wien te verwachten is dat de katholieken in geene. deelen zullen geërgerd worden, maar integendeel de hoogste belangstelling zullen worden ingeboezemd. Wij vertrouwen dat dit onderwerp, dat nog zoo weinig algemeen bekend is, op die wijze behandeld, eene algemeene belangstelling zal opwekken, niet alleen bij katholieken en protestanten, maar ook zelfs bij kerkelijk-onverschilligen. Het is dus buiten twijfel te verwachten, dat deze Studiën zich een weg zullen banen ook buiten den gewonen kring onzer lezers; waaruit wij voorzien, dat het ons zeer moeijelijk zal zijn, om aan de talrijk te verwachten aanvragen om extra exemplaren van die nommers, geregeld te kunnen voldoen. Ter voorkoming van teleurstelling, raden wij daarom be langstellende niet-geabonneerden aan, om zich minstens voor de maanden November en December op dit blad te abonneren, tegen de geringe som van 70 Centen; franco per post 90 Ct. Men kan zich adresseren bij alle Boekhandelaren en Post directeuren, of bij den Uitgever S. GILT JE S. jfiriM gcüceltc. Op VRIJDAG den 12 NOVEMBER 1869des avonds ten half zeven ure, zal, aan het Raadhuis der gemeente Helderin het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed De levering van STEENKOLEN aan de Gemeente-Inrigtingenvoor het jaar 1870. De voorwaarden van aanbesteding liggen, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helderden 4- November 1869. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Ten gevolge van eene ontvangene aanschrijving, wordt ter kennisse van belanghebbende ingezetenen dezer gemeente gebragt, dat bij eene onlangs vastgestelde nieuwe Politic- Verordening die met 1 Januarij 1870 in werking treedt, is bepaald dat het uilhalen vau Rijtuigen te Amsterdam van de hand en niet zoo als daar gebruikelijk was bij de liand moet geschieden. Helderden 4 November 1869. De Burgemeester der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is bezorgd een MA RINIERSPET. De Commissaris van Politie Helder, 5 Nov. 1869. A. C. BOONZAJER. 43ict-officiccl gcüteïtc. STUDIËN OVER HET ECUMENISCH CON CILIE te Rome te houden op den 8™ December 1869. i. Rome wemelt op dit oogenblik van vreemdelingenMen telt er bij du.izcnde van alle natiën zoodat niet alleen de talrijke eu groote hotels van Rome gevuld zijn maar ook in dc particuliere woningen worden er zeer velen, hetzij uit gastvrijheid of op hunne kosten, ge herbergd. Het aanstaande Concilie is het geliefkoosde onderwerp hunner gesprekkenzoodat men zeggen kandat het Concilie in alle talen besproken wordt en de hooldgcdachten van de Christenheid uitmaakt. Berigt uit de Civilta CaUolica. De katholieke kerk noemt zich teregt nde strijdende kerk". Met eene voor velen buiten haar staande, zeer beteekenisvolle overtuigingis zij den strijd nooit moede, tegen wat haar voorkomt (neen tegen wat zij verklaartdwaling, ongeloof, ketterij te zijn. Duizenderlei zijn daarvoor hare hulpmid delen. Een der zeldzaamst gebezigdeen juist daardoor misschien een der krachtigstemiddelen is eene algemeene kerkvergadering als thans aanstaande is, en die (men moge het betwijfelen, ontkennen of verbloemen) bestemd schijnt te zijngrooten invloed uit te oefenen op de gemoederen der christenenhetzij deze al of niet zich scharen onder den scepter van Roine's opperpriester. Zulk een verschijnsel des tijds verdient meer dan gewone aandacht, ook voor niet katholieken. En het is daarom, dat wij gaarne de oorspronkelijk voor ons zelf gemaakte studiën over dit onderwerp hebben afgestaan aan den uit gever der lleldersche Courant, opdat ook in wij deren kring, daaromtrent meer bekendheid heersche. De volslagene onbe kendheid van de meeste Protestanten ook met de groote feiten uit de geschiedenis der kerk (die al is zij niet hunne kerk, toch wel altijd de eenige zal blijven welke onder dien naam begrepen wordt)die volslagene onbekendheid, zeggen wij, is de oorzaak van vele verkeerde oordeelvellingen en ge ringschatting en de opzettelijke volharding daarin beneden de waarde van den beschaafden man, maar veelmeer nog beneden die van geloofsbelijders, wier grootste en degelijkste roem liet is, in hunne godsdienst het groote beginsel des vrijen onderzoeks gevestigd en het voorregt daarvan ten eeuwigen dagen der wereld gewaarborgd te hebben. Wij hebben bij de bewerking ruimschoots van dat beginsel gebruik gemaakt, maar vleijen ons tevens niemanddie lezen kanaanstoot te hebben gegeven. Het was op het 18e eeuwfeest van den dood des Heiligen Petrus, (26 Junij 1867, dat Paus Pius IX (de 257e Paus) het woord rigtte tot de 500 (zegge vijf honderd) Bisschop pen, op dat oogenblik rond den heiligen Stoel geschaard en aan hunne beoordceling het plan onderwierp van een Ecumenisch Concilie. Door de bisschoppen toegejuicht, werd de dag der opening bepaald op den 8en December 1869, den dag der dogma-verklaring van de Onbevlekte Ontvangenis. Wat is een Concilie of kerkvergadering Het zijn: //bijeenkomsten van de hoofden der kerk, bij //het ontstaan van nieuwe geschillen of ketterijen of gevaren //in de kerk, om besluiten te nemen tot heil der geloovigen." Civilla

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1