HELDERSCHE COURANT. ïiieuios-- en <flöoertentte--6f(iÖ. Woensdag 10 November. Jfè 882. Negende Jaargang. 1869. Verschijnt DINGSDAG- eu VRIJDAG-AVONU Abonnementsprijs voor 3 maanden i.00 Franco per post n 1.25 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco. Uitgever S. GILT J ES. De prijs der Advertentien van 1—4 regels is 60 Centen; voor eiken regel meer 15 Centen. Vóór des Dingsdag en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Berigten aangaande het binnen kort te Rome te houden Ecumeuisch Concilie leest men tegenwoordig in bijna alle bladenner gens hebben wij echter, tot nog toeeene duidelijke om schrijving aangetroffen tot toelichting en verklaring van de geschiedenis, de bedoeling en de strekking van dergelijke kerkvergaderingen. Wii vertrouwen daarom dat wij het lezend publiek eene niet geringe dienst zullen bewijzen, door in eenige volgende nommers eene serie artikelen te leveren, onder den titel: //Studiën over liet Ecumenisch Concilie te Rome, te houden op den 8 December 1869"; bewerkt mee- rendeels naar katholieke schrijvers en naar oorspronkelijke stukken. Wij worden daartoe in staat gesteld door een kundig en zeer bevoegd beoordeelaar, wiens pen immer door eene zeld zame onpartijdigheid bestuurd wordt; en van wien te verwachten is dat de katholieken in geene deelen zullen geërgerd worden, maar integendeel de hoogste belangstelling zullen worden ingeboezemd. Wij vertrouwen dat dit onderwerp, dat nog zoo weinig algemeen bekend is, op die wijze behandeld, eene algemeene belangstelling zal opwekken, niet alleen bij katholieken en protestanten, maar ook zelfs bij kerkelijk-onverschilligen. Het is dus buiten twijfel te verwachten, dat deze Studiën zich een weg zullen banen ook buiten den gewonen kring onzer lezers; waaruit wij voorzien, dat het ons zeer moeijelijk zal zijn, om aan de talrijk te verwachten aanvragen om extra exemplaren van die nommers, geregeld te kunnen voldoen. Ter voorkoming van teleurstelling, raden wij daarom be langstellende niet-geabonneerden aan, om zich minstens voor de maanden November en December op dit blad te abonneren, tegen de geringe som van 70 Centen franco per post 90 Ct. Men kan zich adresseren bij alle Boekhaudelaren en Post directeuren, of bij den uitgever S. GILT JE S. STUDIËN OVER HET ECUMENISCH CON CILIE te Rome, te houden op den 8CU December 1869. li. De eerste kerkvergadering, waarvan de geschiedenis melding maakt, is beschreven in den Bijbel, het 15c hoofdstuk van de Handelingen der Apostelenwelk hoofdstuk wij noode ach terwege late, vattende wij slechts kortelijk de feiten zamen, om te doen uitkomen: le. Op welken historischen grondslag de conciliën der k. kerk berusten. 2e. Op welken grondslag tevens het geloof en de gehoor zaamheid aan derzelver uitsprakengevestigd zijn. Wij vinden daar: dat Paulus en Barnabas te Antiochië werkzaam zijnde, ter verbreiding des christendomsaldaar onder de gemeenteeene dwaalleer vondenverspreid door //sommigen, die afgekomen waren van Judéa," bewerende dat de Mosaïsche besnijdenis noodig was tot zaligheid. De tegenspraak van Paulus en Barnabas vermogt niet te be slissen en nu kwam men overeen, om van weerszijden eenige afgevaardigden te zenden naar de apostelen en de ouderlingen te Jeruzalem. Ook onder dezen geschiedde daarover groote twisting'''' tot dat Petruszich beroepende op zijne uitver korenheid.om den heideuen het Evangelie te leeren de zaak besliste in den geest van Paulus en Barnabas weshalve deze en nog eenige anderen naar Antiochië terugkeerden, met een schrijven der apostelenwaarin o. a. voorkomt: Het heeft den Heiligen Geest en ons goed gedacht u lieden geen' meerderen last op te leggen dan deze nood zakelijke dingen, namelijk, dat enz. Do gemeente nu te Antiochië, dezen brief gelezen hebbende, //verblijdde zich over de vertroosting Ziedaar alzooeen der eerste geschillen in de kerk uit gemaakt door eene kerkvergadering. Het ligt niet op onzen weg, al de gevolgtrekkingen aan te wijzen die de k. kerk ongetwijfeld daaruit gemaakt heeft. Wij willen alleen op merken dat op die eerste kerkvergadering; van weerszijden belanghebbenden naar Jeruzalem gingen. Grondt Rome zich nu op dezen grondslagdan schijnt de vraag geoorloofd of ook op dit concilie anderen zullen worden toegelaten dan alleen degenen van- wie men geen strijd te verwachten heeft, en die groot in .hunne zelfgenoegzaamheideenvoudig zeg gen Wij zijn de wereldMen gevoelt, dat wij hier het terrein betreden van den strijd. Want tot die wereld be hoort een ontzaggelijk getal belijders van andere gods diensten die ieder in hun kring hoewel niet zoo aaneen gesloten, een eigen stempel geven aan de maatschappij over welker, wonden het concilie mede oppermagtige uitspraken wil doen. En het ligt voor de handdat er in weerspraak van het bekende spreekwoorddat de afwezigen ongelijk liebben, toch onder die afwezigen gevonden zullen worden, die zich aan die //oppermagtige uitspraken" niet zullen storen. Als dit reeds waar is in godsdienstzaken, hoeveel te meer zal dit dan gelden voor de vorsten en maatschappelijke be stuurders der volkeren. Zullen alzoo op dit concilie worden toegelaten de verte genwoordigers van andere godsdiensten, en de afgezanten van vorsten, ook van niet-katholieke mogendheden Behalve de allocutie ter oproeping van de bisschoppen der gcheele katholieke wereld, is er ook nog eenen tweede oproepingsbrief door den II. Stoel uitgevaardigden wel //aan //alle Bisschoppen der kerken van den Oosterschen rituswelke //niet met den Apostolische}/. Stoel in gemeenschap zijn? ter wijl eindelijk een derde Apostolische brief gerigt is tot //alle protestanten en andere on-katholiekenjoaardoor zoo zegt de allocutie wij hen zoo dringend mogelijk ver manen en bezweren, dat zij zich spoeden om tot den eenigen schaapstal van Christus terug te keer en//kunnende de we reld geen waren vrede genietentenzij het één schaapstal ivorde en één herder Hoe het nu gesteld is met de ambassadeurs van de vorsten der aarde of zij uitgenoodigd zijn of worden of dit officieus of officieel zij al of niet zonder deelneming aan de discussiën dit alles schijnt nog niet beslist, althans niet algemeen bekend te zijn. Maar wat wel bekend isalthans te oordeelen naar dc commentatoren der conciliën, is dit: dat wie ook nadere tot het concilie, daardoor reeds vooraf aanneemt de uitspraken van de vergadering en deze dus erkent als een in alle opzigten tot beslissen bevoegd gezag. 'Dit zal wel de reden zijn, waarom die oproepingen en uitnoodigingen een zoo verschil lend onthaal gevonden hebben. Antwoorden op de Encykliek. De bijeenroeping tot het Concilium Vaticanum werd door het Katholieke Episcopaat, en in navolging van deze, door de geloovigen met geestdrift vernomen. Ook door hen, die slechts ten deele of in 't geheel geen voorstelling bezaten van het gewigt er van, maar die sints lang gewoon te déelen in de idealisering des Pausen Pius TX, ieder zijner handelingen als eene verhevene beschouwen, straks gevolgd door de ze gepraal der kerk. Schaepman zegt dat er //uit millioenen monden een juichkreetopging.

Heldersche Courant | 1869 | | pagina 1